Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Wirtschaftsinformatik Master için Ortalama

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lilas

Wirtschaftsinformatik Master için Ortalama

Mesaj gönderen lilas » Pzr Eyl 06, 2020 1:43 pm

Merhabalar,

Türkiye'de %100 Almanca İşletme Enformatiği (Wirtschaftsinformatik) bölümünden mezun olacağım. Goethe C1 Almanca ve İngilizce için Ielts 6 yani B' seviyesinde (C1 Ielts 7 yapabilirim) sertfikalarım var.

Fakat Ortalamam 2.9-3.0 gibi gelecek. Direkt Wirtschaftsinformatik veya başka alanlarda hangi master programlarına girebilirim? Ben studis'ten baktığım üniversiteleri araştırdığımda genelde çok yüksek ortalamalar istiyorlar gibi. Yardımcı olabilir misiniz bıraz, kabul alamayacağımı düşünmeye başladım.

(Çok kasaba gibi şehirler iş bulma konusunda sıkıntılı olabileceğinden biraz daha büyük şehirler tabii ki önceliğim) Önerilerinizi bekliyorum lütfen :roll:

lilas

Re: Wirtschaftsinformatik Master için Ortalama

Mesaj gönderen lilas » Sal Kas 10, 2020 10:14 pm

up :(

canksk123

Mesaj gönderen canksk123 » Pzr Kas 29, 2020 12:39 pm

Eger Türk sistemine göre 3 ortalama getireceksen Nc olan bölümlere bile kabul alma sansin var.
Almanya sistemine göre 3 ise Nc olan bölümlere cok zor Nc olmayan bölümlere bakman lazim.Bazi Üniversiteler örnegin HHU Düsseldorf informatik icin en az 2,5 ortalama ya da en az 3 ortalama + lisans tezinin en az 1,5 olmasi lazim.
Dedigim gibi cok Nc olmayan bölüm var büyük bir ihtimalle kabul alirsin.
Farkli alanlarda yüksek lisans icin derslerinin uymasi lazim.Her bölümün klavuzunda su derseri almis olman veya %70-80 ini almis olman yazar eger onlari alirsan farkli bölümlere de kayabilirsin. Sen büyük bir ihtimalle isletmeye kaymak istersen cogu BWL bölümlerine kabul alirsin veya Marketing tarzi alanlara.Informatik alanina da kayabilirsin cok informatik dersi aldiysan.
Almanya da isler düzenli dagildigi icin ufak kasabalarda da is bulursun.(Tabi büyük sehirlerden daha az ama sonucta oluyor)
Hatta söyle sanslarin da olabilir.Büyük bir sehirin yakinlarinda oturup o sehire günübirlik calismak icin gitmek.
Yani cok sans var. Bir kabul almaya bak gerisini halledersin

lilas

Mesaj gönderen lilas » Pzr Kas 29, 2020 10:03 pm

canksk123 yazdı: Pzr Kas 29, 2020 12:39 pm Eger Türk sistemine göre 3 ortalama getireceksen Nc olan bölümlere bile kabul alma sansin var.
Almanya sistemine göre 3 ise Nc olan bölümlere cok zor Nc olmayan bölümlere bakman lazim.Bazi Üniversiteler örnegin HHU Düsseldorf informatik icin en az 2,5 ortalama ya da en az 3 ortalama + lisans tezinin en az 1,5 olmasi lazim.
Dedigim gibi cok Nc olmayan bölüm var büyük bir ihtimalle kabul alirsin.
Farkli alanlarda yüksek lisans icin derslerinin uymasi lazim.Her bölümün klavuzunda su derseri almis olman veya %70-80 ini almis olman yazar eger onlari alirsan farkli bölümlere de kayabilirsin. Sen büyük bir ihtimalle isletmeye kaymak istersen cogu BWL bölümlerine kabul alirsin veya Marketing tarzi alanlara.Informatik alanina da kayabilirsin cok informatik dersi aldiysan.
Almanya da isler düzenli dagildigi icin ufak kasabalarda da is bulursun.(Tabi büyük sehirlerden daha az ama sonucta oluyor)
Hatta söyle sanslarin da olabilir.Büyük bir sehirin yakinlarinda oturup o sehire günübirlik calismak icin gitmek.
Yani cok sans var. Bir kabul almaya bak gerisini halledersin
Merhaba öncelikle, Türk sistemine göre 2.9-3 bekliyorum bir aksilik olmazsa. Lisans değil yüksek lisans düşünüyorum, işletme değil de daha çok BT Proje yönetimi veya direkt Wirtschaftsinformatik Masterı aklımda var ama açıkcası İşletme alanlarına da başvuru yapmayı düşünüyorum, kabul alırsam alternatifim olsun istiyorum. Biz bir lisans tezi yazıyoruz fakat bu tez dergide falan yayınlanmayacak pek resmi değil sanırım, o konuda içim daraldı.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Ara 31, 2020 3:14 am

