Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Görüşmesi sorunsalı ..

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
emsalszz

Vize Görüşmesi sorunsalı ..

Mesaj gönderen emsalszz » Prş Tem 23, 2020 10:49 am

Arkadaşlar merhaba,

Çok az kişide olan bir soruna sahibim sanırım, çünkü emsalini bulup bilgi almakta çok zorlandım.

Türkiye'de Lisans ve Yüksek Lisans mezunuyum. Almanya'ya yüksek lisans başvurusu yaptım. Ruhr Bochum'a. Yüksek ihtimal kabul gelecek. Ama bir kaç arkadaştan edindiğim bilgiye göre Tr'de vize görüşmesinde yüksek lisans yapmış olmam sorun çıkarabilir dediler.

Bu nasıl bir sorun çıkarabilir bana ? Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ? Yüksek lisans yaptığımı söylemezsem ne gibi sorunlar ortaya çıkar.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

iremc.

Re: Vize Görüşmesi sorunsalı ..

Mesaj gönderen iremc. » Prş Tem 23, 2020 2:28 pm

Ben de Türkiye'de yüksek lisans yaptım ancak bitirmedim. Bu haziranda teslim etmem gerekiyordu. Korona sebebiyle mart ayından beri çalışmamı devam ettiremedim çünkü case study yapıyordum. Almanya'dan kabulüm de geldi. Ben o konuda bir sıkıntı duymadım. Mantıklı bir gerekçe sunarsak olur gibi. İkinci lisans okumak için gidenlerde sorun olduğunu biliyorum. Bu konuda neler duydun, ne gerekçe ile sıkıntı çıkartıyorlarmış bilgilendirirsen sevinirim ben de.

merves

Mesaj gönderen merves » Prş Tem 23, 2020 4:02 pm

emsalszz yazdı: Prş Tem 23, 2020 10:49 am Arkadaşlar merhaba,

Çok az kişide olan bir soruna sahibim sanırım, çünkü emsalini bulup bilgi almakta çok zorlandım.

Türkiye'de Lisans ve Yüksek Lisans mezunuyum. Almanya'ya yüksek lisans başvurusu yaptım. Ruhr Bochum'a. Yüksek ihtimal kabul gelecek. Ama bir kaç arkadaştan edindiğim bilgiye göre Tr'de vize görüşmesinde yüksek lisans yapmış olmam sorun çıkarabilir dediler.

Bu nasıl bir sorun çıkarabilir bana ? Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu ? Yüksek lisans yaptığımı söylemezsem ne gibi sorunlar ortaya çıkar.

Merhaba,

Ben de Türkiye'de lisans ve yüksek lisans sahibi biri olarak geçen yıl Leibniz Üniversitesinden aldığım kabulle vizeye başvurdum. Vizem çıktı hiç bir sorun olmadı (ben gidemedim o ayrı). Yalnız vize görüşmesinde neden ikinci bir yüksek lisans yapmak istiyorsunuz şeklinde bir soru aldım tabi ki. Belgeleriniz eksiksiz ise ve sorulan sorulara mantıklı cevap verirseniz hiç sıkıntı yapmayın bu durumu.

Başvurular başlayınca tekrar vizeye başvuracağım (hem lisans hem yüksek lisans hem de geçen yıldan vizesi olup da gidememiş biri olarak :) Umarım benim durumda bir sıkıntı çıkmaz.

emsalszz

Mesaj gönderen emsalszz » Prş Tem 23, 2020 5:03 pm

merves yazdı: Prş Tem 23, 2020 4:02 pm Merhaba,

Ben de Türkiye'de lisans ve yüksek lisans sahibi biri olarak geçen yıl Leibniz Üniversitesinden aldığım kabulle vizeye başvurdum. Vizem çıktı hiç bir sorun olmadı (ben gidemedim o ayrı). Yalnız vize görüşmesinde neden ikinci bir yüksek lisans yapmak istiyorsunuz şeklinde bir soru aldım tabi ki. Belgeleriniz eksiksiz ise ve sorulan sorulara mantıklı cevap verirseniz hiç sıkıntı yapmayın bu durumu.

