Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Giriş Yeterlilik Belgesi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
spookykiwi74

Üniversite Giriş Yeterlilik Belgesi?

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Kas 12, 2020 2:37 pm

Merhaba arkadaşlar,
Almanya'da International Business okumayı hedefleyen bir 12. sınıf öğrencisiyim. Başvuru yapacağım okulları buldum, araştırmalarımı yaptım. Bildiğiniz üzere okullar, hochschulzugangsberechtigung yani university entrance qualification talep ediyorlar. Ancak başvuracağım okulların application deadline'ı temmuzda. Ve türkiyede üniversite kayıtları ağustosa kadar yapılmıyor.

Bu durumda izleyebileceğim yolları düşündüm;
1- türkiyede üniversiteye kayıt ol, dondur ve almanyaya başvurmak için evde bir sene bekle :(
2- üniversite ile iletişime geç ve şartlı kabul ile girmeyi rica et

Aynı zamanda benim Uluslararası Bakalorya (IB) diplomam var, bu university entrance qualification yerine geçebilir mi, bilgisi olan var mı?

Ne yapmalıyım sizce? Normalde türk öğrenciler nasıl başvuruyor, sonuçta entrance qualification belgesini deadline'dan sonra alıyorlar? Şimdiden her türlü yardım için teşekkür ederim.

Computer_Berkay

Re: Üniversite Giriş Yeterlilik Belgesi?

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Kas 12, 2020 2:47 pm

spookykiwi74 yazdı: Prş Kas 12, 2020 2:37 pm Merhaba arkadaşlar,
Almanya'da International Business okumayı hedefleyen bir 12. sınıf öğrencisiyim. Başvuru yapacağım okulları buldum, araştırmalarımı yaptım. Bildiğiniz üzere okullar, hochschulzugangsberechtigung yani university entrance qualification talep ediyorlar. Ancak başvuracağım okulların application deadline'ı temmuzda. Ve türkiyede üniversite kayıtları ağustosa kadar yapılmıyor.

Bu durumda izleyebileceğim yolları düşündüm;
1- türkiyede üniversiteye kayıt ol, dondur ve almanyaya başvurmak için evde bir sene bekle :(
2- üniversite ile iletişime geç ve şartlı kabul ile girmeyi rica et

Aynı zamanda benim Uluslararası Bakalorya (IB) diplomam var, bu university entrance qualification yerine geçebilir mi, bilgisi olan var mı?

Ne yapmalıyım sizce? Normalde türk öğrenciler nasıl başvuruyor, sonuçta entrance qualification belgesini deadline'dan sonra alıyorlar? Şimdiden her türlü yardım için teşekkür ederim.
Rica et derken sencede saçma değil mi bırak Almanya yı TR de sen odtü ye rica etsem beni kabul eder misiniz der misin :lol:
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Kas 12, 2020 3:07 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Kas 12, 2020 2:47 pm Rica et derken sencede saçma değil mi bırak Almanya yı TR de sen odtü ye rica etsem beni kabul eder misiniz der misin :lol:
başta "talep etmek" yazmıştım ama kulağa çok agresif geldi :) yalvaracağım dostlar kısacası.
kelime seçimlerime çok takılmayınız, benim problemim başka :D

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Kas 12, 2020 4:16 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Kas 12, 2020 2:47 pm Rica et derken sencede saçma değil mi bırak Almanya yı TR de sen odtü ye rica etsem beni kabul eder misiniz der misin :lol:
Zaten anlattığım gibi ben "beni alın lütfen" diyeceğim demiyorum adamlara, durumumu anlatıp insiyatif bekleyeceğimden bahsediyorum. Turkiyede üniversiteye kabul edileceğim şartı ile :))

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Kas 12, 2020 6:29 pm

1 sene bekleyeceksin.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Kas 12, 2020 9:11 pm

Mnrl89 yazdı: Prş Kas 12, 2020 6:29 pm 1 sene bekleyeceksin.
peki 1 sene beklersem, türkiyede okula başlayabilir miyim? (burada 1 yıl okuyup sonra almanya yani).
eğer cevap evet ise, beni kabul ettiklerinde 2. seneden başlamıyorum değil mi?
çok teşekkürler.

elasticsocks

Mesaj gönderen elasticsocks » Pzr Ara 06, 2020 2:18 am

spookykiwi74 yazdı: Prş Kas 12, 2020 9:11 pm peki 1 sene beklersem, türkiyede okula başlayabilir miyim? (burada 1 yıl okuyup sonra almanya yani).
çok teşekkürler.
hocam bu konuda bir yanıt bulabildiniz mi? Türkiyede üniversiteye başladıktan bir yıl sonra da Almanyada lisans eğitimi için başvuru yapılabiliyor muymuş?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Ara 06, 2020 2:20 am

Dene bakalım belki torpil yaparlar 😂

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Ara 10, 2020 9:25 pm

elasticsocks yazdı: Pzr Ara 06, 2020 2:18 am hocam bu konuda bir yanıt bulabildiniz mi? Türkiyede üniversiteye başladıktan bir yıl sonra da Almanyada lisans eğitimi için başvuru yapılabiliyor muymuş?
vallahi bulduğum şeyler
1) üniversite giriş belgen 1 yıl geçerli (yani mantıken aslında türkiyede okula başlayabilirsin beklerken)
2) kimse 1. maddeyi yapmıyor (yapılabilir bir şey mi o da net değil), herkes 1 sene gap year bırakıp ya para biriktiriyor ya dil geliştiriyor ya da almanyaya gidip adapte oluyor vs vs
Bazı okullar yıl boyu başvuru kabul ediyormuş şuan onlara bakıyorum olmazsa artık gap year yaparım ben de

