Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

evrak talebi-vize sorunu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ziggy

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen ziggy » Cmt Haz 12, 2010 3:27 pm

arkadaslar merhaba;
siteye yeni uye oldum. uye olmadan once de hep takip ediyordm zaten. vizeye basvurma surecimde cok faydali seyler ogrendim. bu yuzden hem tecrubelerini paylasan uyelere hem de sitenin kurucularina cok tesekkur ediyorm.

almanyaya gitme nedenim dil kursu.burada uni.de almanca isletme okuyorum ve cok zorlaniyorm.almancami gelistirmek icin yaz boyunca orada kalmaya niyetlendim.vizede belirttigim tarih araligi 27 haziran-3 ekim. yani 90 gunu asiyor. ama dil kursum 2.5 ay suruyor.durum ozetle bu.(zaten 27 hazirana kadar cikacagini sanmiyorum ama bilet almak gibi bi yanlis yaptim:(

bu zamana kadar onceki yazilanlari okuyup soru sormamaya calistim ama su anda fikirlerinize ihtiyacim var. 2 kere vize gorusmesine gittim. ilkinde evraklarimda eksik ve yanlislar oldugu ve tekrar randevu almam gerektigi soylendi. tamamlayip bu pazartesi(07.06) gorusmeye gittim. bu sefer sorun cikmadi ve hallettim. ama cuma gunu yani dun fazla evrak talebi nedeniyle bi kagit geldi. istenenler sunlar:
dilekce halinde motivasyon yazisi.Neden almanya da okumak istiyorsunuz?bunun okul ve is hayatinda ne gibi faydasi olacak aciklayin ve tercumesini yaptirin.
almanca ozgecmis
bloke hesap.(ben taahhutname vermistim sanirim yeterli gelmemis)

ben zaten iyi niyet mektubu yazmistim almanca olarak. tekrar istemelerinin ve ceviri istemelerinin sebebi almancamin kotu olmasi ve anlasilamamasi olabilir mi sizce?
bir de kalmak istedigim sure dil kursu suresinden ve 90 gunden fazla oldugu icin mi sorun cikiyor sizce? gorusmedeki kadin da sordu cunku kurstan sonra ne yapacaksin diye. ben de diger sehireri falan gezmek istedigi belirtmistim. ama killaniyorlar sanirim.
off almanlardan nefret ettim resmen. niye boyle yapiyolar anlamiyorm.

deryasiegen

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Haz 12, 2010 11:21 pm

Dil kursunun 2.5 ay surecegini onlara kanitladin mi?istedikleri belgeleri yolla,bence red verecek olsalardi bu belgeleri istemezlerdi.Peki turkiyeye dondugunde okulun devam ediyor olacak degil mi?ayrica 90 gun konusunu sorun ediyorlarsa vizeni sadece 90 gun verirler.yani direk red vermek yerine.tabi bu benim gorusum.konsoloslugun ne yapacagi belli olmaz.

aliyuksel86

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Pzt Haz 14, 2010 12:54 am

senden sadece emin olmak istiyorlar, bu vize vermeyecekleri anlamina gelmez...bolumunu zaten almanca uzerine okuyorsun turkiyede\'de dil kurslari var, almanyaya gitmenin gercekten senin icin gerekli olup olmadigini, yada senin ne kadar istekli oldugunu olcuyorlar.. etkileyici bir motivasyon yazisiyla ve istedikleri diger belgeleri tamamlayarak vizeni alabilecegini dusunuyorum....90 gun olayinada kafani takma sorun olmaz o....cunku sen ogrenci vizesiyle bile gelsen her halikarda ilk etapta 3 aylik vize aliyorsun oturumunu sonradan uzatiyorsun...

ziggy

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen ziggy » Pzt Haz 14, 2010 10:12 am

[quote]deryasiegen tarafindan yazilan metin:
Dil kursunun 2.5 ay surecegini onlara kanitladin mi?istedikleri belgeleri yolla,bence red verecek olsalardi bu belgeleri istemezlerdi.Peki turkiyeye dondugunde okulun devam ediyor olacak degil mi?ayrica 90 gun konusunu sorun ediyorlarsa vizeni sadece 90 gun verirler.yani direk red vermek yerine.tabi bu benim gorusum.konsoloslugun ne yapacagi belli olmaz.[/quote]

evet kurs kayit belgemde suresi de yaziyor.okulum da devam ediyor 2 senem daha var.

