Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cnsn159

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen cnsn159 » Çrş Eyl 16, 2020 3:18 am

exectus yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 2:58 am 2. Pasaportu vermedim ben. Sormayı unuttum. Orjinal belgelerimi de almadılar, bakmadılar bile :)
Evet benimkilere de bakmadılar, hatta sanırım eski pasaport da gözlerinden kaçtı aldılar ama :/ sorun olmaz sanırım kaybolma unutma vs.

herrkilicaslan

Mesaj gönderen herrkilicaslan » Çrş Eyl 16, 2020 7:52 am

Arkadaşlar herkese merhabalar,

Ben 9 Haziran'da başvuru yapmıştım üniversitelere, belgelerim eksiksiz onaylandı ve sonunda Makine Mühendisliği Master için şartlı kabulümü aldım. Wuppertal Üniversitesi dil kursuna davet edildim.

Biliyorsunuzki corona belası yüzünden bir şey yapamamaktayım.
Benim aklıma takılan bu kabulümü bir sonraki döneme erteleme hakkım var mı?
Yok ise, şartlı kabul vize durumu son olarak ne durumdadır? Çalıştığım için ona göre hareket edeceğim. Şimdiden teşekkürler

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Çrş Eyl 16, 2020 10:38 am

.

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Çrş Eyl 16, 2020 1:18 pm

29temmuz vize basvurum hala sonuclanmadi dun mail atmistim konsolosluga gelen cevap

Sayın XXX,
Gönderiniz için teşekkür ederiz.

Başvuru işlemlerinizin devam etmekte olduğunu ve Almanya yabancılar dairesi tarafından cevap beklenildiğini belirtmek isteriz.

Sonuç aldığımız taktirde sizin ile irtibata geçeceğiz. Basvurunuzun süresi hakkinda bilgi veremeyiz.

Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla,

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Çrş Eyl 16, 2020 1:21 pm

hkm01 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:18 pm 29temmuz vize basvurum hala sonuclanmadi dun mail atmistim konsolosluga gelen cevap

Sayın XXX,

Başvuru işlemlerinizin devam etmekte olduğunu ve Almanya yabancılar dairesi tarafından cevap beklenildiğini belirtmek isteriz.

Sonuç aldığımız taktirde sizin ile irtibata geçeceğiz. Basvurunuzun süresi hakkinda bilgi veremeyiz.

Saygılarımızla,
Merhaba, seyahat tarihine ne yazmıştınız acaba?

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Çrş Eyl 16, 2020 1:27 pm

cnsn159 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:21 pm Merhaba, seyahat tarihine ne yazmıştınız acaba?
15 eylul yazmistim.

Yabancilar dairesi ile iletisime gecen varmi , sonuc aliniyormu ?

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Çrş Eyl 16, 2020 1:50 pm

hkm01 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:27 pm 15 eylul yazmistim.

Hocam siz acaba pandemi kısıtlamaları öncesi başvurunuz iptal olup sonradan yeni randevu alıp başvuru yapanlardan mısınız? Çünkü başvuru sistemi Ağutos ortası yeniden açıldı, 29 Temmuz'da başvurmuş olmanız kafamı karıştır biraz... Bir de hangi il acaba?

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Çrş Eyl 16, 2020 1:53 pm

Arkadaşlar bir de herkes kendi işlemlerinden bahsederken mutlaka şehir, tarih ve eski başvuru mu yeni başvuru mu onu da yazarsa süper olur takip etmemiz ve tahmin yürütmemiz kolaylaşır...

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Çrş Eyl 16, 2020 2:49 pm

hkm01 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:27 pm 15 eylul yazmistim.

Peki belgeleriniz 15 Eylül'e uygun muydu? Sağlık sigortası başlangıcı, okulun verdiği kağıt vs? Yani okul Eylül'de gelebilir dediği halde mi vermediler acaba hala?

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Çrş Eyl 16, 2020 4:49 pm

gltnhzr yazdı: Sal Eyl 15, 2020 9:00 pm Sizin şartlı kabul mü acaba?
Hayır kesin kabul.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Çrş Eyl 16, 2020 5:07 pm

hkm01 yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:18 pm 29temmuz vize basvurum hala sonuclanmadi dun mail atmistim konsolosluga gelen cevap

Sayın XXX,

Saygılarımızla,
sizinki daha sonuçlanmadıysa biz yandık :(

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Çrş Eyl 16, 2020 6:15 pm

boredmercury yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 2:49 pm Peki belgeleriniz 15 Eylül'e uygun muydu? Sağlık sigortası başlangıcı, okulun verdiği kağıt vs? Yani okul Eylül'de gelebilir dediği halde mi vermediler acaba hala?
Sigorta 15 eylul tarihliydi okulun verdigi belge 1 ekim tarihli.

