Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Başarısızlık

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
spookykiwi74

Başarısızlık

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzr Oca 03, 2021 10:34 pm

Almanya'da Türk lisans öğrencileri arasında neden okulda kalma, semester uzatma bu kadar yaygın? Sizce okul zor olduğu için mi, yoksa adapte olamama faktörü daha mı baskın?

İngilizce işletme okumayı planlıyorum ve herkes gibi 3 yılda tertemiz bitirmek isterim elbette. Tek gözümü korkutan matematik. Bu konu hakkında deneyimi, düşüncesi olan var mı acaba? Her türlü yoruma açığım, teknik olarak bilinmesi gereken her şeyi bildiğime inanıyorum ancak farklı insanlardan deneyim, fikir almak da önemli. (Buna benzer bir başlık açmıştım ancak bu sefer daha farklı bir açıdan soruna yaklaşmak istedim çünkü daha geniş çaplı olduğuna & forumdaki diğer öğrencilere de yardım edebileceğine inanıyorum)

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Başarısızlık

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 03, 2021 11:30 pm

Sırf Türk olarak düşünmemelisin bence bu oranı.Diğer yabancı ya da Alman vatandaşı insanlarının bile birçok kez bıraktığı görülmüştür.
Genel olarak üniversitelere giriş ve mezuniyet oranını Amerikayla karşılaştırırsak;
Top üniversitelere girme oranı Amerika'da %15,Mezuniyet oranı %92 ise Almanya'da ise girme oranı %60-70 fakat mezuniyet oranı da %65 lere kadar düşüyor. (fachhochschule mezuniyet oranı da %80 olarak açıklanmıştı.)
Burada ben olayı ne de olsa en iyisine gireyim,hallederim olayına bağlayabilirim.Ya da çalışma sistemi.Almanya genel olarak öğrencilerini aşırı serbest bırakan bir eğitim yapısına sahiptir.Türkiye'deki gibi sık bir sınav sistemi de yoktur.Burada eğer Alman eğitim sisteminden gelinmediyse en büyük eksiklik olarak görülmelidir.Bütün plan ve programları sen belirleyecek ve ona göre çalışacaksın.Fakat okullar da genel olarak bir çok ülkeye göre zorludur.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzt Oca 04, 2021 12:14 am

Alarech yazdı: Pzr Oca 03, 2021 11:30 pm Sırf Türk olarak düşünmemelisin bence bu oranı.Diğer yabancı ya da Alman vatandaşı insanlarının bile birçok kez bıraktığı görülmüştür.
Genel olarak üniversitelere giriş ve mezuniyet oranını Amerikayla karşılaştırırsak;
Top üniversitelere girme oranı Amerika'da %15,Mezuniyet oranı %92 ise Almanya'da ise girme oranı %60-70 fakat mezuniyet oranı da %65 lere kadar düşüyor. (fachhochschule mezuniyet oranı da %80 olarak açıklanmıştı.)
Burada ben olayı ne de olsa en iyisine gireyim,hallederim olayına bağlayabilirim.Ya da çalışma sistemi.Almanya genel olarak öğrencilerini aşırı serbest bırakan bir eğitim yapısına sahiptir.Türkiye'deki gibi sık bir sınav sistemi de yoktur.Burada eğer Alman eğitim sisteminden gelinmediyse en büyük eksiklik olarak görülmelidir.Bütün plan ve programları sen belirleyecek ve ona göre çalışacaksın.Fakat okullar da genel olarak bir çok ülkeye göre zorludur.

Merhaba haklısın, elbette diğer yabancılar ve almanlar da zorlanıyordur. Aslinda düşününce Fachhochschule'nin daha "kolay" olması da ilginç.

Bu arada okuduklarıma göre almanyada en iyi, top üniversiteler ile sıradan, ortalama üniversitelere arasında eğitim kalitesi acisindan pek bir fark yok(muş). Düşünüyorum da belki de sıralamalarını korumak için sınavlarda öğrencileri çok zorluyorlar.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 04, 2021 12:46 am

spookykiwi74 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 12:14 am Merhaba haklısın, elbette diğer yabancılar ve almanlar da zorlanıyordur. Aslinda düşününce Fachhochschule'nin daha "kolay" olması da ilginç.

Bu arada okuduklarıma göre almanyada en iyi, top üniversiteler ile sıradan, ortalama üniversitelere arasında eğitim kalitesi acisindan pek bir fark yok(muş). Düşünüyorum da belki de sıralamalarını korumak için sınavlarda öğrencileri çok zorluyorlar.
Evet,eğitim farkında hiçbir zaman uçurum yoktur.Bana göre Almanya'da iyi bir ortalamayla fh bitirip üstüne ya üniversitede de ya da teknik'de iyi bir master yapılırsa gayet iyi fırsatlar doğabilir.Bu arada son dediğine katılmıyorum.Sadece sistemi bu şekilde sürdürüyorlar.En gerçekleri yansıtan rank sistemi qs world university rankings'de üniversitelerin değerlendirilmesindeki kriterler şunlardır;
Akademik itibar ( %40 )
Mezunların istihdam edilebilirliği ( %10 )
Fakülte / öğrenci oranı ( % 20 )
Fakülte başı atıf oranı ( % 20 )
Uluslararası Öğrenci Oranı ( % 5 )
Uluslararası Akdemik Kadro ( % 5 )

