Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ALMANYADA LİSE(GYMANASİUM)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
student03

ALMANYADA LİSE(GYMANASİUM)

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 3:24 pm

Arkadaşlar merhaba ben size Almanya da liseler hakkında danışmak istiyorum. Şu an 9. sınıf Anadolu öğrencisiyim ama Eğitim hayatıma Almanya da devam etmek istiyorum. Almanca eğitimi almaktayım şu an. Açıkçası Türkiye de Üni sınavına hazırlanıp kendimi diğer öğrenciler gibi mahvetmek istemiyorum. Araştırdığıma göre abitur almak çok da zor değilmiş. Ama aklımda şöyle bir soru var: Ben burada 11. sınıfta gitsem orada kaçıncı sınıf olacağım. Çünki benim amaç 9 ve 10 u burada okuyup 11 de 1 senelik almanya lise değişim yapıp 12. sınıf içinde almanya ya yerleşip abitur almak. Bu konularda bilginiz varsa yazabilir misiniz. Sizce burada üni sınavına mı girsem yoksa almanya da abitür mü alsam hangisi daha kolay olur. teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: ALMANYADA LİSE(GYMANASİUM)

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 4:31 pm

Hangi ülkenin vatandaşısın?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Ara 28, 2020 4:38 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 3:24 pm Arkadaşlar merhaba ben size Almanya da liseler hakkında danışmak istiyorum. Şu an 9. sınıf Anadolu öğrencisiyim ama Eğitim hayatıma Almanya da devam etmek istiyorum. Almanca eğitimi almaktayım şu an. Açıkçası Türkiye de Üni sınavına hazırlanıp kendimi diğer öğrenciler gibi mahvetmek istemiyorum. Araştırdığıma göre abitur almak çok da zor değilmiş. Ama aklımda şöyle bir soru var: Ben burada 11. sınıfta gitsem orada kaçıncı sınıf olacağım. Çünki benim amaç 9 ve 10 u burada okuyup 11 de 1 senelik almanya lise değişim yapıp 12. sınıf içinde almanya ya yerleşip abitur almak. Bu konularda bilginiz varsa yazabilir misiniz. Sizce burada üni sınavına mı girsem yoksa almanya da abitür mü alsam hangisi daha kolay olur. teşekkürler...
Dostum eğer Türkiye'deki lisen Almanca eğitim veriyorsa okuduğun okulda da yüksek ihtimal abitur yapma şansın doğuyor.Tabii ki okuldan okula da değişebilir.Benim önerime gelecek olursa lise eğitimini burada bitirip üniversite için gitmen.

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 4:42 pm

dabadee yazdı: Pzt Ara 28, 2020 4:31 pm Hangi ülkenin vatandaşısın?

almanya

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 4:45 pm

Alarech yazdı: Pzt Ara 28, 2020 4:38 pm Dostum eğer Türkiye'deki lisen Almanca eğitim veriyorsa okuduğun okulda da yüksek ihtimal abitur yapma şansın doğuyor.Tabii ki okuldan okula da değişebilir.Benim önerime gelecek olursa lise eğitimini burada bitirip üniversite için gitmen.
ama ben türkiyedeki üni sınavını stresli buluyorum. bilmiyorum siz abitur konusunda hakim misin ama sanki bana almanyadan mezun olmak daha kolay gibi geliyor

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 4:55 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 4:42 pmalmanya
O zaman yös girsene

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 5:03 pm

dabadee yazdı: Pzt Ara 28, 2020 4:55 pm O zaman yös girsene
girerim de yös ün de pek bi farkı yok sanırım. daha kolay oluyor sınav ama okulların kontenjanları da ona göre azalıyor örnek odtü boğaziçi gibi gibi okullar yös ten öğrenci bile almıyor

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 5:09 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 5:03 pm girerim de yös ün de pek bi farkı yok sanırım. daha kolay oluyor sınav ama okulların kontenjanları da ona göre azalıyor örnek odtü boğaziçi gibi gibi okullar yös ten öğrenci bile almıyor
Ben yös girdim kesinlikle daha kolay. Hiç ders çalışmadan sınavları geçtim, üniversitelerden kabul aldım. Almanyada okumayı düşünüyorsan eğer zaten odtu, boğaziçi gibi ünilerden kabul almana gerek yok. Yösle herhangi bir üniversiteyi kazansan yeter. Odtü, boğaziçi için SAT girebilirsin.

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 5:09 pm

abitür aldığın zaman bir sürü üniversiteye çok rahatlıkla girebilirim.

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 5:10 pm

dabadee yazdı: Pzt Ara 28, 2020 5:09 pm Ben yös girdim kesinlikle daha kolay. Hiç ders çalışmadan sınavları geçtim, üniversitelerden kabul aldım. Almanyada okumayı düşünüyorsan eğer zaten odtu, boğaziçi gibi ünilerden kabul almana gerek yok. Yösle herhangi bir üniversiteyi kazansan yeter. Odtü, boğaziçi için SAT girebilirsin.
ama sadece almanya için değil dünyaca geçerli bir belge alsam daha iyi olur diye düşündüm

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 5:16 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 5:10 pm ama sadece almanya için değil dünyaca geçerli bir belge alsam daha iyi olur diye düşündüm
Almanyada okuyacaksan bunun önemi yok.

