Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ders Niteliginde bir Yazi

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
cyclops1

Ders Niteliginde bir Yazi

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş Oca 13, 2021 8:48 pm

Öncelikle herkes iyi forumlar arkadaslar!

Ben Kimim?

Bu sıkıcı karantina gunlerinde okuyucuya ibretlik kendi almanyaya kadar ve sonrasinda gerceklesmis olan surecimi anlatacagim.Yazi biraz olumsuz gelebilir ancak bu yaziyi yazmamdaki amac Almanyaya gelmek isteyen bir cok arkadasima on fikir edindirmek ve yasadiklarimdan baska arkadaslarin da ders cikarmasini saglamaktir.Bazen hayat hayal ettiginizden daha farkli olabiliyor.O nedenle bir karar aliyorsaniz en kötüsünü düsünün ki hayaliniz gerceklesmediginde de o kadar az etkilenin.Almanya bana bunu kazandirdi.Ihtimalleri "Olmaz ya heralde" diye kücümsemeyin gercekten de o kucuk ihtimal basiniza gelebiliyor.Bu yaziyi yazmamdaki en önemli nedenlerden birisi de budur.Isteyenler direk Lanet 14 Mart altbasligina gecebilirler cunku orada basliyor combo sanssizliklar.Oncelikle kisaca kendimi tanitayim.Adim Emin.Mayis ayinda 22 yasima girecegim ve liseden sonra ben de almanyada informatik okumaya karar verdim.Su anda Duisburg Essen Universitesinde okumaktayim.

Kisa bir aciklama:

Arkadaslar anlattiklarim kendi yadiklarimdan yola cikarak ve dolayisiylar kendi dusuncelirimdir.

Neden Almanyada egitim?

18 yasimda universite sinavina girdikten sonra yasitlarimin cogunun tersine radikal bir kararla Almanyaya gitmeye karar verdim.Daha oncesinde de aklimdaydi ancak ciddi olarak bir adim atmamistim.Bu karari almamda bir cok etken yatiyor.Hepimizin bildigi gibi türkiyede maalesef egitim sisteminden dolayi bir cok muhendislik okuyan arkadaslarimiz issiz kalma sorunu ya da cok düsük ucretle ise baslama durumundalar.Tabi bu durum diger cogu meslekte de bu sekilde,sadece muhendislik degil.Bir cok ögrenci bu sekilde düsünüyor ancak kimsenin elinden gelen bir sey yok,kuzu kuzu okuyorur iste :)Dah sonrada issiz kaldiktan sonra sisteme sovuyorlar.Biz degil bu duruma düsürenler utansin :lol: Kendimi daha fazla ifade etmem gerekirse gercekten ulkesini seven bir bireyim ancak insan tabiki ülkesinin gercek durumunu diger ülkelerle kiyaslayarak gormeli.Ornegin ben simdi türkiyede muthis bir egitim sistemi var dersem yanlis olur.Demem o ki almanyaya gitmeyi secmemdeki asil neden egitim,ama gercekten EGITIM.Ayrica dil ögrenmek de tabi ki cok buyuk bir etkendi kararimda.Globallesen dunyada Almanca ögrenmek ve ingilizceyi gelistirmek benim icin cok önemliydi.Bunun disinda Almanyada okuyup calismak da ulkemize göre daha rahat.Ayni anda okuyup calisan bir cok ögrenci var ve kazandigiyla kendini cok rahat gecindirebiliyorlar.

Nasil ve ne zaman gittim:

Üniversite sinavindan sonra güzel bir yaz tatilinden sonra Goethe Ankaraya Almanca A1den itibaren yazilmayi dusunuyordum ancak kayitlar cok cabuk doluyormus.Kayidin gerceklestigi ilk gun sokakta kuyruk oluyor o derece..Aslinda ondan sonra gelecek combo sanssizliklarin basladigi yer burasidir.Daha sonrasinda kizilayda baska bir dil kursuna yazildim zaman kaybetmemek icin ve 4 ay icinde goethe A2 Belgemi aldim ve daha sonrasinda vizeye basvurmak icin beklemeye basladim ancak daha sonrasinda bildiginiz gibi Euro 2018de 8leri gordu 2 ay icinde ve ben karar verdigimde kur cok daha asagidaydi ve bu da maddi anlamda zorluyordu.Diyecegim o ki beklemeye koyuldum.1 sene kadar bu arada ise kendi kendime calisarak B1 belgemi aldim ve vizeye girene kadar da yine almanca B2 calistim kendi kendime ve tam mayis 2019da vizemi aldim.

