Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uugun saglik sigortasi.

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sametbasli

Uugun saglik sigortasi.

Mesaj gönderen sametbasli » Cum Kas 13, 2020 1:29 am

Merhaba ,
Turkiyedeyken onerebileceginiz uygun maliyetli saglik sigortası varmı?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Uugun saglik sigortasi.

Mesaj gönderen dabadee » Cum Kas 13, 2020 2:52 pm

Almanya diyorsan AOK kullaniyorum ben. Ögrenci degilim diye daha ayda 200€ ödüyorum. Ögrenci olunca 90€ olacak. Herseyini ödüyor disci vs.. doktora gidip kartini basiyorsun bukadar. Cebinden hic para xckmiyor.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Sal Kas 17, 2020 1:06 am

dabadee yazdı: Cum Kas 13, 2020 2:52 pm Almanya diyorsan AOK kullaniyorum ben. Ögrenci degilim diye daha ayda 200€ ödüyorum. Ögrenci olunca 90€ olacak. Herseyini ödüyor disci vs.. doktora gidip kartini basiyorsun bukadar. Cebinden hic para xckmiyor.
200 euro nedir nedir ne yaptin😂 en fazla 40-50 euro olmasindan bahsediyorum i civarda

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Sal Kas 17, 2020 10:55 am

sametbasli yazdı: Sal Kas 17, 2020 1:06 am 200 euro nedir nedir ne yaptin😂 en fazla 40-50 euro olmasindan bahsediyorum i civarda
Ama ünidwn kabul alirsan 90€ ödersin aylık. Şu konuyu okumanı tavsiye ederim;
viewtopic.php?f=8&t=15515&p=169372#p169372

lilas

Mesaj gönderen lilas » Sal Kas 17, 2020 12:08 pm

mawista gibi özel sigortalar 40 euro civarı ama öğrenci olduğun sürece bir daha özel sigortadan çıkamıyorsun bu da iş konusunda sıkıntı çıkarabiliyormuş.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Sal Kas 17, 2020 8:14 pm

lilas yazdı: Sal Kas 17, 2020 12:08 pm mawista gibi özel sigortalar 40 euro civarı ama öğrenci olduğun sürece bir daha özel sigortadan çıkamıyorsun bu da iş konusunda sıkıntı çıkarabiliyormuş.
İş konusunda derken? Yani part time bir iş buldum farzedelim ise girince sıkıntımı olucak?

lilas

Mesaj gönderen lilas » Sal Kas 17, 2020 8:24 pm

sametbasli yazdı: Sal Kas 17, 2020 8:14 pm İş konusunda derken? Yani part time bir iş buldum farzedelim ise girince sıkıntımı olucak?
Benim henüz bir deneyimim yok fakat şu konuyu detaylıca okumanızı tavsiye ediyorum bir şey yapmadan önce: viewtopic.php?f=53&t=11698

O başlıkta kaçırırsanız diye bir alıntı yapayım: "Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm:https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4 "

AT11 belgesini sonradan götürüp para iadesi alabilmeniz de mümkün, yine en üstteki linkten bir alıntı: "Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. ("Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Yani AOK'dan eğer aldıysanız, o zaman TK'ya gidin.) Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız."

lilas

Mesaj gönderen lilas » Sal Kas 17, 2020 8:41 pm

sametbasli yazdı: Sal Kas 17, 2020 8:14 pm İş konusunda derken? Yani part time bir iş buldum farzedelim ise girince sıkıntımı olucak?
Önceki entry yarım gitmiş, düzenlerken hata aldım. Eklemeler yaptım.
Benim henüz bir deneyimim yok fakat şu konuyu detaylıca okumanızı tavsiye ediyorum bir şey yapmadan önce: viewtopic.php?f=53&t=11698

O başlıkta kaçırırsanız diye bir alıntı yapayım: "Altını çizmek gereken önemli bir nokta, eğer öğrenci vizesi sahibi iseniz(dil eğitimi dahil değil) ve özel sağlık sigortası yaptırırsanız, sonrasında public sağlık sigortasına geçmek öğrencilik süresince neredeyse mümkün değildir. Staj yapmak istediğinizde ilgili firma sizin sigortanızı eğer Praktikum veya Werkstudent kontratınız varsa ve aylık 450 eurodan fazla para kazanıyorsanız ödeyemez. Bu da sizlere problem yaratabilir. Üniversite öğrenciliği süresince özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin şu linke bakmalarını öneririm:https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4 "

