Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

A dan Z ye Studienkolleg

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: A dan Z ye Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 13, 2018 11:18 am

Evet gerekiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

emrecan12

Mesaj gönderen emrecan12 » Prş Kas 29, 2018 7:20 pm

Merhabalar
Ben linki okudum fakat kafamdaki soruya herhangi bir cevap bulamadım ne yazık ki.
Ben türkiyede 4 yıllık lise mezunuyum ve 4 yıllık istediğim bölüme kaydoldum. Berlinde yaşıyorum ve burada kalmak istiyorum. Şuan B2 sertifikam var. Fakat okuduğum bölümün(kimya mühendisliği) Sommersemesterda başlayan ve B2yle kabul eden herhanhi bir üniversite yok Berlinde. Bu yüzden vaktimi bosa harcamamak almacamı c1e ilerletmek hem de biraz mühendislik almancası öğrenebilmek adına TU Berlin Studienkolleg/Propaedeutikum'a başvurdum. Fakat Studienkolleg yapma zorunluluğum yok temel lise mezunu olduğum ve türkiyede 4 yıllık kimya mühendisliğine kayıtlı olduğum için.
Bu kabul edilme şansımı düsürür mü? Ya da direkt kabul edilmez miyim?
Bunun yanında Studienkolleg yapamazsam, Wintersemester başlamadan beni mühendisliğe hazırlayabiliceğini düşündüğünüz kurslar/seçenekler var mı?
Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ara 01, 2018 4:49 pm

Studienkolleg egitimine almazlar, normal dsh hazirliga basvuru yapabilirsin veya özel bir kursta dsh hazirlik egitimi alabilirsin.
www.deutschstudent.com

umeyrorhan
İletişim:

Mesaj gönderen umeyrorhan » Pzr Ara 09, 2018 3:26 pm

Merhabalar..Siteyi bayadır inceliyorum ama benim durumumda olan birine rastlamadim o yüzden sorayim dedim.2015 yılında Lys sınavına girip 320 puanla 4 yıllık Sanat Tarihi bölümünü kazandım.Ancak yarım dönem okuyup bıraktım.Bıraktım dedigim kaydım o zamandan beri duruyor ders seçimi yapiyorum ama okula gitmiyorum.Sebebi ise Almanca öğreniyorum.Şu an Goethe Enstitüsünde A2 seviyesindeyim.Açık lise mezunuyum ve mezuniyet ortalamam 65 puan.
1-2015 girişli olduğumdan ve okula devam ettiğimden dolayı(şu an 4.sınıf olmam gerekiyordu) benden transkript isteyecekler.Ben bunu vermesem okula hiç başlamadım desem problem olur mu?
2-Açık öğretim lisesi mezunu ve 65 ortalamayla Studienkollegden kabul alabilmem olası bir durum mu?
3-Eğer oldu da Studienkolleg kabulu aldim G kursundan sonra istediğim bölümü seçebilir miyim? Bu bilgi doğru mu?
4-Benim ailem 1 sene önce oraya gitti gri pasaportla.Onlarin orada olmasi benim gitmem için bir avantaj oluşturur mu?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 10, 2018 1:49 pm

umeyrorhan yazdı: Pzr Ara 09, 2018 3:26 pm Merhabalar..Siteyi bayadır inceliyorum ama benim durumumda olan birine rastlamadim o yüzden sorayim dedim.2015 yılında Lys sınavına girip 320 puanla 4 yıllık Sanat Tarihi bölümünü kazandım.Ancak yarım dönem okuyup bıraktım.Bıraktım dedigim kaydım o zamandan beri duruyor ders seçimi yapiyorum ama okula gitmiyorum.Sebebi ise Almanca öğreniyorum.Şu an Goethe Enstitüsünde A2 seviyesindeyim.Açık lise mezunuyum ve mezuniyet ortalamam 65 puan.
1-2015 girişli olduğumdan ve okula devam ettiğimden dolayı(şu an 4.sınıf olmam gerekiyordu) benden transkript isteyecekler.Ben bunu vermesem okula hiç başlamadım desem problem olur mu?
2-Açık öğretim lisesi mezunu ve 65 ortalamayla Studienkollegden kabul alabilmem olası bir durum mu?
3-Eğer oldu da Studienkolleg kabulu aldim G kursundan sonra istediğim bölümü seçebilir miyim? Bu bilgi doğru mu?
4-Benim ailem 1 sene önce oraya gitti gri pasaportla.Onlarin orada olmasi benim gitmem için bir avantaj oluşturur mu?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum..
1- Vizede problem cikabilir. Üniversite kabulünde cikmaz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ci-vizesi/

2- Evet, Studienkolleg kabulünde nota bakmiyorlar, sadece almanca B1 sertifikasi olmasi gerekiyor.

3- Dogru evet.