Spam yapmak değil amacım fakat gerçekten bilgi almak istiyorum. Wirtschaftsinformatik masterına pek giden yok forumda sanırım.

Gözlemleri olanlar yazarsa çok sevinirim. 2,7 üstü (türk sisteminde) mezuniyetle yüksek lisans kabulü alabileceğim söyleniyor genelde ama bu konu beni çok düşündürüyor ve endişelendiriyor açıkcası. sonuçta mezun olmama daha epey var ve ortalamam beklediğim gibi 3 civarı gelmezse 2,8-2,9 için de olasılıkları biraz duymaya ihtiyacım var.

Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Ara 31, 2020 11:35 am

lilas yazdı: Prş Ara 31, 2020 3:14 am Spam yapmak değil amacım fakat gerçekten bilgi almak istiyorum. Wirtschaftsinformatik masterına pek giden yok forumda sanırım.

Gözlemleri olanlar yazarsa çok sevinirim. 2,7 üstü (türk sisteminde) mezuniyetle yüksek lisans kabulü alabileceğim söyleniyor genelde ama bu konu beni çok düşündürüyor ve endişelendiriyor açıkcası. sonuçta mezun olmama daha epey var ve ortalamam beklediğim gibi 3 civarı gelmezse 2,8-2,9 için de olasılıkları biraz duymaya ihtiyacım var.

Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
Hocam o ortalamalarla da başvurabilirsin ben bir sıkıntı göremiyorum.Zamanında 2,57 TR ortalamasıyla mezun olan adam TU Berlin,TU Chemnitz,BTU Cottbus,TU Clausthal 'dan onay almış.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Ara 31, 2020 1:01 pm

Alarech yazdı: Prş Ara 31, 2020 11:35 am Hocam o ortalamalarla da başvurabilirsin ben bir sıkıntı göremiyorum.Zamanında 2,57 TR ortalamasıyla mezun olan adam TU Berlin,TU Chemnitz,BTU Cottbus,TU Clausthal 'dan onay almış.
Çok teşekkür ederim öncelikle yanıtınız için.

Peki bitirdikten sonra 18 ay içinde bulduğumuz işin tamamen kendi işimizle ilgili olması mı gerekiyor? Ben işletme&bilgisayar karışımı bir bölüm (Wirtschaftsinformatik) okuyorum mesela, işletme alanından girdiğimde (örneğin pazarlama depwrtmanı gibi) onaylanmıyor mu? Bilginiz var mı acaba? Kusura bakmayın, birini yakalamışken bunu da sormak istedim.

Tekrardan teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Ara 31, 2020 1:29 pm

lilas yazdı: Prş Ara 31, 2020 1:01 pm Çok teşekkür ederim öncelikle yanıtınız için.

Peki bitirdikten sonra 18 ay içinde bulduğumuz işin tamamen kendi işimizle ilgili olması mı gerekiyor? Ben işletme&bilgisayar karışımı bir bölüm (Wirtschaftsinformatik) okuyorum mesela, işletme alanından girdiğimde (örneğin pazarlama depwrtmanı gibi) onaylanmıyor mu? Bilginiz var mı acaba? Kusura bakmayın, birini yakalamışken bunu da sormak istedim.

