Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Acima97

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Şub 02, 2021 11:01 pm

Arkadaslar vizs basvurumun hangi aşamada olduğunu sorduğumda telefonda bana pasaportumun vize müdüründe oldugunu söyledi baska bilgi veremiyormuş. Kimdir bu vize müdürü bilgisi olan var mı acaba biraz araştırdım ama bir şeye ulaşamadım daha önce basına gelen var mı acaba böyle bi durum herkese bol vizeli günler :)

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Sal Şub 02, 2021 11:50 pm

Kartal34 yazdı: Çrş Oca 20, 2021 10:07 pm 1 marttan sonra okullari acmayi düşünüyorlar öyle bir söylenti var şimdilik fakat zaman ne gösterir bilemeyiz tam terside olabilir. Duyduklarım sadece söylenti

Ben Almanya'da univeriste'de okuyorum, 4.sömestrdayim şuan. Ve bizim okulda şuana kadar eğitimler online oluyor ama sınavlar yüzyüze oluyordu. Okulun 4-5 gün önce attığı mailde sınavların da artık marttan itibaren online olarak yapabilmeleri için altyapı çalışmalarına başladıklarını yazmışlardı. Ayrıca bir kaç gün önce organik kimya dersinin'in Prof'u 2 hafta sonra yapılması planlanan labaratuar dersinin Coronadan dolayı ertelenme ihtimali olduğunu söyleyen bir mail attı.

Kısacası durum iyiye gitmiyor. En azından bizim üniversite için söylemeliyim ki Mart ayından itibaren daha kötüye gidecek gibi. Açmak bir yana dursun, yüzyüze yapılması planlanan şeyleri de erteleme ya da online yapma yoluna gidecekler.

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Çrş Şub 03, 2021 8:17 am

Acima97 yazdı: Sal Şub 02, 2021 11:01 pm Arkadaslar vizs basvurumun hangi aşamada olduğunu sorduğumda telefonda bana pasaportumun vize müdüründe oldugunu söyledi baska bilgi veremiyormuş. Kimdir bu vize müdürü bilgisi olan var mı acaba biraz araştırdım ama bir şeye ulaşamadım daha önce basına gelen var mı acaba böyle bi durum herkese bol vizeli günler :)
Vize ilçe emniyet müdürlüğü, belgelerinin doğruluğunu teyit ediyorlar sanırım. Eğerki o müdür dedikleri bu müdür ise.

Vize durumunu nasıl sorguladın tam olarak? Ve senin başvuralı kaç gün oldu?

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Çrş Şub 03, 2021 10:44 am

GutenTag yazdı: Çrş Şub 03, 2021 8:17 am Vize ilçe emniyet müdürlüğü, belgelerinin doğruluğunu teyit ediyorlar sanırım. Eğerki o müdür dedikleri bu müdür ise.

Vize durumunu nasıl sorguladın tam olarak? Ve senin başvuralı kaç gün oldu?
Konsolosluğu arayarak sordum barkod numaramla. Benim basvuralı 10 gün olmus. Ama gönüllü hizmet icin bizeler genelde çok hızlı cıkıyor dendi de o yüzden bekleyince biraz ürktüm açıkcası. Burda 3 günde vizesi gelen gönüllü arkadas vardı o sebepten biraz canımı sıktı bu kadar uzaması red mi aldım diye düşündürttü :(

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Çrş Şub 03, 2021 1:57 pm

5 Ocak tarihinde başvurduğum vizem bugün itibari ile elime ulaştı :)
bekleyen herkesin yakın zamanda alması dileğiyle.

Bana vizeyi 90 günlük vermişler. Eski vizelerimde 6 aylık 1 yıllık öğrenci vizesi almıştım. Bu bana biraz tuhaf geldi.
Vizesi eline ulaşanlarda durum nedir? Size kaç ay vermişler?
Almanyada aufenhaltstitel konusunda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
Teşekkürler

hallihallo yazdı: Sal Oca 05, 2021 5:10 pm Merhaba Arkadaşlar,
Bugün Idata'da 41f notu (dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencileri için) belgesiyle bir randevum vardı.
Gördüğüm kadarıyla ileriki günlerde randevusu olan çok kişi var. Ben genel itibari bugünü anlatan bir yazı yazmak istiyorum ki sizin için de oldukça kolay geçsin.
Yazıyı sabitleyebilirsiniz.

