Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
incendies
İletişim:

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen incendies » Pzt Oca 11, 2021 3:25 am

herkese merhaba ben Yunus Emre,

2021 Bahar dönemi için Bielefeld Üniversite'sine gidiyorum. Şu sıralar vize için gerekli belgeleri toplamaya ve bloke hesap için gerekli banka ve işlemleri yapmaya çalışıyorum. Herkese güzel Erasmus dönemi dilerim :) Bu arada Bielefeld'e gelecek olanlar yazarsa öncesinde tanışmak isterim.

İyi günler dilerim

Birde şu aklıma takılıyor 12 Mart'ta dil okulu başlıyor ve okulun bahar dönemi 30 Eylül 2020'de bitiyor yani 7 ay oluyor. Bana hibe çıktı onu da göstereceğim ama bloke hesap için 6 aylık miktarı koysam yeterli olur mu yoksa 7 aylık mı ekleyeyim?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Oca 11, 2021 1:31 pm

Arkadaslar, arnsberg Dortmund yakinlarinda bir yerde hangi eyalette olduğunu bilmiyorum. Sponsor belgesi verilmedigini söylemiş coronadan dolayı. Ama alan arkadaslar var bu donemde eyaletten eyalete degisiyor mu bu durum? Almanya'da pekcok yer acildi. Subatta randevu vermeye baslayacagiz diyor. Benim o zamana kadar kabul belgemin suresi doluyor. Universite yeni bir belge mi gonderirler bu durumda yoksa baska bir sey mi yapiliyor? Ve bunun icin para istiyorlar mi?

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Pzt Oca 11, 2021 2:38 pm

selam,
ben BaWü den aldım ve bir sorunla karşılaşmadım, verdiler
ücreti 29 euro

gltnhzr

Mesaj gönderen gltnhzr » Pzt Oca 11, 2021 2:49 pm

incendies yazdı: Pzt Oca 11, 2021 3:25 am herkese merhaba ben Yunus Emre,

2021 Bahar dönemi için Bielefeld Üniversite'sine gidiyorum. Şu sıralar vize için gerekli belgeleri toplamaya ve bloke hesap için gerekli banka ve işlemleri yapmaya çalışıyorum. Herkese güzel Erasmus dönemi dilerim :) Bu arada Bielefeld'e gelecek olanlar yazarsa öncesinde tanışmak isterim.

İyi günler dilerim

Birde şu aklıma takılıyor 12 Mart'ta dil okulu başlıyor ve okulun bahar dönemi 30 Eylül 2020'de bitiyor yani 7 ay oluyor. Bana hibe çıktı onu da göstereceğim ama bloke hesap için 6 aylık miktarı koysam yeterli olur mu yoksa 7 aylık mı ekleyeyim?

Merhabalar bende Bielfeld için gidiyorum önümüzdeki hafta, hangi bölüm sizin?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Pzt Oca 11, 2021 3:17 pm

Studenwerkten yurt icin online olarak basvurdum Clausthal da. Bana mail attilar vizenizi aldiginiz zaman haber verin bize vs dediler. Ama sözlesmeyi atmadilar. Personel numarami verdiler. O kadar. Bu bana pek dogru gelmedi. Konsolosluga bir sey sunmam gerek. Sizin yurt isleriniz nasil oldu?

barneyyy

Mesaj gönderen barneyyy » Pzt Oca 11, 2021 8:16 pm

cyclops1 yazdı: Pzr Oca 10, 2021 10:33 pm Vize Anı Defterine bakmaya geldim vizeden çok harici konular konusuluyor.Arkadaşlar başka bir alt başlık açıp orada da bu konuları konusabilirsiniz.Bu konu hakkında forumda yüz tane uyarı mesajı var ama kimse takmıyor heralde😒
Kusura bakmayın, bahsettiğim gibi yeniyim; vize için de önemli olduğunu düşündüğüm için yazdım, takmadığımdan değil.

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

incendies
İletişim:

Mesaj gönderen incendies » Pzt Oca 11, 2021 9:52 pm

gltnhzr yazdı: Pzt Oca 11, 2021 2:49 pm Merhabalar bende Bielfeld için gidiyorum önümüzdeki hafta, hangi bölüm sizin?
ben yüksek lisans fizik bölümündeyim. Sizin? Sizde 12 Mart'taki dil eğitimine gidecek misiniz? Bu arada soyadım özdiyar facebook varsa ekleyebilirsiniz benim aklıma takılanlar var önceden hep turist vizesiyle gitmiştim de eğitim vizesi stresli gibi.

