Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sizce Gitmeli Miyim?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
spookykiwi74

Sizce Gitmeli Miyim?

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Ara 24, 2020 11:13 am

Merhaba arkadaşlar :)

Ben 12. sınıf öğrencisiyim ve 2021 yaz ayında almanyadaki uluslararası işletme lisans programlarına başvurmayı düşünüyorum. bölüm 100% ingilizce. başvurursam kabul edileceğimi düşünüyorum. ancak hala tam olarak gitmeye karar vermiş değilim. eğer türkiyede kalırsam yine işletme istiyorum, hacettepe veya bilkentde. türkiyede kalırsam yurtdışında yüksek lisans yapabilirim. bu yüzden kafam karışık ve bir seçim yapmam gerekiyor.

biliyorum bu çok subjektif bir soru ancak, almanyadaki lisans programlarının zorluğu hakkında acaba bir görüş belirtebilecek olanınız var mıdır? hatta özellikle bu bachelorla ilgili bilgisi olan varsa çok iyi olur. bu benim almanyaya gitme veya türkiyede kalma fikrimi etkileyecektir diye düşünüyorum. sürekli duyduğum şey; okulu uzatma veya kalma. genelde 6-7 semester olan bu bölümler 8-9 semesterda anca bitiyor diyorlar, bu ne kadar doğru? çünkü ona göre finansal olarak hazırlanmak istiyorum.

aynı zamanda almanyadaki işletme bölümünün matematiği hakkında duyduğum şeyler gözümü korkutuyor, yapamayıp dönmek istemediğim için gitmeden önce ne ile karşılacağımı öngörmek istiyorum. ne düşünüyorsunuz?

herhangi bir fikri, deneyimi, tavsiyesi olan varsa ve yorum yaparsa çok mutlu olurum

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Sizce Gitmeli Miyim?

Mesaj gönderen dabadee » Prş Ara 24, 2020 1:04 pm

Sana tek diyeceğim şey buraya gelirsen eğer tatiller hariç türkiyenin yüzüne bile bakmazsın :)

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Ara 24, 2020 4:28 pm

dabadee yazdı: Prş Ara 24, 2020 1:04 pm Sana tek diyeceğim şey buraya gelirsen eğer tatiller hariç türkiyenin yüzüne bile bakmazsın :)
haha evet daha önce 2 defa gittim çok beğendim. aslında almanyada yaşama alışma vs. konusunda pek endişem yok, kolay adapte olan bir insanım. zaten ileride avrupada çalışmak ve yaşamak istediğim için orada eğitim almak istiyorum. sanırım daha çok akademik anlamda özgüvensizliklerim var :)

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Prş Ara 24, 2020 6:13 pm

Hacettepe, Bilkent işletmeyi kazanacaksan orda informatiğin matematiğini bile yaparsın, yani yapman gerekiyor. Tabi iyi ünilerden (Mannheim, Frankfurt) top notlarla mezun olmak istersen (1.0'a yakın) baya çalışman gerekir, öyle diyor almanlar.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Ara 24, 2020 9:10 pm

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Prş Ara 24, 2020 6:13 pm Hacettepe, Bilkent işletmeyi kazanacaksan orda informatiğin matematiğini bile yaparsın, yani yapman gerekiyor. Tabi iyi ünilerden (Mannheim, Frankfurt) top notlarla mezun olmak istersen (1.0'a yakın) baya çalışman gerekir, öyle diyor almanlar.
açıkcası türkiyede işletme bölümlerinin sıralamaları hacettepe, bilkent gibi ünilerde dahi yüksek değil ve girip de mezun olamayan kişi sayısı az. bu sebepten ötürü o okulların özellikle matematik açısından zor olduğunu düşünmüyorum.

başvuracağım okullar öyle aşırı ünlü veya dünya sıralamasında yer tutan okullar değil.

hazır konu değinmişken, ek olarak size şunu danışabilir miyim, mesela ben bilkente veya hacettepeye girsem o okulların dünya sıralaması epey iyi. ilk 500'deler. Ama almanyada ortalama bir üniye girsem, dünya sıralamasında 2.5k civarındalar. bu sizce iş bulma sürecinde büyük bir etki yaratır mı? yani sıralaması iyi bile olsa sonuçta hacettepe bir boğaziçi değil, avrupada kaç firma türk üniversitesinden mezun olanı alman üniversitesinden mezun olana tercih eder ki

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Prş Ara 24, 2020 9:40 pm

spookykiwi74 yazdı: Prş Ara 24, 2020 9:10 pm açıkcası türkiyede işletme bölümlerinin sıralamaları hacettepe, bilkent gibi ünilerde dahi yüksek değil ve girip de mezun olamayan kişi sayısı az. bu sebepten ötürü o okulların özellikle matematik açısından zor olduğunu düşünmüyorum.

başvuracağım okullar öyle aşırı ünlü veya dünya sıralamasında yer tutan okullar değil.

