Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yabancılar dairesine gitmem gerekiyor mu?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Staj+

Yabancılar dairesine gitmem gerekiyor mu?

Mesaj gönderen Staj+ » Prş Şub 25, 2021 2:07 pm

Arkadaşlar 1 hafta önce 9 aylık Erasmus stajı için Almanya'ya geldim. Yabancılar dairesine gidip kayıt vs yapmam gereken bir işlem var mı burda?

nebileyimne

Re: Yabancılar dairesine gitmem gerekiyor mu?

Mesaj gönderen nebileyimne » Cum Şub 26, 2021 1:14 am

Vizeyi ne kadar sürelik aldın bilemiyorum ama 3 aylık vs. verildiyse geri kalan süre için oturum alman gerekir. Yani Almanya'da kalma süreni uzatman gerekiyorsa yabancılar dairesinden randevu alman lazım. Ancak dediğim gibi bu sendeki vizenin süresine bağlı, Erasmus için ne kadar süre ile veriyorlar bilmiyorum. Adres kaydını ama her halükarda yapman gerekiyor, bunun için kaldığın daireyi Bürgerservice'e bildirmen lazım.

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Cum Şub 26, 2021 5:51 pm

nebileyimne yazdı: Cum Şub 26, 2021 1:14 am Vizeyi ne kadar sürelik aldın bilemiyorum ama 3 aylık vs. verildiyse geri kalan süre için oturum alman gerekir. Yani Almanya'da kalma süreni uzatman gerekiyorsa yabancılar dairesinden randevu alman lazım. Ancak dediğim gibi bu sendeki vizenin süresine bağlı, Erasmus için ne kadar süre ile veriyorlar bilmiyorum. Adres kaydını ama her halükarda yapman gerekiyor, bunun için kaldığın daireyi Bürgerservice'e bildirmen lazım.
Cevabın için teşekkür ederim. Vizem 9 aylık, tüm staj süremi kapsıyor. Adres kaydı için ne yapmam lazım, e posta vs ile bildirilebiliyor mu?

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cum Şub 26, 2021 7:59 pm

Staj+ yazdı: Cum Şub 26, 2021 5:51 pm Cevabın için teşekkür ederim. Vizem 9 aylık, tüm staj süremi kapsıyor. Adres kaydı için ne yapmam lazım, e posta vs ile bildirilebiliyor mu?
Hayır maalesef, bizzat gitmen gerekiyor. Kira sözleşmen, pasaportun vs. ile bulunduğun şehirdeki Bürgerservice'e gitmen (Tabi daha öncesinde online randevu alman) gerekiyor. Google'a "Bulunduğun şehir" + "Bürgerservice Online Termin" yazarsan çıkan sayfadan randevunu alabilirsin. Yine Google'a "Bulunduğun şehir" + "Wohnung anmelden" yazarsan da gerekli belgelere ulaşabilirsin. Türkçe bilgi almak istersen forumda bu konuda ne yapman gerektiğine yönelik başlıklar vardır sanıyorum, oralara da göz atabilirsin.

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Prş Mar 04, 2021 9:44 pm

nebileyimne yazdı: Cum Şub 26, 2021 7:59 pm Hayır maalesef, bizzat gitmen gerekiyor. Kira sözleşmen, pasaportun vs. ile bulunduğun şehirdeki Bürgerservice'e gitmen (Tabi daha öncesinde online randevu alman) gerekiyor. Google'a "Bulunduğun şehir" + "Bürgerservice Online Termin" yazarsan çıkan sayfadan randevunu alabilirsin. Yine Google'a "Bulunduğun şehir" + "Wohnung anmelden" yazarsan da gerekli belgelere ulaşabilirsin. Türkçe bilgi almak istersen forumda bu konuda ne yapman gerektiğine yönelik başlıklar vardır sanıyorum, oralara da göz atabilirsin.
Cok tesekkur ederim

Massacres

Mesaj gönderen Massacres » Cum Mar 05, 2021 6:04 pm

nebileyimne yazdı: Cum Şub 26, 2021 1:14 am Vizeyi ne kadar sürelik aldın bilemiyorum ama 3 aylık vs. verildiyse geri kalan süre için oturum alman gerekir. Yani Almanya'da kalma süreni uzatman gerekiyorsa yabancılar dairesinden randevu alman lazım. Ancak dediğim gibi bu sendeki vizenin süresine bağlı, Erasmus için ne kadar süre ile veriyorlar bilmiyorum. Adres kaydını ama her halükarda yapman gerekiyor, bunun için kaldığın daireyi Bürgerservice'e bildirmen lazım.
Merhaba benim merak ettiğim bir şey var. 6 aylık vizem varsa 6 ay bitmeden mi gitmem gerekiyor ilk gidişte yabancılar dairesine süreyi uzatmak için, yoksa 2 ay içinde yabancılar dairesine gidip oturum kartına mı başvurmam gerekiyor ?