Burada okuyunca aslinda bir cok kisiye kolaymis gibi geliyor ancak o belirsizlik icinde beklemek gercekten cok zor bir durum,yasamayanin anlayacagini sanmiyorum.Orada aslinda dusundugum sey Almanyaya gitme kararimi sorgulama durumuydu.Cunku kapasitemin oldugunu dusunuyordum,yani türkiyede de iyi sartlarda okuyabilirdim ve bekleyerek zaman kaybettigimi düsünuyordum ve ülkemizde olan kararsiz kur beni dusunduruyordu.Her gün bir insan ayni seyleri düsünür mu yahu?Düsündüm.......

Hayaller:

Abi simdi Almanyadayim avrupanin göbegi solunda hollanda saginda Prag hem oku hem gez.Insanlar zaten saygili ve hayata yasitlarina gore cok erken basliyorsun.Okulu da bitirdin mi sene kaybi da ortadan kalkar diye dusunuyordum.Ayrica dilimi de gelistiririm.Orada illaki sorunlar yasayacagim ve bu sorunlar daha olgun olmama katki saglayacak.Bir cok insan eminim bunlari dusunerek geliyor Almanyaya.

Hayatlar:
Almanyaya gelene kadar yasadigimiz dil belgesi alma,evrak toplama sureci,vize basvurusu bunlar bir kere cok stresli.Bunun disinda maddi anlamda zorlaniyorsunuz ve vize aldiktan sonra emin olun bitmeyecek bu daha Trailer idi.Almanyaya geliyorsunuz ve birbirinden fakli ufak tefek sorunlar bitmiyor.Banka hesabi acilacak,ikametgah alinacak,yalnizsin,özlem var,baska bir ulke ve kültür,belli bir zaman icinde üniversite yazilmak zorundasin ve oturumun devamli denetleniyor.Isin icinde oldugunda gercekten zor bir surec oluyor.Belki de en ama en sinir bozucusu Almanyada yasal prosedurler cok yavas ilerliyor.E Devlet gibi bir sistemin degerini burda dibine kadar hissediyorsunuz.Bir ise kalkisiyorsaniz bir kerede o isin olma olasiiligi yuzde30 falan.Illaki ikinci kez gidiyorsunuz ve bir olayda hakliysaniz bile Almanyada hakli oldugunuzu cogu zaman anlatamiyorsunuz.Boyle bir yasa var o kadar.O duruma nasil dustun kimsenin umrunda degil.ACI AMA GERCEK.

Bunlarin disinda Almanyada hayat aksam 5ten sonra biter,eger buyuk sehirlerde yasamiyorsaniz.Yasiyorsaniz da illaki türkiyedeki gibi olmuyor.Burdayken Türkiyedeki o hareketli hayati özlüyorsunuz.Almanyaya gelmeden once forumda farkli kisilerin hayat tecrübelerini okuyordum ancak bu kadar yasal surec zorlugunu almanyada yasayacagimi dusunmuyorudum.Sigora,bloke hesap,garantör,banka,dersler,okul...Bunlarin olacagini biliyordum ancak bu kadar uzun bir surec olacagini dusunmuyordum.

FAZLA OLUMSUZLUKTAN SONRA BIRAZ OLUMLU OLALIM:

Öncelikle Almanyada yasadiginiz her türlü tecrübe sizi olgunlastiracak.Yasitlarinizdan cok daha farkli yani bir sonraki adimi ve dogru adim atmayi ögreneceksinizTabi ki bunlari ögrenmek icin de biraz heves ve cevrenizdeki olaylari gozlemleme yeteneginiz olmali.Insanlari daha iyi taniyacaksiniz.Farkli kültürden insanlar taniyacak ve onlari daha iyi anlayarak dünya görüsünüzü genisleteceksiniz,tabi ki bu da size bagli.Tas kafali her yerde tas kafalidir.