hkm01

Mesaj gönderen hkm01 » Çrş Eyl 16, 2020 6:16 pm

boredmercury yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 1:50 pm Hocam siz acaba pandemi kısıtlamaları öncesi başvurunuz iptal olup sonradan yeni randevu alıp başvuru yapanlardan mısınız? Çünkü başvuru sistemi Ağutos ortası yeniden açıldı, 29 Temmuz'da başvurmuş olmanız kafamı karıştır biraz... Bir de hangi il acaba?
Evet pandemi oncesi iptal edilen randevu olarak 29 temmuzda belgeleri teslim etmistim , istanbul idata evrak teslimi.

heddatron

Mesaj gönderen heddatron » Çrş Eyl 16, 2020 6:57 pm

heddatron yazdı: Çrş Eyl 02, 2020 5:02 pm Herkese merhaba,

19 Ağustos 2020 tarihinde (sabah 08:00 civarı) iData (İzmir) üzerinden ön başvuru işlemlerimi tamamladım. Yüksek lisans (direkt) kabulüm var. Bugün saat 16:00 civarında iData'dan randevumun atandığında dair bir e-mail aldım. Randevu tarihim 16 Eylül 2020 tarihine verildi. Bekleyen arkadaşlara referans olması açısından buraya da yazayım dedim.

Bol şanslar!
Selamlar,

Bugün (16 Eylül 2020) İzmir İData'dan vize başvurumu yaptım.Yeniden belirteyim: Yüksek Lisans - Direkt Kabul başvurusuydu. Yukarıda alıntıladığım mesajda zaten randevu atanma sürecine dair bilgileri görebilirsiniz. Öncelikle hazırladığım ve teslim ettiğim belgeleri listeleyeyim:

- Başvuru formu (İngilizce doldurdum)
- Pasaport (+2 fotokopisi)
- Üç (3) adet fotoğraf
- Motivasyon yazısı (+2 fotokopisi/İngilizce)
- CV (2 fotokopi olarak) (İngilizce)
- Lise Diploması + Almanca Tercümesi + Noter Onaylı ve Apostilli (Aslı + 1 adet aslı gibidir ve 2 fotokopisi)
- ÖSYM Sonuç Belgesi + Almanca tercümesi + Noter Onaylı ve Apostilli (Aslı+ 2 fotokopisi)
- Lisans diplomasının orijinali + 1 aslı gibidir + 2 fotokopisi
- Lisans diploma eki aslı + 1 aslı gibidir + 2 fotokopisi
- Lisans transkripti aslı ve iki fotokopisi (Türkçe ve İngilizce olarak her birinden ikişer kopya sundum)
- Hem üniversite hem de lisansta okuduğum bölüm için aldığım denklik belgeleri (2 fotokopi)
- Bıraktığım doktora programına ait transkrip ve iki fotokopisi (Türkçe ve İngilizce olarak her birinden ikişer kopya)
- Doktora programından kaydımın silindiğine dair resmi Enstitü kararı aslı ve iki fotokopisi (Ben İngilizce bir dilekçeyle sundum belgeyi, ayrıca Türkiye'de herhangi bir başka programda kayıtlı olmadığımı da yazdım dilekçeye)
- Doktora esnasında yaptığım Erasmus değişim programına ait transript + 2 fotokopisi
- Alanımla ilgili olarak daha önceden çalıştığım firmadan aldığım çalışma belgesi aslı ve iki fotokopisi (İngilizce)
- Şu ana dek katıldığım workshoplar, aldığım sertifikalar vb. 2 fotokopi olarak sunuldu.
- Kabul mektubu, fiziksel katılımın zorunlu olduğuna dair belge, ayrıca ben yakın zamanda kaydımı da tamamladığım için öğrenci belgemi de ekledim. Asıllarını ve 2 de fotokopilerini sundum.
- TOEFL sonuç belgesi (Online çıktı) - (Burada bir sorun çıkacak gibi oldu ama emin olamıyorum. ETS'den basılı belge istemiş olmama rağmen muhtemelen COVID sebebiyle bir şekilde ulaşmadı elime. Dolayısıyla sadece online skor raporu sunabildim. İData'daki görevli, bu belgenin orijinalini görmediğimi yazmam gerekiyor dedi. Bir sorun olursa size ulaşırlar diye de ekledi. Böyle bir şeyle karşılaşmış olan var mı aramızda?)
- Okulun dil yeterlilik kriterlerini gösteren ekstra belgeler (Bunları okulun dil yeterliliğini tamamen karşıladığımı desteklemek için ekledim. Bölümüm %100 İngilizce. Bu belgeleri okulun başvuru koşullarını belirttiği web sayfalarından pdf olarak indirdim veyahut sayfanın çıktısını aldım. Her okul için yapabilirsiniz eğer böyle bir şey de koysam iyi olur diyorsanız.)
- E-Devlet'ten alınmış Nüfus Kayıt Örneği + Almanca tercümesi + Noter Onaylı ve Apostilli + 2 fotokopisi
- Nüfus Müdürlüğü'nden aldığım Türkçe ıslak imzalı nüfus kayıt örneği + 2 fotokopisi
- Bloke Hesap (Aylık 861 EUR olarak güncellemiştim.)
- AT/11 Belgesi (Islak imzalı + 2 fotokopisi)
- AT/11 Belgesinin AOK’dan onaylandığına dair belge (2 fotokopi)
- Almanya’da kiraladığım evin kontratı (2 fotokopi)
- Almanca olarak ve E-Devlet’ten aldığım Adli Sicil Belgesi (2 fotokopi)
- Ayrıca benden eski pasaportumu ve Almanya ve diğer Schengen ülkelerine yaptığım giriş-çıkışların yazdığı bütün sayfaların 2’şer fotokopilerini de aldılar. Daha sonra başvuracak olan arkadaşlara bunu göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyorum.

