Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
boredmercury

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen boredmercury » Prş Eyl 24, 2020 8:15 pm

emrefici yazdı: Prş Eyl 24, 2020 7:55 pm Teşekkür ederim. Direk kabulüm var benim. Şu an D Tipi Ulusal vizeyle ve negatif test sonucuyla gidebiliyoruz doğru mudur ?
Aynen doğrudur. Bence okuldan presence letter aldıysanız onu da yanınızda bulundurun her ihtimale karşı.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Eyl 24, 2020 8:35 pm

noble yazdı: Prş Eyl 24, 2020 8:13 pm Dogrudur, son 48 saat içerisinde test yaptırmış olmalısınız
Corona-Bürokratik Gelismeler konusu kilitlenmiş oyüzden burdan sorayım belki bilgisi olan vardır. Bizim tekrardan test yaptırmamız gerekiyor mu oraya vardığımızda? Okulun gönderdiği mailde kendi ülkenizden aldığınız test PCR ve İng/Alm ise geçerli olur buna lokal sağlık kuruluşu karar veriyor yazıyor. Eğer orda yapacaklarsa 150-200 euro teste vermemiz gerekecek. Test sonrası karantina var mı oda net belirtilmemiş...

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Prş Eyl 24, 2020 9:32 pm

exectus yazdı: Prş Eyl 24, 2020 8:35 pm Corona-Bürokratik Gelismeler konusu kilitlenmiş oyüzden burdan sorayım belki bilgisi olan vardır. Bizim tekrardan test yaptırmamız gerekiyor mu oraya vardığımızda? Okulun gönderdiği mailde kendi ülkenizden aldığınız test PCR ve İng/Alm ise geçerli olur buna lokal sağlık kuruluşu karar veriyor yazıyor. Eğer orda yapacaklarsa 150-200 euro teste vermemiz gerekecek. Test sonrası karantina var mı oda net belirtilmemiş...
https://www.bundesregierung.de/breg-de/ ... er-1745198

Bu adresten gideceğiniz eyalete göre corona düzenlemelerini öğrenebilirsiniz. Sanıyorum İngilizcesi de var.

Logigern

Mesaj gönderen Logigern » Prş Eyl 24, 2020 10:02 pm

Arkadaşlar ben geçen sene üniversite sınavına girdim ve türkiyede kazandığım bölüme kaydımı yaptırdım ama asıl hedefim Almanya olduğu için okula pek ağırlık veremedim. 1 yıl boyunca dil belgesi için çalıştım ve 2 ay önce c1 derecesinde dil belgesini aldım. Ve geçen haftada başvurduğum üniversiteden direk kabul geldi. Ve ben vizeye başvuracağım fakat aklımda bir soru var ve yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben yıl boyunca dil belgesi için çalıştım o yüzden burdaki kayıtlı olduğum bölümüme pek önem gösteremedim ve notlarım haliyle kötü. Vize başvurusu için istenilen belgeler arasında “ Türkiye ́de güncel Öğrenci kayıdınız bulunuyor ise: - Güncel Öğrenci Belgesi ve Transkript “ diyor. Ben burdaki üniversitedeki kaydımı dondurduğum takdirde güncel öğrenci sayılır mıyım çünkü haliyle transkriptimi götürmekten yana değilim çünkü asıl amacım Almanyada okumaktı ve dil belgesi için çalıştım. Notlarımın çalışmadığım için kötü olması vizenin kabul olmasına engel olmasından korkuyorum. Teşekkür ederim

Kuzey

Mesaj gönderen Kuzey » Prş Eyl 24, 2020 10:24 pm

Logigern yazdı: Prş Eyl 24, 2020 10:02 pm Arkadaşlar ben geçen sene üniversite sınavına girdim ve türkiyede kazandığım bölüme kaydımı yaptırdım ama asıl hedefim Almanya olduğu için okula pek ağırlık veremedim. 1 yıl boyunca dil belgesi için çalıştım ve 2 ay önce c1 derecesinde dil belgesini aldım. Ve geçen haftada başvurduğum üniversiteden direk kabul geldi. Ve ben vizeye başvuracağım fakat aklımda bir soru var ve yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben yıl boyunca dil belgesi için çalıştım o yüzden burdaki kayıtlı olduğum bölümüme pek önem gösteremedim ve notlarım haliyle kötü. Vize başvurusu için istenilen belgeler arasında “ Türkiye ́de güncel Öğrenci kayıdınız bulunuyor ise: - Güncel Öğrenci Belgesi ve Transkript “ diyor. Ben burdaki üniversitedeki kaydımı dondurduğum takdirde güncel öğrenci sayılır mıyım çünkü haliyle transkriptimi götürmekten yana değilim çünkü asıl amacım Almanyada okumaktı ve dil belgesi için çalıştım. Notlarımın çalışmadığım için kötü olması vizenin kabul olmasına engel olmasından korkuyorum. Teşekkür ederim
Sizin yerinizde olsam eğitim geçmişimle ilgili sadece ÖSYM sonuç belgem ve lise diplomam ile giderdim konsolosluğa. Zaten kabul almışsınız transkripti bir daha göstermemek gayet mantıklı. Hayırlı olsun bu arada, başarılar!

