Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Doktora için Öğrenci Vizesi başvurularında red ihtimali

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cenko

Doktora için Öğrenci Vizesi başvurularında red ihtimali

Mesaj gönderen cenko » Cmt Oca 09, 2021 3:40 am

Herkese Merhaba,

Forum çok faydalı gerçekten, katkı sağlayan herkese çok teşekkürler. Ancak doktora amaçlı vize başvurularıyla ilgili çok bilgiye ulaşamadım. Bir iki sorum olacak:

1. Genel olarak, DOKTORA İÇİN yapılan öğrenci vizesi başvurularında -istenilen belgelerde eksiklik yoksa- Alman konsolosluk yetkililerinin keyfi değerlendirmelerine (örneğin lisans ortalaman düşük, İngilizce dil puanın düşük, akademik olarak başarılı olamayacağını ya da Türkiye'ye dönmeyeceğini hissettik gibi) bağlı olarak reddedilme ihtimalinin düşük olduğu hissiyatını edindim okuduklarımdan. Sanki reddedilen öğrenci vizesi başvuruları genellikle Lisans için yapılan başvurular, doktorada okuldan kabul mektubunuz varsa ve bankada para bloke ettiyseniz çok sıkıntı çıkarmıyorlar anladığım kadarıyla, doğru mudur?

2. Başvurduğum Üniversitede doktoramı İngilizce yapacağım. Okul benden bir dil sınavı belgesi sunmamı beklemiyor. Hazırladığım proposal ve mülakat temelinde İngilizcemi değerlendirip kabul edecekler. Okul kabul etmiş olmasına rağmen yine de vize sürecinde TOEFL/IELTS sunmam gerekir mi? Yoksa okuldan "biz kendisinin İngilizcesini yeterli bulduk" gibi bir yazı almam durumu kurtarır mı? (Not: Eğitim dili İngilizce olan bir Lisans ya da Yüksek Lisans Programı'ndan mezun değilim)

3. Felsefe Doktora programına gitmek istiyorum, Felsefe Yüksek Lisans programından 4.00 ortalama ile mezun oldum, ancak başka bir alandan olan lisans eğitimimin (Türk Dili Edebiyatı) hem ortalaması düşük (2.4/4.00), hem de 6 yılda bitirdim. Almanya'da Üniversiteden doktora için kabul edilmiş olmama rağmen Konsolosluk bu gerekçe ile vizemi reddedebilir mi?

4. Vize başvurusu için burada devam eden doktora programından kaydımı sildirmem gerekir mi? Benden kaydımı sildirdiğime dair bir belge sunmamı beklerler mi? Ya da sunmazsam olumsuz bir izlenim olur mu?

Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

İyi yıllar herkese...

Rigwald

Re: Doktora için Öğrenci Vizesi başvurularında red ihtimali

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Oca 09, 2021 12:05 pm

1- Bu konudaki endişeler genelde yersiz. Yaş, not, vesaire bunlar üniversiteyi ilgilendiren mevzular. Üniversite kabul ettikten sonra yabancılar ofisine sadece vizeyi onaylayıp konsolosluğa göndermek kalır. Yine de bu sorunlarıyazacağınız motivasyon mektubunun mahiyetiyle konsolosluk görevlilerin gözlerinde iyi bir intiba bırakarak aşabilirsiniz, kaldı ki doktora ileri bir mevzudur. Öğrenci gözüyle değil akademik görevli gözüyle bakılır genelde, o yüzden daha avantajlısınız sıkıntı yok.

2- Bu konu sıkıntılı bir mevzu. Daha önce bu forumda mezun olduğu program İngilizce olduğu için IELTS götürmeyip red alanlar oldu. Bunun stresine girmek yerine 6.5-8 arası bi IELTS götürmeniz iyi olur... Ama kabul alanlar da oldu, bilmiyorum pek.

3- İki not ortalamasında da bir sıkıntı yok. Ben de buraya yüksek lisansa 2.45 lisans ile geldim :) Üniversite kabul ettikten sonra önemli değil bunlar ilk maddeki gibi.

4- Bu konuyu hiç açma bence konsolosluğa, sorarlarsa bir iş yerinde çalışıyorum, kariyerimi akademik yönde yapmak için doktoraya yöneldim dersin. İş konusunu sana soramazlar hakları değil çünkü. Ya da bu konuyu açsan bile akademik kariyerimi burada yapacağım doktora ile geliştirebileceğimi düşünmüyorum dersin... Bilmiyorum tabi senin eğitim kaydını görebiliyorlar mı. Bu konuyu bir başkası cevaplasın.

reall

Mesaj gönderen reall » Cmt Oca 09, 2021 1:18 pm

Rigwald yazdı: Cmt Oca 09, 2021 12:05 pm 1- Bu konudaki endişeler genelde yersiz. Yaş, not, vesaire bunlar üniversiteyi ilgilendiren mevzular. Üniversite kabul ettikten sonra yabancılar ofisine sadece vizeyi onaylayıp konsolosluğa göndermek kalır. Yine de bu sorunlarıyazacağınız motivasyon mektubunun mahiyetiyle konsolosluk görevlilerin gözlerinde iyi bir intiba bırakarak aşabilirsiniz, kaldı ki doktora ileri bir mevzudur. Öğrenci gözüyle değil akademik görevli gözüyle bakılır genelde, o yüzden daha avantajlısınız sıkıntı yok.