motivasyon yazisinda; almancanin burada da ogrenilebilecegini, zaten hazirlik sinifinda 1 sene boyunca ogrendigimizi, ama derslerin almanca islendigini ve almancamin yeterli gelmedigini, burada pratik yapma sansimin olmadigini, eger yaz boyunca almanyada kalip kursa gidersem surekli almanca konusmak zorunda kalacagim icin baya faydali olacagini.... yazdim.

umarim dediginiz gibi olur.tesekkurler olumlu yorumlariniz icin:)

myanswer

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen myanswer » Pzt Haz 14, 2010 2:32 pm

basvurdugun vize,turistik vizemiydi yoksa ogrenci adayi vizesi miydi?

ziggy

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen ziggy » Pzt Haz 14, 2010 7:03 pm

turistik degil.yogun dil ogrenimi amacli diye geciyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 15, 2010 4:29 am

Merak ettigim soru myanswer\'dan gelmis.. : )

Ilk sorulmasi gereken buydu..Turistik vizeye basvurmamakla hata yapmissin..
Bu kadar islemlerinin uzamasi ve bloke hesap istemelerinin sebebi bu.
Arti sen Almanya\'da okumak istemiyorsun ki sana bu konu ile ilgili iyi niyet mektubu belirtsinler.?
Dil kursu yapmak istiyorsun bunu iyice berlittin mi konsolosluk gorevlilerine ?
Sanki seni Almanya\'da universite egitimi alacaklarla bir tutmuslar gibi bir izlenim edinim...!
90 gunu astigi icin sure evet sorun yaratiyorlar yani vize turun baska oldugundan..

Turkiye\'de hangi universite de okuyorsun ? Oranin ogrenci belgesini gotur ve goster..TR\'ye geri donmek zorunda oldugunu kanitlamis olursun.

Thehelys

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen Thehelys » Sal Haz 15, 2010 9:22 pm

Sen basta dil ogrenmeye gelicem dememissinde tutmussun sehirlerini gezicem demissin.. Verdigin iyi niyet mektubu almancaya cevrili ve yeminli tercumandan olmasi lazim sonucta o belgeyi sadece konsolosluk degil almanyadaki yabancilar dairesindeki gorevlide okuyor. Sonrasinda bloke hesap yada almanyadan garantorun olmasi lazim.. sitede defalarca vize gorusmesine gidilirken nelerin istendigi listelenmistir fakat sanirim siz eksik bir sekilde vizeye basvuruyor ve red aliyorsun.. ben basvurdugumda 18 gunde almistim yani eksiksizdi belgelerim.. buna dikkat etmek gerekiyor.. gezmekten oturu okumak istiyorum almanyanin egitimi guzel daha iyi bi gelecek icin boyle bi egitimi almak istiyorum gibi sozler kullanmaniz sizin icin faydali olacaktir.

ziggy

evrak talebi-vize sorunu

Mesaj gönderen ziggy » Sal Haz 15, 2010 11:05 pm

evet daha kolay olcagini bilseydim turistik olarak basvururdum.ama onun da randevusunu 10 gun sonraya falan veriyorlardi.gec olur diye dusunmustum ama simdi daha da uzadi o ayri mesele.ogrenci belgemi, transkripti falan goturdum tabii ki.onlar kesin isteniyor zaten.

Thehelys, dil kursunun bitis tarihiyle benim donmek istedigim zaman arasinda 10 gunluk bir fark var. gorusmedeki kadin bu surede ne yapacagimi sordu o yuzden gezicem dedim.amacin dil kursu oldugu belli zaten kayit belgem, odeme bilgilerim var. ayrica istenilen belgelerde bloke hesap degil tahhutname var. ben de onu yaptirmistim dogal olarak. forumda yazilanlara da baktigimda, bloke hesabi genellikle universite egitimi almaya gidenlerin yaptirdigini gordum. benimki 2.5 aylik bir dil kursu sadece.
yani eksik belgem yok, ama adamlar begenememis sanirim fazladan seyler istiyorlar.