Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
BatuhanBozkurt

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen BatuhanBozkurt » Çrş Mar 17, 2021 10:20 pm

BatuhanBozkurt yazdı: Çrş Mar 17, 2021 10:01 pm Bloke hesap için güncel miktar ne kadar şu an? Yani ne kadar yatırmıştınız? Tam miktarı yazarsanız sevinirim.
Tamamdır öğrendim.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Çrş Mar 17, 2021 10:25 pm

Ymılra yazdı: Çrş Mar 17, 2021 5:25 pm Merhaba!
10 martta Almanya’daki yüksek lisans eğitimim için vize başvurusunda bulundum. Aslında 3 dönem olan eğitimin ilk dönemini korona yüzünden Türkiye’de uzaktan tamamlamıştım. Vize başvurusunda şu an konsolosluk sitesindeki evrakları sundum. Hatırladığım kadarıyla,
-İki tane başvuru formu (ben çıktı alıp önceden doldurmuştum ama sanırım internette de bir versiyonu var)
- 3 tane biyometrik foto (zaten fotoğrafçılar 4 tane çıkarıyor, bu arada güncel olmasına ve boyutuna dikkat edin)
- Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olması gerek dikkat edin buna ve pasaportu başvuruda sizden alıyorlar tabiki)
- Pasaport fotokopisi (bilgilerin ve fotoğrafın bulunduğu sayfanın)
-Özgeçmiş (ben ingilizce hazırladım)
- Niyet mektubu (bunu da İngilizce yazdım ve masraflarımı bloke hesaptan karşılayacağımı ve okulumun ikinci dönem çoğunlukla yüz yüze eğitim vereceğini de ekledim)
- Üniversite diploması (bunun aslına sadece baktı, A4 büyüklüğündeki arkalı önlü 3 nüshayı başvuruya aldı)
- Transkript alamadığım için diploma eki sundum, içinde transkript vs her şey yazıyor. Bunun aslını da aldı.
- IELTS dil belgem (bunun da aslını aldı)
- Almanya’daki okuldan kabul yazım (normalde kabul mektubunun yanında fiziki olarak bulunmanız gerektiğine dair bir yazı istiyorlar sanırım ama benim okulum bana kabul mektubuyla bir belge daha vermişti ikinci dönem derslerin ne zaman başlayacağını vs de içeren, ve onda fiziken derslere katılmam gerektiği yazıyordu)
- Bloke hesap belgesi (ben Fintiba’dan bloke hesap açtırmıştım, onun belgesini sundum, blogda ayrıca bunu da yazdım, aramaya ‘fintiba bloke’ yazarsanız rahatlıkla bulacağınızı düşünüyorum)
- AT11 belgem (bunun da aslına sadece baktı, nüshaları aldı)

(Yazmayı unuttuklarım olabilir, siz gereken belgeler listesini iyi kontrol edin.)

Bunların dışında vukuatlı nüfus kayıt örneği istedikleri yazmıyordu başvuru belgelerinde, ama orada istediler, o yüzden gitmeden mutlaka çıkartın, yeni tarihli olduğuna dikkat edin, ayrıca iDATA’da fotokopi vs de çok pahalı o yüzden her şeyden fazla fazla götürün boşuna paranız gitmesin.
Bu belgeleri verdikten sonra pasaportumun iadesi için bir kağıt doldurdum, adresimi vs yazdım. Bir de başka bir kağıt verdi içinde 4-5 soru vardı, bunu doldurmamı istedi. Okulun adı hangi bölüm olduğu, okuldaki derslerin neler olduğu ve neden gitmek istediğimle ilgili. Yalnız dikkat edin bunu doldururken telefona bakmaya izin yok, kendinizin doldurması gerek, vize görüşmesi yerine geçen bir uygulama sanırım. Kağıdı sadece bir kere doldurabiliyorsunuz buna da dikkat edin, yeni kağıt vermiyorlar.
Daha sonra parmak izim alındı ve başvuru ücretini yatırdım. Başvuru ücreti 75€ idi vize için. Bunu nakit alıyorlar, kart geçmediler. iDATA ücreti ise ₺ cinsinden ve karttan çekebiliyorlar. Ben yaklaşık 300₺ verdim, nüfus kayıt örneği için çıktı almak gibi işlerim oldu çünkü. Parayı yatırdıktan sonra size fişinizi veriyorlar ve takip numaranızı alıyorsunuz. Takip numarasıyla ve pasaport numaranızla iDATA internet sitesinden takip yapabiliyorsunuz.
Bana 3 haftaya fln çıkar dediler ama kesin değil elbette. Bu sırada da eksik belge istenebiliyormuş ya da ek belge gerekebiliyormuş. Bunun için telefonunuzu açık tutun ve düzenli olarak başvuru takibinizi yapın internetten dediler. Ayrıca pasaportla verdiğim IELTS belgem ve diploma ekim de postayla geri gönderilecekmiş.