Benden kendilerine ne sunduysam aldılar. Hiçbir belgeyi gereksiz diye geri çevirmediler. Ben ülkeye girmek istediğim tarihi 29.09.2020 olarak yazdım, erken bir tarih yazmak istediğim için. Ama bu tarih konusunda çok ümitli değilim. Okulum resmi olarak 1 Ekim’de açılıyor, evimin kontratı 1 Ekim’de başlıyor fakat derslerin başlangıç tarihi 2 Kasım. Dolayısıyla nasıl uygun göreceklerini tahmin edemiyorum.

Ödeme konusunu da şöyle halletim: 75 Euro’yu ve 174 TL koordinasyon + 58 TL kargo ücreti olmak üzere toplam 232 TL’yi nakit olarak veznede ödedim. Takip numaramı aldım ve çıktım.

Bütün bu işlemler İzmir iData tamamen boş olduğu için (benim haricimde 2-3 kişi vardı) 45 dakika ya sürdü ya sürmedi. Daha uzun bekleme ve işlem süreleri de olabilir tabii.

Herkese bol şans, bol sabır diliyorum. Verdiğiniz tüm bilgiler ve tavsiyeler için teşekkürler. Hepinize başarılar.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Çrş Eyl 16, 2020 8:00 pm

heddatron yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 6:57 pm
(Burada bir sorun çıkacak gibi oldu ama emin olamıyorum. ETS'den basılı belge istemiş olmama rağmen muhtemelen COVID sebebiyle bir şekilde ulaşmadı elime. Dolayısıyla sadece online skor raporu sunabildim. İData'daki görevli, bu belgenin orijinalini görmediğimi yazmam gerekiyor dedi. Bir sorun olursa size ulaşırlar diye de ekledi. Böyle bir şeyle karşılaşmış olan var mı aramızda?)
Ben Ankara iData'dan başvurumu yaptım iki hafta önce ve online skor raporu sundum sadece. ETS tarafından ben de orijinal sonucumu almadım sizin gibi. Görevli herhangi bir problem çıkarmadı benim için, sizde neden böyle bir şey demiş anlamadım açıkçası. Konsolosluk tarafından problem edileceğini düşünmüyorum ama. Umarım yani :)

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Çrş Eyl 16, 2020 8:41 pm

Selamlar,
15 Eylül Sabah 9 gibi iData İstanbul (Gayrettepe) ofisinde randevum vardı. Yüksek lisans kabul için başvurdum, deneyimimi aşağıda paylaşıyorum.

Randevuma 18 Ağustos 2020 tarihinde iData'nın sitesinden önbaşvuru yaparak başladım. 1 Eylül 2020 tarihinde randevumu 15 Eylül 2020 sabah saat 8 30'a verdiler.

