Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

IMMATRIKULATION ve ZULASSUNG arasindaki farklar

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cum Haz 04, 2010 2:50 pm

30.6.2010 itibariyle vizem bitiyor. Bir gun evvel 29.6.2010 dada randevum var Yabancilar Subesinde... Gorevli Memur kesinlikle IMMATRIKULATION ve ZULASSUNG istiyor. Ben de arada DSH-2 belgemi aldim. Ve basvurularimi da daha evvelden okullara yapmistim. Gecen hafta Wuppertal e gittim ve sekreterle gorustum. Eksik olan DSH-2 sertifikami kendisine verdim. Herseyim tamam dedim. Ayriyaten de lutfen hizli olun cunku Haziran sonu vizem bitiyor dedim. Kendisi bana teorik olarak bunun mumkun olmadigini -BUNU MEMURUN DA BILMESI GEREKTIGINI SOYLEDI- ama haftaya sali telefonla bana donecegini soylde. Simdilik haber bekliyorum. En azindan memura bir resmi belge vermeliyim ki burada kalayim.

Benim sorum su IMMATRIKULATION ve ZULASSUNG arasindaki farklar nelerdir? IMMATRIKULATION ve ZULASSUNG ne zaman ve ne nedenle verilr?

Simdiden cevaplar icin tesekkurler...

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Haz 04, 2010 3:10 pm

zulassung okul kabulu,ama immatrikulation ise okul kaydidir.yani bir okula basvuru yaparsin okulda sana kabaul gonderir ve sende gider o kabul belgenle okula kaydini yapar ve immatrikulation yani kayit belgesini alirsin.
ama korkmana gerek yok polise kegatlarini verdigini soylersin ve sana bir sonraki hafta yada belge ne zaman eline ulasiyorsa o zamana bir termin istersin.sorun yapacaklarini zannetmiyorum.yada sekreterden kegatlarinin onlar tarafindan alindigini teyit eden bir belge al,en azindan o belgeyle polis sana yeni bir termin verir.o kegadin ismi bewerberbestaetigung

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Haz 04, 2010 5:03 pm

DSH 2\'yi aldiysan hicbir endisen olmasin.En kotu ihtimal sana 3 aylik gecici bir vize verirler o surede gelen kabulleri vs. goturdugunde tekrardan normal vizeni alabilirsin.

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cum Haz 04, 2010 11:59 pm

Zulasssung larda teorik olarak ogrencilere basvurularin alimlarinin son tarihi olan 15 Temmuz dan sonra veriliyor degil mi? Ben en fazla Romeo-87 de dedigi gibi bewerberbestaetigung alabilirim.

Sekreterinde konusmamaizda dedigi gibi memurun niye boyle acilen IMMATRIKULATION veya ZULASSUNG diye tuttumus olmasini oda anlamadi. Ve ekledi. Bunu bilmis olmasi gerekir. Bana mi gicik gidiyor memur anlamadim dogrusu.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 05, 2010 9:10 pm

Memur dogru olani soylemis,ki Almanya\'da kurumlar arasi kimsenin pek bir iyi bir bilgisi yok..Onlarin dediklerine bakarak endiseye kapilma.Vize gorusmesi gibi gorevlilerin birseyden haberleri yok.

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Haz 09, 2010 2:46 pm

Garanti olsun diye asil randevu tarihim olan 29.06 dan once bu cuma saat 11 e randevu aldim. Evraklarimi ve sekretelikte konustuklarimi memurla paylasmak icin...

FuNdeRSchatteN
1. DSH 2\'yi aldiysan hicbir endisen olmasin.En kotu ihtimal sana 3 aylik gecici bir vize verirler o surede gelen kabulleri vs. goturdugunde tekrardan normal vizeni alabilirsin.

Tamam DSH-2 aldim ama bu ikinci kez 3 aylik vize alabilirim anlamina geliyor mu? Sansimi deneyecegim bakalim... Cunku memur illa zulassung /Immuttrikation diye tutturmustu diger randevuye getir dye...

romeo-87
zulassung okul kabulu,ama immatrikulation ise okul kaydidir.yani bir okula basvuru yaparsin okulda sana kabaul gonderir ve sende gider o kabul belgenle okula kaydini yapar ve immatrikulation yani kayit belgesini alirsin.

Peki bunlar hangi tarih donemleri icinde ogrencini eline gecer tahmini olrak soylesen bile yeterli... Ama benim bildigim 15.Temmuz dan sonra zulasung daha sonra digeri geliiyor dimi???

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Haz 09, 2010 4:12 pm

zagreus81 bana sordugun soruyu anlayamadim..

Senin en kotu ihtimal alacagin vize "fiktionsbescheinigung " yani Gecici Ikametgah Belgesi diye cevirebiliriz.
Dikkat etmen gereken bu 3 aylik fiktionsbescheinigung belgesi herhangi bir oturum musadesi turu degildir.Bu belgeyle Sengen Ulkeleri\'ne giremezsin sadece Almanya icin gecerli..

