Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da İkinci Kez Lisans Okumak İçin?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
katja

Almanya'da İkinci Kez Lisans Okumak İçin?

Mesaj gönderen katja » Pzt Ağu 31, 2020 8:43 pm

Merhaba! Bu forumda belki sorumu yanıtını bilen birisi vardır diye düşündüm. Varsa ve yanıtlarsa ona minettar olurum.

Türkiye'de lisans mezunuyum ve Almanya'da ikinci kez lisans yapmak ve alan değiştirmek istiyorum. Başvurularda üniversite sınavı puanımın değil de mezuniyet ortalamamın hesaba katılacağını okudum ama bu bana çok mantıklı gelmiyor.

Çünkü ikinci kez lisans yapmak istediğim bölüm ile, zaten bitirmiş olduğum bölümün bir ilgisi yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemek gerektiğini maalesef anlayamadım. Türkiye'de tekrar üniversite sınavına mı girip o bölümü mü kazanmalıyım? Puan yükseltmek için önerilen Testas benim durumumda da bir işe yarar mı?

berna.l

Re: Almanya'da İkinci Kez Lisans Okumak İçin?

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 31, 2020 10:50 pm

katja yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:43 pm Merhaba! Bu forumda belki sorumu yanıtını bilen birisi vardır diye düşündüm. Varsa ve yanıtlarsa ona minettar olurum.

Türkiye'de lisans mezunuyum ve Almanya'da ikinci kez lisans yapmak ve alan değiştirmek istiyorum. Başvurularda üniversite sınavı puanımın değil de mezuniyet ortalamamın hesaba katılacağını okudum ama bu bana çok mantıklı gelmiyor.

Çünkü ikinci kez lisans yapmak istediğim bölüm ile, zaten bitirmiş olduğum bölümün bir ilgisi yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemek gerektiğini maalesef anlayamadım. Türkiye'de tekrar üniversite sınavına mı girip o bölümü mü kazanmalıyım? Puan yükseltmek için önerilen Testas benim durumumda da bir işe yarar mı?
Merhaba benim de ayırt edemediğim bir durum. Bazı üniversitelerin sitelerinde ikinci lisans için AB içinde üniversite okumayı şart koşuyorlar ya da salt Almanya için geçerli diyor. Hatta bir yorumda İran'da bitirdim bu sınıfa mı giriyorum (zweitstudium) gelen cevap hayır ilk lisans sayılırdı böyle olunca bize göre ÖSYM geçerli ama ikinci lisans olunca sadece lisans notu baz alınıyor. Ama forumda bir arkadaş da ikinci lisans için başvuru yaptığında uni assist lisans notunu hesaplamış :roll: Normalde okumak istediğin bölüm ile alakalı üniversite kazanman gerekir şartı var ama lisans bitiren birine hepsi açık oluyor. O zaman Türkiye'de nispeten daha kolay bölümde ortalama kasıp Almanya'da tıp, psikoloji,diş hekimliği gibi bölümleri okuma imkanı doğuyor. :shock:

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eyl 01, 2020 11:25 am

katja yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:43 pm Merhaba! Bu forumda belki sorumu yanıtını bilen birisi vardır diye düşündüm. Varsa ve yanıtlarsa ona minettar olurum.

Almanya da ne okumak istiyorsunuz?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Çrş Eyl 02, 2020 12:05 am

Physiker yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:25 am Almanya da ne okumak istiyorsunuz?
Arkadaş cevap verene kadar bekleyemediğim için özür dilerim. Örneğin Türkiye'de işletme bitirilmiş olsa ve Almanya'da tıp okunmak istense ( zıtlık açısından seçtim) ve tekrar sınava girilse ÖSYM belgesinde tıp kazanacak puan ve belgeyi edinse bile yine işletme lisansının notu mu baz alınacak? Teşekkür ederim yanıt için.

katja

Mesaj gönderen katja » Pzt Eyl 14, 2020 10:22 pm

berna.l yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:50 pm Merhaba benim de ayırt edemediğim bir durum. Bazı üniversitelerin sitelerinde ikinci lisans için AB içinde üniversite okumayı şart koşuyorlar ya da salt Almanya için geçerli diyor. Hatta bir yorumda İran'da bitirdim bu sınıfa mı giriyorum (zweitstudium) gelen cevap hayır ilk lisans sayılırdı böyle olunca bize göre ÖSYM geçerli ama ikinci lisans olunca sadece lisans notu baz alınıyor. Ama forumda bir arkadaş da ikinci lisans için başvuru yaptığında uni assist lisans notunu hesaplamış :roll: Normalde okumak istediğin bölüm ile alakalı üniversite kazanman gerekir şartı var ama lisans bitiren birine hepsi açık oluyor. O zaman Türkiye'de nispeten daha kolay bölümde ortalama kasıp Almanya'da tıp, psikoloji,diş hekimliği gibi bölümleri okuma imkanı doğuyor. :shock:
Çok ilginç! Teşekkür ederim bunları anlattığınız için..