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cum Mar 05, 2021 11:38 pm

Staj+ yazdı: Prş Mar 04, 2021 9:44 pm Cok tesekkur ederim
Rica ederim, ne demek :)

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cum Mar 05, 2021 11:54 pm

Massacres yazdı: Cum Mar 05, 2021 6:04 pm Merhaba benim merak ettiğim bir şey var. 6 aylık vizem varsa 6 ay bitmeden mi gitmem gerekiyor ilk gidişte yabancılar dairesine süreyi uzatmak için, yoksa 2 ay içinde yabancılar dairesine gidip oturum kartına mı başvurmam gerekiyor ?
Hemen gitmek zorunda değilsin, vizen geçerli olduğu sürece bir problem olmayacaktır. Sonuçta vize Almanya'da o süre boyunca kalabileceğini gösterir. Evet, 6 ay bitmeden gitmen gerekiyor ama teknik olarak vizenin son gününde dahi randevun olsa problem olmaz. Çünkü oturum randevusuna gittiğin zaman kartın gelene kadar, hatta daha uzun süre için (3 ay mesela) geçerli olacak geçici bir belge (Fiktionsbescheinigung) verir görevli sana ve bu belge aynı vize ya da oturum gibi senin problem olmadan Almanya'da bulunabileceğini gösterir. Tabi son günü beklemeden online randevunu alman gerekiyor ki vizen dolmadan oturum görüşmesine gidebilesin. Ne kadar önceden randevu alman gerektiği bulunduğun şehirdeki yoğunluğa göre değişir ancak genel olarak 1 ya da 2 ay önceden randevuyu alman lazım, hatta daha önceden de kontrol etmekte fayda var. Çünkü örneğin 1 ay kala randevu alayım dersin ama 2 ay süreyle randevular doludur, bu durumda vize süren dolduğu zaman elinde ne oturum, ne vize ne de Fiktionsbescheinigung olur, problem yaşayabilirsin. O yüzden randevu sistemini kontrol etmekte fayda var.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cmt Mar 06, 2021 12:01 am

nebileyimne yazdı: Cum Mar 05, 2021 11:54 pm Hemen gitmek zorunda değilsin, vizen geçerli olduğu sürece bir problem olmayacaktır. Sonuçta vize Almanya'da o süre boyunca kalabileceğini gösterir. Evet, 6 ay bitmeden gitmen gerekiyor ama teknik olarak vizenin son gününde dahi randevun olsa problem olmaz. Çünkü oturum randevusuna gittiğin zaman kartın gelene kadar, hatta daha uzun süre için (3 ay mesela) geçerli olacak geçici bir belge (Fiktionsbescheinigung) verir görevli sana ve bu belge aynı vize ya da oturum gibi senin problem olmadan Almanya'da bulunabileceğini gösterir. Tabi son günü beklemeden online randevunu alman gerekiyor ki vizen dolmadan oturum görüşmesine gidebilesin. Ne kadar önceden randevu alman gerektiği bulunduğun şehirdeki yoğunluğa göre değişir ancak genel olarak 1 ya da 2 ay önceden randevuyu alman lazım, hatta daha önceden de kontrol etmekte fayda var. Çünkü örneğin 1 ay kala randevu alayım dersin ama 2 ay süreyle randevular doludur, bu durumda vize süren dolduğu zaman elinde ne oturum, ne vize ne de Fiktionsbescheinigung olur, problem yaşayabilirsin. O yüzden randevu sistemini kontrol etmekte fayda var.
Bu bahsettiğim problemi buraya ilk geldiğimde yaşadım açıkçası ben. 3 aylık vizem vardı ve bunun ilk 2 haftası bitince Almanya'ya gelmiştim. Ev bulma konusunda 2-3 hafta boyunca uğraşmıştım ve ancak sonra adresimi kaydettirebilmiştim. Elde kalan 2 aydan biraz kısa bir süreydi ve randevu almaya çalıştığımda 2 aydan daha uzun bir süre sonrasına alabilmiştim. Dolayısıyla yaklaşık 8 gün civarı vize ya da oturumum yoktu. Bu durumu Auslaenderbehörde'ye mail ile açıkladığım zaman randevu onayını çıktı olarak alıp o 8 günde yanımda taşımam gerektiğini söylemişti. Mailimde randevu onayım olduğu için çıktı almadım, kimse de sormadı yani. Çok büyük bir mevzu olmuyor ama mümkünse erken davranmak en iyisi.

Massacres

Mesaj gönderen Massacres » Cmt Mar 06, 2021 1:14 am

nebileyimne yazdı: Cmt Mar 06, 2021 12:01 am Bu bahsettiğim problemi buraya ilk geldiğimde yaşadım açıkçası ben. 3 aylık vizem vardı ve bunun ilk 2 haftası bitince Almanya'ya gelmiştim. Ev bulma konusunda 2-3 hafta boyunca uğraşmıştım ve ancak sonra adresimi kaydettirebilmiştim. Elde kalan 2 aydan biraz kısa bir süreydi ve randevu almaya çalıştığımda 2 aydan daha uzun bir süre sonrasına alabilmiştim. Dolayısıyla yaklaşık 8 gün civarı vize ya da oturumum yoktu. Bu durumu Auslaenderbehörde'ye mail ile açıkladığım zaman randevu onayını çıktı olarak alıp o 8 günde yanımda taşımam gerektiğini söylemişti. Mailimde randevu onayım olduğu için çıktı almadım, kimse de sormadı yani. Çok büyük bir mevzu olmuyor ama mümkünse erken davranmak en iyisi.
Anladım. Açıklamalarınız benim için çok yararlı ve bilgilendirici oldu. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Dikkat edeceğim dediklerinize bunu bildiğim çok iyi oldu

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cmt Mar 06, 2021 2:23 am

Massacres yazdı: Cmt Mar 06, 2021 1:14 am Anladım. Açıklamalarınız benim için çok yararlı ve bilgilendirici oldu. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Dikkat edeceğim dediklerinize bunu bildiğim çok iyi oldu
Önemli değil, rica ederim :)