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 5:27 pm

evet o yönden de haklısın. ama bilmiyorum türkiye eğitim sisteminden bıktım bu yoğonluktan daha 9. sınıfım eşek gibi ödevler veriyor denemeler felan bilemiyorum çok kararsızım.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 6:11 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 5:27 pm evet o yönden de haklısın. ama bilmiyorum türkiye eğitim sisteminden bıktım bu yoğonluktan daha 9. sınıfım eşek gibi ödevler veriyor denemeler felan bilemiyorum çok kararsızım.
C1 almanca yaparsan almanyada okumak mantikli olur ama almancan olmadan liseyi basariyla biterebilecegini sanmiyorum.

student03

Mesaj gönderen student03 » Pzt Ara 28, 2020 6:37 pm

dabadee yazdı: Pzt Ara 28, 2020 6:11 pm C1 almanca yaparsan almanyada okumak mantikli olur ama almancan olmadan liseyi basariyla biterebilecegini sanmiyorum.
burada 11. sınıf sanırım orada da 11. sınıf yapıyor yanı c1 yapmam için 2 sene var ve şuan b1 kursu aldığıma göre yetişir gibi geliyor

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Ara 28, 2020 8:10 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 6:37 pm burada 11. sınıf sanırım orada da 11. sınıf yapıyor yanı c1 yapmam için 2 sene var ve şuan b1 kursu aldığıma göre yetişir gibi geliyor
Hocam son 2 sene gitmek senin için adaptasyon sorunu yaratmayacaksa gidebilirsin.Fakat ben üniversiteyi tercih ederim.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 8:55 pm

Alarech yazdı: Pzt Ara 28, 2020 8:10 pm Hocam son 2 sene gitmek senin için adaptasyon sorunu yaratmayacaksa gidebilirsin.Fakat ben üniversiteyi tercih ederim.
Adaptasyon sikintisi yasayanlari anlayamiyorum. Asil türkiyede yasamak insana adaptasyon sikintisi yasatiyor :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Ara 28, 2020 9:00 pm

dabadee yazdı: Pzt Ara 28, 2020 8:55 pm Adaptasyon sikintisi yasayanlari anlayamiyorum. Asil türkiyede yasamak insana adaptasyon sikintisi yasatiyor :lol: :lol:
:D Hocam üniversite için öyle de bence lisede sıkıntı yaşama ihtimali biraz daha fazla gibi

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ara 28, 2020 9:33 pm

Alarech yazdı: Pzt Ara 28, 2020 9:00 pm :D Hocam üniversite için öyle de bence lisede sıkıntı yaşama ihtimali biraz daha fazla gibi
Evet, ergenlik. Bende 18 yaşındayım. 2 yıl önceki halimle buraya gelseydim muhtemelen ergenliğimin yüzünden çok zorluk çekerdim. Kim bilir 2 yıl sonra şuanki halime ne diyeceğim :lol: Ama 15-16 yaşında olup olgun olanlarda var fakat buraya ilk gelince birsürü belge sıkıntısı, çevre edinmek, ülkeyi tanımak 16 yaşında bir çocuk için zor olabilir. Tabi bu arkadaşı çevre konusunda destekleyecek burada kendi yaşıtlarında tanıdıkları varsa, belge, kalacak yer vs.. konulardada destekleyecek bir akrabası var ise 11. Sınıfa kadar C1 yaparsa gelmesi mantıklı olabilir. Yazları 3 ay buraya dil kursuna gelse adaptasyonu, ülkeyi tanımayı o zamana kadar halledebilir.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Pzt Ara 28, 2020 11:33 pm

student03 yazdı: Pzt Ara 28, 2020 5:10 pm ama sadece almanya için değil dünyaca geçerli bir belge alsam daha iyi olur diye düşündüm
uluslararası bakalorya diplomasını araştırabilirsin, onu alınca üniversite sınavına girmeden başvuru yapabiliyorsun

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Sal Ara 29, 2020 3:44 pm

Bence kesinlikle üniversiteye almanyada git,hiç riske atma.Coğu insan almanyada bachelor okumaya bile cesaret edemiyor,yüksek lisansa gitmeyi daha mantıklı görüyorlar.Bunun nedeni almanyada düzenli çalışmadan bir şey yapamazsın ve yukarıda türkiyede çok yopun diyorsun ancak asıl türkiyede lisede okumak kolay,eğer almanyada daha rahat olur diye düşünüyorsan yanılıyorsun.Evet almanyada da bir şekilde okursun liseyi ancak kendini yormana değecek kadar bir şey elde etmezsin.Bu durumda bir de lise hayatını uzatmamanı tavsiye ederim.Türkiyede liseyi bitir kafan rahat olsun.Olabilecek en kötü durumu düşün sonra karar ver.Emin ol almanca C1in olunca da iyi bir sekilde ana dilinmiş gibi anlamıyorsun,kendi yaşadıklarımdan örnek veriyorum.Bunun bir de lisede biyolojisi var fiziği var diğer sözel ve çok iyi anlaman gereken konular var.Ve ayrıyetten almanyada lise okuman ve türkiyede okuman arasında çok bi fark olacagını düşünmüyorum iş hayatında.Evet 1 tık etki edebilir ancak yaşadıgın zorlu liseden sonra değmez.Ve zaten yaşın genç, bir sıkıntı olursa tekrar türkiyeye döneyim gibi bir durum söz konusu olursa çok zorlu süreçler seni bekleyebilir.Lisans okumaya gidersen kesinlikle daha mantıklı olur.Şu anda almanya seni cezbediyor olabilir ama bir karar alırken en kötüsünü düşün ki verdiğin karardan pişman olsan bile hayatına çok etki etmesin ;)