Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Erasmustayken Şartlı Kabul/Oturum uzatma/Deport (Bakarmısınız lütfen)

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
elmaarmut

Erasmustayken Şartlı Kabul/Oturum uzatma/Deport (Bakarmısınız lütfen)

Mesaj gönderen elmaarmut » Cmt Eki 31, 2020 1:12 pm

Merhabalar, Erasmusla Almanya'ya geldim ve bir okuldan şartlı kabul aldım. Şimdi NRW Köln eyaletinde oturumu uzatmak istiyorum ama aklıma takılan bir kaç soru var.
1-Köln de oturum uzatırken bloke hesap isteniyor mu? Trden gelirken babam taahhütname yazmıştı öyle gelmiştim. Şuan da da bir işte çalışıyorum Mini Job kontratım var. Bu kontrat ve banka dökümleri felan oturum uzatmama yeter mi yoksa burda bloke hesap açmak zorundamıyım ?
2-Bir okuldan şartlı kabul aldım. Vizemi direk uzatırlar yani bende olan 16b Study vizesini ? yoksa bunu değiştirip dil kursu vizemi verilip çalışma iznim elimden alınır mı ?
3-Çalışma izni verilmeyip oturum verilirse ? Okula ben trde kursa seviyem(b1) gidip sınavı geçip winter semester başlamak istiyorum desem sıkıntı çıkar mı? yani oturum aldıktan sonra 31 martta türkiyeye gidip eylülde geri dönsem sıkıntı olur mu? sen neden oturum alıp burda kalmadın derler mi ?
Bilen ya da fikri olan yazarsa sevinirim aklım çok karışık.

Ogrenci99

Re: Erasmustayken Şartlı Kabul/Oturum uzatma/Deport (Bakarmısınız lütfen)

Mesaj gönderen Ogrenci99 » Cmt Eki 31, 2020 11:48 pm

6 ay başka ülkede olunca oturumun yanıyo onu biliyorum sadece. Dil kursu vizesine geçince çalışma iznin de gider. İlk sorun yanıt veremiyorum o yabancılar dairesine bağlı ama bildiğim kadarıyla minijobu geçim kanıtı olarak gösteremezsin (bu bilgiden kesin emin değilim). Tahminimce bloke hesap veya garantöre ihtiyacın olacaktır.

elmaarmut

Mesaj gönderen elmaarmut » Pzr Kas 01, 2020 11:04 am

Teşekkür ederim cevap için. Peki mesela oturumun devamlılığı için girdi çıktı yapmak yetiyor mu? yoksa almanyada da belli bir süre kalmak zorundamıyım ? Birde oturum izni dediğimiz şey nasıl oluyor? Yani onu da pasaporta basıyorlar mı yoksa kart gibi bir şeye mi basıyorlar? Yani basma anında vize türü değiştiriliyor mu?

elmaarmut

Mesaj gönderen elmaarmut » Pzt Kas 02, 2020 5:48 pm

upppppppppp