katja

Mesaj gönderen katja » Pzt Eyl 14, 2020 10:24 pm

Physiker yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:25 am Almanya da ne okumak istiyorsunuz?
Kusura bakmayın yazalı bayağı olmuş, bildirimleri görmedim. :/ Psikoloji okumak istiyorum ama bunun için yüksek not ortalaması gerektiğini okudum. Lisans not ortalamam pek yüksek değil, o yüzden bu konuda ne yapmak mümkün merak ediyorum.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Pzt Eyl 14, 2020 10:42 pm

berna.l yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:50 pm Merhaba benim de ayırt edemediğim bir durum. Bazı üniversitelerin sitelerinde ikinci lisans için AB içinde üniversite okumayı şart koşuyorlar ya da salt Almanya için geçerli diyor. Hatta bir yorumda İran'da bitirdim bu sınıfa mı giriyorum (zweitstudium) gelen cevap hayır ilk lisans sayılırdı böyle olunca bize göre ÖSYM geçerli ama ikinci lisans olunca sadece lisans notu baz alınıyor. Ama forumda bir arkadaş da ikinci lisans için başvuru yaptığında uni assist lisans notunu hesaplamış :roll: Normalde okumak istediğin bölüm ile alakalı üniversite kazanman gerekir şartı var ama lisans bitiren birine hepsi açık oluyor. O zaman Türkiye'de nispeten daha kolay bölümde ortalama kasıp Almanya'da tıp, psikoloji,diş hekimliği gibi bölümleri okuma imkanı doğuyor. :shock:
Nasıl yani? :D Böyle bir şeyin mümkün olduğunu pek sanmıyorum. Alakasız bir lisans bölümünü yüksek ortalama ile bitirdi diye Almanya'da örneğin tıp bölümüne başvuru ve kabul nasıl olabilir? Bana bu bilgi pek mantıklı gelmedi.

katja

Mesaj gönderen katja » Pzt Eyl 14, 2020 10:50 pm

berkai yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 10:42 pm Nasıl yani? :D Böyle bir şeyin mümkün olduğunu pek sanmıyorum. Alakasız bir lisans bölümünü yüksek ortalama ile bitirdi diye Almanya'da örneğin tıp bölümüne başvuru ve kabul nasıl olabilir? Bana bu bilgi pek mantıklı gelmedi.
Başka bir sayfada da sanki isteyenler Ösym sonuçlarını, isteyenler lisans bitirme ortalamalarını başvuru için kullanabiliyor gibi anlatılmış. Ben de hiç anlamadım. Eski Ösym puanımı kullanmayı tercih ederim öyleyse...

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 6:47 am

berkai yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 10:42 pm Nasıl yani? :D Böyle bir şeyin mümkün olduğunu pek sanmıyorum. Alakasız bir lisans bölümünü yüksek ortalama ile bitirdi diye Almanya'da örneğin tıp bölümüne başvuru ve kabul nasıl olabilir? Bana bu bilgi pek mantıklı gelmedi.
Ben de çözemedim bu işi okuduğum birçok forumda lisans bitirenin Almanya'da istediği bölümü yazma imkanı var diyordu. Hatta üniversitelerin sitelerinde incelediğimde buna 'zweitstuduim' deniliyor ama onun şartı da ilk lisansı Almanya ya da Avrupa'da bitirmek koşul. Öyle olunca ilk defa üniversiteye giden gibi dikkate alındığından (lisans bitirmemiş sayıldığından lisans notu da baz alınmaz doğal olarak) sadece ÖSYM geçerli olmalı. Ama sn.Physiker'in verdiği bir yanıtta lisans notu hesaplanır diyordu ;) Dediğim gibi forumdan bir arkadaşın da nc hesabında bitirdiği üniversite baz alınınca yukarıda yazdığımın neden es geçildiğini anlamıyorum

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 6:48 am

.

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 6:56 am

katja yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 10:50 pm Başka bir sayfada da sanki isteyenler Ösym sonuçlarını, isteyenler lisans bitirme ortalamalarını başvuru için kullanabiliyor gibi anlatılmış. Ben de hiç anlamadım. Eski Ösym puanımı kullanmayı tercih ederim öyleyse...
Mesela şöyle bir örnekte ne olacak?Atıyorum tamamen
1-2010 yılında hukuk kazanmış=ÖSYM 1
2-2014 yılında hukuku bitirmiş= Lisans notu
3-Tıp istediği için tekrar sınava girmiş 2019'da(kazanmış olsun)=ÖSYM 2
Bu kişi Almanya'da tıp, biyoloji, moleküler vb okumak istediğinde hangisi baz alınacak?
1-Üniversite bitirdiği için tüm bölümlere hakkının var olduğundan hareketle lisans notu mu diyeceğiz yoksa benzer ilkesinden ÖSYM2 belgesini mi?