Öncelikle şunu söyleyeyim randevu saatinden 15 dk önce oradaydım fakat işlemler çok yavaş ilerlediğinden 8 30 olan randevum için gişeye ulaşabilmem neredeyse 9'u buldu. Her geçen saat içerisi PTT gibi kalabalık olmaya başladı maalesef. Birşekilde sıra bana geldiğinde gişedeki kibar hanımefendi benden tek tek belgelerimi istedi ve aşağıdaki belgelerimi kendisine ikişer adet şeklinde ilettim:

-Ulusal Vize Başvuru Formu (Arkalı önlü çıkarmıştım nedense öyle kabul etmedi ve kendisi başka bir şekilde çıkartıp hazır bir şekilde bana imzalattı)
-Pasaport fotokopisi
-Motivasyon yazısı (İngilizce)
-CV (İngilizce, Europass ile hazırlamıştım)
-Bachelor diplomamın fotokopisi (orijinalinide götürün çünkü görmek istiyorlar)
-TUM'dan aldığım kabul belgesi ve kampüste bulunma zorunluluğunu bildiren belge
-IELTS Sonuç belgemin fotokopisi (orijinalinide götürün çünkü görmek istiyorlar)
-Expatrio'dan aldığım bloke hesap onay belgesi
-Nüfus kayıt örneği (E-devletten almıştım, Türkçeydi)
-Anabin'den aldığım okul ve bölüm denkliğini gösteren iki adet belge (görevli gerek yok ama isterseniz ek belge olarak ekleyeyim dedi)
-A/T 11 belgesi fotokopisi (orijinalinide götürün çünkü görmek istiyorlar)
-3 adet biyometrik fotoğraf (1 tanesini sonra geri verdiler)
-2 adet adli sicil kaydı (ingilizce, e-devlet)
-Uni-assistten aldığım VPD belgesi (görevli gerek yok ama isterseniz ek belge olarak ekleyeyim dedi)

Bunun dışında şöyle bir aptallık oldu. Bütün belgeler tamamlandığında görevli bana vizede işlemlerime devam etmem için bir barkod verdi ve ödeme için vezneye gittiğimde 75 Euro'luk konsolosluk ücretini nakit ve euro şeklinde istediklerini söylediler. Siz siz olun yanınızda nakit euro ile gidin. Ben dışarı çıktım ve bir bankadan döviz alarak nakit çektim. Ücretleri ödedikten sonra parmak izimi aldılar ve sürecimde böyle tamamlanmış oldu.

Birde mezun olduğum için mezuniyet transkripttimi istemedi kendileri. Halbuki yanımda hazırda götürmüştüm ve şuan neden onuda belgelerin arasına ekletmedim diye düşünüyorum :) Umarım birilerine yardımı dokunur.

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Çrş Eyl 16, 2020 8:48 pm

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/N ... e_neu.html

Bu hafta da risk bölgesi olarak devam ediyoruz. Riskli bölgelerin sayısı artmaya devam ediyor

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Çrş Eyl 16, 2020 8:53 pm

2eqendy yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 8:48 pm https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/N ... e_neu.html

Bu hafta da risk bölgesi olarak devam ediyoruz. Riskli bölgelerin sayısı artmaya devam ediyor
Bu listede olmamız yüzünden Erasmus vize randevusu alamıyorum buna bağlamaları adamın canını çok sıkıyor :/

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Çrş Eyl 16, 2020 8:57 pm

umudxx yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 8:53 pm Bu listede olmamız yüzünden Erasmus vize randevusu alamıyorum buna bağlamaları adamın canını çok sıkıyor :/
aslında izmir'in falan riskli bölge olmaması gerek ama garip cidden. İsviçre'ye göre riskli bölge değiliz mesela ama Almanların titizliği mi diyelim artık ne diyelim

heddatron

Mesaj gönderen heddatron » Çrş Eyl 16, 2020 9:00 pm

nebileyimne yazdı: Çrş Eyl 16, 2020 8:00 pm Ben Ankara iData'dan başvurumu yaptım iki hafta önce ve online skor raporu sundum sadece. ETS tarafından ben de orijinal sonucumu almadım sizin gibi. Görevli herhangi bir problem çıkarmadı benim için, sizde neden böyle bir şey demiş anlamadım açıkçası. Konsolosluk tarafından problem edileceğini düşünmüyorum ama. Umarım yani :)
Teşekkür ederim. Ben de görevliye aynısını söyledim aslında. Yani bu da neticede doğruluğu kontrol edilebilecek bir belge. Zaten belgenin altında kontrol için nereye başvurulması gerektiği de yazıyor. Ama ben yine de ETS'ye yazdım ve sınav detaylarını ve detayların sunulan online skor raporu ile uyuştuğunu belirten bir resmi email istedim. Gelecek yanıta göre emailin çıktısını alıp doğrudan konsolosluğa sunacağım. Bol şans dilerim size de.

Kilitli