Tekrardan teşekkürler.
Öncelikle rica ederim.Wirtschaftsinformatiği bitirdikten sonra zaten işletme enformatiği uzmanı oluyorsun bu da getirdiği disiplinden dolayı sana farklı çalışma alanları sunuyor.Yani iki tarafta da çalışmanın bir sakıncası yok.(Finans,Pazarlama,IT Sektörü,BT danışmanlığı,yöneticisi vb.)

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Oca 01, 2021 3:52 am

Alarech yazdı: Prş Ara 31, 2020 1:29 pm Öncelikle rica ederim.Wirtschaftsinformatiği bitirdikten sonra zaten işletme enformatiği uzmanı oluyorsun bu da getirdiği disiplinden dolayı sana farklı çalışma alanları sunuyor.Yani iki tarafta da çalışmanın bir sakıncası yok.(Finans,Pazarlama,IT Sektörü,BT danışmanlığı,yöneticisi vb.)
Bana da biri mutlaka master yaptığın pozisyona girmelisin demişti. Örneğin Business Analytics masterı yaptıysam pazarlama alanında işe giremiyorum gibi... Bana biraz tuhaf geldi, sonuçta Wirtschaftsinformatik alanında lisans mezunu olmuş oluyorum...

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Oca 01, 2021 12:19 pm

lilas yazdı: Cum Oca 01, 2021 3:52 am Bana da biri mutlaka master yaptığın pozisyona girmelisin demişti. Örneğin Business Analytics masterı yaptıysam pazarlama alanında işe giremiyorum gibi... Bana biraz tuhaf geldi, sonuçta Wirtschaftsinformatik alanında lisans mezunu olmuş oluyorum...
Eğer uzmanlığını o yönde yapmışsan genellikle şirketler uzmanlık alanına göre seçim yapacaktır.Çünkü iş analistliği uzmanlık programı seni baya kısıtlayan bir programdır.Ama eğer tekrar wirtschaftsinformatik yüksek lisansı yaparsan bu sorunu yaşayacağını sanmıyorum.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Çrş Oca 20, 2021 4:50 pm

Alarech yazdı: Cum Oca 01, 2021 12:19 pm Eğer uzmanlığını o yönde yapmışsan genellikle şirketler uzmanlık alanına göre seçim yapacaktır.Çünkü iş analistliği uzmanlık programı seni baya kısıtlayan bir programdır.Ama eğer tekrar wirtschaftsinformatik yüksek lisansı yaparsan bu sorunu yaşayacağını sanmıyorum.
Evet, ben de Wirtschaftsinformatik üzerine istiyorum. Bazı okullar için hiç NC değeri bulamadım, bulduklarımın çoğunluğu 2.5 NC istiyor (Alman sistemine göre). Ortalamam Türkiye'de 3,0 olunca NC tam 2,5 oluyor. 3'ün altına düşsem hiç başvuramıyorum... Biraz ondan dolayı endişeliyim. Gerçi gidene kadar 1-1,5 sene arası staj da yapmış olacağım her şey böyle devam ederse, belki staj da sınırdan kabul almama yardımcı olabilir.

BWL alanlarına da bakmak istiyorum. Direkt BWL olarak bakmayı düşünüyorum spesifik olarak yine İş Analistliği gibi branş seçmek istemiyorum pek.

FLATR

Mesaj gönderen FLATR » Çrş Oca 20, 2021 8:58 pm

İŞLETME ENFORMATİĞİ=YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ DEĞİLMİ ????BU SENE İŞLETME ENFORMATİĞİ BÖLÜMÜNÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİNE DAHİL ETTİLER ???

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 20, 2021 9:19 pm

FLATR yazdı: Çrş Oca 20, 2021 8:58 pm İŞLETME ENFORMATİĞİ=YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ DEĞİLMİ ????BU SENE İŞLETME ENFORMATİĞİ BÖLÜMÜNÜ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİNE DAHİL ETTİLER ???
Evet,fark etmiyor.