Şimdilik bu kadar, başvurudan sonraki gün sistemden baktım, konsolosluğa iletildi yazıyordu, hala öyle görünüyor. Gelişme oldukça yazacağım. Herkese başarılar, çok uzun kafa yorucu ve stresli bir süreç çünkü, kolay gelsin arkadaşlar!💪🏼
Merhabalar vize basvurunuzu i datadan mi yaptiniz?i data 300 tl verdim demissiniz ve ben 75 euro disinda baska bir ödeme yapmadim.
Takibi nasil yapabiliyorsunuz?

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Prş Mar 18, 2021 10:04 am

yagmurozdemir yazdı: Sal Mar 02, 2021 4:02 pm Bana ilk ön kabul aldığımda online olacak diye mail attılar. Ön kayıt yaptırdıktan sonra presence letter gerekiyorsa mail atın dediler ben de attım daha sonra gönderdiler ama presence letterda sadece online olacak yazmıyordu.
sizin şartlı kabul müydü? Öyleyse dil seviyeniz neydi?

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Prş Mar 18, 2021 10:35 am

ertuu04 yazdı: Prş Mar 18, 2021 10:04 am sizin şartlı kabul müydü? Öyleyse dil seviyeniz neydi?
Şartlı kabul. B1 sertifikam var. Okulun gönderdiği sınavdan da 85 aldım.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Prş Mar 18, 2021 11:12 am

yagmurozdemir yazdı: Prş Mar 18, 2021 10:35 am Şartlı kabul. B1 sertifikam var. Okulun gönderdiği sınavdan da 85 aldım.
size doldurmanız için bir belge gönderdiler mi? Yaklaşık 8-9 sayfalık bir pdf. En başlarda okul kabul yazısı sonralarında turuncu renkli bir form?

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Prş Mar 18, 2021 11:34 am

ertuu04 yazdı: Prş Mar 18, 2021 11:12 am size doldurmanız için bir belge gönderdiler mi? Yaklaşık 8-9 sayfalık bir pdf. En başlarda okul kabul yazısı sonralarında turuncu renkli bir form?
Hayır

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Prş Mar 18, 2021 11:42 am

yagmurozdemir yazdı: Prş Mar 18, 2021 11:34 amHayır
Lisans şartlı kabul müydü;? Öyleyse vize için idata randevu kodu 37 oluyor değil mi? Siz hangi kodla başvurmuştunuz?

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Prş Mar 18, 2021 12:20 pm

ertuu04 yazdı: Prş Mar 18, 2021 11:42 am Lisans şartlı kabul müydü;? Öyleyse vize için idata randevu kodu 37 oluyor değil mi? Siz hangi kodla başvurmuştunuz?
Yüksek lisans şartlı kabul

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Prş Mar 18, 2021 1:23 pm

Kcr.21 yazdı: Çrş Mar 17, 2021 10:25 pm Merhabalar vize basvurunuzu i datadan mi yaptiniz?i data 300 tl verdim demissiniz ve ben 75 euro disinda baska bir ödeme yapmadim.
Takibi nasil yapabiliyorsunuz?
Evet iDATA’dan yaptım, iDATA’nın kendisi aracı kurum olarak ücret istiyor, bir de pasaportun kargo ücreti ve oradaki fotokopi vs işlemleri var. Bunlarla toplam 300 civarı sadece iDATA’ya ödedim. Sizden istememeleri güzel olmuş ama benim bildiğim bunu alıyorlar. Takip konusunda da size ödemeden sonra bir takip fişi vermiş olmaları gerek, o fişte pasaport numaranız ve takip kodunuz yazar. iDATA başvuru takip sayfasına gidip bu bilgileri yazdığınızda başvuru takibinizi yapabilirsiniz.