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Oca 04, 2021 11:51 am

Biz bu konuyu yillar önce de detayli olarak tartistik.

viewtopic.php?f=8&t=6611

Türk ögrencileri, Almanya da egitim gören yabanci ögrenciler arasinda acik ara en basarisiz ögrenci grubu. Bunu destekleyen arastirmalar da mevcut. Sitenin adminleriyle bayagi bir tartismistik. Bence Türkiye den buraya gelen ögrencilerin profiliyle ilgili sorun. Iyi olanlar baska tarafa gidiyor. Mesela Ingiltere, Kanada veya ABD gibi. Almanya ya gelenlerin cogu 2 veya 3. nesilden burda bulunan gurbetcilerin akrabalari. Bir cogu kendini buraya atmaya calisan ve cok zeki olmayan ögrenci görünümlü ithal damatlar veya vasifsiz is gücü. Bu forum sitesinde veya sosyal medyada sorulan sorulara veya yorumlara bakinca zaten gelmek isteyenlerin ve hali hazirda bir sekilde gelenlerin cogunlugunun düsük zeka seviyesine sahip olduklari cok rahatca anlasiliyor.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzt Oca 04, 2021 12:32 pm

Alarech yazdı: Pzt Oca 04, 2021 12:46 am Evet,eğitim farkında hiçbir zaman uçurum yoktur.Bana göre Almanya'da iyi bir ortalamayla fh bitirip üstüne ya üniversitede de ya da teknik'de iyi bir master yapılırsa gayet iyi fırsatlar doğabilir.Bu arada son dediğine katılmıyorum.Sadece sistemi bu şekilde sürdürüyorlar.En gerçekleri yansıtan rank sistemi qs world university rankings'de üniversitelerin değerlendirilmesindeki kriterler şunlardır;
Akademik itibar ( %40 )
Mezunların istihdam edilebilirliği ( %10 )
Fakülte / öğrenci oranı ( % 20 )
Fakülte başı atıf oranı ( % 20 )
Uluslararası Öğrenci Oranı ( % 5 )
Uluslararası Akdemik Kadro ( % 5 )
Hmm anladım. Geçenlerde bir youtube videosunda birisi şöyle demişti "daha kolay olacağını düşünerek rankingde düşük sıralamadaki okullara girmemizin anlamı yok çünkü aralarında pek bir fark olmayacaktır" demek ki bu yüzdenmiş. Ama yine de sürekli duyduğum çok zor olduğu söylenen bazı okullar var, TUM gibi...

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzt Oca 04, 2021 12:36 pm

duisburger yazdı: Pzt Oca 04, 2021 11:51 am Biz bu konuyu yillar önce de detayli olarak tartistik.

viewtopic.php?f=8&t=6611

Türk ögrencileri, Almanya da egitim gören yabanci ögrenciler arasinda acik ara en basarisiz ögrenci grubu. Bunu destekleyen arastirmalar da mevcut. Sitenin adminleriyle bayagi bir tartismistik. Bence Türkiye den buraya gelen ögrencilerin profiliyle ilgili sorun. Iyi olanlar baska tarafa gidiyor. Mesela Ingiltere, Kanada veya ABD gibi. Almanya ya gelenlerin cogu 2 veya 3. nesilden burda bulunan gurbetcilerin akrabalari. Bir cogu kendini buraya atmaya calisan ve cok zeki olmayan ögrenci görünümlü ithal damatlar veya vasifsiz is gücü. Bu forum sitesinde veya sosyal medyada sorulan sorulara veya yorumlara bakinca zaten gelmek isteyenlerin ve hali hazirda bir sekilde gelenlerin cogunlugunun düsük zeka seviyesine sahip olduklari cok rahatca anlasiliyor.
Bazı soruların tembelliğine ben de katılıyorum. Adam x okulunun başvuru tarihini soruyor mesela ama yanıt okulun sitesinde apaçık yazıyor.

Ben kendimi orada başarılı olabilecek birisi olarak görüyorum ancak bazen öyle şeyler duyuyorum ki; yok öğrenciler sürekli intihar ediyor, yok hepsi uyuşturucu bağımlısı, yok öğrencilerin %50'si bile mezun olamıyor vs...
işletme sayısal bölüm, turkiyedeki gibi eşit ağırlık değil diyen de duydum :( doğru olmadığını umut ediyorum

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Oca 04, 2021 1:15 pm

spookykiwi74 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 12:36 pm Bazı soruların tembelliğine ben de katılıyorum. Adam x okulunun başvuru tarihini soruyor mesela ama yanıt okulun sitesinde apaçık yazıyor.

