Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanca Zaman Sorunu

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
blkc

Almanca Zaman Sorunu

Mesaj gönderen blkc » Cum Eki 09, 2020 9:00 pm

İyi günler,
Ben şu anda halihazırda Ankara'da üniversitede elektrik elektronik mühendisliği bölümünü okumaktayım. Almanya'da lisans tamamlama yapmak istiyorum. Almanca seviyem sadece lise düzeyindeydi bu sebepten almanca kursuna başladım. Eğer nasip olursa ve vizelerin verileceği de kesinleşirse ocak ayında Almanya'ya gelip dil kursuna orada devam etmeyi planlıyorum. Almanya'ya geldiğimde A2 kuru bitmiş olacak ve ben B1 kurundan kursa başlamayı planlıyorum. Sormak istediğim şu, eğer ben ocak ayında B1 kurundan başlarsam okulların kayıt tarihi olan 15 temmuza kadar TestDaf veya DSH verebilme ihtimalim nedir? Kendi tecrübelerinize ve etrafınızdakilerden gördüğünüz deneyimlere dayanarak bana geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Buna göre uzun vadede plan yapacağım. Şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar.

can_karayel

Re: Almanca Zaman Sorunu

Mesaj gönderen can_karayel » Cmt Eki 10, 2020 3:41 am

Bence TestDaF biraz zor olabilir ama iyi bir çalışmayla DSH'yı verebileceğini düşünüyorum. Ben de TestDaF sınavına girmek istiyordum ama B1-B2-C1 ve TestDaF hazırlık kursu toplamda uzun süreceğinden ve kursumun öğrencilerini DSH sınavına göre hazırlamasından dolayı DSH sınavını seçtim. Özellikle DSH'sı nispeten kolay olan bir üniversitede (Fulda, Wildau(çok kolay)) DSH sınavına girersen neden olmasın. Almanca kursumda B1 kurundan başlayan arkadaşlar 6 ayda Duisburg-Essen Üniversitesinden DSH2 sertifikalarını aldılar(Duisburg-Essen Üniversitesinin DSH sınavları bana göre ortalama seviyede(kolay değil)). Günlük düzenli çalışmayla bence yapabilirsin.

Bu arada eğer DSH sınavına gireceksen benim tavsiyem B1 kurunu bitirdikten sonra DSH sınavlarının tarihlerine bakmaya başla. Gözüne kestirdiğin üniversitelerin sınavlarını kaçırırsan pişman olabilirsin.

Üniversitelerin bazıları DSH sınavına kaydolmak için herhangi bir dil belgesi istemiyor, bazıları iyi dereceyle bitirilmiş (80% ve üstü) B2 sertifikası istiyor, bazıları da C1 sertifikası istiyor. C1 sertifikan olmadan da DSH sınavlarına başvurabilirsin.

Bir de kurs tercihini yapmadan önce hangi sınav tipine yakın olduğunu belirleyip ona göre kurs seçmeni öneririm. Bazı kurslar Telc, bazıları TestDaF, bazıları ise DSH sınavını baz alıyorlar. Dersler kursların seçtikleri sınav tipine göre hazırlanmış olan kitaplar ve genelde o sınavların örneklerinin çözümleri üzerinden gidiyor.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

blkc

Mesaj gönderen blkc » Cmt Eki 10, 2020 4:03 am

can_karayel yazdı: Cmt Eki 10, 2020 3:41 am Bence TestDaF biraz zor olabilir ama iyi bir çalışmayla DSH'yı verebileceğini düşünüyorum. Ben de TestDaF sınavına girmek istiyordum ama B1-B2-C1 ve TestDaF hazırlık kursu toplamda uzun süreceğinden ve kursumun öğrencilerini DSH sınavına göre hazırlamasından dolayı DSH sınavını seçtim. Özellikle DSH'si nispeten kolay olan bir üniversitede (Fulda, Wildau(çok kolay)) DSH sınavına girersen neden olmasın. Almanca kursumda B1 kurundan başlayan arkadaşlar 6 ayda Duisburg-Essen Üniversitesinden DSH2 sertifikalarını aldılar(Duisburg-Essen Üniversitesinin DSH sınavları bana göre ortalama seviyede(kolay değil)). Günlük düzenli çalışmayla bence yapabilirsin.

Bu arada eğer DSH sınavına gireceksen benim tavsiyem B1 kurunu bitirdikten sonra DSH sınavlarının tarihlerine bakmaya başla. Gözüne kestirdiğin üniversitelerin sınavlarını kaçırırsan pişman olabilirsin.

Üniversitelerin bazıları DSH sınavına kaydolmak için herhangi bir dil belgesi istemiyor, bazıları iyi dereceyle bitirilmiş (80% ve üstü) B2 sertifikası istiyor, bazıları da C1 sertifikası istiyor. C1 sertifikan olmadan da DSH sınavlarına başvurabilirsin.