1-) Idata'dan gelen mailde yer alan, pdf ve bilgi notu çıktısına gerek olmadı. Benden almadılar
2-) Başvuru formunu online şekilde doldurdum ve çıktısını aldım. Sayfaların birinde yer alan vize süresi sorusuna, başlangıç tarih- Ende des Masterstudiums yazmıştım. Çalışan kişi vizenin maksimum bir yıl verildiği için, başlangıç tarihi + bir yıl ekleterek yazdırdı.
3-) Ben vize ücretini bugüne bıraktım ve çok stress yaşadım. Şöyle ki, denediğim ATMlerden (iş bk, YK) hiç biri euro vermedi. Ben de acele bir şekilde tl çekip en yakın bankadan daha pahalıya 75 euro aldım. Siz bence son güne bırakmayın. Bir de 75 Euro tam vermek zorundasınız bu da bir hatırlatma.
4-) Pasaport fotokobisi de unutuluyor genelde, siz unutmayın. Bu arada IDATA' nın içinde fotokobi & çıktı yapabileceğiniz yer var. Strese gerek yok ama sayfa sayısı 2 TL
5-) Bugüne kadarki tüm vize ve pasaport fotoğraflarımı çektirdiğim yerdeki fotoğrafım kabul edilmedi :) göz hizam yanlış çıkmış. Görevli ben alsam da konsolosluk almaz dedi. Öyle olunca hızlı fotoğraf çeken bir kabinde (o da idatanın içinde) 35 tl ye çektirdim. Bu da tam olmak zorunda, ben de yoktu, vezne de bozdurdum.
6-) Özgeçmiş ve motivasyon yazımın çıktısını verdim, sorun çıkmadı. Almanca idi
7-) Diplomam hazır olmadığı için, e devletten mezun belgesi almıştım. Onu almanca tercüme ettirdim (50 TL). Ek olarak transkript. Benimki okuldan imzalı ve damgalıydı. ingilizce olarak verdim.
8-) Çalışma belgesi olarak, daha önce yaptığım stajların belgesini ekledim ve e-devletten hizmet dökümü aldım.
9-) Kabul belgemi ve okulun gönderdiği vize verilmesini rica ederiz yazısını ekledim. Bana presence letter var mı diye sordu. Olmadığını söyledim.
10) Dilbelgesinin aslını ve fotokobisini aldı. Sonradan gelicekmiş.
11) Masrafları karşılamak için garantör belgemin aslını ve fotokobisini ekledik.
12-) Seyahat sağlık sigortasını sordu. Vize başlangıç tarihinin, sigortadan en erken bir gün sonra olacağını özellikle sordu.
Bonus :) evraklar arasında yer almayan "vukuatlı nüfus kayıt örneği"-tüm aile olarak istedi. Ben de listeyi gösterdim ve şaşırdı kadın bayağı. Hemen e devletten çıkarttım o sırada.
Bonus 2 :) evrakları verdikten sonra 2 3 soru cevapladım yazılı olarak. Nerede ne okumak istiyorsun?
neden?
Bir kaç ders adlandırır mısın?

Arkadaşlar benim görüşmem yaklaşık 1 saat sürdü ve iyi geçti. Ama tabiki kararı konsolosluk vericek.
75 Euro + 316 TL (Kargo, hizmet bedeli, fotokobi) ücreti ödedim bir de 35 tl resim.

Kolaylıklar ve iyi şanslar dilerim herkese.
Vizem gelince haberdar ederim. (Görevli 6 haftaya kadar sürebilir dedi ama umarım sürmez )

purpleof

Mesaj gönderen purpleof » Çrş Şub 03, 2021 2:04 pm

hallihallo yazdı: Çrş Şub 03, 2021 1:57 pm 5 Ocak tarihinde başvurduğum vizem bugün itibari ile elime ulaştı :)

Bana vizeyi 90 günlük vermişler. Eski vizelerimde 6 aylık 1 yıllık öğrenci vizesi almıştım. Bu bana biraz tuhaf geldi.
Teşekkürler
merhaba çok sevindim sizin adınıza,hayırlı olsun.Ben de tam vize anı defterı 20'yi okuyordum,aklımdan siz geçtiniz neredeyse 1 aya yakın olmuş acaba vize çıkmış mıdır diye,iyi insan lafın üstüne yazar valla içime su serptiniz :D :D çok sevindim bir aksilik olmamasına.İyi yolculuklar bolca başarılar diliyorum :)
Bir de ups kargodan mesaj geldi mi acaba pasaport gelmeden önce?

GutenTag

Mesaj gönderen GutenTag » Çrş Şub 03, 2021 3:28 pm

hallihallo yazdı: Çrş Şub 03, 2021 1:57 pm 5 Ocak tarihinde başvurduğum vizem bugün itibari ile elime ulaştı :)

Teşekkürler
Hallihallo Tebrikler !

Darısı başımıza inşallah. Ne zaman gidiyorsun?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Çrş Şub 03, 2021 3:35 pm

çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz içinnnn :)
aras kargoya vermişler, aras kargodan mesaj aldım. dün çıkmış bugün geldi.
purpleof yazdı: Çrş Şub 03, 2021 2:04 pm merhaba çok sevindim sizin adınıza,hayırlı olsun.Ben de tam vize anı defterı 20'yi okuyordum,aklımdan siz geçtiniz neredeyse 1 aya yakın olmuş acaba vize çıkmış mıdır diye,iyi insan lafın üstüne yazar valla içime su serptiniz :D :D çok sevindim bir aksilik olmamasına.İyi yolculuklar bolca başarılar diliyorum :)
Bir de ups kargodan mesaj geldi mi acaba pasaport gelmeden önce?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Çrş Şub 03, 2021 3:35 pm

hadi bakalım :)
martın ikinci haftası diyebilirim henüz bilet almadım
GutenTag yazdı: Çrş Şub 03, 2021 3:28 pm Hallihallo Tebrikler !

