Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Söylenenler Doğru Mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
deniz06

Söylenenler Doğru Mu?

Mesaj gönderen deniz06 » Çrş Oca 06, 2021 12:40 am

Arkadaşlar ben almanyada uluslararası işletme okumak istiyorum. Teknik olarak yapmam gereken şeyleri biliyorum ama duyduğum hikayeler beni endişeleniyor. Mesela birisi şöyle yazmış:
"Ben orada işletme bölümüne gittim , yapabileceğim en büyük hatayi yaptim. Türkiyedeki matematik bilgim sinifima göre ortalamaydi , yani öyle cokta iyi degildi. Ama almanyada isletme okumak istiyorsan gercekten bir mühendis kadar bilgin olmali. Cok ama cok zor. Teoriye dayali degil özelikle zaten iyi olmayanlari 1 ve 2. dönemde yolluyorlar. 3 kez kaldin mi atılıyorsun ben matematik sinavini 2 kere veremedim kendim biraktim geldim."

benim matematiğim zayıf olduğu için bunu okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü
bir de şu var:

"Hayal kurmayın arkadaşlar okul üç sene sürüyor diye. O 'Regelstudienzeit' yani normalde okulun planladığı süredir. Ben su ana kadar okulu üc senede bitirmeyi başaran alman dahi görmedim. En iyi gördüğüm 9 sömestrde bitirdi. Ben 4. sömestrdeyim en azından 6 sömestr daha sürer okul."

Ne düşünüyorsunuz? Birkaç gündür bu konuda çok stresliyim.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Söylenenler Doğru Mu?

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 06, 2021 12:49 am

Dostum ben ilk semesterde bırakan Alman da biliyorum,Münih Teknik Üniversitesi'nin mühendislik bölümünü 3 sene de bitiren Türkte.Ortalama mezuniyet oranı %60-65 civarındadır.(Lisans için konuşuyorum).Bu arada mühendislikteki kadar matematik bilgisi gerekmese de adamlar sözel bölüm hariç her şeye zaten koymuş durumda.En önemli şey matematiktir.Teoriye dayalı değil derken pratik demek istedin galiba.Bunun daha pratiğini istiyorsan fachhochschule tercih etmelisin.Ondan sonra yüksek lisansını normal üniversitede yaparsın.Genellikle işletme gibi bölümler Almanya'da harbi bilim sayıldığı için de bu kadar matematik içeriyor.

deniz06

Mesaj gönderen deniz06 » Çrş Oca 06, 2021 12:54 am

Alarech yazdı: Çrş Oca 06, 2021 12:49 am Dostum ben ilk semesterde bırakan Alman da biliyorum,Münih Teknik Üniversitesi'nin mühendislik bölümünü 3 sene de bitiren Türkte.Ortalama mezuniyet oranı %60-65 civarındadır.(Lisans için konuşuyorum).Bu arada mühendislikteki kadar matematik bilgisi gerekmese de adamlar sözel bölüm hariç her şeye zaten koymuş durumda.En önemli şey matematiktir.Teoriye dayalı değil derken pratik demek istedin galiba.Bunun daha pratiğini istiyorsan fachhochschule tercih etmelisin.Ondan sonra yüksek lisansını normal üniversitede yaparsın.
yok hocam zaten teoriye dayalı değil diyen ben değilim, bunları başkaları yazmış donanımhaber'de. ama haklısınız pratik demek istemiştir.

mesela duyuyorum herkes münich teknik, berlin teknik, aachen vs. çok zor diyor. benim istediğim bölüm zaten oralarda yok, ben ortalamaya bir üniversitede veya fhde okusam yine de çok mu riske girmiş olurum sizce? matematiğim dışında her şeyime güveniyorum. ailem destek oluyor, geri dönsen bile bir şey olmaz diyorlar ama benim başarısız olacağım ihtimalini ciddi ciddi düşündüklerini sanmıyorum çünkü geri dönersem veya okulu çok uzatırsam elbette bu onlara ekonomik yük olur. euro zaten her geçen gün artıyor. keşke yeterli olup olmadığımı test edebileceğim bir simülasyonun içine girebilsem de şu endişe artık beni rahat bıraksa :D

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 06, 2021 12:57 am

Hocam genel olarak Almanya'daki en zor programlar lisans programlarıdır.Dediğin okullar evet insanı harbi zorlayabilen okullardır.Bu arada ortalama üniversite diyip geçme onların da keza bu dediklerinden çok da uzak bir zorlukları olduğunu düşünme.Eğer böyle bir tercih yapacaksan Aachen vs Potsdam diye değil normal üni mi fh mu diye yapman gerekiyor.