catay1

Mesaj gönderen catay1 » Prş Ara 10, 2020 9:36 pm

spookykiwi74 yazdı: Prş Ara 10, 2020 9:25 pm vallahi bulduğum şeyler
1) üniversite giriş belgen 1 yıl geçerli (yani mantıken aslında türkiyede okula başlayabilirsin beklerken)
2) kimse 1. maddeyi yapmıyor (yapılabilir bir şey mi o da net değil), herkes 1 sene gap year bırakıp ya para biriktiriyor ya dil geliştiriyor ya da almanyaya gidip adapte oluyor vs vs
Bazı okullar yıl boyu başvuru kabul ediyormuş şuan onlara bakıyorum olmazsa artık gap year yaparım ben de
üniversite giriş belgen 1 yıl geçerli derken türkiyedeki geçerliliğinden bahsediyorsunuz değil mi ?

awreyds

Mesaj gönderen awreyds » Pzt Ara 14, 2020 4:15 pm

spookykiwi74 yazdı: Prş Kas 12, 2020 9:11 pm peki 1 sene beklersem, türkiyede okula başlayabilir miyim? (burada 1 yıl okuyup sonra almanya yani).
çok teşekkürler.
Turkiyede o esnada bir sene okuyabilirsin, sonra yine ayni yerleştirme belgenle burda başvuracaksın, tekrardan başvurduğunda 2. seneden başlamazsın (ders saydırma işlemi yapman gerekir ama hepsini saymayabilirler 1 yıl da büyük bir kayıp degil ayrica ilk semester basvurulari daha kolay kabul aliyor ama yine de sen bilirsin)

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Sal Ara 15, 2020 2:18 am

catay1 yazdı: Prş Ara 10, 2020 9:36 pm üniversite giriş belgen 1 yıl geçerli derken türkiyedeki geçerliliğinden bahsediyorsunuz değil mi ?
almanyadan bahsediyorum internette öyle yazıyor yani. sanırım türkiyede yks puanın 2 yıl geçerli oluyo

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Sal Ara 15, 2020 2:19 am

awreyds yazdı: Pzt Ara 14, 2020 4:15 pm Turkiyede o esnada bir sene okuyabilirsin, sonra yine ayni yerleştirme belgenle burda başvuracaksın, tekrardan başvurduğunda 2. seneden başlamazsın (ders saydırma işlemi yapman gerekir ama hepsini saymayabilirler 1 yıl da büyük bir kayıp degil ayrica ilk semester basvurulari daha kolay kabul aliyor ama yine de sen bilirsin)
çok teşekkürler o zaman 1 yıl okurum sanırım, eğer okumazsan da dil öğrenirim, kendimi geliştiririm öyle kullanırım vaktimi

catay1

Mesaj gönderen catay1 » Sal Ara 15, 2020 1:18 pm

spookykiwi74 yazdı: Sal Ara 15, 2020 2:18 am almanyadan bahsediyorum internette öyle yazıyor yani. sanırım türkiyede yks puanın 2 yıl geçerli oluyo
öyle yazan kaynağı atabilir misiniz link olarak

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Çrş Ara 23, 2020 5:07 pm

catay1 yazdı: Sal Ara 15, 2020 1:18 pm öyle yazan kaynağı atabilir misiniz link olarak
https://www.elt.com.tr/almanyada-univer ... ard%C4%B1r.

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Çrş Ara 23, 2020 5:15 pm

bu arada arkadaşlar uluslararası diplomam ile başvurabiliyormuşum. yks'ye girmeme gerek kalmadı

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Çrş Ara 23, 2020 6:14 pm

spookykiwi74 yazdı: Sal Ara 15, 2020 2:18 am almanyadan bahsediyorum internette öyle yazıyor yani. sanırım türkiyede yks puanın 2 yıl geçerli oluyo
Merhaba,

Türkiye'de bir üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra, yerleştirme sonuç belgenizle istediğiniz zaman Almanya'da bir üniversiteye başvurabilirsiniz.

Türkiye'de bir iki sene okuyup o zaman gitmeye karar verirseniz ve bölümünüz aynıysa ve ders içeriklerini eşleştirebiliyorsanız derslerinizi saydırabilirsiniz. Ne kadarının sayılıp sayılmayacağı okula bağlı ama bence. Dil durumu var tabii bi de.

Eğer aldığınız puanı kullanmaz ve bir okula yerleşmezseniz o zaman sürecin nasıl işleyebileceğini bilmiyorum. Bu durum için belki iki yıl demişlerdir.

Kolay gelsinnn

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Ara 24, 2020 6:47 pm

Bir sürü farklı görüş yazılmış. Yani zaten adı üstünde hochschulzugangsberechtigung-university entrance qualification, which isss ÖSYM Yerleştirme Belgesi. HZB ve Lise Diploması isteniyor. Ben başvurumu bu şekilde yaptım.

Youre welcome

spookykiwi74

Mesaj gönderen spookykiwi74 » Prş Ara 24, 2020 9:15 pm

benjamin21 yazdı: Prş Ara 24, 2020 6:47 pm Bir sürü farklı görüş yazılmış. Yani zaten adı üstünde hochschulzugangsberechtigung-university entrance qualification, which isss ÖSYM Yerleştirme Belgesi. HZB ve Lise Diploması isteniyor. Ben başvurumu bu şekilde yaptım.

Youre welcome
tşkler haklısınız. ama ösym yerleştirme belgesine gerek kalmadı uluslararası lise diploması yetiyormuş

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Sal Oca 05, 2021 12:14 pm

rica ederim :)