Ymılra

Mesaj gönderen Ymılra » Prş Mar 18, 2021 1:26 pm

berkechk yazdı: Çrş Mar 17, 2021 6:47 pm Takibini nasıl yapıyorsunuz?
Size bir takip fişi veriyorlar ödemeden sonra iDATA’da. O fişin üzerinde pasaport numaranız ve takip kodunuz yazıyor. Bunları iDATA başvuru takip sayfasına girip yazdığınızda başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Prş Mar 18, 2021 4:37 pm

yagmurozdemir yazdı: Cum Şub 26, 2021 11:18 pm Herkese merhaba. Başlık anı defterinden başka her şeye döndü ama ben yine de süreci paylaşmak istedim. Vize görüşmem 16 Şubatta Ankara konsolosluğundaydı. Yüksek lisans şartlı kabul. Bir süre beklemek istedim eksik evrak için ararlar mı diye ama 10 gün oldu aranmadım. 40F koduyla çıkan evrak listesi haricinde götürdüğüm belgeler:
-lise diploması+almanca çevirisi
-ösys belgesi+almanca çevirisi
-tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (e devletten nüfus aileyi seçtim ve türkçe çıkardım. Düşünceler kısmı da vardı.)
-presence letter (wuppertale ön kayıt yaptırdım kurs için ve vize için presence letter gerekiyorsa mail atın demişlerdi ve sonra gönderdiler. Dersler sadece online yürütülemez yazıyordu.).

onun dışında yurt kira sözleşmemi götürmüştüm ama almadılar gerek görmediler. Bütün okul kabullerimi götürmüştüm ama sadece dil kursu kabulümü (wuppertal) ve bonn üni kabulünü aldı. çok evrak götürdüm diye kızdı bir de evrakları kontrol eden kişi. vize memurunun yanına gittim. kurstan sonra okula direkt kayıt mı yapacaksınız dedi ben de hayır dsh sınavını geçtikten sonra tekrar başvuracağım dedim tamam dedi (bu bir sorun mu emin değilim). daha sonra bana 2 tane form verdi onları baya bir yazarak doldurdum. iki formda da sorular aynıydı sadece sırası farklıydı. Formda memurun size yönelteceği muhtemel sorular yazıyordu (almanca seviyeniz ingilizce seviyeniz? neden almanyada okumak istiyorsunuz? mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? geçiminizi nasıl sağlayacaksınız? vs.). Almanca, ingilizce veya her iki dilde de doldurabiliyorsunuz. formları doldurmam baya bir zaman aldı o yüzden 1 saate yakın kaldım içeride. İşlemlerim bittiğinde vize memuru eksik evrak olursa sizi arayacağız eğer eksik evrak yoksa işleminiz direkt başlatılır, şu an için işlemler 4 haftaya kadar sürebiliyor daha önce de gelebilir dedi.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Çok kişisel sorular gelmesin diye detaylı anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Herkese başarılar ve bol şans diliyorum bu süreçte.
6 aylık vizem bugün geldi. Herkese başarılar diliyorum.

ertuu04

Mesaj gönderen ertuu04 » Prş Mar 18, 2021 6:13 pm

wuppertal kabul yerine neden bonn kabulünüzü götürdünüz onu anlayamadım ben

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Prş Mar 18, 2021 7:45 pm

ertuu04 yazdı: Prş Mar 18, 2021 6:13 pm wuppertal kabul yerine neden bonn kabulünüzü götürdünüz onu anlayamadım ben
Bana sordunuz sanırım. Bütün kabullerimi götürdüm ancak vize memuru sadece wuppertal ve bonnu aldı. Zaten wuppertali götürdüğümü yazmıştım.

cerenem

Re: Yalnızca 2 kurdan geçerek vize almak...

