Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
umudxx

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 11:21 am

Acima97 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:07 am Ben de sabah idatayı aradım bana vermediler konsolosluğu aradım gönüllülüğün önceliği olmadığı için şuan randevuları açık değil dedi. Almanyadaki kurumum baya baskı yapıyor gidebilmem için konsolosluğa mail atmayı falan deneyecek bugün. Konsolosluktaki bayan da düzenli olarak idatayı arayıp takipte kalmaktan baska çereniz yok gibi dedi..
Alamadım randevu, benim sorumlum sabırlı olmalıyız ve ulusal ajansla bunu konuşacağını söyledi. Normal de şimdi Almanya da olmam lazımdı, büyük ihtimal sende projene benim gibi geç başlayabilirsin.

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 11:24 am

umudxx yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:21 am Alamadım randevu, benim sorumlum sabırlı olmalıyız ve ulusal ajansla bunu konuşacağını söyledi. Normal de şimdi Almanya da olmam lazımdı, büyük ihtimal sende projene benim gibi geç başlayabilirsin.
Başlayalım da geç olması dert değil.. benim 1 ekimde başlıyor. Bi arkadaşa ekime kadar gelemezsen yerine ab ülkesinden gelebilecek başka birini bulacağız demişler. Benim de öyle olmasından korkuyorum ama bakalım..

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 11:26 am

Acima97 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:24 am Başlayalım da geç olması dert değil.. benim 1 ekimde başlıyor. Bi arkadaşa ekime kadar gelemezsen yerine ab ülkesinden gelebilecek başka birini bulacağız demişler. Benim de öyle olmasından korkuyorum ama bakalım..
Yok artık böyle demeleri çok saçma kanka bana bunu söylemediler benim gibi 10 kişinin daha vize randevu alma konsunda sıkıntığı yaşadığını söyledi. Ve sadece projeye 2 kişi başlayabilmiş. Eğer sana sözleşme yolladılarsa evine hiç bir şekilde vazgeçemezler. Ama sözleşmeni henüz yollamadılarsa bir ihtimal vazgeçebilirler

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 11:34 am

umudxx yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:26 am Yok artık böyle demeleri çok saçma kanka bana bunu söylemediler benim gibi 10 kişinin daha vize randevu alma konsunda sıkıntığı yaşadığını söyledi. Ve sadece projeye 2 kişi başlayabilmiş. Eğer sana sözleşme yolladılarsa evine hiç bir şekilde vazgeçemezler. Ama sözleşmeni henüz yollamadılarsa bir ihtimal vazgeçebilirler
Yok imzalı sözleşmem yollandı allahtan. Bakalım bi gelişme olursa bana haber ver ben sana mail adresimi yazayım, aysdeniz97@hotmail.com
Randevu falan alabilirsen haberini bekliyorum :((

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Sal Eyl 01, 2020 1:59 pm

Herkese merhabalar,

Bugün İzmir'de başvurumu tamamladım. Forumda yazılanlardan çok faydalandım, herkese teşekkür ediyorum. Randevu bekleyen başka arkadaşlara faydası olur diye düşünerek ben de sürecimden bahsetmek istiyorum.

Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg'den direkt yüksek lisans kabulüm var. 17 Ağustos'ta iData'nın sistemi üzerinde PNR aldım. 27 Ağustos'ta randevumun 1 Eylül'e atandığına dair bilgilendirildim.

Bugün randevu saatimden 20 dk kadar önce iData ofisine gittim. Sıra numarası verildi, 30 dk kadar bekledikten sonra numaram yandı.

Bildiğiniz üzere belgelerinizin orijinallerini + 2'şer adet fotokopisini götürmeniz gerekiyor. Görevliler belgeleri 3 dosya halinde vermenizi istiyorlar. 1 dosya orijinaller, 1'er dosya da fotokopileri. Yani ikişer fotokopiyi üst üste koymadan, ayrı birer set olarak vermenizi istiyorlar. Bankoda bu şekilde düzenleyip öyle vermemi istedi görevli.