2- Bu konu sıkıntılı bir mevzu. Daha önce bu forumda mezun olduğu program İngilizce olduğu için IELTS götürmeyip red alanlar oldu. Bunun stresine girmek yerine 6.5-8 arası bi IELTS götürmeniz iyi olur... Ama kabul alanlar da oldu, bilmiyorum pek.

3- İki not ortalamasında da bir sıkıntı yok. Ben de buraya yüksek lisansa 2.45 lisans ile geldim :) Üniversite kabul ettikten sonra önemli değil bunlar ilk maddeki gibi.

4- Bu konuyu hiç açma bence konsolosluğa, sorarlarsa bir iş yerinde çalışıyorum, kariyerimi akademik yönde yapmak için doktoraya yöneldim dersin. İş konusunu sana soramazlar hakları değil çünkü. Ya da bu konuyu açsan bile akademik kariyerimi burada yapacağım doktora ile geliştirebileceğimi düşünmüyorum dersin... Bilmiyorum tabi senin eğitim kaydını görebiliyorlar mı. Bu konuyu bir başkası cevaplasın.
Merhabalar kusura bakmayın umarım konuyu baltalamıyorumdur. 2.45 ile yüksek lisans süpermiş acaba hangi bölüm ? ingilizce/almanca şartlı kabul veya direk kabul yazabilir misiniz rica etsem ?

cenko

Mesaj gönderen cenko » Cmt Oca 09, 2021 9:29 pm

Rigwald yazdı: Cmt Oca 09, 2021 12:05 pm 1- Bu konudaki endişeler genelde yersiz. Yaş, not, vesaire bunlar üniversiteyi ilgilendiren mevzular. Üniversite kabul ettikten sonra yabancılar ofisine sadece vizeyi onaylayıp konsolosluğa göndermek kalır. Yine de bu sorunlarıyazacağınız motivasyon mektubunun mahiyetiyle konsolosluk görevlilerin gözlerinde iyi bir intiba bırakarak aşabilirsiniz, kaldı ki doktora ileri bir mevzudur. Öğrenci gözüyle değil akademik görevli gözüyle bakılır genelde, o yüzden daha avantajlısınız sıkıntı yok.

Daha açıklayıcı olamazdınız. :) Binlerce teşekkür gerçekten. Günlerdir bu bilgilere ulaşmaya çalışıyordum.

Son bir soru: Bu arada Darmstadt Technical University'de şöyle bir uygulama var. Uluslararası Kabul Ofisi danışman onayı ve Master diplomanla sana şartlı kabul (PhD student without a formal degree olarak) yolluyor, bununla vize alıyorsun sonrasında Almanya'ya gittiğinde bölüme/fakülteye (PhD student with a formal degree olmak için) kabul başvurusunda bulunuyorsun. Sanırım buradayken şartlı kabulle yetinmeyip kesin kabul mektubu için ısrarcı olmak vize açısından daha güvenli olur. (Şartlı kabulün aslında daha sonra gerçekleştirmem gereken bir şartı yok, aynı evraklar.) Şartlı kabul biraz daha gergin bir vize süreci demek, doğru mu anlıyorum?

Yordum sizi, sağolasınız.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzr Oca 10, 2021 1:46 am

reall yazdı: Cmt Oca 09, 2021 1:18 pm Merhabalar kusura bakmayın umarım konuyu baltalamıyorumdur. 2.45 ile yüksek lisans süpermiş acaba hangi bölüm ? ingilizce/almanca şartlı kabul veya direk kabul yazabilir misiniz rica etsem ?
İngilizce bölüm, İngiliz Dili ve Edebiyatı. Direkt kabul.

Son sorduğunuz soruya dair bir bilgim yok malesef...

Adp123

Mesaj gönderen Adp123 » Çrş Oca 13, 2021 5:52 pm

Merhabalar. Ben de Almanya'da doktora için vize süreci dönemindeyim. 25 Ocak'ta randevum. Ben de sizin gibi üniversitem benden İngilizce dil puanı istemediğinden konsolosluğun da istemeyeceğini varsayarak bir dil sınavına girmemiştim. Fakat bu forumda diğer internet kaynaklarında yazılanlara bakınca IELTS veya TOEFL olmaması durumunda red alma ihtimalimin yükseleceğini anladım. Neticede vizeyi riske atmamak için dün IELTS'e girdim.

Benim üniversitem maalesef sizinki gibi informal kabul belgesi vermiyor PhD için, o yüzden ben supervisor'umun kabul yazısı ve supervision agreement'ımla vizeye başvuracağım. Fakat bu sırada üniversiteye kesin kayıt için de bu hafta belgelerimi yollayacağım. Vize randevu günüme kadar üniversite kabulümün çıkmaması durumunda kabulü alır almaz randevu gününden sonra olsa da konsolosluğa fax yoluyla iletmeyi düşünüyorum.

Semramisc

Mesaj gönderen Semramisc » Sal Şub 02, 2021 8:48 pm

Merhabalar , bende konuyla ilgili bir soru soracaktım. Doktora başvurularını nasıl yaptınız şuan bunun araştırması içindeyim, yüksek lisans tez dönemindeyim . Bilgilendirirseniz sevinirim.