Egitim konusu zaten baska bir boyutta.Almanyadaki ögretim görevlileri ve Proflar gercekten cok yardimci ve onlar icin siz bir yabanci degil,insanliga katki saglayacak bireylersiniz.Her zaman yardimci oluyorlar ve her türlü sorunuzu sorabiliyorsunuz.Duisburg Essen Üniversitesinde örnegin forumlarimiz var ve ayrica soru sorma saatlerimiz var.Burada butun sorularinizi sorabilirsiniZ.Yani almanyada üniversitede yeter ki ögrenmek isteyin,gerekli her türlü imkaniniz oluyor.Egitimin zorlugundan cogu ögrenci yakiniyor.Bu konuda ise soyle ozetleyebilirim.Türkiyedeki gibi gereksiz birinci sinif dersleriniz yok.Hepsi gercekten meslek hayatinda isinize yarayacak temelden baslayip ileri seviyeye dogru giden ders icerikleri mevcut.Ben bunu olumlu karsiliyorum.Sinavlar konusunda ise kendinize güvenince girmelisiniz.Sinava girme zorunlulugunuz yok.

Bir cok olumlu taraflari da ekleyebiliriz ancak yazi cok uzamasin diye kisa kesiyorum.

Almanyada özet olarak ben:

Öncelikle Almanyaya gelir gelmez bir iki hafta etrafi tanima surecim oldu ve daha sonrasinda ise dil kursu sureci basladi ve sonrasinda Telc C1 Hochschule sinavini 2. deneyisimde gectim.Buraya kadar bi ton stres sorumluluk gerekiyor ancak benim icin sancili surec sonrasinda basladi.

Lanet 14 Mart ve sonrasi sürec:

Evvvet arkaslar.Ocakta sinavdan gectigimi ögrendim ve o arada bir minijob ise girmeye karar verdim.Engelli cocuklarin evlerinden alinip ozel okullara gidip getirilmelerinden sorumluydum.Bu arada istedigim okul ekimde basliyordu yani yapacagim hicbir sey yoktu beklemeliydim o zamana kadar.Maksat bir de az da olsa dil gelistirmek ve hic yoktan iyidir mantigi.Coronanin yeni almanyada tespit edildigi Mart aylarinda kimse bu kadarini beklemiyordu.Ise gidip gelirken bir gun isyeri tarafindan arandim ve okullarin almanyada 1 ay tatil edildigini ögrendim ve pandeminin yayginlasmasindan dolayi almanyada yapacagim bir sey de yoktu.Okul yok is yok.Napayim türkiyeye döneyim en azindan ailemin yaninda olurum mantigiyla türkiyeye geri dondum.Okul da zaten ekimde aciliyor geri gelirim diye dusundum.

Tam da burda basliyor combo sanssizlik dongusu.Bu arada oturumum temmuz ayinda bitiyordu ve pandeminin bu kadar artacagini sinirlarin kapanacagi ve uzun süre acilmayacagi durumu kafamda tam olarak belli degildi.Benim durumumda bir sürü insan var ve illaki geri gelirim diye dusunup türkiyeye geldim.Hersey yolunda buraya kadar.Daha sonrasinda haziran ayindan yabanci daireye gerekli evraklarimi mail attim oturumumu uzatmak icin cunku o siralar birebir görüsme olmuyordu pandemiden dolayi.Daha sonrasinda hic bir sekilde geri donus almadim ve maillerim yanitlanmadi.Ancak ben bütün evraklarimi belirtildigi gibi yollamistim yani sorumluluk artik bende degil modundaydim.Ancak burasi almanya her zaman devlet haklidir(!).14 Temmuzda oturum kartimin suresi doldu ve ben zaten oncesinde bir cok kez Fiktionsbescheinigung(Gecici vize gibi birsey)icin mail atmistim ancak geri donus alamadim ve Almanyaya gitmek icin oturum kartimin suresi dolmadan once 2 kez ucak bileti almistim ve biletler iptal oldu pandemi ve yetersiz yolcu sayisi dolayisiyla.Neysee.Daha sonrasinda beklemekten baska bir yol yoktu onumde bekledim ta ki 2 ay sonra tatilde aniden bir mail geldi ve Fiktionsbescheinigung icin bir kac belge istendi ve ben hemen evraklari yolladim ve 1 ay sonrasina fiktionsbescheinigung eve geldi.Ancak yolladiklari belge 5 günlüktü.Nedeni ise almanyaya 6 ay giris yapilmazsa oturum otomatikmen iptal oluyor ve tekrar vize basvurmak gerekiyormus.15 Marttan 15 Eylule iste hesaplayin.

