Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2021

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
koloo

Re: Vize Ani Defteri - 2021

Mesaj gönderen koloo » Pzt Oca 04, 2021 11:24 am

Cngz49 yazdı: Pzr Oca 03, 2021 8:08 pm Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle tam 4 yıldır formu düzenli takip ediyorum ve Almanya'ya dair ne varsa burada paylaşılıyor emeği geçenlere tekrardan çok teşekkür ederim.

29 yaşındayım
Anadolu Üni. ÇEKO 2020 mezunuyum, 2.49 ortalamam.

Eylül 2020'de TU Clausthal'dan Technische Betriebswirtschaftslehre Yüksek Lisans için şartlı kabul aldım, sonra beklemeye başladım vize sürecinin açılmasını...

Aralık ayında vizelerin işleme alınma haberi gelince online randevu talep ettim ve 15 Aralıkta online randevu talebi oluşturdum 25 aralıkta 11 Ocak için randevu alındığına dair bilgilendirme maili geldi.
Bloke hesap için param hazır Oracle üzerinden hesap açtım ve Salı günü para transferi yapacağım, Oracle üzerinden işlem yapan oldu mu ? Bloke kesin evrakı kaç günde gelir bana ?
Birde 2 yıllık MYO mezuniyetimde var bunun diplomasını ve transkriptleri tercüme ettirmeli miyim ? (Anadolu üni. diplomada İngilizce ibare var ve transkriptler İngilizce orijinal o yüzden gerek duymadım.)
Dil kursu için Köln VHS ile yazışıyorum kurs ayarlamak için eğer orası olmazsa üniversitenin kursu Şubatta başlıyor konsolosluk vizeyi hızlandırıp Şubat ayına yetiştirebilir mi daha önce böyle bir süreç geçiren var mı? Eğer şubat ayına yetişmezse Köln'e gideceğim akrabaların yanına ve dil kursunu orada bitirmeyi planlıyorum, konsolosluk açısından sorun ederler mi?
Şubatın başınaysa zor gözüküyor. Minimum 23-24 gün demişlerdi bana

avsevde

Mesaj gönderen avsevde » Pzt Oca 04, 2021 12:54 pm

Kartal34 yazdı: Cmt Oca 02, 2021 12:12 am Selamlarr vize bekleyen varmı :)

Ben 17 Kasım'da başvurmuştum, hala bekliyorum. İngilizce LLM programından direkt kabul belgesiyle başvurmuştum. Başvururken pasaportumu geri aldım. 15 Aralık'ta başvurumu sonuçlandırmak için pasaportumu istediler, 21 Aralık'ta pasaportu bıraktım fakat hala geri dönüş olmadı.

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Pzt Oca 04, 2021 1:45 pm

merhaba mutlu seneler idatadan vize randevusu atanan oldu mu acaba bugün?

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Pzt Oca 04, 2021 2:14 pm

lali02 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 1:45 pm merhaba mutlu seneler idatadan vize randevusu atanan oldu mu acaba bugün?
Yok valla 11 gün oldu ciğerim kurudu randevu beklemekten

reall

Mesaj gönderen reall » Pzt Oca 04, 2021 2:14 pm

Acima97 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 2:14 pm Yok valla 11 gün oldu ciğerim kurudu randevu beklemekten
Allah allah ben bugün sizinki atanır diye bekliyordum..

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Pzt Oca 04, 2021 3:44 pm

Acima97 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 2:14 pm Yok valla 11 gün oldu ciğerim kurudu randevu beklemekten
Hocam sizin gidiş amacınız neydi,niye böyle oldu acaba ya normalde kaç günde atanıyor ki

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Pzt Oca 04, 2021 3:49 pm

lali02 yazdı: Pzt Oca 04, 2021 3:44 pm Hocam sizin gidiş amacınız neydi,niye böyle oldu acaba ya normalde kaç günde atanıyor ki
Sosyal gönüllü hizmet projesi kapsamında gidicem. Valla ben de anlamadım burdan bi arkadas aksam talep olışturdu ertesi güne atanmıstı istanbul konsolosluğu için. Belki yoğunluk olmış olabilir bizim kategori çok uzun zamandır kapalıydı açılınca belki cok dolmustur. Sizinki benden önce atanabilir 😂

tspap

Mesaj gönderen tspap » Sal Oca 05, 2021 12:57 am

hem vize sonuçlarında hem de randevu atamalarında bir gecikme var gibi. almanyadaki lockdown yüzünden mi geciktiriyorlar yoksa yılbaşı tatili sebebiyle mi acaba?