Bir de kurs tercihini yapmadan önce hangi sınav tipine yakın olduğunu belirleyip ona göre kurs seçmeni öneririm. Bazı kurslar Telc, bazıları TestDaF, bazıları ise DSH sınavını baz alıyorlar. Dersler kursların seçtikleri sınav tipine göre hazırlanmış olan kitaplar ve genelde o sınavların örneklerinin çözümleri üzerinden gidiyor.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler gerçekten açıklayıcı oldu. TestDaf sınavından vazgeçip DSH sınavına hazırlanmayı seçmişsiniz ben de araştırmalarımda bunun daha doğru olacağını düşündüm. Peki siz ne kadar zamanda ve hangi düzeyden bu sınava hazırlanıp geçtiniz(veya geçeceksiniz)? Hangi okula veya kursa kaydoldunuz?

can_karayel

Mesaj gönderen can_karayel » Cmt Eki 10, 2020 6:52 pm

Benim Duisburg-Essen Üniversitesinden Bachelor için şartlı kabulüm vardı. Bu yılın ocak ayında da Almanya'ya gelip Duisburg Rheinland Privatschulede B1 kuruna başladım. B1-B2-C1-C1 tekrarı toplamda 8 ay sürdü (C1 kurunu bitirdikten sonra 2 aylık boş zamanım olacaktı. Boş durmamak için C1 kurunu tekrarladım). Yine bu yılın eylül ayında da Hochschule Fuldadan DSH2 sertifikamı aldım (yazılı: 85%, sözlü: 68%).

Duisburg Rheinland Privatschuleyi öneririm. Öğretmenler öğrencilerle ilgileniyorlar ve istekli öğrenciler rahatlıkla öğretmenlere takıldıkları yerleri sorabiliyorlar. Kursun C1 kurunda da neredeyse tamamen DSH sınavına yönelik çalıştık. Örnek sınavları çözdük, kompozisyonlar yazdık ve alıştırmalar yaptık. Belli aralıklarla konuşma sınavına hazırlanmak için provalar da yaptık. Fiyat olarak pahalı da değildi (1 kur 2 ay sürüyor. Kur fiyatı: 450 Euro).

Duisburg'da yaşam diğer şehirlere göre nispeten daha ucuz. Eğer üniversiteden bir yurt ayarlayabilirsen aylık masrafın muhtemelen 500 civarında olur (kira, yemek, sigorta ve küçük yan giderler).

AE34

Mesaj gönderen AE34 » Cmt Eki 10, 2020 7:28 pm

can_karayel yazdı: Cmt Eki 10, 2020 6:52 pm Benim Duisburg-Essen Üniversitesinden Bachelor için şartlı kabulüm vardı. Bu yılın ocak ayında da Almanya'ya gelip Duisburg Rheinland Privatschulede B1 kuruna başladım. B1-B2-C1-C1 tekrarı toplamda 8 ay sürdü (C1 kurunu bitirdikten sonra 2 aylık boş zamanım olacaktı. Boş durmamak için C1 kurunu tekrarladım). Yine bu yılın eylül ayında da Hochschule Fuldadan DSH2 sertifikamı aldım (yazılı: 85%, sözlü: 68%).

Duisburg Rheinland Privatschuleyi öneririm. Öğretmenler öğrencilerle ilgileniyorlar ve istekli öğrenciler rahatlıkla öğretmenlere takıldıkları yerleri sorabiliyorlar. Kursun C1 kurunda da neredeyse tamamen DSH sınavına yönelik çalıştık. Örnek sınavları çözdük, kompozisyonlar yazdık ve alıştırmalar yaptık. Belli aralıklarla konuşma sınavına hazırlanmak için provalar da yaptık. Fiyat olarak pahalı da değildi (1 kur 2 ay sürüyor. Kur fiyatı: 450 Euro).

Duisburg'da yaşam diğer şehirlere göre nispeten daha ucuz. Eğer üniversiteden bir yurt ayarlayabilirsen aylık masrafın muhtemelen 500 civarında olur (kira, yemek, sigorta ve küçük yan giderler).
iyi günler mail adresiniz veya ulaşabileceğim bir hesabınız var mı ? Mümkünse verebilir misiniz ? Bir iki sorum var da acilen , başvuru yaptım due'ye.

blkc

Mesaj gönderen blkc » Cmt Eki 10, 2020 9:20 pm

can_karayel yazdı: Cmt Eki 10, 2020 6:52 pm Benim Duisburg-Essen Üniversitesinden Bachelor için şartlı kabulüm vardı. Bu yılın ocak ayında da Almanya'ya gelip Duisburg Rheinland Privatschülede B1 kuruna başladım. B1-B2-C1-C1 tekrarı toplamda 8 ay sürdü (C1 kurunu bitirdikten sonra 2 aylık boş zamanım olacaktı. Boş durmamak için C1 kurunu tekrarladım). Yine bu yılın eylül ayında da Höchschüle Fuldadan DSH2 sertifikamı aldım (yazılı: 85%, sözlü: 68%).

