Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Başvuru Formu ve Kabul Mektubu hk. (ERASMUS)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hadsizmuhendiz

Vize Başvuru Formu ve Kabul Mektubu hk. (ERASMUS)

Mesaj gönderen hadsizmuhendiz » Sal Eyl 01, 2020 4:44 am

Merhabalar,

Ben yüksek lisans tez dönemindeyim ve Erasmus programı ile 1 sene TU Braunschweig'da eğitim göreceğim. Perşembe günü İstanbul İdata'da vize randevum var. Ancak takıldığım ve sormak istediğim bir kaç soru mevcut. Öncelikle başvuru formU ile sorularımı sormak istiyorum;

1. Federal Almanya Cumhuriyeti dışındaki daimi ikamet yeri muhafaza edilecek mi? sorusuna ne cevap vermem gerektiğini bilemedim. Almanya'da 1 sene boyunca eğitimim devam edecek ve oradan oturum almam gerekecek. Bu durumda evet mi demeleyim. Öteki taraftan 1 senenin sonunda erasmus bittiği için Türkiye'ye dönüyor olacağım.

2. Okulun yurtları için Studentenwerk'e başvuru yaptım ancak hala bir geri dönüş olmadı. Forumda bazı arkadaşların direkt okul adresini veya okulun yurdunun adresini girdiğini bazılarının diğeri seçip yurt sırası beklediğini yazdığını bazılarının otel rez. adresini yazdığını gördüm. Bu şekilde adresin yazılması vize reddine özellikle bu dönemde sebep olabilir mi? Bir de adres ile ilgili 3. soruda açıkladığım durumda durumda söz konusu.

Kafamı kurcalayan diğer noktalar okuldan gelen kabul mektubu hakkında. Şöyle ki okuldan bana gönderilen kabul mektubu direkt benim adıma yazılmış toplam 4 sayfan oluşan bir belge şeklinde. Bu kabul belgesinde 2 dönem için kabul aldığım, okula kayıt için hangi hesaba ne kadar ödeme yapmam gerektiği, kayıt için hangi evraklara ihtiyaç duyduğum, kişisel bilgilerim yazılı şekilde olarak yer alıyor ve son olarak Almanya'da kalacağım adres bilgilerimi kendim yazarak imzalamam gerekiyor. Aşağıdaki görselde bazı kısımları görebilirsiniz.

LA.jpg

Bununla ilgili sormak istediklerim şu şekilde;
3. Adres kısmı kabul mektubunda da boş şekilde yer alıyor ve benim doldurmam bekleniyor. Açıklamalarda kayıttan önce adres belli değilse boş bırakınız gibi ifade mevcut. Bu durumda vize başvuru formunda yurt sırası beklediğimi yazıp kabul mektubumda da burayı boş bırakmak mantıklı olur? Bu şekilde kalacak yerimin olmadığını konsolosluğun gözüne gözüne sokacağımı düşünüyorum...
4. En son confirmation kısmını imzalı şekilde mi konsolosluğa vermek gerekir yoksa boş mu? Çünkü bu aslında okula kayıt için gerekli gibi geldi. Bir de bunun dışında liability insurance diye bir bölüm var ve orada da imza kısmı mevcut.
5. Genelde vize için sunulan kabul mektupları bu kadar detaylı şekilde mi olur? Yoksa okuldan bu kadar detaylı olmayacak şekilde direkt konsolosluk adına yazılmış basit bir kabul mektubu mu talep etmemi önerirsiniz?

Biraz uzun ve detaylı sorular olduğunun farkındayım ancak perşembe günü vize randevum var ve şuanda belirteceğiniz her fikir benim için değerli :)

rumeysaoder

Re: Vize Başvuru Formu ve Kabul Mektubu hk. (ERASMUS)

Mesaj gönderen rumeysaoder » Cmt Eyl 05, 2020 12:58 pm

Merhaba umarım vizeniz çıkar. Erasmusta tez mi yazacaksınız ders mi alacaksınız

hadsizmuhendiz

Mesaj gönderen hadsizmuhendiz » Cmt Eyl 05, 2020 4:45 pm

Başvuruyu yaptım bakalım sonuç ne olacak. İlk dönem tez dersi alacağım ikinci dönem de kalabilmek için dersler alacağım. Ama bu dersleri teze saydırmayacağım direkt kendi enstitümde olan derslere saydıracağım.

sergen1903

Mesaj gönderen sergen1903 » Cmt Eyl 05, 2020 5:00 pm

Merhaba ben de sizle aynı sekildeyim, Studentenwerk bana dönüs sağladı ama siz ne zaman basvurmustunuz

hadsizmuhendiz

Mesaj gönderen hadsizmuhendiz » Cmt Eyl 05, 2020 5:04 pm

Ben 19 temmuzda okulun mobility ofisi aracılığıyla başvurdum. Sizin hangi okuldu ve ne zaman başvurmuştunuz?

sergen1903

Mesaj gönderen sergen1903 » Cmt Eyl 05, 2020 5:07 pm

Ben de Tu Braunschweig Erasmus Lisans ben 25 Mayıs'ta başvurdum.

hadsizmuhendiz

Mesaj gönderen hadsizmuhendiz » Pzt Kas 23, 2020 12:05 am

Anladım siz çok daha önceden başvurmuşsunuz. Mobility ofis temmuz ayında mail atmıştı exchange student olanların online başvuru yaparak çok sıra beklememeleri için bir başvuru formu yollamıştı. Bu formu doldurup onlara attım onlar da kendileri Studentenwerk ile iletişime geçti. Ama bekliyorum hala...

ozbek12345

Mesaj gönderen ozbek12345 » Cum Tem 22, 2022 2:00 pm

Merhaba bir sorum olacakti
TU Braunschweig bewerbungsportalda informatik kabul mektubunun gönderildiğine dair bir uyari mesaji var.
Fakat ben herhangi red veya onay mektubu almadim.
Ayni durumu yaşayan varmi?
Size direk kabul mektubu gönderildimi?