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 6:57 am

berna.l yazdı: Sal Eyl 15, 2020 6:56 am Mesela şöyle bir örnekte ne olacak?Atıyorum tamamen
3-Tıp istediği için tekrar sınava girmiş YKS 2019'da(kazanmış olsun)=ÖSYM 2
Bu kişi Almanya'da tıp, biyoloji, moleküler vb okumak istediğinde hangisi baz alınacak?
1-Üniversite bitirdiği için tüm bölümlere hakkının var olduğundan hareketle lisans notu mu diyeceğiz yoksa benzer ilkesinden ÖSYM2 belgesini mi?

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 7:03 am

Bahsi geçen arkadaş redwayyy. İtiraz maili atmıştı ama dönüş olmadı dahaca. Hatta unı-assist daha nc puanını hesaplamazdan önce bizim başlığa başka bir arkadaş:Üniversiteye mail attım biz birinci lisans sayılıyoruz bilginiz olsun demişti. Ve redwayyy istediği üniversiteyi arkadaşı vesilesiyle aradığında ösym notunun geçerli olacağının bilgisi verilmişti ama uni-assist nc!yi lisans notuna göre hesaplayınca şaşırmıştık.

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 15, 2020 11:02 am

berna.l yazdı: Sal Eyl 15, 2020 7:03 am Bahsi geçen arkadaş redwayyy. İtiraz maili atmıştı ama dönüş olmadı dahaca. Hatta unı-assist daha nc puanını hesaplamazdan önce bizim başlığa başka bir arkadaş:Üniversiteye mail attım biz birinci lisans sayılıyoruz bilginiz olsun demişti. Ve redwayyy istediği üniversiteyi arkadaşı vesilesiyle aradığında ösym notunun geçerli olacağının bilgisi verilmişti ama uni-assist nc!yi lisans notuna göre hesaplayınca şaşırmıştık.
Evet aynı böyle olmuştu olay. Bana hala bir cevap gelmedi doğru düzgün bişey öğrenemiyorum maalesef. Ben okulla konuştuğumda lisans notumun etkilemeyeceğini söylediler ama uni-assistle birlikte çalıştıkları için onlar nc'yi nasıl hesaplıyorsa otomatik öyle alıyorlar. Uni-assist de benim nc puanımı mezun olduğum lisans bölümüne göre hesapladı, bunu değiştirmeleri gerektiğini ilettim ama hala bir cevap alamadım. Telefonla ulaşmak imkansız gibi zaten maillerime de dönüş olmadı. O yüzden bu konu hakkında net bişey diyemiyorum. Belki başvurmak istediğiniz okul uni-assistle başvuru almıyor da kendi sistemini uyguluyorsa o zaman ösym puanınızla başvurabilirsiniz sanırım, bu da okuldan okula değişen bişey olur. Tabii emin olamıyorum o yüzden başvurmak istediğiniz yerlere mail ya da telefonla ulaşmanızda fayda var.

katja

Mesaj gönderen katja » Sal Eyl 15, 2020 6:03 pm

redwayyy yazdı: Sal Eyl 15, 2020 11:02 am Evet aynı böyle olmuştu olay. Bana hala bir cevap gelmedi doğru düzgün bişey öğrenemiyorum maalesef. Ben okulla konuştuğumda lisans notumun etkilemeyeceğini söylediler ama uni-assistle birlikte çalıştıkları için onlar nc'yi nasıl hesaplıyorsa otomatik öyle alıyorlar. Uni-assist de benim nc puanımı mezun olduğum lisans bölümüne göre hesapladı, bunu değiştirmeleri gerektiğini ilettim ama hala bir cevap alamadım. Telefonla ulaşmak imkansız gibi zaten maillerime de dönüş olmadı. O yüzden bu konu hakkında net bişey diyemiyorum. Belki başvurmak istediğiniz okul uni-assistle başvuru almıyor da kendi sistemini uyguluyorsa o zaman ösym puanınızla başvurabilirsiniz sanırım, bu da okuldan okula değişen bişey olur. Tabii emin olamıyorum o yüzden başvurmak istediğiniz yerlere mail ya da telefonla ulaşmanızda fayda var.
Bu şekilde olmasına üzüldüm sizin için. Umarım dedikleri gibi update ederler. Uzun sürüyor bazı işlemler çok. Bir de covid vs. :(

Birkaç soru daha sorabilir miyim problem olmazsa?