Duisburg Rheinland Privatschüleyi öneririm. Öğretmenler öğrencilerle ilgileniyorlar ve istekli öğrenciler rahatlıkla öğretmenlere takıldıkları yerleri sorabiliyorlar. Kurşun C1 kurunda da neredeyse tamamen DSH sınavına yönelik çalıştık. Örnek sınavları çözdük, kompozisyonlar yazdık ve alıştırmalar yaptık. Belli aralıklarla konuşma sınavına hazırlanmak için provalar da yaptık. Fiyat olarak pahalı da değildi (1 kur 2 ay sürüyor. Kur fiyatı: 450 Euro).

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Duisburg'da dediğiniz kursu dikkate alacağım finansal açısından çok avantajlıymış gerçekten. Anladığım kadarıyla şartlı kabul aldığımız takdirde temmuzdaki okul başvurularına yetişmek gibi bir derdimiz olmuyor. Yani sizin gibi eylül ayında da DSH sınavını geçsek ekimde okula başlayabiliyoruz doğru mu anladım acaba?

can_karayel

Mesaj gönderen can_karayel » Cmt Eki 10, 2020 10:26 pm

Hayır. Ben şimdi RWTH Aachenın NC frei olan bir bölüme başvuracağım. RWTHnın başvuru dönemi 15.10.2020'ye kadar sürüyor. Aslında ben bu siteden danışmanlık hizmeti aldım. Bence bir danışmanın yardımıyla bürokratik işler daha sorunsuz ve hızlı ilerliyor. Physiker (Gürkan Abi) ile iletişim kurmanı öneririm. Kendisi 14 yıldır Almanya'da ve bürokratik işlerden çok iyi anlıyor. Yine de karar senin tabii ki.

can_karayel

Mesaj gönderen can_karayel » Cmt Eki 10, 2020 10:37 pm

aktasemrecan34 yazdı: Cmt Eki 10, 2020 7:28 pm iyi günler mail adresiniz veya ulaşabileceğim bir hesabınız var mı ? Mümkünse verebilir misiniz ? Bir iki sorum var da acilen , başvuru yaptım due'ye.
Ben başvurular hakkında tavsiye verebilecek yeterlilikte bilgi birikimine sahip değilim. Belki profesyonel biriyle iletişime geçmeniz sizin açınızdan yararlı olabilir. Sitenin danışmanlık hizmetine bir göz atmanızı öneririm. Bazı şeylerden tasarruf etmek isterken gözden kaçırdığınız bir detay bütün planınızı altüst edebilir.

AE34

Mesaj gönderen AE34 » Cmt Eki 10, 2020 10:41 pm

can_karayel yazdı: Cmt Eki 10, 2020 10:37 pm Ben başvurular hakkında tavsiye verebilecek yeterlilikte bilgi birikimine sahip değilim. Belki profesyonel biriyle iletişime geçmeniz sizin açınızdan yararlı olabilir. Sitenin danışmanlık hizmetine bir göz atmanızı öneririm. Bazı şeylerden tasarruf etmek isterken gözden kaçırdığınız bir detay bütün planınızı altüst edebilir.
aslında tek sormak istediğim soru şuydu ben şu an başvurdum yani 2 gün önce kış dönemi için şartlı kabul versinler diye de herkes yaz dönemini bekleseydin dediler. İptal olabilir dediler. Onu soracaktım yine de teşekkürler

blkc

Mesaj gönderen blkc » Pzr Eki 11, 2020 1:40 pm

can_karayel yazdı: Cmt Eki 10, 2020 10:26 pm Hayır. Ben şimdi RWTH Aachenin NC frei olan bir bölüme başvuracağım. RWTHnin başvuru dönemi 15.10.2020'ye kadar sürüyor. Aslında ben bu siteden danışmanlık hizmeti aldım. Bence bir danışmanın yardımıyla bürokratik işler daha sorunsuz ve hızlı ilerliyor. Physiker (Gürkan Abi) ile iletişim kurmanı öneririm. Kendisi 14 yıldır Almanya'da ve bürokratik işlerden çok iyi anlıyor. Yine de karar senin tabii ki.
Anladım teşekkürler. Tarihlerin değişiklik gösterdiğini bilmiyordum tüm okullar 15 temmuz sanıyordum. O zaman başka fırsatlar da olabilir. Danışmanlık ile ilgili verdiğiniz tavsiyeyi de dikkate alacağım.