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Oca 06, 2021 1:04 am

Alarech yazdı: Çrş Oca 06, 2021 12:49 am Dostum ben ilk semesterde bırakan Alman da biliyorum,Münih Teknik Üniversitesi'nin mühendislik bölümünü 3 sene de bitiren Türkte.Ortalama mezuniyet oranı %60-65 civarındadır.(Lisans için konuşuyorum).Bu arada mühendislikteki kadar matematik bilgisi gerekmese de adamlar sözel bölüm hariç her şeye zaten koymuş durumda.En önemli şey matematiktir.Teoriye dayalı değil derken pratik demek istedin galiba.Bunun daha pratiğini istiyorsan fachhochschule tercih etmelisin.Ondan sonra yüksek lisansını normal üniversitede yaparsın.Genellikle işletme gibi bölümler Almanya'da harbi bilim sayıldığı için de bu kadar matematik içeriyor.
%60 mı %30 olsa iyi :lol:

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 06, 2021 1:05 am

kdemir yazdı: Çrş Oca 06, 2021 1:04 am %60 mı %30 olsa iyi :lol:
Biraz iyimser yaklaşalım dedik konuya hocam :D

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 06, 2021 1:06 am

Deniz hocam sen bunu yarı yarıya diye düşünebilirsin en doğru.Eğer böyle bir şüphen varsa fachhochschule'u kendini geliştirerek bitirdikten sonra pek farkın olmayacaktır.Üstüne de master eğitimi de yapmalısın bence.

deniz06

Mesaj gönderen deniz06 » Çrş Oca 06, 2021 1:30 am

Alarech yazdı: Çrş Oca 06, 2021 1:06 am Deniz hocam sen bunu yarı yarıya diye düşünebilirsin en doğru.Eğer böyle bir şüphen varsa fachhochschule'u kendini geliştirerek bitirdikten sonra pek farkın olmayacaktır.Üstüne de master eğitimi de yapmalısın bence.
Çok teşekkürler yardımınız için. Ben de fh istiyorum aslında. Master zaten mutlaka planlarımda. Benim bir başvuru yapacağım okullar listem var, ancak biraz kafamı karıştıran şey şu: Technische Hochschule, Hochschule ve FH farklı şeyler mi? Çünkü internetten baktığımda okullar FH, Universitat ve Private diye üçe ayrılmış. Technische Hochschule ve Hochschule hangi kategoriye giriyor?

deniz06

Mesaj gönderen deniz06 » Çrş Oca 06, 2021 1:34 am

kdemir yazdı: Çrş Oca 06, 2021 1:04 am %60 mı %30 olsa iyi :lol:
deme ya :D

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Oca 06, 2021 1:35 am

deniz06 yazdı: Çrş Oca 06, 2021 1:30 am Çok teşekkürler yardımınız için. Ben de fh istiyorum aslında. Master zaten mutlaka planlarımda. Benim bir başvuru yapacağım okullar listem var, ancak biraz kafamı karıştıran şey şu: Technische Hochschule, Hochschule ve FH farklı şeyler mi? Çünkü internetten baktığımda okullar FH, Universitat ve Private diye üçe ayrılmış. Technische Hochschule ve Hochschule hangi kategoriye giriyor?
Hocam fh'lardaki tekniği uygulamalı bilim alanlarındaki teknik eğitim diye düşünebilirsin.Yani müfredat olarak değişen bir şey yoktur. Hochschule ile fachhochschule'un farkı da yoktur ikisi de aynı anlamı içeririr.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Oca 06, 2021 11:23 am

Fh bence en iyisi. Buraya gelince üniversiteyi bitirme harici hedeflerinde olacak ve onlarada odaklanmak isteyeceksin. Ama üniversite yada TU okursan bunlara zaman kalmayabilir. Burada tanidigim isveren, okumus almanlarlar bile bana FH öneriyor ve is buöma konusunda (informatik) üniden farkli bir tarafi olmayacagini söylüyorlar.