Cngz49

Mesaj gönderen Cngz49 » Pzt Oca 11, 2021 10:40 pm

NachDeutsch yazdı: Pzt Oca 11, 2021 3:17 pm Studenwerkten yurt icin online olarak basvurdum Clausthal da. Bana mail attilar vizenizi aldiginiz zaman haber verin bize vs dediler. Ama sözlesmeyi atmadilar. Personel numarami verdiler. O kadar. Bu bana pek dogru gelmedi. Konsolosluga bir sey sunmam gerek. Sizin yurt isleriniz nasil oldu?
Selam 11 Ocak 13:45' vize görüşmem vardı Clausthal şartlı kabul master.

Görevli evrakları aldı kontrol etti ve pc'ye notlar aldı. Sohbet havasında konuşmalar oldu, neden bu bölüm, Almanca A1 neden öğrendin, derslerin hakkında bilgi verir misin, Almanca isimlerini söyler misin vs.

Dil kursu için ön kayıt belgem vardı ve Presence Letter, Clausthalın kendi kursu ödeme yapmamıştım görevli de herhangi bir ödeme kanıtı istemedi.

Kalacak yer için nerede kalacaksın diye sordu okulunun yurtları olduğunu ve orada kalacağını söyledim. Benden herhangi bir kayıt ve ödeme belgesi talep etmedi.

Bloke hesap açmıştım ben Oracle üzerinden parayı en para aracılığıyla gönderdim ve Oracle 24 saat içerisinde bana bloke hesap dökümünü sunmuştu onu teslim ettim.

Mülakat tamamen Türkçe geçti, hiç Almanca soru sormadı kişi. 75 Euro vize için nakit ödedim, randevu alırkende 75 TL kredi kartımdan ödeme yapmıştım başka bir ödemem olmadı, evraklarınızı mutlaka 1 asıl 2 kopya olarak hazırlayın.

Genel olarak görüşmem güzel geçti, artık başvuru sonucunu bekleyeceğim, herhangi bir süre bildirmedi görevli.
Mit Freundlichen Grüßen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Oca 11, 2021 11:15 pm

Cngz49 yazdı: Pzt Oca 11, 2021 10:40 pm Selam 11 Ocak 13:45' vize görüşmem vardı Clausthal şartlı kabul master.

Görevli evrakları aldı kontrol etti ve pc'ye notlar aldı. Sohbet havasında konuşmalar oldu, neden bu bölüm, Almanca A1 neden öğrendin, derslerin hakkında bilgi verir misin, Almanca isimlerini söyler misin vs.

Dil kursu için ön kayıt belgem vardı ve Presence Letter, Clausthalın kendi kursu ödeme yapmamıştım görevli de herhangi bir ödeme kanıtı istemedi.

Kalacak yer için nerede kalacaksın diye sordu okulunun yurtları olduğunu ve orada kalacağını söyledim. Benden herhangi bir kayıt ve ödeme belgesi talep etmedi.

Bloke hesap açmıştım ben Oracle üzerinden parayı en para aracılığıyla gönderdim ve Oracle 24 saat içerisinde bana bloke hesap dökümünü sunmuştu onu teslim ettim.

Mülakat tamamen Türkçe geçti, hiç Almanca soru sormadı kişi. 75 Euro vize için nakit ödedim, randevu alırkende 75 TL kredi kartımdan ödeme yapmıştım başka bir ödemem olmadı, evraklarınızı mutlaka 1 asıl 2 kopya olarak hazırlayın.

Genel olarak görüşmem güzel geçti, artık başvuru sonucunu bekleyeceğim, herhangi bir süre bildirmedi görevli.
Hayirli olsun kardesim insallah olumlu gelir idata ile alakali bir kac soru sorsam mailinden cevaplayabilir misin kardesim?
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Sal Oca 12, 2021 3:52 am

Herkese merhaba,
1-)ben vize için ıdatadan randevu almaya çalışacam,master için başvurmuştum ama önce dil okuluna gidecem,ıdata’da vize başvurusu yaparken dil kursu kısmını mı yoksa üniversitede okumak istiyorum mu seçiyoruz?büyük ihtimalle dil kursu(emin olamadım)
2-)daha önce vize görüşmesine(önce dil okulu sonra Master yapmak isteten arklar için)giden arklar yanlarında ne belgeler götürdüler?
NOT:Şimdiden vize görüşmesine giden arkadaşlara şans diliyorum,umarım istediğiniz sonucu alırsınız🙏🏼

