Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'de Yatay Geçiş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Dogankldmr

Türkiye'de Yatay Geçiş

Mesaj gönderen Dogankldmr » Pzr Eki 11, 2020 5:04 pm

Türkiye'de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunuyum. Üniversite sınavına girdikten sonra 2 yıllık coğrafi Bilgi sistemlerini 1 dönem okuduktan sonra memleketime yatay geçiş yapmak zorunda kaldım. Sonrasında memleketimde elektronik haberleşme teknolojilerini 1 yıl okuyup bırakmak zorunda kaldım ancak bölümde hala kayıtlı ve aktif öğrenciyim 1. dönem derslerimin tamamını vermemiştim. Şimdi ben bu bölüm uzerinden Almanyadaki bir üniversiteye eğitim başvurusu yapabilir miyim? Studienkollegde yaparım hiç sorun değil sadece böyle bir olanağım var mı? Yoksa seneye sınava girip 4 yıllık bir bölüm kazanmam şart mı? Ek olarak yatay geçiş yaptığım için kazandı belgem coğrafi bilgi sistemleri üzerine ancak ben elektronik haberlesme teknolojilerine geçiş yaptım bu benim önümde bir engel mi?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Türkiye'de Yatay Geçiş

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Eki 11, 2020 6:03 pm

4 yıllık bölüm kazanmadigin icin birakip gelirsen zaten studienkolleg yapman gerekecek.

Dogankldmr

Mesaj gönderen Dogankldmr » Pzr Eki 11, 2020 6:30 pm

dabadee yazdı: Pzr Eki 11, 2020 6:03 pm 4 yıllık bölüm kazanmadigin icin birakip gelirsen zaten studienkolleg yapman gerekecek.
Benim merak ettiğim şuanda 2 yıllık bir bölümde zaten kayitliyim hani okuyor görünüyorum 2 yıllık bölümde okurken bildiğim kadarıyla studienkolleg görüyoruz e bunu 4 yıllıktada göreceğiz. Ben şunu düşündüm şuanda bu bölüme 3 yıldır kayitliyim ilk yıl gittim sadece hani ondada yarım yamalak gidebildim derslerimin bir kısmı alttan kaldı yinede başvuru yapabiliyor muyum Almanya'da üniversiteye böyle bir hakkim var mi? Yoksa Almanya'da eğitim için 2 yıllık önlisans bölümünü bitirmek şart mı?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Eki 11, 2020 7:53 pm

Dogankldmr yazdı: Pzr Eki 11, 2020 6:30 pm Benim merak ettiğim şuanda 2 yıllık bir bölümde zaten kayitliyim hani okuyor görünüyorum 2 yıllık bölümde okurken bildiğim kadarıyla studienkolleg görüyoruz e bunu 4 yıllıktada göreceğiz. Ben şunu düşündüm şuanda bu bölüme 3 yıldır kayitliyim ilk yıl gittim sadece hani ondada yarım yamalak gidebildim derslerimin bir kısmı alttan kaldı yinede başvuru yapabiliyor muyum Almanya'da üniversiteye böyle bir hakkim var mi? Yoksa Almanya'da eğitim için 2 yıllık önlisans bölümünü bitirmek şart mı?
https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/

Dogankldmr

Mesaj gönderen Dogankldmr » Pzr Eki 11, 2020 8:28 pm

Bu konularin hepsini inceledim ama benim durumuma karşılık gelen bir cevap bulamadım

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Pzt Eki 12, 2020 5:19 pm

Dogankldmr yazdı: Pzr Eki 11, 2020 6:30 pm Benim merak ettiğim şuanda 2 yıllık bir bölümde zaten kayitliyim hani okuyor görünüyorum 2 yıllık bölümde okurken bildiğim kadarıyla studienkolleg görüyoruz e bunu 4 yıllıktada göreceğiz. Ben şunu düşündüm şuanda bu bölüme 3 yıldır kayitliyim ilk yıl gittim sadece hani ondada yarım yamalak gidebildim derslerimin bir kısmı alttan kaldı yinede başvuru yapabiliyor muyum Almanya'da üniversiteye böyle bir hakkim var mi? Yoksa Almanya'da eğitim için 2 yıllık önlisans bölümünü bitirmek şart mı?
Evet önlisans bölümünü bitirmeniz şart bu durumda studienkolleg'den muaf oluyorsunuz.

Dogankldmr

Mesaj gönderen Dogankldmr » Pzt Eki 12, 2020 8:16 pm

aariftr yazdı: Pzt Eki 12, 2020 5:19 pm Evet önlisans bölümünü bitirmeniz şart bu durumda studienkolleg'den muaf oluyorsunuz.
Peki ön lisans bitirmesemde studienkollege gitsem bitirmeden yani o şekilde oluyor mu? 1 yıl okudum ama alttan derslerim kaldı tabi

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Sal Eki 13, 2020 5:04 pm

Dogankldmr yazdı: Pzt Eki 12, 2020 8:16 pm Peki ön lisans bitirmesemde studienkollege gitsem bitirmeden yani o şekilde oluyor mu? 1 yıl okudum ama alttan derslerim kaldı tabi
Çoğuınlukla B1 sertifikası isterler bunu aldıktan sonra başvurabilirsiniz