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Sal Oca 05, 2021 1:24 am

tspap yazdı: Sal Oca 05, 2021 12:57 am hem vize sonuçlarında hem de randevu atamalarında bir gecikme var gibi. almanyadaki lockdown yüzünden mi geciktiriyorlar yoksa yılbaşı tatili sebebiyle mi acaba?
27 gün oldu vizeye gireli bekliyorum herhangi bir geri dönüşüm olmadı vizedeki görevli 3,5-4 hafta işlem süreci dedi Ve noelden dolayı gecikicek felan da hiç bahsetmedi .😁

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Sal Oca 05, 2021 1:57 am

Kartal34 yazdı: Sal Oca 05, 2021 1:24 am 27 gün oldu vizeye gireli bekliyorum herhangi bir geri dönüşüm olmadı vizedeki görevli 3,5-4 hafta işlem süreci dedi Ve noelden dolayı gecikicek felan da hiç bahsetmedi .😁
Hocam sizinki eli kulağındadır gelir muhtemelen genelde hep 27-30 günde gelmis gelenlerin vizesi 👍 Bu arada bence noel tatili yeni yıl derken randevu falan birikmis olabilir sanırım atamalar o yüzden gec yapılıyor

Kartal34

Mesaj gönderen Kartal34 » Sal Oca 05, 2021 2:57 am

lali02 yazdı: Sal Oca 05, 2021 1:57 am Hocam sizinki eli kulağındadır gelir muhtemelen genelde hep 27-30 günde gelmis gelenlerin vizesi 👍 Bu arada bence noel tatili yeni yıl derken randevu falan birikmis olabilir sanırım atamalar o yüzden gec yapılıyor
Valla yaşadığım stresi bir Allah bilir insallah gelirde kafam rahatlar :)

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Sal Oca 05, 2021 3:33 am

Kartal34 yazdı: Sal Oca 05, 2021 2:57 am Valla yaşadığım stresi bir Allah bilir insallah gelirde kafam rahatlar :)
Katılıyorum çok yorucu bir süreç oluyor.. bekleme süreci de yoruyor gercekten ama iciniz rahat olsun bu hafta veya önümüzdeki hafta gelir vizeniz diye düsünüyorum :)

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 6:35 am

Ya arkadas beklemesini bilin bir. Adam basvurali 20 gun olmus nerde kaldi bu vize diyorm pandemi öncesinde vizeler normalde 1-2 ay arasinda suruyor zaten. Siz pandemi icin 20 gun bekleyemiyorsunuz. Burdaki insanlarida panikletip hata yaptiriyorsunuz.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 6:41 am

Kartal34 yazdı: Cmt Oca 02, 2021 10:38 pm İyide senin kur ücretini ödemen gerek. Sonra para yolladığına dair dekontuda koyman gerek vize belgelerine. Banada yolladı ama kurs un ücreti ödenmesi gerek. O kayıt belgesini zaten herkese veriyorlar. Yerinde olsam girmeden parayı aktarırım. Yoksa Vizen durduk yere sorun çıkarırlar ..
Hayir ya alakası yok. Zaten ucreti ödemen içn fiilen orda olman gerek. Sen orda yoksa evraklari kim imzalayacak? Okulda,konsoloslukta vize alamama durumunu biliyor. Bazi uniler kabul kagidinin yaninda basvuru icin evrak gonderiyor. Onu oraya gittiginde vereceksin. Adam vize alamazsa ne olacak? Yurt parasinida odemen gerek o zaman.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 6:47 am