Başvurular başlayınca tekrar vizeye başvuracağım (hem lisans hem yüksek lisans hem de geçen yıldan vizesi olup da gidememiş biri olarak :) Umarım benim durumda bir sıkıntı çıkmaz.
Neden ikinci yüksek lisans dediklerinde öne sunduğunuz gerekçe neydi tam olarak ?

emsalszz

Mesaj gönderen emsalszz » Prş Tem 23, 2020 5:07 pm

iremc. yazdı: Prş Tem 23, 2020 2:28 pm Ben de Türkiye'de yüksek lisans yaptım ancak bitirmedim. Bu haziranda teslim etmem gerekiyordu. Korona sebebiyle mart ayından beri çalışmamı devam ettiremedim çünkü case study yapıyordum. Almanya'dan kabulüm de geldi. Ben o konuda bir sıkıntı duymadım. Mantıklı bir gerekçe sunarsak olur gibi. İkinci lisans okumak için gidenlerde sorun olduğunu biliyorum. Bu konuda neler duydun, ne gerekçe ile sıkıntı çıkartıyorlarmış bilgilendirirsen sevinirim ben de.
Aslında Danışmandan danışmana değişen bir olay oldu :)

Bir danışman bana şunu dedi: Almanlar bir alta asla gitmezler hep bir üstünü tercih ederler. Yani bana şunu diyebilirler. Yüksek lisans yaptınız neden doktora başvurusu yapmıyorsunuz diye ?

Ama buna verilecek gerçekten çok mantıklı cevaplar var,

1- Türkiye'deki yüksek lisans eğitimimden istediğim gibi verim alamadım , kendimi tam anlamıyla bölümde yetiştiremedim ve almanyanın eğitimi ilerde olduğu için almanyada bu eğitimi tekrar almak istiyorum.
2- Tr'de ki eğitim benim için zaten yetersizdi ve alanda kendimi eksik görüyorum, almanyada eğitim çok ilerde olduğu için doktora başvurusunda hali hazırdaki bilgilerimle çok yetersiz kalacağıma inanıyorum ve önce yüksek lisans yapmak istiyorum daha sonra doktora düşünebilirim...

Böyle sebeplerle uzatılabilir.. Ama konsolosluk olunca tam kestiremiyor insan :) Umarım bir sorun çıkmaz ..

merves

Mesaj gönderen merves » Prş Tem 23, 2020 7:59 pm

emsalszz yazdı: Prş Tem 23, 2020 5:03 pm Neden ikinci yüksek lisans dediklerinde öne sunduğunuz gerekçe neydi tam olarak ?
İleride uzmanlaşmak istediğim bir alan olduğunu ve kendimi geliştirmek istediğimi anlatmıştım.

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Cum Eyl 04, 2020 3:30 pm

merves yazdı: Prş Tem 23, 2020 4:02 pm Merhaba,

Merhaba iyi günler , bende Leibniz Universitesine Master icin basvuracagim , bir sorum var cevaplayabilir misiniz acaba ?

Basvuru yaparken hangi dil belgesini sunmustunuz ? Telc B2 ya da baska bir kurumdan mi almistiniz ?

Ben Hannover`da bir kurstan B2 Sertifikami aldim. Onunla yaz dönemi icin basvurmayi planliyorum gecerliligi var mi ? Bu konuda bir fikriniz var mi acaba ?

alperen

Mesaj gönderen alperen » Pzr Ara 27, 2020 2:01 pm

emsalszz yazdı: Prş Tem 23, 2020 10:49 am Arkadaşlar merhaba,

lisans olarak Sosyoloji mezunuyum ve yükseklisansımı da geçtiğmiz yaz Sosyolojiden yaptım. Almanya'ya şartlı kabulle gitmek istiyorum ikinci yükseklisans için başvurabilir miyim veya ne tavsiye edersiniz. Lisans ve Yükseklisans arasındaki üç yılda boş kalmadığımı kanıtlamak adına (zira bu boşluk da vizede sorun yaratabiliyormuş) master diplomamı da sunayım diyorum sizce sunmalı mıyım?