Fiktionsbescheinigung ile ilgili bilgi notu :

Almanya’da yasayan yabancilarin *** *** karsilastiklari sorunlardan birisi ise oturum musadelerinin belli araliklarla uzatilmasidir. Ocak 2005’de yururluge giren yeni goc yasasi ile mevcut oturumlar, uzatilmadan once kontrolden gecirilerek verilmektedir. Bu kontrollerin uzun surmesi nedeniyle basvuru yapanlara genellikle Fiktionsbescheinigung (Gecici Ikamet Belgesi) verilmektedir. Bunu alanlarin belge hakkinda bilmeleri gereken bazi onemli bilgileri kisaca asagidaki gibi derledik:

Alman Yabancilar Yasasi’na (§ 81 Abs. 4 AufenthG) gore Almanya’da uzun zamandan beri yasayan bir yabanciya su hallerde: Oturum musadesini uzatmak icin basvuru yapildigi zaman ve sureli (Aufenthaltserlaubnis) veya suresiz (Niederlassungserlaubnis) Oturma Musadesi icin muracat yapildigi zaman Fiktionsbescheinigung (Gecici Ikamet Belgesi) verilir.
Yabancilar Dairelerinin karar ve yetki verme durumunda olmadiklari hallerde hem zaman kazanma ve hem de gerekli islemler tamamlanicaya kadar, basvuru sahibine gecici olarak bu belgeyi verirler.

Onemli: Fiktionsbescheinigung (Gecici Ikamet Belgesi) verilmesi durumunda dikkatli olmak gerekir. Bu belgenin gereginden fazla uzatilmasi normal degildir. Fakat pratikte yabancilar dairelerinin buna pek uymadiklarini da belirtmekte yarar var. Yabancilar Daireleri bu belgeyi ozellikle ‘Iltica Iptal Davalari-Widerufsverfahren’dan dolayi acilan davalarda da kullanmaktalar.

Yine onemli bir deger nokta ise ‘Fiktionsbescheinigung’nun herhangi bir oturum musadesi turu olmadigidir. Bundan dolayi bu belge ile ‘Sengen Ulkleri’ olarak bilinen AB ulkelerine seyahat edilemez. Ozellikle Fiktionsbescheinigung belgesinin nicin verildigine cok iyi bilmek gerekir. Sebebi yeterince aciklanmayan durumlarda ise mutlaka bir hukukcuya basvurmak gerekir.

Erlaubnisfiktion (Gecici Musade Belgesi)

Eger bir yabanci Almanya’da yasal olarak bulunuyor ve henuz oturma musadesine sahip degil ise ve oturma musadesi icin basvuruda bulunmus ise kendisine Alman Yabancilar Yasasi’na (§ 81 Abs. 3 Satz 1 AufenthG ) gore Yabancilar Dairesi tarafindan islemlerim sonuclanmasina kadar Erlaubnisfiktion belgesi verilir.

Duldungsfiktion (Gecici Duldung Belgesi)

Yine Alman Yabancilar Yasasi’na (§ 81 Abs. 3 Satz 2 AufenthG ) gore, eger bir yabanci biten oturum musadesini uzatmak icin zamaninda basvuruda bulunmamis ise veya sinirdisi edilmek icin islemlerin devam etmesi durumunlarinda Duldungsfiktion belgesi verilir. Bu belge sayesinde yasadisi konuma dusmenin onune gecilmis olunuyor. Duldungsfiktion belgesine sahip birisi, aynen Duldung yani ‘Musahama Etme’ durumundaki tum sartlara sahip olmaktalar. Duldung uzatildikca bu belgede uzatilir.

Kaynak: http://www.yeniozgurpolitika.com/?bolum=yazi&yid=4459

Ikinci soruna gelince ;
Zulassung,universitelerin son basvuru tarihlerinden itibaren ortalama 4 hafta icerisinde gelir..
Immatrikulation suresi sana bagli,Zulassung geldikten itibaren elini ne kadar cabuk tutarsan o kadar cabuk gelir.Universiteye gidip bir an once kayit olman lazim.

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cum Haz 11, 2010 2:20 pm

Vizemi uzattim bugun... 2 Sene (DIL HAZIRLIK) + 3 Aylik gecici Vize den sonra bugun 4 aya yakin bir sure daha verdiler... Arada okula kayit olacagim dedim. Anlayisla karsiladi Memur Herr Stockmann... ICIM FERAHLADI BAYAGI...

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cmt Haz 12, 2010 12:32 am

ben 1 yilllk aldim dil kursundayim 2. de 1 yil uzatma hakkim varmidir diyelim kurs bitti sinavi veremedim nasil uzattiricam bu prosedur nasil bir prosedurdur ya :)