Kartal34 yazdı: Pzr Oca 03, 2021 1:03 am Yok kardeşim yanlış biliyorsun yok öyle birşey. Mecburi olarak ödemen gerekiyor vize görevlisi sana eksik evrak diye islem yaptirir yaptirmasada seni ararlar ücreti neden ödenmedi diye. En az 1 kuru ödemen gerek. Herkes senin gibi düşünüyor ama yapcak birsey yok ödemen gerek. Zaten dil kursu iadede yapıyor vize red oldugu zaman. Sorun olmuyor. Uçak biletide mecburi değilki neden şimdi alıyorsun
Ucak bileti mecburi degil diyorsun kurs parasi mecburi diyorsun. Ayrica kursta ilk kurun parasini yatirdin mi parayi geri alamazsin ben konustum sebebi de şu sana yer aciyorlar. Kisitli konjan var ve sen orayi dolduruyorsun. eger sen, vizen red edildiginde gelemezsen parani vermiyorlar cunku adam senin icin bir yer ayirtmis ve baskasini almamis.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 6:53 am

maintenanceengineer yazdı: Pzr Oca 03, 2021 9:48 pm Arkadaşlar Herkese Merhaba, aklımı karıştıran bir sorun var.
Ben Wuppertal Üniversitesi'nden şartlı kabul aldım yani ön kabul belgem var. İdata'dan randevu almış olduğumda hazırlamam gereken evrakların başlığı "Master ohne Sprachkenntnisse"/Dil bilgisi olmaksızın Yüksek Lisans. Öncesinde dil kursu göreceğim için konsolosluğun gerekli evraklarını incelediğimde pandemiye rağmen "Presence Letter" sunmam gerekmediği yazıyor. Fakat üniversitenin bünyesindeki kurs online olacak. Üniversiteye sormuş olduğumda "Presence Letter malesef veremiyoruz, çünkü derslerimiz online olacak" diye cevap aldım. Bende özel bir dil kursundan ücretsiz şekilde dil kursu kayıt sözleşmesi ve orada bulunmam gerektiğine dair "Presence letter" belgelerini aldım.

Özet olarak konu şu:
Konsolosluk randevumda başvururken okulun Presence lettersız kabul belgesiyle mi başvurayım yoksa özel bir dil kursunun kayıt ve presence letter'ı ile mi başvurayım? Kafam burada karıştı açıkçası. Okulun dil kursu online olsa da şartlı kabulleri olan kişilerden presence letter istiyorlar mı?
Hocam ne yaptiginin farkinda misin? Okulun vermiyor ve sen baska bir kurstan alip konsoloslugu kandirabilecegini mi saniyorsun? Adamlar onu aratiriyor zaten okulla iletisime gecebilirler. Ve konsolosluk okulun sundugu dil kurusunu ister baska ozel bir dil kursu degil. Bu zaten bastan ret pandemiyle alakasi yok. Ayrica pandemi doneminde online olmamali dil kursun buda pandemiyle ilgili buda ret olabilir. Birebir egitim alman gerek. Sen iyi dusun tasin vizeye basvurmadan once pasaportunda bostan yere ret olmasin. Ama daha iyi bilen arkadaslar yazarsa daha iyi olur by benim gorduklerim arastirdiklarim.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 7:05 am

AliEren33 yazdı: Pzr Oca 03, 2021 4:48 am Clausthal'in kendi bünyesindeki dil kursuna kayıt olursaniz kurs ücretini önceden ödemenize gerek yok. Vizeye öyle gittim herhangi bir sıkıntı çıkarmadı görevliler. Hatta kaydolurken kendileri de özellikle belirtiyorlar Almanya'ya gelmeden kurs ücretini ödemenize gerek yok diye. Ben de genel olarak ödenmesi gerek diye biliyordum ama Clausthal ile konuşunca bunun da olduğunu öğrendim
Kardeşim kabul belgende "precense letter" dedikleri ibare bulunuyor mu? Ben goremedim. Bir de online degil birebir dil egitimi vs gibi bir ibarede goremedim. Kursumun baslayacagi tarih vs yaziyor. Ben de ordan kabul aldım.