Resmi evrak listesine ek olarak forumda yazılan belgeleri de götürdüm. Götürdüğüm belgelerin listesi şöyle (yazacağım tüm belgelere ek olarak hepsinin 2'şer fotokopisini de ekledim):

- 2 adet başvuru formu
- 4 adet fotoğraf (2 tane verdim, üstüne ekstra istendi)
- Özel sağlık sigortası/AT 11
- Pasaportun resimli kısmının 2 adet fotokopisi
- Ayrıca: Pasaportunuzda işlem yapılmış, vize basılmış, giriş çıkışta damga basılmış tüm sayfalarında ikişer fotokopisini istedi. Yanımda götürmemiştim, orada çektirdim.
- Garantör belgesi (ya da bloke hesap)
- TestDaF sertifikası (ya da sizin için gerekli dil belgesi neyse o)
- Lisans diploması
- Lisans transkripti/not döküm belgesi
- Lisans diploma eki
- Burada yarım bıraktığım bir yüksek lisansım var, ona ait transkript/not döküm belgesi
- Islak imzalı nüfus kayıt örneği ve Almanca çevirisi (çeviri gerekli mi emin değilim, ben çevirttim ama)
- Almaya'daki üniversiteden kabul belgesinin çıktısı
- Eğitimin yüz yüze olacağına dair belge (Präsenzbestätigung - en önemli belgelerden birisi bu)
- Lise diplomam ve Almanca çevirisi
- E devletten aldığım Almanca adli sicil kaydı
- Anabin üzerinden alınan üniversiteninizin denklik belgesi (bu başlık altında fotoğraflı anlatılmıştı nasıl alınacağı)
- E devlet üzerinden aldığım ikametgah

Sonra görevli 4 soruluk bir form doldurmamı istedi. İngilizce ya da Almanca doldurmanız gerekiyor. Görevlinin önünde, telefonunuza vs bakmadan dolduruyorsunuz. Sorular şöyle:

-Hangi okulda ve bölümde okuyacaksınız?
-Neden bu bölümü istiyorsunuz?
-Alacağınız derslerden birkaçını sayabilir misiniz?
-Almanya'da akrabanız/aileniz var mı?

Yukarıda listediğim tüm belgeleri teslim ettim, görevli hiç birini bana iade etmedi. Ekstra belge de istemedi. "Başka belge gerekirse konsolosluk sizinle iletişime geçer, şu an için tamamdır" dedi.

Görevli, fotokopilerle birlikte orijinal belgelerimi de aldı (diploma, dil belgesi vs. hepsini). Pasaportumla beraber bu evrakların da bana kargo ile geri gönderileceğini söyledi.

Sonrasında parmak izi verdim, veznede 75€ konsolosluk ücretini Euro olarak nakit, 240 TL iData ücretini de nakit ve TL olarak ödedim.

Sonrasında üzerinde takip numarası olan bir fiş verdiler. Bununla iData üzerinden başvurunuzun takibi yapılabiliyor.

Uzun yazı için kusura bakmayın, umarım birilerinin işine yarar. Şu an vizemin gelmesini bekleyeceğim. Geldiğinde yazarım yine.

Herkese bol şans ve sabır diliyorum :)

Jala

Mesaj gönderen Jala » Sal Eyl 01, 2020 2:18 pm

umudxx yazdı: Sal Eyl 01, 2020 11:21 am Alamadım randevu, benim sorumlum sabırlı olmalıyız ve ulusal ajansla bunu konuşacağını söyledi. Normal de şimdi Almanya da olmam lazımdı, büyük ihtimal sende projene benim gibi geç başlayabilirsin.
Ben de bugün gönüllü hizmet için idatadan randevu alamadım sonrasında Ankara Elçiliğini aradım, sadece açılmadığını söyleyip durdular. Çalışanlar da vize alamıyor dediler ama konsolosluğun sitesinde çalışanlar mavi kartlılar vs. vize alabiliyor yazıyordu. Sonra ulusal ajansı aradım. Oradaki bir hanımefendi de yapabileceğimiz hiçbir şey yok Almanya'dan haber bekliyoruz dedi. Erasmus da ESC projeleri de online yapılacak ocak-şubat-marta kadar fiziksel bir aktivite öngöremiyoruz dedi. Ama bildiğim kadarıyla erasmuslular şu an gayet vize alabiliyorlar normal öğrenciler gibi. Yani hiç kimse tam net bir şey bilmiyor ve konuya hakim değiller. Bence konsolosluklara ve Almanya'ya baskı yapmaya devam etmeliyiz. Kendimizi unutturmadığımız sürece eninde sonunda açacaklar.