Siz bu yıl tekrar bir ösym sonucu mu almıştınız, yoksa 4-5 yıl öncekini mi gösterdiniz?
Ve üniversite diplomanızı hiç koymasaydınız ne olurdu başvurunuza?
NC'siz bölümlerde ortalamadan çok diğer başarılarınıza mı bakılıyor ya da programda kontenjan sınırı mı olmadığından NC'siz?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 15, 2020 7:25 pm

katja yazdı: Sal Eyl 15, 2020 6:03 pm Bu şekilde olmasına üzüldüm sizin için. Umarım dedikleri gibi update ederler. Uzun sürüyor bazı işlemler çok. Bir de covid vs. :(

Birkaç soru daha sorabilir miyim problem olmazsa?

Siz bu yıl tekrar bir ösym sonucu mu almıştınız, yoksa 4-5 yıl öncekini mi gösterdiniz?
Ve üniversite diplomanızı hiç koymasaydınız ne olurdu başvurunuza?
NC'siz bölümlerde ortalamadan çok diğer başarılarınıza mı bakılıyor ya da programda kontenjan sınırı mı olmadığından NC'siz?
Teşekkür ederim :)
Ben yeniden sınava girmedim, 2014 ösym yerleştirme sonucumu kullanmak istemiştim.
Başvurduğum okul önceden aldığım eğitimlerle ilgili (eğer varsa) tüm belgeleri istemişti o yüzden üniversite diplomamı koydum ama koymasam ne olurdu bilmiyorum.
Anladığım kadarıyla nc olmayan bölümlerde genel kriterleri karşılıyorsanız çoğunlukla kabul alınıyor. (okulun başvuru koşullarını sağlıyorsanız örneğin dil sertifikası, bazı dersler için gereken krediler gibi)

Ben de nc olmayan bölüme kabul aldım. Nc olanlar için dediğim gibi hala bir cevap gelmedi başvurum beklemede.

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 9:35 pm

redwayyy yazdı: Sal Eyl 15, 2020 7:25 pm Teşekkür ederim :)
Ben yeniden sınava girmedim, 2014 ösym yerleştirme sonucumu kullanmak istemiştim.
Başvurduğum okul önceden aldığım eğitimlerle ilgili (eğer varsa) tüm belgeleri istemişti o yüzden üniversite diplomamı koydum ama koymasam ne olurdu bilmiyorum.
Anladığım kadarıyla nc olmayan bölümlerde genel kriterleri karşılıyorsanız çoğunlukla kabul alınıyor. (okulun başvuru koşullarını sağlıyorsanız örneğin dil sertifikası, bazı dersler için gereken krediler gibi)

Ben de nc olmayan bölüme kabul aldım. Nc olanlar için dediğim gibi hala bir cevap gelmedi başvurum beklemede.
Nasıl bir rota çizmeyi düşünüyorsunuz peki?Okul açılma dönemleri de yaklaşıyor:/

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Sal Eyl 15, 2020 9:36 pm

berna.l yazdı: Sal Eyl 15, 2020 6:56 am Mesela şöyle bir örnekte ne olacak?Atıyorum tamamen
3-Tıp istediği için tekrar sınava girmiş 2019'da(kazanmış olsun)=ÖSYM 2
Böyle bir durumda uni-assist de şok teamüller yetersiz :D

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 15, 2020 10:01 pm

berna.l yazdı: Sal Eyl 15, 2020 9:35 pm Nasıl bir rota çizmeyi düşünüyorsunuz peki?Okul açılma dönemleri de yaklaşıyor:/
Şuan nc olmayan bölümden aldığım kabule göre vize başvurusu yaptım ona gideceğim. Onun dışında uni-assist olmadan yaptığım master başvuruları var onların da cevaplarını bekliyorum başka bir kabul gelirse ona göre tercihimi değiştireceğim. Şimdilik böyle maalesef :( Siz ne yapmayı planlıyorsunuz?

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Çrş Eyl 16, 2020 10:41 am

redwayyy yazdı: Sal Eyl 15, 2020 10:01 pm Şuan nc olmayan bölümden aldığım kabule göre vize başvurusu yaptım ona gideceğim. Onun dışında uni-assist olmadan yaptığım master başvuruları var onların da cevaplarını bekliyorum başka bir kabul gelirse ona göre tercihimi değiştireceğim. Şimdilik böyle maalesef :( Siz ne yapmayı planlıyorsunuz?
Anladım, gönlünüze göre olur umarım ve en kısa zamanda ilgili okullardan dönüt alabilirsiniz. Ben bu işi netleştirdikten sonra yolumu çizeceğim kesin olarak :) Üniversitelere mail attım dönen var dönecek var bir çıkarım yapacağım artık :)