4- Olusturmaz.
www.deutschstudent.com

umeyrorhan
İletişim:

Mesaj gönderen umeyrorhan » Pzt Ara 10, 2018 5:39 pm

Teşekkür ederim cevabınız için.Peki ben 22 yaşındayım.Bu yaş vize verebilmeleri için geç bir yaş mı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 10, 2018 6:36 pm

Hayir degil.
www.deutschstudent.com

sekolao

Mesaj gönderen sekolao » Prş Oca 03, 2019 2:04 pm

emrecan12 yazdı: Prş Kas 29, 2018 7:20 pm Merhabalar
Ben linki okudum fakat kafamdaki soruya herhangi bir cevap bulamadım ne yazık ki.
Ben türkiyede 4 yıllık lise mezunuyum ve 4 yıllık istediğim bölüme kaydoldum. Berlinde yaşıyorum ve burada kalmak istiyorum. Şuan B2 sertifikam var. Fakat okuduğum bölümün(kimya mühendisliği) Sommersemesterda başlayan ve B2yle kabul eden herhanhi bir üniversite yok Berlinde. Bu yüzden vaktimi bosa harcamamak almacamı c1e ilerletmek hem de biraz mühendislik almancası öğrenebilmek adına TU Berlin Studienkolleg/Propaedeutikum'a başvurdum. Fakat Studienkolleg yapma zorunluluğum yok temel lise mezunu olduğum ve türkiyede 4 yıllık kimya mühendisliğine kayıtlı olduğum için.
Bu kabul edilme şansımı düsürür mü? Ya da direkt kabul edilmez miyim?
Bunun yanında Studienkolleg yapamazsam, Wintersemester başlamadan beni mühendisliğe hazırlayabiliceğini düşündüğünüz kurslar/seçenekler var mı?
Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim:)
iyi günler ben az önce okudum yazınızı
ben temel lise mezunu inşaat mühendisliği öğrencisiyim. abadin de lise denkliklerine bakarken temel liseleri göremedim. siz Studienkolleg yapmaya gerek yok yazmışsınız. bunu başvuru sürecinde mi öğrendiniz? yoksa daha öncesinden herhangi bir siteden mi? temel lıselerin tam durumu nedir? konu hakkında bilgininizi paylaşırsanız bana çok yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 05, 2019 9:17 pm

Temel liseler Anadolu lisesi ile ayni gecerliligi.
www.deutschstudent.com

sekolao

Mesaj gönderen sekolao » Pzr Oca 13, 2019 2:31 pm

Physiker yazdı: Cmt Oca 05, 2019 9:17 pm Temel liseler Anadolu lisesi ile ayni gecerliligi.
tesekkürler bilgi için

ata1500

Mesaj gönderen ata1500 » Pzt May 06, 2019 2:18 am

Herkese merhaba,
müsadenizle kafama takilan bir soru var, onu sormayi istiyorum.

Simdi ben Turkiyede Anadolu Lisesinden gectigimiz 2018 de mezun oldum, üniversite sinavina girip "Moleküler Biyoloji ve Genetik" bölümünü kazanip Almanya - Berline dil okulu vizesiyle geldim.Su an B2.2 seviyesinde bir dil kursuna devam ediyorum.Ben Heidelberg Üniversitesinde Moleküler Biyoteknoloji okumak istiyorum.Ancak o üniversitede benimle ayni bolumu okuyan bir kisiyle konustugumda bana Studienkolleg yapmami cok tavsiye etti.Neden olarak ise bölüm derslerinin cok agir oldugunu, cevresinde bu anlamda sorun yasayan insanlar oldugunu hem kendi yasadiklarindan hemde cevresindeki insanlarin yasadiklarindan bahsetti.Bende bu yuzden Studienkolleg yapsam mi diye dusundum (Yapma zorunlulugum yok) hem bolum derslerine ön hazirlik olarak hemde Fach Deutsch ogrenmek anlaminda kendimi gelistirip hazirlarim diye dusundum. (Arkadas dil kursunda ogretilen Almanca ile universitede gorulen akademik Almancanin birbirinden cok farkli oldugunu soyledi ) Mayis sonuna dogru B1 sertifikam ile üniversitelere sartli kabul icin basvuru yapmaya baslayacagim ama basvurmadan once aklima "Studienkolleg mi yapsam yoksa temmuzdaki TestDaF`a mi girsem ? " gibi bir soru geliyor.Bu anlamda cok kararsiz kaldim.Napacagima, nasil hareket edecegime tam anlamiyla karar veremiyorum.Genetik Mühendisi olmayi cok istiyorum.Bu anlamda bana tavsiyeleriniz ne olur ?

Simdiden tesekkur ederim, saglicakla kalin

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 06, 2019 10:34 am

Ilk tavsiyem Almanya da üniversite egitimi veya dil kursu icin türk arkadaslarini hic dinleme. %60 dan fazlasi basarisiz ve cöptür. Basarisizliklarina da sürekli kilif ararlar. Anadolu lisesi bitirdigin icin zaten Stk yapamiyorsun. Onun yerine üniversitelerin cogunda semester baslamadan 1 ay önce vorkurs baslatiyorlar. Ona katilman cok daha iyi olur.
www.deutschstudent.com

AhmetC

Mesaj gönderen AhmetC » Pzr Eki 11, 2020 4:51 pm

Alman vatandaşıyım ve 3 yıl anadaolu lisesinde son yıl açık öğretim lisesinde okudum yani diplomam açık öğretim lisesinden,studienkolleg yapmam gerekiyor mu ?