Kuzey

Mesaj gönderen Kuzey » Prş Eyl 24, 2020 10:25 pm

Kuzey yazdı: Prş Eyl 17, 2020 2:35 pm Herkese merhaba arkadaşlar,

LİSANS eğitimi ŞARTLI KABUL ile dün sabah 7:15’te İstanbul Konsolosluğunda randevum vardı. Özetle tüm işlemlerimi gerçekleştirip saat 8:30’da konsolosluktan ayrıldım. Aşağıda biraz detay vericem.

Öncelikle klasik istenilen belgelerin dışında ben aşağıdaki belgeleri teslim ettim;

-Lise diploması İngilizce yeminli çeviri ve noter tastikli
-ÖSYM sonuç belgesi yine çevirili ve tastikli
-A/T 11 Belgesi
-Garantör Belgesi
-Nüfus Müdürlüğünden ıslak imzalı ve apostil yapılmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
-Şartlı Kabul belgesi
-Prasenzpflichtigen (Presence Letter)
-Bescheinigung (Çok önemli.! Haftada kaç saat ders alacağınızın okul tarafından belgelenmiş olması gerek, bana özellikle görüşme esnasında soruldu. Min 18 ders saati olmalı.)
-A1 Goethe Sertifikası
-A1/A2 Goethe-Institut Katılım Belgeleri
-Lise Transkripti
-Motivasyon/Niyet Mektubu
-Uni-Assist Prüfbericht ve yine Uni-Assist’in bana yolladığı okula başvuru belgem

Öncelikle Wuppertal Üniversitesi Maschinenbau bölümü için şartlı kabul aldım. 28 Mayısta Uni-Assist üzerinden başvurumu yapmıştım ve 29 Temmuz’da şartlı kabul aldığımı okul bana mail yolu ile bildirmişti. Dersler Online olarak 1 Ekim’de başlıyor. Şubat/Mart ayında üniversite hazırlık sınavları var ve bunlar yüz yüze/sınıf ortamında olacakmış. 16 Eylül için İData’dan randevumu almıştım.

Görüşme sırasında vize formunda boş bıraktığım iki kısmı konsolosluk memur ile birlikte doldurdum ve bunlar “Kalmayı planladığım yer ve Almanya’da kalmak istediğiniz süre” idi. Yurtta yada paylaşımlı evde kalmak istediğim için Wuppertal şehrinin yurt işlerine bakan sitesine başvurumu yapmıştım ama vize fotokopisi olduktan sonra işlemlerin biteceğini bana söylemişlerdi 3 hafta önce. Bunu memura söylediğimde kalacak yere okulun adresini yazmamı söyledi. Ayrıca kalmak istediğim süreye de okulun açılış tarihi olan “tarihinden 01.10.2020, tarihine kadar 2021” yazdım. Daha sonra bana “Almanya’da akraban var mı?” diye sordu ve var cevabını alınca hangi şehirde olduğunu sordu. Ayrıca bana “İlk sene hangi dersleri işleyeceğimi, bunlardan bana 4 tanesini Almanca söyler misin?” ve “Neden Maschinenbau bölümünü istediğini bana Almanca açıklar mısın?” sorularını sordu.

Ayrıca görüşmede belgelerin 2 adet fotokopilerini aldılar ve bana tüm belgelerimin orijinallerini geri verdiler (Garantör Belgesi hariç. Pasaportum ile beraber kargoyla gelecekmiş).