Daha sonrasinda apar topar PCR testi yapmak icin bir yer aramaya koyuldum cunku yabanci dairenin bana verdigi randevu 2 gun sonraydi ve ertesi gun gece kesinlikle almanyada olmaliydim.Yani stresi siz dusunun.Neyseki testi yaptirdim ve maalesef pozitif cikti.Saka gibiydi o kadar zaman sen hasta olma en kilit zamanda hasta ol :(.Anlasilacagi uzere almanyaya gidemedim ve baska bir randevu istedim ancak veremeyeceklerini ve 6 ay doldugu icin tekrardan vizeye basvurmam gerektigi soylendi.Bu surecte hastaliga mi uzuleyim oturuma mi,vizeyi mi dusuneyim,kafaam allak bullakti ve cevreden duydugunuz gereksiz muhabbetler canimi sıkıyordu.

Yani yukarda her zaman Almanya devleti haklidir diye bu nedenden dolayi yazdim.Bir kagidi 4 ayda yollayamadilar.Daha sonrasinda Almanyaya gris yapamadigim icin oturumun iptal olmasi benim sucum.Anladim hocamm.

Yani arkadaslar dusunun bunlari yazma bile bu kadar uzunken devamli bunlari kafanizda dusunuyorsunuz.O nedenle baska bir ulkeye gitmek bambaska bir sorumluluk.Devamli dusunmeniz gereken seyler oluyor.

Neyse dedim ve gectim.Yapacak bir sey yoktu.Tekrar vizeye girmem gerekiyordu ve zaten okul kaydim var sorun olmaz diye dusunuyordum.Direk okula kayitli bir ogrenci oldugum icin vize randevusunu hemen aldim.Viyeze girdim ve sorunsuz gecti.Almanca olarak da zaten kendimi ifade edebiliyordum.Gel zaman git zaman vizeye basvurali 110 gün oldu ve hala ses seda yok.90 gun oldugunda konsolosluga mail atmistim yasal surec doldu gibisinden ve 20 gun sonra anca mesaj attilar garantör belgesinde nachgewiesen isaretli olmadigini bunun yerine glaubhaft gemachtin isaretli oldugunu soylediler ve ben garantörümle görüstüm.Isaretli yeri duzeltmenin olamayacagini cunku garantor belgesinin tekrar alinmasi gerektigini söylediler.Ancak Garantorum pandemiden dolayi son zamanlarda yani yilin son ceyreginde kapali olduklarindan garantor sartlarini karsilayamadigini soyledi.Ve su anda tek ihtimalim 10200 Euroluk Bloke Hesap göstermek.

Yine suc bende degil cunku bir türlu oturum randevusunu vermediler sonrasinda ise tekrardan vize sürecinde 100 gün aciklanmadi vize.Zaman uzadikca uzadi olan bana oldu anlayacaginiz.Bu kadar rezillik ust uste oldu.Ve anlamadigim olaylardan biri de viye memuru tam olarak neye yariyor acabaaa???Evraklari kontrol etmek degil mi?O zaman eger bana soylenmis olsa direk o tiki duzeltip vizem elimde olackti.

SONUC OLARAK:

Arkadaslar su anda ne yapacagim hakkimda bir fikrim yok.Durum bu sekilde ve sizlerle de paylasmak istedim ki ibret alin :)Olmaz demeyin oluyor.O yuzde 1 lik ihtimal gercekten basiniza gelebiliyor ve bazen hakli oldugunuz bir surecte kendinizi ifade edemeyeceginiz bir durumda olunca ne yapacaginizi bilemiyorsunuz.Size tek tavsiyem Realist olun ihtimaller uzerinden bir karar almayin ve eger eminseniz kendinizden o sekilde almanyaya gelme karari verin.Verdigin kadardan daha zor olani kararindan donmektir cunku.Almanyaya gelip yapamama durumunda kafadan en azindan 2 3 seneniz gidiyor.

Su anda hala okulda kaydim var ve aktif olarak ders calisiyorum ancak vize sureci nasil devam etcek inanin benimde bir fikrim yok.Bu gunlere gelene kadar cok fazla konu hakkinda bilgi sahibi oldum.

ZAMAN AYIRIP OKUDUGUNUZ ICIN TESEKKUR EDERIM.