heddatron

Mesaj gönderen heddatron » Sal Eyl 01, 2020 2:24 pm

boredmercury yazdı: Sal Eyl 01, 2020 1:59 pm Herkese merhabalar,

Bugün İzmir'de başvurumu tamamladım. Forumda yazılanlardan çok faydalandım, herkese teşekkür ediyorum. Randevu bekleyen başka arkadaşlara faydası olur diye düşünerek ben de sürecimden bahsetmek istiyorum.

Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg'den direkt yüksek lisans kabulüm var. 17 Ağustos'ta iData'nın sistemi üzerinde PNR aldım. 27 Ağustos'ta randevumun 1 Eylül'e atandığına dair bilgilendirildim.

Bugün randevu saatimden 20 dk kadar önce iData ofisine gittim. Sıra numarası verildi, 30 dk kadar bekledikten sonra numaram yandı.

Bildiğiniz üzere belgelerinizin orijinallerini + 2'şer adet fotokopisini götürmeniz gerekiyor. Görevliler belgeleri 3 dosya halinde vermenizi istiyorlar. 1 dosya orijinaller, 1'er dosya da fotokopileri. Yani ikişer fotokopiyi üst üste koymadan, ayrı birer set olarak vermenizi istiyorlar. Bankoda bu şekilde düzenleyip öyle vermemi istedi görevli.

Resmi evrak listesine ek olarak forumda yazılan belgeleri de götürdüm. Götürdüğüm belgelerin listesi şöyle (yazacağım tüm belgelere ek olarak hepsinin 2'şer fotokopisini de ekledim):

- 2 adet başvuru formu
- Ayrıca: Pasaportunuzda işlem yapılmış, vize basılmış, giriş çıkışta damga basılmış tüm sayfalarında ikişer fotokopisini istedi. Yanımda götürmemiştim, orada çektirdim.
- Lisans diploması
- Lisans diploma eki
- Burada yarım bıraktığım bir yüksek lisansım var, ona ait transkript/not döküm belgesi
- Islak imzalı nüfus kayıt örneği ve Almanca çevirisi (çeviri gerekli mi emin değilim, ben çevirttim ama)
- Eğitimin yüz yüze olacağına dair belge (Präsenzbestätigung - en önemli belgelerden birisi bu)
- Anabin üzerinden alınan üniversiteninizin denklik belgesi (bu başlık altında fotoğraflı anlatılmıştı nasıl alınacağı)

Sonra görevli 4 soruluk bir form doldurmamı istedi. İngilizce ya da Almanca doldurmanız gerekiyor. Görevlinin önünde, telefonunuza vs bakmadan dolduruyorsunuz. Sorular şöyle:

Yukarıda listediğim tüm belgeleri teslim ettim, görevli hiç birini bana iade etmedi. Ekstra belge de istemedi. "Başka belge gerekirse konsolosluk sizinle iletişime geçer, şu an için tamamdır" dedi.

Görevli, fotokopilerle birlikte orijinal belgelerimi de aldı (diploma, dil belgesi vs. hepsini). Pasaportumla beraber bu evrakların da bana kargo ile geri gönderileceğini söyledi.

Sonrasında parmak izi verdim, veznede 75€ konsolosluk ücretini Euro olarak nakit, 240 TL iData ücretini de nakit ve TL olarak ödedim.