Egemen13

Mesaj gönderen Egemen13 » Sal Oca 12, 2021 1:21 pm

lali02 yazdı: Çrş Oca 06, 2021 7:24 pm Sanmıyorum o kadar detaya gireceklerini ve inanır mısınız ben de kendime aynı soruyu soruyorum 1 ay sürebilir mi diyorum ama 28 Aralık’tan beri randevu bekliyorum daha ortada tarih yok üstüne bir de hangi tarih atanacağı da belli değil daha yani Ocak mı Şubat mı atanır bilmiyorum
Hocam senin randevu randevu atandı mı ?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 12, 2021 1:40 pm

AliEren33 yazdı: Prş Oca 07, 2021 11:13 pm Evet precense letter belgesi gönderiyorlar bana gönderdiler. Daha önce de yazdım ama görmediniz sanırım ücreti istemediler konsolosluk talep ederse yatırın dediler konsolosluk da vize görüşmesinde talep etmedi. Ama iptali durumunda eğer yatırırsam iade vereceklerini söylediler
Hocam az once mariaspringten mail aldim. 3 gun online 2 gun zorunlu demediler. Sen nerdeki mariaspringle konustun? Dersler onlinemis sadece sinavlar yuze yuze olacakmis. Okulda bana derslerin hepsinin yuz yuze olacagini soyledi. Ben anlamadim hamgisi dogru? 😅

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 12, 2021 1:45 pm

Cngz49 yazdı: Pzt Oca 11, 2021 10:40 pm Selam 11 Ocak 13:45' vize görüşmem vardı Clausthal şartlı kabul master.

Hocam, icime dogdu bence sen kabul alacaksın. Ayni yere gidecekmişiz. Peki dil kursu ile ilgili bir sey dediler mi? Online mi yuz yuze mi ya da sartli kabuller sikintili vs dediler mi? Mariaspring sanirim dil kursun, peki mariaspring online mi yuz yuze mi diye konustun mu hic? Az once konustum ve online olacaklarini sinavlarin yuz yuze olacagini soylediler. Bir bilgin var mi? Ön kayit belgesini doldurup verdin konsolosluga?

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 12, 2021 1:48 pm

maintenanceengineer yazdı: Pzr Oca 10, 2021 12:48 pm Senden ödemeni istemişler miydi peki? Geri alamayabilirsin işte bende konsolosluğa onu anlatıcam anca kaporalık 50-75-100 euro civarı ödeyeceğim eğer ki dekont isterlerse
Sana soyle bir bilgi vereyim. Dil kursu ile konustum geri ideyeceklerini soylediler ama 50€ islem ucteti kesiyorlarmis.

Cngz49

Mesaj gönderen Cngz49 » Sal Oca 12, 2021 2:07 pm

NachDeutsch yazdı: Sal Oca 12, 2021 1:45 pm Hocam, icime dogdu bence sen kabul alacaksın. Ayni yere gidecekmişiz. Peki dil kursu ile ilgili bir sey dediler mi? Online mi yuz yuze mi ya da sartli kabuller sikintili vs dediler mi? Mariaspring sanirim dil kursun, peki mariaspring online mi yuz yuze mi diye konustun mu hic? Az once konustum ve online olacaklarini sinavlarin yuz yuze olacagini soylediler. Bir bilgin var mi? Ön kayit belgesini doldurup verdin konsolosluga?
Teşekkür ederim, umarım bekleyen herkes için olumlu sonuçlanır. Konsolosluk hiç bir olumsuzluk bildirmedi, dil kursu için okul yüz yüze olacak kurslar dedi ve ona göre evrak gönderdi zaten. Belki bana evrak gönderdikten sonra online olarak düzenlemiş olabilirler çünkü görevli de söyledi covid19dan dolayı herşey çok değişken artık kesin bir şey diyemiyorum demişti. Ön kayıt evrakını dil kursu göndermişti onu verdim direk bi şey sormadı görevli
Mit Freundlichen Grüßen