Daisy07

Mesaj gönderen Daisy07 » Pzt Kas 16, 2020 1:45 am

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde bir yıllık %100 İngilizce bir master programından kabul aldım. 7 ekim de visam çıktı. Ekim sonunda Almanya’ya geldim. Fakat hâlihazırda master öğrencisi olmama rağmen ve Ankara’dan visaya başvururken de master öğrencisi olarak başvurmuş olmama rağmen visa türüm 16B olarak basılmıştır. Elbette ben bunun anlamını bilmediğim için buna çok takılmadım. Birkaç gün önce bir iş yerinden iş teklifi aldım ve çalışma iznim olup olmadığını sordular(part time) (bu arada henüz daha oturum kartım elime ulaşmadı) ben de iş yerine gönderdiğim başvuru evraklarının arasında visamın fotoğrafını gönderdim ve bana dediler ki 16B dil kursu veya hazırlık eğitimi kapsamında olan öğrencilerine verilen bir visa türüdür. Dolayısıyla bu visa ile burada part-time haftada 20 saatlik çalışma hakkınız yok dediler. Ankara’dan visasını alan (biri benimle aynı bölümd,birisi ise başka bir şehirde başka bir iki yıllık master programında olan) arkadaşıma da 16B visa’nın basılmış olduğunu öğrendim. Bu kişilerde benimle aynı dönemde Ankara’dan başvurmuşlardı. Birkaç gündür oldukça endişeliyim part-time olarak çalışarak burada gündelik ihtiyaçlarımı gidermek istiyordum fakat bu beni endişelendirdi. Ausländerbehörde’ye gittim (randevu hiçbir şey almadan sadece konuşmak için). Fakat oradaki tercüman da (Türk) bana bu visa türü ile çalışmamın mümkün olmadığını söyledi. Ben de master öğrencisi olduğumu söyledim ve öğrenci belgemi gösterdim. Oradaki tercüman bunu görünce şaşırdı ve içerideki memura göstermeye gitti. Ve öğrenci belgelerimin hem İngilizce hem almanca belgelerini aldı. Biz okul vasıtasıyla Ausländerbehörde ‘ye belgelerimizi mail olarak göndermiştik, sürecimizi master programı yöneticileri koordine ediyordu. Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkınca çok şaşırdım. Bölüme bilgi verdim. Bölüm de Ausländerbehörde ile iletişime geçeceğini söyledi fakat oldukça endişeliyim.
NOT: Meldebescheinigung, sigorta kartım,Tax ID dahil tüm belge ve evraklarım elime ulaştı banka hesabı bile açabiliyorum. !!
Bu duruma ilişkin aşağıdaki sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olurum:
1. Şuanda oturum kartını beklemeli miyim? Oturum kartım geldiği zaman bu statü değişecek mii? Galiba 16C kapsamında olmalıyım master öğrencisi olduğum için.
2. Bu durumda hangi kurum ile bağlantıya geçmeliyim sorun için? Ankara’daki büyükelçilik ve okulun uluslar arası ofis ya da Ausländerbehörde ile mi iletişime geçmeliyim?
3. Benimle aynı durumda olan aynı tarihlerde visa almış kişilerinde 16B olarak mı gözüküyor? (Visa için Ankara’ya başvuran iki yıllık bir master programından tam kabul almış kişiler mesela)
4. Bu durum benim mezuniyet sonrası 18 aylık iş arama visa başvuruma etki eder mi?(ASIL ÖNEMLİ SORU BU !!!)
5. Oldukça zor bir durumda olduğumu hissediyorum vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım.

murekkep

Mesaj gönderen murekkep » Pzt Ara 14, 2020 9:25 pm

Merhaba,
Heilbronn üniversitesinde master başvurusu yaparken "date of examination" tarihimi sordu. Sorumlu kişiye bunun neyin tarihi olduğunu sorduğumda eğer yurt dışında bachleor bitirdiysen studienkolleg konstanz'dan belgelerimin tanınması sonucunda gelen belgenin tarihnin girilmesini söyledi.
Sorum şu burada belge tanıma işlemini sadece bachleor yapmak isteyenler için anlatmışsınız. Master programı içinde bu yapılıyor mu ? yoksa sorumlu kişinin kasdettiği Türkiye'de bitirmiş olduğum lisenin tanıma işlemi mi ?

coraline

Mesaj gönderen coraline » Sal Şub 02, 2021 8:54 pm

Merhaba, ben Anadolu Meslek lisesi mezunuyum. Seyahat Acentacılığı okudum lisede sonrasında dört yıllık turizm okudum. Üniversite son sınıftayken meslek liselerine kat sayı kaldırıldı tekrar sınava girdim ve gazeteciliği kazandım. Bir yıl okudum yarım bırakmak durumunda kaldım sonrasında. Üniversiteyi kazanıp bir yıl okuduğum ve derslerden geçtiğim için studienkolleg'den muaf olabilir miyim?