NachDeutsch

Mesaj gönderen NachDeutsch » Sal Oca 05, 2021 7:08 am

Cngz49 yazdı: Pzr Oca 03, 2021 8:08 pm Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle tam 4 yıldır formu düzenli takip ediyorum ve Almanya'ya dair ne varsa burada paylaşılıyor emeği geçenlere tekrardan çok teşekkür ederim.

29 yaşındayım
Anadolu Üni. ÇEKO 2020 mezunuyum, 2.49 ortalamam.

Eylül 2020'de TU Clausthal'dan Technische Betriebswirtschaftslehre Yüksek Lisans için şartlı kabul aldım, sonra beklemeye başladım vize sürecinin açılmasını...

Aralık ayında vizelerin işleme alınma haberi gelince online randevu talep ettim ve 15 Aralıkta online randevu talebi oluşturdum 25 aralıkta 11 Ocak için randevu alındığına dair bilgilendirme maili geldi.
Bloke hesap için param hazır Oracle üzerinden hesap açtım ve Salı günü para transferi yapacağım, Oracle üzerinden işlem yapan oldu mu ? Bloke kesin evrakı kaç günde gelir bana ?
Birde 2 yıllık MYO mezuniyetimde var bunun diplomasını ve transkriptleri tercüme ettirmeli miyim ? (Anadolu üni. diplomada İngilizce ibare var ve transkriptler İngilizce orijinal o yüzden gerek duymadım.)
Dil kursu için Köln VHS ile yazışıyorum kurs ayarlamak için eğer orası olmazsa üniversitenin kursu Şubatta başlıyor konsolosluk vizeyi hızlandırıp Şubat ayına yetiştirebilir mi daha önce böyle bir süreç geçiren var mı? Eğer şubat ayına yetişmezse Köln'e gideceğim akrabaların yanına ve dil kursunu orada bitirmeyi planlıyorum, konsolosluk açısından sorun ederler mi?
Kardeşim bu yaş ve bu ortalama ile kabul alabilecek misin? Nasil bu kadar emin olabiliyorsun? Yanliş anlama lütfen yargilama asla yapmiyorum. Merka ediyorum ortalama, yaş vs sorun yapmazlar mi? Bilen arkadaslarda cevap verebilirler bana.

koloo

Mesaj gönderen koloo » Sal Oca 05, 2021 11:10 am

NachDeutsch yazdı: Sal Oca 05, 2021 6:53 am Hocam ne yaptiginin farkinda misin? Okulun vermiyor ve sen baska bir kurstan alip konsoloslugu kandirabilecegini mi saniyorsun? Adamlar onu aratiriyor zaten okulla iletisime gecebilirler. Ve konsolosluk okulun sundugu dil kurusunu ister baska ozel bir dil kursu degil. Bu zaten bastan ret pandemiyle alakasi yok. Ayrica pandemi doneminde online olmamali dil kursun buda pandemiyle ilgili buda ret olabilir. Birebir egitim alman gerek. Sen iyi dusun tasin vizeye basvurmadan once pasaportunda bostan yere ret olmasin. Ama daha iyi bilen arkadaslar yazarsa daha iyi olur by benim gorduklerim arastirdiklarim.
Tamamen yanlış. Okulun kursu ya da özel bi dil kursu hiç fark etmez ikisi de alabilir vize. Hatta inatla okulun kursunu tercih edenleri zerre anlayamıyorum ben

Egemen13

Mesaj gönderen Egemen13 » Sal Oca 05, 2021 11:15 am

Arkadaşlar Merhaba,
18 yaşındayım, nc puanım 1,5 , testdaf 5,4,3,4 sonucum var ve duisburg-essen fizik bölümü şartlı kabul aldım.
18 Aralıkta vize randevu talebim 28 Aralıkta sonuçlandı. 8 Şubatta Vize randevum var. Aslında dil kursum 15 Martta başlıyor ama bu randevu tarihiyle yetişir miyim pek emin değilim. Bu aralar ne kadar sürüyor vize onayları pandemi falan ? Ayrıca sizce bu şartlar altında onay gelme olasılığı ne kadar ? Biliyorum biraz şansa bağlı ama gerginliğimi biraz olsun azaltmak için yazmaya karar verdim. Herkese başarılar diliyorum bu yolda :)

Kilitli