Mesaj gönderen cerenem » Prş Mar 18, 2021 10:56 pm

Thekaya yazdı: Cmt Şub 13, 2021 6:43 pm Merhabalar benim de clausthaldan şartlı kabulum var vize bekliyorum.

Siz zaten okuldan şartlı kabul almışsınız anladığım kadarıyla. İstanbul,İzmir konsoloslugu A1 sertifikası isterler diye biliyorum eğer daha A1 veya a2 sertifakaniz varsa sunarsaniz bir problem olmaz. Elinizde bu sertifaka yoksa da pandemiden dolayı sınava daha giremedinizi anlatın. Martta ki sınava olan kaydınızi da belgelendirin. Eğer vize görüşmeniz sınavdan önceyse görüşmeden sonra sertifaka çıkınca en kötü ihtimal eksik evrak olarak sonradan sunabilirsiniz. Başarılar diliyorum
merhaba acaba clausthall kabulünüz ne kadar süre içerisinde geldi

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cum Mar 19, 2021 1:51 pm

egearslan yazdı: Sal Şub 23, 2021 2:12 am arkadaslar merhaba,ben normalde dil kursu vizesi alacaktim ancak suan dil kursu vizesi verilmiyor bildigim kadariyla.suan sartli kabul veren universitelere basvursam sonuclari normal kabuller gibi yazin mi aciklaniyor yoksa onceden kabul alabiliyor muyuz?
Dil kursu vizesi şuan veriliyor. İdatanın soru yönergesinde sadece dil kursunu seçtiğinizde randevu veriyor.

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cum Mar 19, 2021 3:02 pm

Merhabalar
Yakın bir zamanda sadece dil kursu vizesi için başvuru yapan var mı? Ben şuan Almanya'dan gelecek olan sponsorluk davetiyemi bekliyorum.

nietzschelif

Mesaj gönderen nietzschelif » Cum Mar 19, 2021 7:46 pm

almanco yazdı: Cum Mar 19, 2021 3:02 pm Merhabalar
Yakın bir zamanda sadece dil kursu vizesi için başvuru yapan var mı? Ben şuan Almanya'dan gelecek olan sponsorluk davetiyemi bekliyorum.

Merhaba, ben 3 şubatta başvurdum, dün sorduğumda hala Almanya Yabancılar Dairesi'nden yanıt bekliyoruz cevabını verdil.er.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Cum Mar 19, 2021 8:05 pm

nietzschelif yazdı: Cum Mar 19, 2021 7:46 pm Merhaba, ben 3 şubatta başvurdum, dün sorduğumda hala Almanya Yabancılar Dairesi'nden yanıt bekliyoruz cevabını verdil.er.
Hangi konsolosluktan basvurdunuz?
Telefonlami irtibata gectiniz yoksa maille mi?

almanco

Mesaj gönderen almanco » Cum Mar 19, 2021 8:47 pm

Görüşmeniz nasıl geçti acaba? Dil belgeniz var mıydı?

nietzschelif

Mesaj gönderen nietzschelif » Cmt Mar 20, 2021 10:35 am

Kcr.21 yazdı: Cum Mar 19, 2021 8:05 pm Hangi konsolosluktan basvurdunuz?
Telefonlami irtibata gectiniz yoksa maille mi?
Tekrar paylaşayım.

"Merhaba,

Benim hikayem şu şekilde,

29 Aralık 2020 tarihinde İstanbul Konsolosluğu'nda 3 aylık Dil Kursu Vizesi başvurusunda bulundum. 7 Ocak'ta arayıp üç aylık salt dil kursu vizesi vermediklerini, en az altı aylık olması gerektiğini söyleyip başvurumu askıya aldılar. 29 Ocak tarihinde belgelerimi 6 aylık olacak şekilde yenileyerek başvurumu güncelledim ve 3 şubat tarihinde başvurumun tekrar yasal olarak işleme alındığını belirttiler. Son olarak 16 şubat tarihinde Almanya Yabancılar Ofisi'nden cevap beklemekte olduklarını söylediler ve o günden beri bir haber yok maalesef."

Mail ile iletişim kurdum tüm süreç boyunca, en son 18 Mart tarihinde yine yabancılar ofisinden yanıt beklediklerini ilettiler.

Kilitli