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Oca 07, 2021 1:55 pm

Ben değil ama iki kuzenim Almanya'da doğmuş büyümüş insanlar. Biri tıp okuyordu vazgeçti bıraktı, mühendisliğe geçti. Diğeri hukuk okuyor. FH'ların farketmediğini söylemişlerdi. İş ararken daha çok senin CV'ne, kazandığın niteliklere bakıyorlarmış. Zaten mülakat süreçleri uzun ve senin neyi yapıp yapamadığına yönelikmiş. Duyduklarım böyle.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Oca 07, 2021 3:03 pm

lilas yazdı: Prş Oca 07, 2021 1:55 pm Ben değil ama iki kuzenim Almanya'da doğmuş büyümüş insanlar. Biri tıp okuyordu vazgeçti bıraktı, mühendisliğe geçti. Diğeri hukuk okuyor. FH'ların farketmediğini söylemişlerdi. İş ararken daha çok senin CV'ne, kazandığın niteliklere bakıyorlarmış. Zaten mülakat süreçleri uzun ve senin neyi yapıp yapamadığına yönelikmiş. Duyduklarım böyle.
Benim okuyup bitirmiş tanıdıklarım da var hiçbiri sıkıntı çekmedi.Tamam TUM'u bitirirsen daha iyi bir şirkette başlayabilirsin fakat bu kadar yıpranmana,strese girmene değecek mi ?Yani sağlığından daha mı önemli?Diğer türlü fh bitirirsin adam akıllı üstüne masterini yaparsın.Deneyim kazandıkça hiçbir eksiğin de olmaz.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Oca 07, 2021 6:13 pm

Alarech yazdı: Prş Oca 07, 2021 3:03 pm Benim okuyup bitirmiş tanıdıklarım da var hiçbiri sıkıntı çekmedi.Tamam TUM'u bitirirsen daha iyi bir şirkette başlayabilirsin fakat bu kadar yıpranmana,strese girmene değecek mi ?Yani sağlığından daha mı önemli?Diğer türlü fh bitirirsin adam akıllı üstüne masterini yaparsın.Deneyim kazandıkça hiçbir eksiğin de olmaz.
bana da FH lere bakmamı önermiştiniz. ve araştırdım epey, kafam yattı. hem mezuniyet oranı daha yüksek hem de matematikde başarılı olmayan bir için fh eğitimi daha rahat olabilir sanki. bakalım artık, umarım kabul edilirim

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Prş Oca 07, 2021 9:31 pm

deniz06 yazdı: Çrş Oca 06, 2021 12:40 am Arkadaşlar ben almanyada uluslararası işletme okumak istiyorum. Teknik olarak yapmam gereken şeyleri biliyorum ama duyduğum hikayeler beni endişeleniyor. Mesela birisi şöyle yazmış:
"Ben orada işletme bölümüne gittim , yapabileceğim en büyük hatayi yaptim. Türkiyedeki matematik bilgim sinifima göre ortalamaydi , yani öyle cokta iyi degildi. Ama almanyada isletme okumak istiyorsan gercekten bir mühendis kadar bilgin olmali. Cok ama cok zor. Teoriye dayali degil özelikle zaten iyi olmayanlari 1 ve 2. dönemde yolluyorlar. 3 kez kaldin mi atılıyorsun ben matematik sinavini 2 kere veremedim kendim biraktim geldim."

benim matematiğim zayıf olduğu için bunu okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü
bir de şu var:

"Hayal kurmayın arkadaşlar okul üç sene sürüyor diye. O 'Regelstudienzeit' yani normalde okulun planladığı süredir. Ben su ana kadar okulu üc senede bitirmeyi başaran alman dahi görmedim. En iyi gördüğüm 9 sömestrde bitirdi. Ben 4. sömestrdeyim en azından 6 sömestr daha sürer okul."