Darısı başımıza inşallah. Ne zaman gidiyorsun?

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Çrş Şub 03, 2021 3:50 pm

hallihallo yazdı: Çrş Şub 03, 2021 3:35 pm hadi bakalım :)
martın ikinci haftası diyebilirim henüz bilet almadım
Öncelikle vizeniz hayırlı olsun :) aras kargoyla gelmesine şaşırdım hangi konsolosluktan basvurdunuz?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Çrş Şub 03, 2021 4:39 pm

bana da biraz tuhaf geldi.
idata ve konsolosluk istanbuldaydı
Acima97 yazdı: Çrş Şub 03, 2021 3:50 pm Öncelikle vizeniz hayırlı olsun :) aras kargoyla gelmesine şaşırdım hangi konsolosluktan basvurdunuz?

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Çrş Şub 03, 2021 4:51 pm

hallihallo yazdı: Çrş Şub 03, 2021 4:39 pm bana da biraz tuhaf geldi.
idata ve konsolosluk istanbuldaydı
Allah allah simdi daha tuhaf ggeldi cünkü ben de istanbuldan basvurdum geçen hafta ups kargo fişi doldurttular size giriştr ups mi doldurttular aras kargo mu? Bir de hangi şehire kargolattınız pasaportu? Belki uzaksa arasa mı verdiler dicem anlayamadım valla 😂

Andy andy

Mesaj gönderen Andy andy » Çrş Şub 03, 2021 4:53 pm

Teşekkürler
Merhabalar , cok sevindim adiniza hayirli olsun . Gitmek istediginizi belirttiginiz tarihe göre vize baslangic zamani nasil geldi ?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Prş Şub 04, 2021 9:13 am

form olarak kargo ile almak istediğimi belirttim sadece buydu pandemi sebebiyle.
istanbul --> istanbul
Acima97 yazdı: Çrş Şub 03, 2021 4:51 pm Allah allah simdi daha tuhaf ggeldi cünkü ben de istanbuldan basvurdum geçen hafta ups kargo fişi doldurttular size giriştr ups mi doldurttular aras kargo mu? Bir de hangi şehire kargolattınız pasaportu? Belki uzaksa arasa mı verdiler dicem anlayamadım valla 😂

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Prş Şub 04, 2021 9:14 am

çok teşekkürler :)
başlangıç tarihinde problem çıkmadı. istediğim tarih. sadece vize az verilmiş bu bana tuhaf geldi
Andy andy yazdı: Çrş Şub 03, 2021 4:53 pm Merhabalar , cok sevindim adiniza hayirli olsun . Gitmek istediginizi belirttiginiz tarihe göre vize baslangic zamani nasil geldi ?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Şub 04, 2021 12:05 pm

hallihallo yazdı: Prş Şub 04, 2021 9:14 am çok teşekkürler :)
başlangıç tarihinde problem çıkmadı. istediğim tarih. sadece vize az verilmiş bu bana tuhaf geldi
Hangi dil sertifikasi ve seviye vardi hocam?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Prş Şub 04, 2021 12:26 pm

TELC C1 Hochschule
NachDeutsch yazdı: Prş Şub 04, 2021 12:05 pm Hangi dil sertifikasi ve seviye vardi hocam?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Prş Şub 04, 2021 8:01 pm

Arkadaslar hala sponsor belgesi alamiyor muyuz? Arnsberg hangi eyallette bilmiyorum ama hala acik degil yabancilar burosu. Ne yapmam gerek?

Thekaya

Mesaj gönderen Thekaya » Cum Şub 05, 2021 12:50 am

Herkese merhabalar,

İstanbul konsoloslugunda 30 Aralık 2020 tarihinden bu yana vizeye başvurup vizesi çıkan kimse var mı? (Şartlı kabul için)

ay07

Mesaj gönderen ay07 » Cum Şub 05, 2021 11:59 am

Merhaba arkadaşlar, ingilizce yüksek lisans programına kayıt oldum. 2 şubatta randevu talebinde bulundum aynı gün 17 şubata randevu tarihi atadılar izmir için.

Bu kısa bilginin ardından benim de bir sorum olacaktı.

Önceki yorumlarda hep "presence letter" dan bahsedilmiş, bu belge dil kursu için mi şart, yoksa direk öğrenime başlayacaklar da bu belgeyi sunmalı mı? Okuluma mail attım ama henüz geri dönüş alamadım. Okuldan talep etmek istiyorum ama güncel korona meselesinden dolayı tamamen online derlerse, bu belge olmadan başvurum da sorun olur mu?

iDATA'nın sayfasından yönlendirilen linkte(https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... /-/2307308) gerekli evraklar listesinde pdf lerin yanında 1,2,3,4 gibi uyarılar var bunu dil kursu için gördüm de, dil bilgisine sahip master için böyle bir bilgi notu yoktu yine de bu sıralar benimle aynı durumda olan arkadaşlardan bilgi almak istedim. Randevusu olan arkadaşlar bu konu hakkında neler yaptılar veya yapacaklar, tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Herkese bu süreçte sabır ve şans diliyorum.

Kilitli