Son olarakta şartlı kabul ile ilgili hiç bir sıkıntı, olumsuz bir tepki vermedi. O yüzden şartlı kabul alan arkadaşlar işlemlerinize en kısa sürede başlamanızı öneriyorum.
Sonunda bugün arandım konsolosluktan, zaten bekliyordum. İşlemimi seyahat kısıtlamaları yüzünden askıya almışlar. İstersem başvurumu geri çekebilirmişim yada bekletebilirmişim. Ben bekletmeye karar verdim çünkü yasaklar kalkarsa işleme devam ediliyormuş. Konuştuğum hanımefendi de bana dil işini Türkiye’de halledip direkt kabulle yaz dönemi için başvurunu değerlendiririz dedi. Ben de yoluma böyle devam edeceğim.

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Cum Eyl 25, 2020 1:57 am

Kuss yazdı: Prş Eyl 24, 2020 2:34 pm Merhaba biraz forumda dönüp baktım fakat göremedim ne zaman nerden başvurduğunuzu, tekrar belirtebilir misiniz?

Ben garantör belgesiyle başvurdum (31 Ağustos İstanbul konsolosluk, direkt lisans kabul, vize geliş tarihi 17 Eylül), arkadaşım iki gün sonra bloke hesap ile başvurdu. Maalesef gelmedi hala. Bizden bir hafta sonra garantör belgesiyle başvuran arkadaşların vizeleri geldi. Aradaki fark bu diye düşünüyoruz.

Bloke hesapla daha uzun sürmesinin sebebi nedir? Ne kadar daha beklemek gerek? mail atıp sormakta da tereddütteyiz.
Merhaba pandemi oncesi iptal edilen randevum icin yeni tarih olarak 29temmuzda bloke hesapla basvurumu istanbul idataya yaptim ing master direk kabul. Konsolosluga mail atmistim yabancilar subesinden cevap bekleniyor demislerdi bekliyoruz.

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eyl 25, 2020 9:45 am

Selamlar vizem bugün geldi :) 21 ağustos tarihinde başvurmıştum.

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Cum Eyl 25, 2020 10:03 am

merve94_ yazdı: Cum Eyl 25, 2020 9:45 am Selamlar vizem bugün geldi :) 21 ağustos tarihinde başvurmıştum.
Merhaba hayırlı olsun :) İptal olup yeniden verilen başvuru muydu? Şehir neresi ve gidiş tarihi olarak ne yazmıştınız acaba?

ionursevin

Mesaj gönderen ionursevin » Cum Eyl 25, 2020 10:46 am

Arkadaşlar dün Ankara idata üzerinden başvuru yaptım. Bugün motivasyon mektubumda bir iki önemli hata yaptığımı fark ettim, dikkatsizliğime gelmiş. Sizce konsolosluğa düzeltme yapıp mail olarak atsam bu sürecimi olumsuz etkiler mi?

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cum Eyl 25, 2020 10:53 am

merve94_ yazdı: Cum Eyl 25, 2020 9:45 am Selamlar vizem bugün geldi :) 21 ağustos tarihinde başvurmıştum.
Bloke hesapla mi başvurmuştunuz?

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Cum Eyl 25, 2020 10:55 am

Logigern yazdı: Prş Eyl 24, 2020 10:02 pm Arkadaşlar ben geçen sene üniversite sınavına girdim ve türkiyede kazandığım bölüme kaydımı yaptırdım ama asıl hedefim Almanya olduğu için okula pek ağırlık veremedim. 1 yıl boyunca dil belgesi için çalıştım ve 2 ay önce c1 derecesinde dil belgesini aldım. Ve geçen haftada başvurduğum üniversiteden direk kabul geldi. Ve ben vizeye başvuracağım fakat aklımda bir soru var ve yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben yıl boyunca dil belgesi için çalıştım o yüzden burdaki kayıtlı olduğum bölümüme pek önem gösteremedim ve notlarım haliyle kötü. Vize başvurusu için istenilen belgeler arasında “ Türkiye ́de güncel Öğrenci kayıdınız bulunuyor ise: - Güncel Öğrenci Belgesi ve Transkript “ diyor. Ben burdaki üniversitedeki kaydımı dondurduğum takdirde güncel öğrenci sayılır mıyım çünkü haliyle transkriptimi götürmekten yana değilim çünkü asıl amacım Almanyada okumaktı ve dil belgesi için çalıştım. Notlarımın çalışmadığım için kötü olması vizenin kabul olmasına engel olmasından korkuyorum. Teşekkür ederim
Evet dondursanız da güncel öğrenci sayılıyorsunuz. Eğer 1 yılda düşük bi seviyeden C1'e çıktıysanız ve durumunuzu iyi açıklarsanız sorun olmayabilir notlarınız.