Ne düşünüyorsunuz? Birkaç gündür bu konuda çok stresliyim.
Uydurmuşta uydurmuş bir iki kere kalınca nasıl yolluyorlarmış ? Zaten 3 sene oturum veriyorlar direk okula başlarsan, eyaletten eyalete değişiyor kimisi ilk sene 1 yıl sonraki sene 2 yıl veriyor . Yani öyle bi dersten kaldin hop türkiyeye göndermek çok saçma ? Böyle birşey mümkün olabilirmi ? Ha 3 sene boyunca hic okula gitmemişsin koca 3 senede 2 dersi gecebilmissin sadece 😁 oturum uzatmaya gittiğinde seve seve yollanırsın zaten bırakta yollasınlar değil mi😂

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Oca 07, 2021 9:50 pm

Kartal34 yazdı: Prş Oca 07, 2021 9:31 pm Uydurmuşta uydurmuş bir iki kere kalınca nasıl yolluyorlarmış ? Zaten 3 sene oturum veriyorlar direk okula başlarsan, eyaletten eyalete değişiyor kimisi ilk sene 1 yıl sonraki sene 2 yıl veriyor . Yani öyle bi dersten kaldin hop türkiyeye göndermek çok saçma ? Böyle birşey mümkün olabilirmi ? Ha 3 sene boyunca hic okula gitmemişsin koca 3 senede 2 dersi gecebilmissin sadece 😁 oturum uzatmaya gittiğinde seve seve yollanırsın zaten bırakta yollasınlar değil mi😂
Bir sınavdan 3 kere kalınca atılıyorsun okuldan.Onu demek istemiştir.

deniz06

Mesaj gönderen deniz06 » Cum Oca 08, 2021 11:26 am

Alarech yazdı: Prş Oca 07, 2021 3:03 pm Benim okuyup bitirmiş tanıdıklarım da var hiçbiri sıkıntı çekmedi.Tamam TUM'u bitirirsen daha iyi bir şirkette başlayabilirsin fakat bu kadar yıpranmana,strese girmene değecek mi ?Yani sağlığından daha mı önemli?Diğer türlü fh bitirirsin adam akıllı üstüne masterini yaparsın.Deneyim kazandıkça hiçbir eksiğin de olmaz.
Hocam valla fh (hochschule de aynı şey sanırım) olması benim için sorun değil, yani oranin bir itibar sorunu olmuş olsaydı bile sorun olmazdı.

çünkü benim cidden en büyük endişem yapamayıp geri dönmek, eğer fh mezun olma ihtimalimi artıracaksa ve matematik konusunda daha rahat olacaksa her türlü orayı seçerim. biliyorum biraz sığ bir bakış açısı ama artık gözümü öyle çok korkuttular ki, beni ne beklediğini bilmiyorum

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Oca 08, 2021 4:50 pm

deniz06 yazdı: Cum Oca 08, 2021 11:26 am Hocam valla fh (hochschule de aynı şey sanırım) olması benim için sorun değil, yani oranin bir itibar sorunu olmuş olsaydı bile sorun olmazdı.

çünkü benim cidden en büyük endişem yapamayıp geri dönmek, eğer fh mezun olma ihtimalimi artıracaksa ve matematik konusunda daha rahat olacaksa her türlü orayı seçerim. biliyorum biraz sığ bir bakış açısı ama artık gözümü öyle çok korkuttular ki, beni ne beklediğini bilmiyorum
Bence kendini korkutma, derslerine gidersin, türkçe/almanca bir sürü kaynak var, orada da bölümden arkadaşlar edinirsin mutlaka zaten. Çok iyi olmasan da çalışırsan geçersin, saati 15-20 Euroya bile özel ders veren öğrenciler var. Ne bileyim, kendini biraz cesaretlendir bence matematikte sıfır değilsen. Umarım her şey çok güzel olur.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Cum Oca 08, 2021 6:19 pm

:D

deniz06

Mesaj gönderen deniz06 » Cum Oca 08, 2021 6:22 pm

lilas yazdı: Cum Oca 08, 2021 4:50 pm Bence kendini korkutma, derslerine gidersin, türkçe/almanca bir sürü kaynak var, orada da bölümden arkadaşlar edinirsin mutlaka zaten. Çok iyi olmasan da çalışırsan geçersin, saati 15-20 Euroya bile özel ders veren öğrenciler var. Ne bileyim, kendini biraz cesaretlendir bence matematikte sıfır değilsen. Umarım her şey çok güzel olur.
Teşekkür ederim :) Çok haklisiniz, ve yani sonuçta ne olursa olsun bunlar hep deneyim. Daha 18 bile değilim, daha kendi başıma doktora gidemezken bakalım oralarda ne yapacağım hahaha

Şuanda hedefim IELTS'i geçmek, almancami ilerletmek, başvuru belgelerimi hazırlamak ve YKS'ye çalışmak. Hadi bakalım