Ben kendimi orada başarılı olabilecek birisi olarak görüyorum ancak bazen öyle şeyler duyuyorum ki; yok öğrenciler sürekli intihar ediyor, yok hepsi uyuşturucu bağımlısı, yok öğrencilerin %50'si bile mezun olamıyor vs...
işletme sayısal bölüm, turkiyedeki gibi eşit ağırlık değil diyen de duydum :( doğru olmadığını umut ediyorum
Evet,intihar haberlerini ben de duymuştum.Öğrenci mahallelerinde oturanlar bunların haberlerden gizlendiğini söylemişlerdi.Genellikle master yapanların mezuniyet oranı çok daha fazladır.Benim tavsiyem sana, evet işletme sayısal bir bölüm.Yani bilim olarak geçiyor ya da arts olarak geçse de hemen hemen aynı matematiği görüyorlar.Ve diğer bir önerim eğer lisans için geleceksen ve kafanda bu sorular var ise kesinlikle fh'a git.Hiç bir eksiklik hissetmeyeceksin.Ve diğer bir önerim lisansı Almanca yapmandır.Sonradan İngilizceyi öğrenirsin fakat Almanca çok daha zor olacaktır.Eğitim hayatında buna alış ve sonraki zamanlarında zorluk çekme.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Oca 04, 2021 3:11 pm

spookykiwi74 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 12:36 pm Bazı soruların tembelliğine ben de katılıyorum. Adam x okulunun başvuru tarihini soruyor mesela ama yanıt okulun sitesinde apaçık yazıyor.

Eger gözün korkuyorsa, bu aslinda iyi birsey. Öyle intihar ediyor haberleri vs dedikodu. Türkiye de ne kadar intihar olayi varsa Almanya da da o kadar var. Duisburg u görenler bilirler, sinema direkt sehir tren istasyonunun giris kisminda. 3 sene Duisburg da yasayip da, bir alman muhabbet sirasinda bu arkadasa hobilerin neler diye sordugunda hergün gördügü sinemanin almancasini unutup, 30 saniye sonra Sinemanin almancasini (Kino) hatirlayip sanki dünyayi kurtaracak bir bulus yapmis gibi Kino Kinoooo diye ziplayarak hatirlayan türk ögrencisi de gördüm ben. Böyle gamsiz adamlar intahar falan etmez endise etmeyin. Keske etseler, oksijen israfi.. 3 sene boyunca hergün önünden gectigi sinemanin almancasini bilmiyorsa onun adi tembellik falan degil kimse kusura bakmasin, gerizekalilikdir.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Oca 04, 2021 4:18 pm

duisburger yazdı: Pzt Oca 04, 2021 3:11 pm Eger gözün korkuyorsa, bu aslinda iyi birsey. Öyle intihar ediyor haberleri vs dedikodu. Türkiye de ne kadar intihar olayi varsa Almanya da da o kadar var. Duisburg u görenler bilirler, sinema direkt sehir tren istasyonunun giris kisminda. 3 sene Duisburg da yasayip da, bir alman muhabbet sirasinda bu arkadasa hobilerin neler diye sordugunda hergün gördügü sinemanin almancasini unutup, 30 saniye sonra Sinemanin almancasini (Kino) hatirlayip sanki dünyayi kurtaracak bir bulus yapmis gibi Kino Kinoooo diye ziplayarak hatirlayan türk ögrencisi de gördüm ben. Böyle gamsiz adamlar intahar falan etmez endise etmeyin. Keske etseler, oksijen israfi.. 3 sene boyunca hergün önünden gectigi sinemanin almancasini bilmiyorsa onun adi tembellik falan degil kimse kusura bakmasin, gerizekalilikdir.
Okurken gülme krizi geçirdim 3 yıl ne demek yahu :lol:
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzt Oca 04, 2021 6:02 pm

Alarech yazdı: Pzt Oca 04, 2021 1:15 pm Evet,intihar haberlerini ben de duymuştum.Öğrenci mahallelerinde oturanlar bunların haberlerden gizlendiğini söylemişlerdi.Genellikle master yapanların mezuniyet oranı çok daha fazladır.Benim tavsiyem sana, evet işletme sayısal bir bölüm.Yani bilim olarak geçiyor ya da arts olarak geçse de hemen hemen aynı matematiği görüyorlar.Ve diğer bir önerim eğer lisans için geleceksen ve kafanda bu sorular var ise kesinlikle fh'a git.Hiç bir eksiklik hissetmeyeceksin.Ve diğer bir önerim lisansı Almanca yapmandır.Sonradan İngilizceyi öğrenirsin fakat Almanca çok daha zor olacaktır.Eğitim hayatında buna alış ve sonraki zamanlarında zorluk çekme.
Aslında evet ingilizce okurken almanca öğrenmek biraz zor olabilir. İnsanlarla konuşmayı kaynaşmayı bilen biriyim ama yalnız kalmaktan da mutlu oluyorum. tek başıma yürümeyi, film izlemeyi, yemek yemeyi vs. tercih ediyorum. O yüzden almanyaya gittiğimde gün içinde çok fazla almanca konuşmamı gerektirecek şey olmayabilir bu da almancami gelistirmemi engelleyebilir.