AT11 belgesini sonradan götürüp para iadesi alabilmeniz de mümkün, yine en üstteki linkten bir alıntı: "Üniversite öğrencisi arkadaşlara tavsiyem, özel sağlık sigortasından uzak durun. Eğer AT-11 ile alacağınız "Versicherungsbescheinigung" kabul edilmezse, gidin "Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. ("Versicherungsbescheinigung" belgesini almadığınız public sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırın. Yani AOK'dan eğer aldıysanız, o zaman TK'ya gidin.) Vizenizi uzattırınca da AT-11 belgenizi onlara götürüp, benim haberim yoktu aslında AT-11'im varmış vs. diyip para iadesi isteyin. Bu şekilde hem işiniz hallolur, hem de başınız ağrımaz. Hatırlatmakta fayda var, bu işlemin tekrarı yapılamaz. Yani 2.yıl vize uzattırmaya gittiğinizde tekrardan AOK ya da TK’dan sigorta yaptırıp sonra ben bilmiyordum ayağına yatamazsınız."

-Şimdi biz okulu bitirene kadar aok tan sigortamızı yaptırsak, en son AT11 i gösterip bize geri ödeme yapsa olmaz mı?
+Olur. 2500 euroya yakın bir parayı geri alan birini duymuştum. Geriye yönük AT-11lerinizi toplayın, okul bitince de başvuruda bulunun. Biraz uğraştırabilirler ama hakkınızı alırsınız.

Eğer vaktiniz kısıtlıysa şöyle bir öneri de var: "Direkt olarak lisans eğitimine başlayacaksanız üniversite sizden devlet sigortası görmek isteyecektir. Fintiba’nın devlet sigortası olarak DAK-Gesundheit ile anlaşması var. Fintiba’da “Insurance” bölümünden gerekli belgeleri yükleyerek başvuruyorsunuz, en geç 1-2 gün içinde onay geliyor ve sigorta belgelerinizi Fintiba’ya yüklüyorlar. Devlet sigortası için ödemeyi Alman bir banka hesabından “Direct Debit” talimatıyla yapmanız gerekiyor. Bunun için de Almanya’ya ders başlangıç tarihinden bir kaç gün önce gitmeniz gerekebilir. Unutmayın ki semester başlamadan ödemeyi mutlaka yapmanız gerekli.

Aynı zamanda şunu da not düşmek isterim ki, devlet sigortasına başvururken Almanya’ya gideceğiniz tarihi ve ders başlangıç tarihiniz soruluyor. Ders başlangıç tarihinizden daha erken bir tarihte gideceğinizi belirtirseniz, ders başlangıç tarihinden önceki günler için Fintiba sizi özel sigorta yapmaya zorlayacaktır. Erken günler için de sigorta yaptırdığınızı belirten belgeyi (Incoming Insurance Confirmation) Fintiba’ya yüklemedikçe DAK sigorta belgelerinizi yollamayacaktır. Bunun için de Fintiba partneri Hansamerkur firmasi ve 1 haftalık ücretleri 19€." linki viewtopic.php?f=7&t=11672

normal işçi kontratı ile ya da part time çalışan kontratı ile bir yerle anlaşman gerekiyor, o zaman sigorta türün değişebilir ama bunu da ben denemedim. Sigorta türünün değişmesi durumunda ise üniversiten kaydını uzatmak istersen problem çıkartabilirler, bunu okula sorman gerekiyor. Burayı bir incelemeni öneririm: https://www.studis-online.de/StudInfo/V ... nGroupId=4

Umarım işine yarar. Kendim için de küçük bir arşiv niyetine kenarda durmuş olur. :lol:

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cmt Kas 21, 2020 12:44 am

lilas yazdı: Sal Kas 17, 2020 8:24 pm Benim henüz bir deneyimim yok fakat şu konuyu detaylıca okumanızı tavsiye ediyorum bir şey yapmadan önce: viewtopic.php?f=53&t=11698

Şartlı kabul aldığım için. AT-11 alamıyorum.

yaris

Mesaj gönderen yaris » Sal Mar 16, 2021 4:07 pm

Arkadaslar selam, benim 31 martta at11 sona eriyor. Yeni semestera kayıt yaptırmak için okuldan öğrenci belgesine ihtiyacım var ama okul da öğrenci belgesini at11 yada sağlık sigortası olmadan vermiyor. yani yeni döneme tekrar kayıt icin Krankenversicherung lazım o da gesetzlich olması lazım. AOK dan gesetzlich yapsam yn döneme kayıtla birlikte öğrenci belgesini türkiyeye gönderip AT11 i nisanın başı itibaryle alsam paramı AOK dan geri alabiliyor muyum??