Sonrasında üzerinde takip numarası olan bir fiş verdiler. Bununla iData üzerinden başvurunuzun takibi yapılabiliyor.

Uzun yazı için kusura bakmayın, umarım birilerinin işine yarar. Şu an vizemin gelmesini bekleyeceğim. Geldiğinde yazarım yine.

Çok teşekkür ederiz Bored Mercury. Ben de bu vesileyle sormuş olayım. 19 Ağustos'ta direkt yüksek lisans kabulüyle İzmir İdata'dan PNR almış birileri var mı? Ben hâlâ atama bekliyorum da.

Bol şans ve sabır!

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 2:45 pm

Jala yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:18 pm Ben de bugün gönüllü hizmet için idatadan randevu alamadım sonrasında Ankara Elçiliğini aradım, sadece açılmadığını söyleyip durdular. Çalışanlar da vize alamıyor dediler ama konsolosluğun sitesinde çalışanlar mavi kartlılar vs. vize alabiliyor yazıyordu. Sonra ulusal ajansı aradım. Oradaki bir hanımefendi de yapabileceğimiz hiçbir şey yok Almanya'dan haber bekliyoruz dedi. Erasmus da ESC projeleri de online yapılacak ocak-şubat-marta kadar fiziksel bir aktivite öngöremiyoruz dedi. Ama bildiğim kadarıyla erasmuslular şu an gayet vize alabiliyorlar normal öğrenciler gibi. Yani hiç kimse tam net bir şey bilmiyor ve konuya hakim değiller. Bence konsolosluklara ve Almanya'ya baskı yapmaya devam etmeliyiz. Kendimizi unutturmadığımız sürece eninde sonunda açacaklar.
Kesinlikle katılıyorum. Ben de sürekli istanbul konsolosluğunu arıyorum mail atıyorum bu konuda. Baskıya devam bizim gibilerin olduğunu görsünler yılmalayım :(

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Sal Eyl 01, 2020 2:49 pm

eandrust yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:35 pm Ankara lisans başvurunuzu idata üzerinden mi yaptınız yoksa direkt konsoloslukla mı iletişime geçtiniz? Böyle bir öneride bulunanlar olmuştu da. Ayrıca randevunuzu yakın zaman içerisinde almıştınız? ve kodunuz 07ST miydi? Çünkü 07ST’ye açık değildi diye biliyorum. Fazla oldu sorular ama hepsine cevap verebilirseniz çok sevinirim :)
Ben de dün Ankara'dan lisans başvurum için randevu aldım. iData'yı beklemek biraz sinir bozucu saatlerce bekledim ama 07ST koduyla randevum oluşturuldu. Hatta 2 gün sonrasına randevu vereceklerdi fakat belgelerim yetişmez diye daha geç bir tarihe aldım, 18 Eylül'de konsoloslukta olacak randevum. Belgeler konusunda da lisans bölümüm ingilizce olduğu için (almanca hiç bir belge istememişlerdi) tüm belgelerimi okul başvuruma yolladığım şekilde ingilizce götüreceğim. Sanırım sadece başvuru formunu almanca doldurmam gerekecek. Hala emin değilim ama ne var ne yoksa bütün belgeleri toplayıp gitmeyi düşünüyorum.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 3:01 pm