FLATR

Mesaj gönderen FLATR » Çrş Oca 20, 2021 9:46 pm

lilas yazdı: Çrş Oca 20, 2021 4:50 pm Evet, ben de Wirtschaftsinformatik üzerine istiyorum. Bazı okullar için hiç NC değeri bulamadım, bulduklarımın çoğunluğu 2.5 NC istiyor (Alman sistemine göre). Ortalamam Türkiye'de 3,0 olunca NC tam 2,5 oluyor. 3'ün altına düşsem hiç başvuramıyorum... Biraz ondan dolayı endişeliyim. Gerçi gidene kadar 1-1,5 sene arası staj da yapmış olacağım her şey böyle devam ederse, belki staj da sınırdan kabul almama yardımcı olabilir.

BWL alanlarına da bakmak istiyorum. Direkt BWL olarak bakmayı düşünüyorum spesifik olarak yine İş Analistliği gibi branş seçmek istemiyorum pek.
AYNI BÖLÜMÜ OKUYOZ SAYILIR YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ OKUYORUM,MASTER OLARAK Wirtschaftsinformatik YERİNE EKONOMİ VE İŞLETME BAŞVURSAK KABUL ALIRMIYIZ ?????

FLATR

Mesaj gönderen FLATR » Çrş Oca 20, 2021 10:03 pm

Alarech yazdı: Çrş Oca 20, 2021 9:19 pm Evet,fark etmiyor.
HOCAM SİZCE TÜRKİYEDE İKTİSAT MI OKUMAK MANTIKLI YOKSA YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİMİ???

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 20, 2021 10:21 pm

FLATR yazdı: Çrş Oca 20, 2021 10:03 pm HOCAM SİZCE TÜRKİYEDE İKTİSAT MI OKUMAK MANTIKLI YOKSA YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİMİ???
Hocam bana sorarsan Yönetim Bilişim Sistemleri.Kendini daha fazla geliştirebilirsin diye düşünüyorum.Ama Ekonomiye ilgin varsa da ilgi alanına göre seçmek de önemli.

FLATR

Mesaj gönderen FLATR » Çrş Oca 20, 2021 11:45 pm

Alarech yazdı: Çrş Oca 20, 2021 10:21 pm Hocam bana sorarsan Yönetim Bilişim Sistemleri.Kendini daha fazla geliştirebilirsin diye düşünüyorum.Ama Ekonomiye ilgin varsa da ilgi alanına göre seçmek de önemli.
Almanya açısından iş olanak ve yüksek lisans bulma için yönetim Bilişim sistemleri okumak daha mantıklı dimi hocam???

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 20, 2021 11:48 pm

FLATR yazdı: Çrş Oca 20, 2021 11:45 pm Almanya açısından iş olanak ve yüksek lisans bulma için yönetim Bilişim sistemleri okumak daha mantıklı dimi hocam???
Evet hocam kesinlikle.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Prş Oca 21, 2021 9:42 am

Alarech yazdı: Çrş Oca 20, 2021 11:48 pm Evet hocam kesinlikle.
Neden kesinlikle?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Oca 21, 2021 12:44 pm

duisburger yazdı: Prş Oca 21, 2021 9:42 am Neden kesinlikle?
Bu yorumu yaparken böyle bir sorunun geleceğini biliyordum.Arkadaşın sorduğu soru 'daha' olduğu için arasında uçurum fark olmayabilir fakat farklı disiplinleri bir arada barındırdığı için iş olanakları ve kendini geliştirmesi bakımından daha mantıklı.Ve arkadaş Türkiye'de lisansı okumaktan bahsetmiş.Top üniversiteler hariç kaliteli iktisat eğitimi veren varsa ben de bilmek isterim.Ama yönetim bilişim sistemlerinde kaliteli verilmese bile kendini daha fazla geliştirme imkanı sunuyor.Genellikle bu konu wiwi-treff sitesinde de çok tartışılıyor.BWL mezunları da kendisi diyor sıklıkla.Adam IT sektöründe çalışıyor ve bu çalıştığım işten çok az işletme derslerinden faydalanıyorum diyor.Fakat genel itibariyle wirtschaftsinformatik mezunu BWL mezununun yapacağı her şeyi yapabilir.Tam tersi de olamaz mı?Evet olabilir fakat biraz daha uğraşması gerekir.Farklı bir düşünceniz varsa öğrenmek isterim.