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eyl 25, 2020 12:22 pm

Kuss yazdı: Cum Eyl 25, 2020 10:53 am Bloke hesapla mi başvurmuştunuz?
Evet

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Cum Eyl 25, 2020 12:23 pm

boredmercury yazdı: Cum Eyl 25, 2020 10:03 am Merhaba hayırlı olsun :) İptal olup yeniden verilen başvuru muydu? Şehir neresi ve gidiş tarihi olarak ne yazmıştınız acaba?
Teşekkür ederim yeni başvuruydu gidiş tarihi 21 Eylül yazmıştım

runesia

Mesaj gönderen runesia » Cum Eyl 25, 2020 4:39 pm

hkm01 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:18 pm 29temmuz vize basvurum hala sonuclanmadi dun mail atmistim konsolosluga gelen cevap

Sayın XXX,
Gönderiniz için teşekkür ederiz.

Başvuru işlemlerinizin devam etmekte olduğunu ve Almanya yabancılar dairesi tarafından cevap beklenildiğini belirtmek isteriz.

Sonuç aldığımız taktirde sizin ile irtibata geçeceğiz. Basvurunuzun süresi hakkinda bilgi veremeyiz.

Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla,
Siz en son ek belgeyi hangi tarihte gondermistiniz?
Ben 4 eylulde gonderdim.

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Cmt Eyl 26, 2020 3:07 am

runesia yazdı: Cum Eyl 25, 2020 4:39 pm Siz en son ek belgeyi hangi tarihte gondermistiniz?
Ben 4 eylulde gonderdim.
22 agustosta gondermisim.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cmt Eyl 26, 2020 7:35 pm

emrefici yazdı: Prş Eyl 24, 2020 6:45 pm Arkadaşlar ben 27 Ağustos'ta yüksek lisans için IDATA Ankara'dan başvurmuştum. Pasaport bugün elime geldi. Hem garantör belgesi hem de bloke hesap ile başvurmuştum. Ayrıca benim korona yüzünden kullanamadığım ve süresinin bittiği bir ulusal vizem daha vardı. Bunun da bir yardımı olmuştur.
Hocam selam. Ben de 28 Ağustosta IDATA Ankara'dan başvurmuştum. 25 Eylül sabahı (Cuma) IDATA mail atmış pasaportumun kargoya verildiğine dair. Kargo firmasından sms gelecek yazmışlar ama gelmedi. Senin sms bilgisi hemen gelmiş miydi?

leylaaa

Mesaj gönderen leylaaa » Cmt Eyl 26, 2020 8:14 pm

bawbaw yazdı: Prş Eyl 10, 2020 1:18 pm Tabi ki yazarım. Ben bunun yeni duyuruyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Gidecek kişilerin test yapıp orda 10 gün karantinada kalması tebdirleri sıklaştırdığı gibi başvuru incelemelerini esnekleştirebiliyor. Umarım erkenden olumlu cevap alırız.
Merhaba yeniden, bu konuyla ilgili bir gelişme yaşadınız mı acaba?

emrefici

Mesaj gönderen emrefici » Pzr Eyl 27, 2020 12:48 am

exectus yazdı: Cmt Eyl 26, 2020 7:35 pm Hocam selam. Ben de 28 Ağustosta IDATA Ankara'dan başvurmuştum. 25 Eylül sabahı (Cuma) IDATA mail atmış pasaportumun kargoya verildiğine dair. Kargo firmasından sms gelecek yazmışlar ama gelmedi. Senin sms bilgisi hemen gelmiş miydi?
Hocam bana e-mail ve sms Çarşamba günü gelmişti. Perşembe de kargo geldi. Sizin haftasonuna sarktığı için uzamıştır muhtemelen. En geç pazartesi gelir bence

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzr Eyl 27, 2020 1:11 am

emrefici yazdı: Pzr Eyl 27, 2020 12:48 am Hocam bana e-mail ve sms Çarşamba günü gelmişti. Perşembe de kargo geldi. Sizin haftasonuna sarktığı için uzamıştır muhtemelen. En geç pazartesi gelir bence
Daha öncesinde yazmışlardı email gelen birine sms gelmemiş, sıkıntı olmuştu. Bakalım inşallah pazartesi gelir, inşallah vize de çıkmıştır. :) Cevap için teşekkür ederim.

Kilitli