Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

alman vatandasi icin almanya da universite

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
besyan

alman vatandasi icin almanya da universite

Mesaj gönderen besyan » Sal Oca 12, 2021 7:33 pm

selmalar ben alman vatandasiyim 3 aydir almanyadayim oncelikle bir dil kursuna gidip sonrasina universite okumak istiyorum(pc muh) ne yapmam lazim liseyi turkiyede bitirdim(anadolu lisesi) nasil bir universiteye girebilirim ya da nereden yardim alabilirim bilen varsa simdiden tesekkurler.

time

Re: alman vatandasi icin almanya da universite yardimm

Mesaj gönderen time » Sal Oca 12, 2021 9:10 pm

Bu forumun almanyada üniversite bölümünü baştan sona okursan her şeyi öğrenebilirsin

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Oca 12, 2021 9:58 pm

Yasadigin yerdeki jugendmigrationsdienst a git onlar yardimci olurlar. Eger maddi durumunda yoksa alman vatandasi oldugun icin SGB II alabilirsin.

Kagan

Mesaj gönderen Kagan » Çrş Oca 13, 2021 5:02 am

Benim durumum da farklı değil.

Almanya'da doğdum yani Alman vatandaşlığım var.Okula da Almanya'da başladım ama şu an 11.sınıfım ve Türkiye'deyim ayrıca Almanca'yı da unuttum.
Gittiğim okul yüzde 5 diliminde ve ortalamam da 95 yani okulun en iyi öğrencilerindenim.Üniversiteyi Almanya'da okumak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum çünkü Almanca'yı bilmediğim gibi yeterli maddi imkanım da bulunmuyor.
Yabancı öğrencilerin başvuru sürecini biliyorum ama benim ne yapmam gerektiğine dair bir bilgim yok bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim:

-Nasıl başvurabilirim.
-Başvurumda önemli olan nedir?Obp mi?tyt mi?
-Yabancı öğrenci değilim dil kursuna nasıl gidebilirim.
-Yeterli param yok(burada diğer öğrencilerin bankaya yatırdığı paraya sahip değilim)öğrenci kredisi nasıl alabilirim veya ne yapabilirim.

Kagan

Mesaj gönderen Kagan » Çrş Oca 13, 2021 5:13 am

time yazdı: Sal Oca 12, 2021 9:10 pm Bu forumun almanyada üniversite bölümünü baştan sona okursan her şeyi öğrenebilirsin
Ben bana lazım olan kısmı bulamadım link atabilir misin

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Oca 13, 2021 10:22 am

Kagan yazdı: Çrş Oca 13, 2021 5:02 am Benim durumum da farklı değil.

Almanya'da doğdum yani Alman vatandaşlığım var.Okula da Almanya'da başladım ama şu an 11.sınıfım ve Türkiye'deyim ayrıca Almanca'yı da unuttum.
Gittiğim okul yüzde 5 diliminde ve ortalamam da 95 yani okulun en iyi öğrencilerindenim.Üniversiteyi Almanya'da okumak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum çünkü Almanca'yı bilmediğim gibi yeterli maddi imkanım da bulunmuyor.
Yabancı öğrencilerin başvuru sürecini biliyorum ama benim ne yapmam gerektiğine dair bir bilgim yok bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim:

-Nasıl başvurabilirim.
-Başvurumda önemli olan nedir?Obp mi?tyt mi?
-Yabancı öğrenci değilim dil kursuna nasıl gidebilirim.
-Yeterli param yok(burada diğer öğrencilerin bankaya yatırdığı paraya sahip değilim)öğrenci kredisi nasıl alabilirim veya ne yapabilirim.
Çok yanlış yerdesin. Bu forumda kimse bunun cevabini bilemez. Dediğim gibi alman vatandaşı olduğun için, maddi durumun yoksa SGB II alirsin. Dil kursun bitene kadar sana kira + ayda 430€ verirler. Dil kursunuda onlar ayarliyor. Ama üni baslayinca SGB II alma hakkin bitiyor. O zaman Bafög aliyorsun. Eger notlarin düserse Bafög kesiyorlar.

besyan

Mesaj gönderen besyan » Sal Oca 19, 2021 10:33 pm

Tamam teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 20, 2021 11:47 am

Sorunun cevabi basit aslinda, olaya hemen tipik türk yaklasimiyla nasil SGB II vs karistirdiniz anlamadim.

Sartlar diger türk ögrencilerle ayni. Size sadece vize gerekmiyor. YÖS ve lise ortalamasi beraber isleme alinir ve ona göre bir ortalama belirlenir. Liseyi Türkiye de bitirdiyseniz DSH veya Testdaf gibi almanca sinavlarini gecmeniz gerekiyor. Sizin gibi bu sitede daha önce Almanya ya gelip üniversiteye kayit yaptiran ve yaptirdigimiz bir sürü arkadasimiz var. Lisans egitimi ile ilgili genel sartlar yazili olarak asagidaki linkte anlatiliyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/

Asagidaki videoda da ayrintili olarak yine sartlari anlatiyoruz:

https://www.youtube.com/watch?v=Rs0wNrm7deA&t=8s
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

arzu22

Mesaj gönderen arzu22 » Cum Ağu 05, 2022 6:02 pm

dabadee yazdı: Çrş Oca 13, 2021 10:22 am Çok yanlış yerdesin. Bu forumda kimse bunun cevabini bilemez. Dediğim gibi alman vatandaşı olduğun için, maddi durumun yoksa SGB II alirsin. Dil kursun bitene kadar sana kira + ayda 430€ verirler. Dil kursunuda onlar ayarliyor. Ama üni baslayinca SGB II alma hakkin bitiyor. O zaman Bafög aliyorsun. Eger notlarin düserse Bafög kesiyorlar.
SGB II hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba ?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Haz 12, 2023 7:30 pm

arzu22 yazdı: Cum Ağu 05, 2022 6:02 pm SGB II hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba ?
Başvuruyorsun evine durmadan kağıt geliyor, red etmek için 50 yolu deniyorlar ama hesabında yanlış hatırlamıyorsam son 6 ayda hiçbir para transferi yoksa veya çok az ise kolayca kabul alıyorsun. Datenschutz diyip duran almanlar hesabına giren 1 kuruşun bile hesabını sorar sana.