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 12, 2021 3:14 pm

Cngz49 yazdı: Sal Oca 12, 2021 2:07 pm Teşekkür ederim, umarım bekleyen herkes için olumlu sonuçlanır. Konsolosluk hiç bir olumsuzluk bildirmedi, dil kursu için okul yüz yüze olacak kurslar dedi ve ona göre evrak gönderdi zaten. Belki bana evrak gönderdikten sonra online olarak düzenlemiş olabilirler çünkü görevli de söyledi covid19dan dolayı herşey çok değişken artık kesin bir şey diyemiyorum demişti. Ön kayıt evrakını dil kursu göndermişti onu verdim direk bi şey sormadı görevli
Ön kayit evrakı dediğin "Anmeldebestätigung"? Bunu okul gonderdi bana. Dil kursu bir sey gondermedi. Yoksa dil kursu ile iletisime gecip mail ile mi almam gerek? Dil kursundan precense letter harici bir sey aldiniz mi baska? Bu arada hangi konsolosluk?

Cngz49

Mesaj gönderen Cngz49 » Sal Oca 12, 2021 4:00 pm

NachDeutsch yazdı: Sal Oca 12, 2021 3:14 pm Ön kayit evrakı dediğin "Anmeldebestätigung"? Bunu okul gonderdi bana. Dil kursu bir sey gondermedi. Yoksa dil kursu ile iletisime gecip mail ile mi almam gerek? Dil kursundan precense letter harici bir sey aldiniz mi baska? Bu arada hangi konsolosluk?
Evet, ön kayıt belgesi alman lazım dil kursundan
Mit Freundlichen Grüßen

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Çrş Oca 13, 2021 9:59 am

hallihallo yazdı: Sal Oca 05, 2021 5:10 pm Merhaba Arkadaşlar,
Bugün Idata'da 41f notu (dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencileri için) belgesiyle bir randevum vardı.
Gördüğüm kadarıyla ileriki günlerde randevusu olan çok kişi var. Ben genel itibari bugünü anlatan bir yazı yazmak istiyorum ki sizin için de oldukça kolay geçsin.
Yazıyı sabitleyebilirsiniz.

1-) Idata'dan gelen mailde yer alan, pdf ve bilgi notu çıktısına gerek olmadı. Benden almadılar
2-) Başvuru formunu online şekilde doldurdum ve çıktısını aldım. Sayfaların birinde yer alan vize süresi sorusuna, başlangıç tarih- Ende des Masterstudiums yazmıştım. Çalışan kişi vizenin maksimum bir yıl verildiği için, başlangıç tarihi + bir yıl ekleterek yazdırdı.
3-) Ben vize ücretini bugüne bıraktım ve çok stress yaşadım. Şöyle ki, denediğim ATMlerden (iş bk, YK) hiç biri euro vermedi. Ben de acele bir şekilde tl çekip en yakın bankadan daha pahalıya 75 euro aldım. Siz bence son güne bırakmayın. Bir de 75 Euro tam vermek zorundasınız bu da bir hatırlatma.
4-) Pasaport fotokobisi de unutuluyor genelde, siz unutmayın. Bu arada IDATA' nın içinde fotokobi & çıktı yapabileceğiniz yer var. Strese gerek yok ama sayfa sayısı 2 TL
5-) Bugüne kadarki tüm vize ve pasaport fotoğraflarımı çektirdiğim yerdeki fotoğrafım kabul edilmedi :) göz hizam yanlış çıkmış. Görevli ben alsam da konsolosluk almaz dedi. Öyle olunca hızlı fotoğraf çeken bir kabinde (o da idatanın içinde) 35 tl ye çektirdim. Bu da tam olmak zorunda, ben de yoktu, vezne de bozdurdum.
6-) Özgeçmiş ve motivasyon yazımın çıktısını verdim, sorun çıkmadı. Almanca idi
7-) Diplomam hazır olmadığı için, e devletten mezun belgesi almıştım. Onu almanca tercüme ettirdim (50 TL). Ek olarak transkript. Benimki okuldan imzalı ve damgalıydı. ingilizce olarak verdim.
8-) Çalışma belgesi olarak, daha önce yaptığım stajların belgesini ekledim ve e-devletten hizmet dökümü aldım.
9-) Kabul belgemi ve okulun gönderdiği vize verilmesini rica ederiz yazısını ekledim. Bana presence letter var mı diye sordu. Olmadığını söyledim.
10) Dilbelgesinin aslını ve fotokobisini aldı. Sonradan gelicekmiş.
11) Masrafları karşılamak için garantör belgemin aslını ve fotokobisini ekledik.
12-) Seyahat sağlık sigortasını sordu. Vize başlangıç tarihinin, sigortadan en erken bir gün sonra olacağını özellikle sordu.
Bonus :) evraklar arasında yer almayan "vukuatlı nüfus kayıt örneği"-tüm aile olarak istedi. Ben de listeyi gösterdim ve şaşırdı kadın bayağı. Hemen e devletten çıkarttım o sırada.
Bonus 2 :) evrakları verdikten sonra 2 3 soru cevapladım yazılı olarak. Nerede ne okumak istiyorsun?
neden?
Bir kaç ders adlandırır mısın?