Heisenbergg

Re: Ders Niteliginde bir Yazi

Mesaj gönderen Heisenbergg » Çrş Oca 13, 2021 9:07 pm

merhabalar benzer bir durumdayım .Bir kaç sorum var size nasıl ulaşabilirim.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Çrş Oca 13, 2021 9:58 pm

geçmiş olsun hocam. yalnız bana kalırsa kişi gidip geri dönerse bile "kaybettiği" 2-3 yıl hala çok önemli. bir kere o deneyim paha biçilemez. kafadan 2-3 yıl gidiyor demişssiniz de, nereye gidiyor, nasıl gidiyor, hepten yok mu oluyor o yıllar :)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Oca 13, 2021 10:09 pm

Ben alistim vallaha koronada var oturuyoruz evde. Türkiyedede korona yokken ev - okul - ev - okul döngüsü icindeydim simdi ev - okul - sokak oldu en azindan 😂
Mutlumuyum?
Yazin heryer acikken hayatimin en sosyal anini yasadim. Türkiyede 2-3 arkadasim vardi burda hsyatimda ilk defa arkadaslarla disari ciktim diyebilirim, kendi isimi artik kendim hallediyorum. Hatta ailem bazen sinir oluyor onlari ne yaptigimdan, belge islerimden vs. Haber etmeyince. Türkiyede asosyeldim buraya geldim sosyal oldum ondada heryeri kapattilar :lol:
En son dabadee tarafından Çrş Oca 13, 2021 10:12 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş Oca 13, 2021 10:09 pm

Aynen haklisin ben orda egitimi kastetmistim acikcasi.Okuyamayip dönunce sikinti oluyor geri türkiyeye dönunce.Yoksa kesinlikle bir hayat tecrübesi oluyor.

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş Oca 13, 2021 10:18 pm

dabadee yazdı: Çrş Oca 13, 2021 10:09 pm Ben alistim vallaha koronada var oturuyoruz evde. Türkiyedede korona yokken ev - okul - ev - okul döngüsü icindeydim simdi ev - okul - sokak oldu en azindan 😂
Mutlumuyum?
Yazin heryer acikken hayatimin en sosyal anini yasadim. Türkiyede 2-3 arkadasim vardi burda hsyatimda ilk defa arkadaslarla disari ciktim diyebilirim, kendi isimi artik kendim hallediyorum. Hatta ailem bazen sinir oluyor onlari ne yaptigimdan, belge islerimden vs. Haber etmeyince. Türkiyede asosyeldim buraya geldim sosyal oldum ondada heryeri kapattilar :lol:

Benim durumum karisik okudugunuz gibi.Artik nasil olcak bende bilmiyorum.Her türlü bela geldi basima :lol:

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Çrş Oca 13, 2021 10:26 pm

cyclops1 yazdı: Çrş Oca 13, 2021 10:09 pm Aynen haklisin ben orda egitimi kastetmistim acikcasi.Okuyamayip dönunce sikinti oluyor geri türkiyeye dönunce.Yoksa kesinlikle bir hayat tecrübesi oluyor.
aynen tabii ki, motivasyonu psikolojiyi de etkiler öyle bir durum. bi de türkiyede okumak için tekrar üniversite sınavına hazırlanıp girmek vs. gerekir heralde? onca aradan sonra zor

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş Oca 13, 2021 10:29 pm

Aynen kesinlikle asiri stresli bir durum.Asil benim sorunum derslerim de iyi gidiyor almanyada ancak sinavlara giremeyecegim simdi,konsolosluk ve yabanci daire yuzunden.O kadar emek veriyorsun sinavlara hazirlanmak icin.Uzucu yani.Vizeye ilk girdigimde garantor belgesine dikkatli bakip soyleselerdi belki de buralarda olmayacaktim.110 gun sonra bana mail atiyorlar yeni evrak al diye.Sizce adil mi bu?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Oca 13, 2021 11:31 pm

cyclops1 yazdı: Çrş Oca 13, 2021 10:18 pm Benim durumum karisik okudugunuz gibi.Artik nasil olcak bende bilmiyorum.Her türlü bela geldi basima :lol:
Ahaha ben almanyaya asik oldum ama insanlari soguk bu yüzden belasiz baslar ve bitirirsem burda bacheloru muhtemelen amerikaya giderim mastere. Para sikinti degil su bacheloru belasiz baslaiyp bitirimde :lol: