Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
boredmercury

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen boredmercury » Pzt Eyl 14, 2020 12:11 pm

dj24 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 11:25 am Merhabalar,
Merak ettiğim için soruyorum iData harici nasıl başvuru aldınız. Mesela bende başvururken konsolosluğun sitesinde iDataya başvurun diyor. Siz konsolosluktan başvuracağınızı söylüyorsunuz mesela.

Sadece merak ettim.
Durumunuzu tam bilmiyorum yanlış bilgilendirmiş olmayayım ama zaten herkes önce idataya yönlendiriliyor. Randevu idatadan veriliyor herkese.

Önce herkes idata sitesindeki sistem üzerinden bazı soruları cevaplıyor. Cevapladıktan sonra sistem “idataya telefon edin” diyorsa o zaman arıyorsunuz ve telefonda size konsolosluğa gideceğiniz bir randevu veriyor.

Eğer arayın demiyor online PNR numarası veriyorsa o zaman size bir süre sonra bir randevu atanıyor ve idata ofisine gidiyorsunuz.

Şu ana dek takip ettiğim kadarıyla lisans için konsolosluğa, yüksek lisans için idataya çağrılıyor herkes. Ben mesela yüksek lisans için idataya gittim, bir arkadaşım lisans için konsolosluğa gitti.

geealceah

Mesaj gönderen geealceah » Pzt Eyl 14, 2020 1:45 pm

Merhaba arkadaslar,

ablam adina yaziyorum. Kendisi gecen dönem icin master icin kabul almisti, hatta okula kayit bile oldu. Tam vizeye basvuracagi sirada Corona'dan kaynakli randevusu iptal edildi, sonrasi malum: o uzun belirsiz bekleyis...
Randevular yeniden verilmeye baslandiktan sonra yeni nihayet bir randevu alabildik. Önümüzdeki hafta iData Ankara ofisinden randevusunu gerceklestirecek. Birkac konu hakkinda sizlerin fikirlerini okumak isterim.

1 - Ablam okula kayitli, önümüzdeki dönemin ücreti vs. de ödendi // Immatrikulationsbescheinigung Belgesi var. Bu durum süreci hizlandirir mi? Yani normalde ikinci semesteri...

2 - Maddiyat belgesi icin Sperrkonto'su var, güncel miktara göre de güncellendi. Expatio iyi midir?

3 - Gecen yil hizlandirilmis dil vizesi icin basvurmustu, o basvuru reddedilmisti. Pasaporttaki bu red bir etki yapar mi?

4 - Forumda okuduguma göre, sorular soruluyormus. Size sorulan sorulari paylasabilir misiniz?

Hepinize bol sanslar diliyorum. Umuyorum ki hepimizin hakkinda hayirlisi gerceklesir ve herkes vizesine tez zamanda ulasir.

Sevgiler.
Alles wird besser!

melo23

Mesaj gönderen melo23 » Pzt Eyl 14, 2020 3:30 pm

Merhaba herkese,

Bugün konsolosluğu aradım. (İstanbul) başvurumun ne durumda olduğunu sordum ve benden üniversiteden kağıt alıp almadığımı sordu. Şartlı kabul olduğu için öncesinde dil kursuna gittiğimi, dil kursundan da aldığım kağıdı zaten gönderdiğimi belirttim fakat dil kursu öğrencisi sayıldığım için yapabilecekleri bişey olmadığını, beklemem gerektiğini söylediler. Anlaşılan hala şartlı kabul + dil kursu için bi şey yapmıyorlar.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 14, 2020 3:37 pm

Merhaba ben bir şeyi merak ediyorum, söylendiği üzere 1 ekimden itibaren zorunlu karantina var ve 5.gün eğer istenirse test yapılıp duruma göre karantinadan çıkılabiliyormuş. Havaalanlarında yapılan test ücretsizdi ancak artık işler değişti ve 5. Gün yaptırabileceğimiz testin parasız olup olmadığı, nereden nasıl yapıldığı, veya ücretliyse ne kadar olduğu, veya evden çıkmamamız gerektiği için o esnada yeme içme vs gibi ihtiyaçlarımızın nasıl karşılanacağı ne yapmamız gerektiğine dair havada kalmış çok soru olduğunu düşünüyorum. Nereden nasıl öğrenebiliriz?

hazals

Mesaj gönderen hazals » Pzt Eyl 14, 2020 3:54 pm

melo23 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 3:30 pm Merhaba herkese,

Bugün konsolosluğu aradım. (İstanbul) başvurumun ne durumda olduğunu sordum ve benden üniversiteden kağıt alıp almadığımı sordu. Şartlı kabul olduğu için öncesinde dil kursuna gittiğimi, dil kursundan da aldığım kağıdı zaten gönderdiğimi belirttim fakat dil kursu öğrencisi sayıldığım için yapabilecekleri bişey olmadığını, beklemem gerektiğini söylediler. Anlaşılan hala şartlı kabul + dil kursu için bi şey yapmıyorlar.
Siz online kurs mu alıyorsunuz burada? Konsolosluğa giden arkadaşlar şartlı kabul için belgelerin alındığını ancak bekletildiğini söylemişti.

pargali92

Mesaj gönderen pargali92 » Pzt Eyl 14, 2020 4:24 pm

melo23 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 3:30 pm Merhaba herkese,

Merhaba
Sizden tam olarak ne kağıdı istediler ?

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 14, 2020 4:34 pm

boredmercury yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 12:11 pm Durumunuzu tam bilmiyorum yanlış bilgilendirmiş olmayayım ama zaten herkes önce idataya yönlendiriliyor. Randevu idatadan veriliyor herkese.

Önce herkes idata sitesindeki sistem üzerinden bazı soruları cevaplıyor. Cevapladıktan sonra sistem “idataya telefon edin” diyorsa o zaman arıyorsunuz ve telefonda size konsolosluğa gideceğiniz bir randevu veriyor.

Eğer arayın demiyor online PNR numarası veriyorsa o zaman size bir süre sonra bir randevu atanıyor ve idata ofisine gidiyorsunuz.

Şu ana dek takip ettiğim kadarıyla lisans için konsolosluğa, yüksek lisans için idataya çağrılıyor herkes. Ben mesela yüksek lisans için idataya gittim, bir arkadaşım lisans için konsolosluğa gitti.
Anladım teşekkürler.

melo23

Mesaj gönderen melo23 » Pzt Eyl 14, 2020 6:12 pm

Merhaba, beni ilk başta direkt kabul sandılar sanıyorum, üniversiteye online olmadan başlayacağımı belirten bir kağıt istediler. ben de okula daha kayıt yaptırmadığımı, daha üniversite öncesi dil kursu öğrencisi olduğumu belirttim. onlar da dil kursu öğrencisiyseniz yapabileceğim bişey yok bekleyeceksiniz dedi. Artık böyle bir kağıda gerek olmadığı halde neden istiyorsunuz, websitenizde artık buna gerek olmadığı yazıyor, kaldı ki Kurstan aldığım kağıdı da gönderdim size, Almanca durumumu açıklayan mail de attım, cevap da vermediniz diye sitem ettim. ama sorularıma cevap vermedi ve iyi günler bile demeden kapattı suratıma. ya şu insanlardan daha çok sistem biliyoruz, ya da bunlar kafalarına göre iş yapıyorlar. anlamadım.

pargali92 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 4:24 pm Merhaba
Sizden tam olarak ne kağıdı istediler ?

melo23

Mesaj gönderen melo23 » Pzt Eyl 14, 2020 6:16 pm

Evet, zaman kaybı olmasın diye maalesef online olarak başladım. normalde sınıfta eğitim var ama ben burada olduğum için vizede problem olmasın diye ve zaman kaybetmeyeyim diye online başladım. ben Mart 10'da başvurmuştum. kursum Mayıs'da başladı. bekletilmesinin gerekçesini söyleseler yine anlayacağım. ama şartlı kabulü olduğu halde alan insanlar da görüyoruz, duyuyoruz. neye göre bir istisna veya kural geçiyor anlayabilmiş değilim. A2 ile başladım kursa, şuan B2yim. kurs C1 de bitecek gerisini siz düşünün neredeyse tüm kursu online aldım. yararı var mı elbette var ama tartışılır, burada ne kadar konsantre olabiliyorsam oluyor. bunu da konsolosluğa defalarca anlatmama rağmen hiç bir sonuç elde edemedim.
hazals yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 3:54 pm Siz online kurs mu alıyorsunuz burada? Konsolosluğa giden arkadaşlar şartlı kabul için belgelerin alındığını ancak bekletildiğini söylemişti.

pargali92

Mesaj gönderen pargali92 » Pzt Eyl 14, 2020 6:47 pm

melo23 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 6:12 pm Merhaba, beni ilk başta direkt kabul sandılar sanıyorum, üniversiteye online olmadan başlayacağımı belirten bir kağıt istediler. ben de okula daha kayıt yaptırmadığımı, daha üniversite öncesi dil kursu öğrencisi olduğumu belirttim. onlar da dil kursu öğrencisiyseniz yapabileceğim bişey yok bekleyeceksiniz dedi. Artık böyle bir kağıda gerek olmadığı halde neden istiyorsunuz, websitenizde artık buna gerek olmadığı yazıyor, kaldı ki Kurstan aldığım kağıdı da gönderdim size, Almanca durumumu açıklayan mail de attım, cevap da vermediniz diye sitem ettim. ama sorularıma cevap vermedi ve iyi günler bile demeden kapattı suratıma. ya şu insanlardan daha çok sistem biliyoruz, ya da bunlar kafalarına göre iş yapıyorlar. anlamadım.

Merhaba,

Ben bu dönem yüksek lisansa başlayacağım. Okul bu dönemi online yapacağı için bu kağıdı vermiyor. Temmuzda konsoloslukla görüşmüştüm kağıt geldiği zaman vizenizi göndeririz dediler. Şimdi bu kağıda gerek olmadı 9 Eylülde duyuruldu. Konsolosluğa 3 kere mail attım halen dönüş yapmadılar. (İzmir) Gerçekten neden bu duyuruyu paylaştıklarını merak ediyorum eğer bunu uygulamayacaklarsa. Ya da tamamen yanlış mı anladım bu duyuruyu?

OktoberMagduru

Mesaj gönderen OktoberMagduru » Pzt Eyl 14, 2020 8:02 pm

Merhaba,

Bu dönem yüksek lisansa başlamayı planlıyorum. Çarşamba günü vize görüşmem var.

Transferwise bugün expatrio'ya paramı yolladı. Hesabımı Çarşamba sabahına kadar açarlar mı emin değilim. Dekontlarla gitmeyi düşünüyorum yetişmediği takdirde.

Okulum, 2 Kasım'da derslere başlıyor ve bana 23 Ekim'de burda olması lazım şeklinde almanca yazı (letter of physical attendance) gönderdi.
Fakat:
Kabul belgemde de kayıdımı tamamlamam için en geç 1 Ekim'de Almanya'da olmam gerektiği yazıyor. Kafam çok karışık. :(

Okula mail attım 1 Ekim kayıt için şart mı diye eğer değilse süreç rahatlayacak gibi.

Çok acele iş yapmaktan haz etmemekle birlikte, gerçekten sürecin sıkıştığına üzülüyorum. Umarım bir sorun yaşamadan süreci hepimiz atlatırız.

Gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 14, 2020 8:12 pm

OktoberMagduru yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 8:02 pm Merhaba,

Transferwise bugün expatrio'ya paramı yolladı. Hesabımı Çarşamba sabahına kadar açarlar mı emin değilim. Dekontlarla gitmeyi düşünüyorum yetişmediği takdirde.

Okulum, 2 Kasım'da derslere başlıyor ve bana 23 Ekim'de burda olması lazım şeklinde almanca yazı (letter of physical attendance) gönderdi.
Fakat:
Kabul belgemde de kayıdımı tamamlamam için en geç 1 Ekim'de Almanya'da olmam gerektiği yazıyor. Kafam çok karışık. :(

Okula mail attım 1 Ekim kayıt için şart mı diye eğer değilse süreç rahatlayacak gibi.

Çok acele iş yapmaktan haz etmemekle birlikte, gerçekten sürecin sıkıştığına üzülüyorum. Umarım bir sorun yaşamadan süreci hepimiz atlatırız.

Son güne kadar beklemenizi aksi takdirde görüşmenizi ertelemenizi ve bloke hesabı halledip öyle gitmenizi öneriyorum. Çünkü aynı şekilde bir arkadaşım bloke hesap yattığına dair kağıdı alamadığından dolayı idata belgeleri dahi almadan yeniden randevu almasını söyledi. Ertelerseniz en azından birkaç gün sonrasına belki alabilirsiniz, diğer türlü 1 ay kayıp demek

OktoberMagduru

Mesaj gönderen OktoberMagduru » Pzt Eyl 14, 2020 8:40 pm

cnsn159 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 8:12 pm Son güne kadar beklemenizi aksi takdirde görüşmenizi ertelemenizi ve bloke hesabı halledip öyle gitmenizi öneriyorum. Çünkü aynı şekilde bir arkadaşım bloke hesap yattığına dair kağıdı alamadığından dolayı idata belgeleri dahi almadan yeniden randevu almasını söyledi. Ertelerseniz en azından birkaç gün sonrasına belki alabilirsiniz, diğer türlü 1 ay kayıp demek
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çarşamba sabahı olan randevumu ertelemek için en geç ne zaman idata ile görüşebilirim bir bilginiz var mı? "1 ekim öncesi gitmem gerekebilir" durumu yüzünden yarın'ı olabildiğince zorlamak istiyorum.

dj24

Mesaj gönderen dj24 » Pzt Eyl 14, 2020 8:42 pm

OktoberMagduru yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 8:02 pm Merhaba,

Fakat:

Expatrio'ya trustpilot üzerinden derdinizi yazarsanız belki süreci hızlandırırlar. Ben öyle yapmıştım ve ertesi güne onay belgesi geldi.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzt Eyl 14, 2020 9:10 pm

OktoberMagduru yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 8:40 pm Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çarşamba sabahı olan randevumu ertelemek için en geç ne zaman idata ile görüşebilirim bir bilginiz var mı? "1 ekim öncesi gitmem gerekebilir" durumu yüzünden yarın'ı olabildiğince zorlamak istiyorum.
PNR kodu ile alınmış randevu 1 gün kalana kadar ertelenebiliyor sistem üzerinden yani yarın sabah sanırım :/, telefonla alınanlar 3 gün öncesine kadar. Ama ben yarına geleceğini düşünüyorum.. Fintiba idi benim ertesi güne gelmişti yatırdıktan sonra. 1 ekimde orda olmak zorunluysa evet haklısınız riske atılabilir ama eğer okul kaydın ertelendiğini söylerse bence erteleyin gelmediği takdirde

onerkvs

Mesaj gönderen onerkvs » Pzt Eyl 14, 2020 9:20 pm

pargali92 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 6:47 pm Merhaba,

Ben bu dönem yüksek lisansa başlayacağım. Okul bu dönemi online yapacağı için bu kağıdı vermiyor. Temmuzda konsoloslukla görüşmüştüm kağıt geldiği zaman vizenizi göndeririz dediler. Şimdi bu kağıda gerek olmadı 9 Eylülde duyuruldu. Konsolosluğa 3 kere mail attım halen dönüş yapmadılar. (İzmir) Gerçekten neden bu duyuruyu paylaştıklarını merak ediyorum eğer bunu uygulamayacaklarsa. Ya da tamamen yanlış mı anladım bu duyuruyu?
Merhabalar,
Konsolosluğa mailleri Almanca mı yazıyorsunuz? Eger oyle değilse Almanca yazıp öyle denemenizi öneririm. İstanbul Konsolosluğu Vize bölümüne akşam Almanca mail atıp sabah cevap aldım geçen hafta.

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Pzt Eyl 14, 2020 10:06 pm

Merhaba

sonunda TUM'dan lisans kabülüm geldi .froumda yardımcı olan herkese çok teşekkürler. Ben de vize işine başladım.

1) İdata için ücret havale ile yatırılsa olur mu .Kendi kreid kartım yok,telefon üstünde 3D security falan zorluk oluşturabilir. Sitede tam anlayamadım
2) Lise diploması 07St (lisans) bilgi notunda yazmıyor. Sizden istendi mi
3) Öğrenci belgesi ve gerirse Lisans diploması için apostile ihtiyaç var mı ? Teşekkürler

berkai

Mesaj gönderen berkai » Pzt Eyl 14, 2020 10:32 pm

geealceah yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 1:45 pm Merhaba arkadaslar,

ablam adina yaziyorum. Kendisi gecen dönem icin master icin kabul almisti, hatta okula kayit bile oldu. Tam vizeye basvuracagi sirada Corona'dan kaynakli randevusu iptal edildi, sonrasi malum: o uzun belirsiz bekleyis...
Randevular yeniden verilmeye baslandiktan sonra yeni nihayet bir randevu alabildik. Önümüzdeki hafta iData Ankara ofisinden randevusunu gerceklestirecek. Birkac konu hakkinda sizlerin fikirlerini okumak isterim.

1 - Ablam okula kayitli, önümüzdeki dönemin ücreti vs. de ödendi // Immatrikulationsbescheinigung Belgesi var. Bu durum süreci hizlandirir mi? Yani normalde ikinci semesteri...

2 - Maddiyat belgesi icin Sperrkonto'su var, güncel miktara göre de güncellendi. Expatio iyi midir?

3 - Gecen yil hizlandirilmis dil vizesi icin basvurmustu, o basvuru reddedilmisti. Pasaporttaki bu red bir etki yapar mi?

4 - Forumda okuduguma göre, sorular soruluyormus. Size sorulan sorulari paylasabilir misiniz?

Hepinize bol sanslar diliyorum. Umuyorum ki hepimizin hakkinda hayirlisi gerceklesir ve herkes vizesine tez zamanda ulasir.

Sevgiler.
1. Süreci hızlandıracağını hiç sanmıyorum, sonuçta sıra gelince bakacaklar. Ama belirli bir kredibilite sağlayacağını katacağını tahmin ediyorum. Eğer ilk dönem ders aldıysa ve başarılı olduysa transkripitini de muhakkak ekleyin derim öğrenci belgesi ile birlikte evraklar arasına.

2. Expatio'yu kullanan kullanmış olan çok arkadaş var ancak belgelerin görüşmeden önce yetişmesine, eksiksiz olmasına dikkat edin, spesifik bir soru varsa blok hesapla ilgili konuda tecrübeli arkadaşlara bakın.

3. Neden red verildiğine de bağlı ancak illaki etki yapar, yanılmıyorsam vize formu doldurulurken vize başvurunuz reddedildi mi diye de sorululuyor. Bunun olumsuz bir izlenim yaratacağından eminim, eğer o başvurduğu zaman güvenmeyip dil öğrenme nedenini gerçekçi bulamayıp ışık görmeyip vermedilerse reddettilerse bu biraz pürüz yaratır, ancak belgelerinde eksiklik veya garip bir durum yoksa ve gerçekten okuyacak bir öğrenciyse büyük problem olacağını sanmam.

4. Direkt kabul aldığı için iData'da görüşmesi olacak yeni sisteme geçildiği için, oradaki görevli evraklar ile alakalı soru sorabilir ancak konsoloslukta incelenmesi için bir kağıt verip onu doldurtturuyorlar. Okulunuzu ve müfredatı bilip bilmediğinizle alakalı gerçek niyetinizi görmek için basit korkulmaması gereken 5-6 soru. İngilizce veya Almanca doldurulabilir.

Bol şans ve başarılar

Ogrenci99

Mesaj gönderen Ogrenci99 » Pzt Eyl 14, 2020 10:33 pm

Fat123 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 10:06 pm Merhaba

sonunda TUM'dan lisans kabülüm geldi .froumda yardımcı olan herkese çok teşekkürler. Ben de vize işine başladım.

1) İdata için ücret havale ile yatırılsa olur mu .Kendi kreid kartım yok,telefon üstünde 3D security falan zorluk oluşturabilir. Sitede tam anlayamadım
3) Öğrenci belgesi ve gerirse Lisans diploması için apostile ihtiyaç var mı ? Teşekkürler
3D secure olmuyor telefonda , ben de annemin kartıyla ödedim.
Lise diploması istememesine rağmen götürmeni öneririm. Ben çevirisiyle birlikte götürdüm.
Lisansı bitirmeden gideceğim için lisans diplomam yoktu ama öğrenci belgemi apostilsiz kabul ettiler.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzt Eyl 14, 2020 10:38 pm

Fat123 yazdı: Pzt Eyl 14, 2020 10:06 pm Merhaba

Merhaba tebrikler,

1) ben havale ile ödemiştim. İşlem numarasını söyleyip sorunsuz bir şekilde hallettim. İşlemi baya önce yapmıştım ben, hemen öncesinde sistemlerinde görebilirler mi bilemiyorum. Bu konuda bir uyarı vardı çağrı merkezini aradığınızda sanırım bir gün sonra gözüküyor gibi bir şey diyor. Önceden öderseniz sorun olmaz umarım

2)İstenmedi, mailde gelen belgeler dışında sadece eğitimin yüz yüze olduğuna dair bir belge eklemiştim. Sanırım artık istenmiyor ama yine de götürmekte fayda var bence

3)Gerek yok. Bütün belgelerin (tam tekmilli nüfus kayıt örneği hariç (nüfus müdürlüğünden alınmış) ) yeminli bir çevirmence almancaya çevrilmiş olması yeterli

Kilitli