Arkadaşlar benim görüşmem yaklaşık 1 saat sürdü ve iyi geçti. Ama tabiki kararı konsolosluk vericek.
75 Euro + 316 TL (Kargo, hizmet bedeli, fotokobi) ücreti ödedim bir de 35 tl resim.

Kolaylıklar ve iyi şanslar dilerim herkese.
Vizem gelince haberdar ederim. (Görevli 6 haftaya kadar sürebilir dedi ama umarım sürmez )
Merhaba hallihallo. Birkaç sorum olacaktı size,
1-)acaba tercüme edilmesi gereken belgeyi yapmamışsak,ıdata merkezinde hemen yapılıyor mu(7.madde)
2-) çalışma belgeleri için edecektin hizmet dökümünden stajları çıkartmışsınız,ya da sigorta girişi,bunların tercümesine ihtiyaç var mıdır acaba?(8.madde)
3-)benim ek olarak bi önlisans ile uzaktan yüksek lisans diploması var,acaba bunları tercüme ettirip noter onayından çıkartıp götürmeli miyim?
4-) ıdata merkezinde randevu tarihinde görüşmeye konsolosluktan biri mi gelecek? Ben vize görüşmesi için kiminle konuşacam mesela? Ya da belgeleri biz ıdataya veriyoruz onlar mu konsolosluğa iletiyor ve sonrasında kiminle görüşülüyor?(hocam mazur görün bu konu hakkında hiçbişi bilmiyorum)
5-) diyelim ki biz belgeleri verdik asıl diplomaları,mesela asıl diploma yerine noter onaylı versek olur mu? Ve belgelerimizi aldıktan sonra geri gönderiliyor mu?
6-)referans mektupları topladınız mı hiç acaba? Islak imzalı olmasına dikkat ediyorlar mı?
NOT: Hocam umarım vizeniz gelir🙏🏼

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Çrş Oca 13, 2021 10:30 am

merhaba,
1-) idatanın içinde çeviri hizmeti alabileceğin yer gözüme çarpmadı. bence yapılmıyor :( ama bir günde hazır oldu benimki.
2-)türkçe ve almanca olan çalışma belgelerimi o şekilde teslim ettim. türkçe olanı çevirtmedim. e devlette o şekilde türkçe kaldı.
3-) 41f te diyorki; Lisans (Bachelor) diploması veya varsa diğer yüksekokul diplomaları (not dökümü ile birlikte), sanırım götürmen gerekiyor. çeviriden sonra ben ekstra notere götürmedim. sadece çeviri damgası vardı evraklarımda.
4-) hiç problem değil bunun için burası var :) idata aracı şirket olduğu için sadece evrakları alıyor, eksik evrak var mı diye bakıyor. konsolosluğa da aynı gün içinde götürüyor. görevi bu kadar yani. konsolosluk karar vericek vize için. görüşüceğin kişi idatadan bir çalışan, zaten aşırı soru sormuyorlar.
5-)benim görüşmemde, garantör belgesi ve dil belgesinin aslını alıp diğer hepsinin fotokopisini aldılar. o evrakları geri göndericeklermiş.
senin durumunda sadece fotokobi yeterli olacaktır.
6-) referans mektubum yok, sorulmadı da.

Çok teşekkür ederim. Dün bir hafta oldu :) inşallah gelir cabucak. ;)

Seravpkdmr

Mesaj gönderen Seravpkdmr » Çrş Oca 13, 2021 10:39 am

Hocam peki biri daha sıradan,bana ıdata atama tarihi olarak yakın bi zaman verdi,ama Gürkan hocam erken olduğunu yetişmeyeceğini erteletmelerin mümkün olup olmadığını söyledi,telefondaki kişi de sizin istediğiniz tarihe ve bi hafta yakın/sonraya veremeyiz belirsiz dedi.Bayapı da sinirliydi:)) sizce ne yapmalıyım? Sanırsam en uygun yolmerteletmek ama o da belirsiz işte

Kilitli