hazır konu değinmişken, ek olarak size şunu danışabilir miyim, mesela ben bilkente veya hacettepeye girsem o okulların dünya sıralaması epey iyi. ilk 500'deler. Ama almanyada ortalama bir üniye girsem, dünya sıralamasında 2.5k civarındalar. bu sizce iş bulma sürecinde büyük bir etki yaratır mı? yani sıralaması iyi bile olsa sonuçta hacettepe bir boğaziçi değil, avrupada kaç firma türk üniversitesinden mezun olanı alman üniversitesinden mezun olana tercih eder ki
Geleceğini almanyada kurmak istiyorsan burada okuman daha iyi olur. Isletme gibi bir bölümde almancada cok önemli. Tabikide sirketler almanyadan mezun olana daha cok önem veriyor. Ama gelecegini türkiyede kurmak istiyorsan hacettepede okumani tavsiye ederim.

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Cum Ara 25, 2020 4:39 pm

Açıkçası çok gözünü korkutmak istemem ama matematik dersleri sayılardan çok kanıtlardan oluşuyor, türkiyede bu nasıl bilmiyorum ama geçen dönem a + b = a + b yi kanıtlayın diye ödev vermişlerdi mesela. Sana tavsiyem alacağın dersleri ve içeriklerini iyi araştır, çoğu dersin amfide kaydedilmiş hali youtube üzerinde var. Tabii ki üniversiteden üniversiteye değişir ama en azından ders içerikleri hakkında bilgi edinirisin.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Cum Ara 25, 2020 4:44 pm

Oxeon yazdı: Cum Ara 25, 2020 4:39 pm Açıkçası çok gözünü korkutmak istemem ama matematik dersleri sayılardan çok kanıtlardan oluşuyor, türkiyede bu nasıl bilmiyorum ama geçen dönem a + b = a + b yi kanıtlayın diye ödev vermişlerdi mesela. Sana tavsiyem alacağın dersleri ve içeriklerini iyi araştır, çoğu dersin amfide kaydedilmiş hali youtube üzerinde var. Tabii ki üniversiteden üniversiteye değişir ama en azından ders içerikleri hakkında bilgi edinirisin.
ilginçmiş... türkiyede epey farklıdır diye düşünüyorum tabii. siz hangi bölüm hangi üni acaba sorabilir miyim?

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Cum Ara 25, 2020 5:30 pm

spookykiwi74 yazdı: Cum Ara 25, 2020 4:44 pm ilginçmiş... türkiyede epey farklıdır diye düşünüyorum tabii. siz hangi bölüm hangi üni acaba sorabilir miyim?
Uni des Saarlandes - Informatik

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Cmt Ara 26, 2020 4:18 pm

trnin ciddi bir imaj sorunu olduğu için;
-almanyadaki eğitim veren bir kurumdan alınmış bir belge > tr nin en iyi üniversitesini derece ile bitirme..
dolayısı amacın global ya da almanyada bir iş yapmaksa --> almanya
tr de diğer mezunlardan daha avantajlı olmak istiyorsan --> almanya
ben daha küçük yaştayım, elim ekmek tutmuyor, önce ben bir akademik hayata bakmak isterim, hep belki ilerde master yaparım --> tr
kişisel tecrübelerimdir
spookykiwi74 yazdı: Prş Ara 24, 2020 9:10 pm açıkcası türkiyede işletme bölümlerinin sıralamaları hacettepe, bilkent gibi ünilerde dahi yüksek değil ve girip de mezun olamayan kişi sayısı az. bu sebepten ötürü o okulların özellikle matematik açısından zor olduğunu düşünmüyorum.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Cum Oca 01, 2021 8:33 pm

hallihallo yazdı: Cmt Ara 26, 2020 4:18 pm trnin ciddi bir imaj sorunu olduğu için;
-almanyadaki eğitim veren bir kurumdan alınmış bir belge > tr nin en iyi üniversitesini derece ile bitirme..
dolayısı amacın global ya da almanyada bir iş yapmaksa --> almanya
tr de diğer mezunlardan daha avantajlı olmak istiyorsan --> almanya
ben daha küçük yaştayım, elim ekmek tutmuyor, önce ben bir akademik hayata bakmak isterim, hep belki ilerde master yaparım --> tr
kişisel tecrübelerimdir
çok teşekkürler insanlar böyle fikirlerini deneyimlerini paylaştıkça benim karar verme sürecim kolaylaşıyor

hallihallo

Mesaj gönderen hallihallo » Cum Oca 01, 2021 9:21 pm

ne demek.
şuan lisansını tr de bitirmiş ve almanyada yl yapmak isteyen biri olarak ekleme yapmak isterim.
tr deki aldığın diploma almanyada geçerli fakat kağıt üzerinde maalesef.
yani burdaki eğitimin bir bilinmişliği yok açıkcası. Lisans diplomamla iş bulsam, bu almanyada lisans mezunu birinden çok daha az olur.
o yüzden genelde şuan herkes daha iyi iş imkanları için de gitmek istiyor. hem de bölüm bilgisini arttırmak için.
kolaylıklar dilerim