Jala yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:18 pm Ben de bugün gönüllü hizmet için idatadan randevu alamadım sonrasında Ankara Elçiliğini aradım, sadece açılmadığını söyleyip durdular. Çalışanlar da vize alamıyor dediler ama konsolosluğun sitesinde çalışanlar mavi kartlılar vs. vize alabiliyor yazıyordu. Sonra ulusal ajansı aradım. Oradaki bir hanımefendi de yapabileceğimiz hiçbir şey yok Almanya'dan haber bekliyoruz dedi. Erasmus da ESC projeleri de online yapılacak ocak-şubat-marta kadar fiziksel bir aktivite öngöremiyoruz dedi. Ama bildiğim kadarıyla erasmuslular şu an gayet vize alabiliyorlar normal öğrenciler gibi. Yani hiç kimse tam net bir şey bilmiyor ve konuya hakim değiller. Bence konsolosluklara ve Almanya'ya baskı yapmaya devam etmeliyiz. Kendimizi unutturmadığımız sürece eninde sonunda açacaklar.
O kadar tuhaf buluyorum ki böyle yapmalarını, bende senin gibi Gönüllü Hizmet ile gideceğim. Italya Gönüllü Hizmet için randevu alınabiliyor ama Almanya da hala açılmış değil. Pandemiyi bahane ediyorlar arkadaş öğrenci lisans yüksek lisans dil kursuna gidecek adama Pandemi işlemiyor mu? Turistik de gitmiyoruz. Ulusal Vize de bile kısıtlama yapıyorlar ve Corona Test zorunluluğu var, 1 ekimden itibaren ülkeye girdiğinde karantine zorunluğu geliyor. Bu önlemleri aldıktan sonra hala Ulusal Vize randevularını kısıtlamanın amacı nedir ? Çok saçma.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 3:14 pm

Acima97 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:45 pm Kesinlikle katılıyorum. Ben de sürekli istanbul konsolosluğunu arıyorum mail atıyorum bu konuda. Baskıya devam bizim gibilerin olduğunu görsünler yılmalayım :(

email'in için çok teşekkür ederim.

Federal hükümetin 30 Haziran 2020 tarihli Avrupa Birliği Konseyi tavsiyesi üzerine 1 Temmuz 2020 tarihli kararına göre Türkiye'den giriş kısıtlamaları uygulanmaya devam ediyor.

Örneğin, aile birleşimi veya vasıflı işçiler için istisnalar vardır , ancak gönüllü hizmetlere katılanlar için değildir. Bu nedenle Ankara Büyükelçiliğimiz bu amaçla vize verememekte ve vize başvuruları için randevu almamaktadır.

Federal Hükümet, pandemideki gelişmeleri çok yakından izlemeye devam ediyor ve Avrupalı ​​ortaklarıyla birlikte düzenli aralıklarla mevcut giriş kısıtlamalarının daha fazla kaldırılıp kaldırılamayacağını ve ne ölçüde kaldırılabileceğini kontrol ediyor.

Şu anda yürürlükte olan kurallar nedeniyle size olumlu bir cevap veremeyeceğim için üzgünüm.

Saygılarımla

Adına

Dışişleri Bakanlığına mail atmıştım. Cevap bu şekilde

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 3:24 pm

Acima97 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:45 pm Kesinlikle katılıyorum. Ben de sürekli istanbul konsolosluğunu arıyorum mail atıyorum bu konuda. Baskıya devam bizim gibilerin olduğunu görsünler yılmalayım :(
Almanya Dışişleri Bakanlığına mail atmıştım cevap verdiler. Gönüllü Hizmet için Vize randevusu veremediklerini söylediler.
https://www.auswaertiges-amt.de/action/ ... 0/action/- Buradan formu oluşturup, Gönüllü Hizmet için randevu alamadığını söyleyerek durumunu anlatan mail yaz. Bende yollamıştım sende yolla göz önünde bulundururlar ileri de bir ihtimal açacakları zaman.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 3:25 pm

Almanya Dışişleri Bakanlığına mail atmıştım cevap verdiler. Gönüllü Hizmet için Vize randevusu veremediklerini söylediler.
https://www.auswaertiges-amt.de/action/ ... 0/action/- Buradan formu oluşturup, Gönüllü Hizmet için randevu alamadığını söyleyerek durumunu anlatan mail yaz. Bende yollamıştım sende yolla göz önünde bulundururlar ileri de bir ihtimal açacakları zaman.

vielen Dank für Ihre E-Mail.
Gemäß Beschluss der Bundesregierung vom 01.07.20 auf Empfehlung des Rates der Europäischen Union vom 30.06.20 gelten die Beschränkungen für Einreisen aus der Türkei fort.

Es gibt Ausnahmen z.B. für Familiennachzug oder für Fachkräfte, nicht aber für Teilnehmer an Freiwilligendiensten. Daher kann unsere Botschaft in Ankara für diesen Einreisezweck keine Visa erteilen und vergibt keine Termine zur Visumbeantragung.

Die Bundesregierung beobachtet die Entwicklungen der Pandemie weiterhin sehr genau und überprüft zusammen mit ihren europäischen Partnern in regelmäßigen Abständen, ob und inwieweit bestehende Einreisebeschränkungen weiter aufgehoben werden können.

Ich bedauere, dass ich Ihnen aufgrund der derzeit geltenden Regelungen keine positive Antwort geben kann.

Mit freundlichen Grüßen

Im Auftrag

Hildegard Effertz

Auswärtiges Amt"

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 3:32 pm

umudxx yazdı: Sal Eyl 01, 2020 3:24 pm Almanya Dışişleri Bakanlığına mail atmıştım cevap verdiler. Gönüllü Hizmet için Vize randevusu veremediklerini söylediler.
Aynen ben de yollayayım. Yolladığın maili de buraya atabilir misin örnek olsun bana da :)

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 3:54 pm

Aynı mail olarak atmayalım çünkü ben projenin ismini ve kuruluşu da yazdım. Kısacası şöyle özet söyleyim: Gönüllü Hizmet programı yapacağım ama Ankara Elçilliğinden IDATA yetkili kurumdan bir randevu alamıyorum. Vize için tüm evraklarım hazır. Kuruluş Koordinatörüm benim vize sürecimi bekliyor, gibi gibi durumunu anlat. 3-4 gün ya da en fazla 1 hafta mail cevap veriyorlar

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 01, 2020 4:03 pm

boredmercury yazdı: Sal Eyl 01, 2020 1:59 pm Herkese merhabalar,

- 2 adet başvuru formu
- Lisans diploması
- Lisans diploma eki

Biz ne verirsek onu alıyolar sanırım :) Lise diploması istememeleri lazım normalde..

kinryua

Mesaj gönderen kinryua » Sal Eyl 01, 2020 4:32 pm

Merhaba arkadaşlar, ben de bugün Ankara idata ofisinden başvurumu yaptım. Yüksek lisans için direkt kabulüm vardı.
Zaten bilinen ve götürülmesi gereken belgeler dışında ekstradan götürdüğüm belgeler:
- Almanca adli sicil kaydı ( e devlet çıktısı)
- Kabul aldığım okulun eğitim dilinin İngilizce olduğuna dair belge
- Anabin üniversite ve bölüm çıktısı

Belgelerin hepsini aldılar, bir de daha önceden de bahsedilen cevaplanması gereken bazı soruların olduğu bir doküman verdiler. Dokümandaki sorular:
- Almanca, İngilizce biliyor musunuz, nasıl öğrendiniz?
- Neden bu bölüm ve şehir?
- Neden özellikle bu üniversite?
- Mezun olduktan sonraki planlarınız neler?
- Almanya’da daha önce bulundunuz mu?
- Almanya’da akrabanız var mı?
- Mezun olduktan sonra neler yaptınız?
- Önceki eğitim hayatınız ve kariyerinizden bahseder misiniz?
Hatırladığım kadarıyla soruların hepsi bunlar.
Garibime giden tek şey orijinal belgeleri görmeden belgeleriniz tamam dediler onun dışında her şey olağan ve daha önce burada anlatılanlar gibiydi.

Bakalım artık bekleyeceğiz, umarım sizlerin de başvuruları sorunsuz geçer. :D

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Sal Eyl 01, 2020 4:54 pm

Merhaba arkadaşlar, bilen bilir benim daha önce aldığım vizem vardı ve yasaklar nedeniyle ben kullanamadan süresi bitmişti. Ağustos başında uzun çabalarımın ardından büyükelçilik e-posta ile bana bugün için randevu vermişti. Bu arada Direkt bölüm başlangıçlı yüksek lisans için gidiyorum, yani dil kursu yok öncesinde. Tüm belgelerimi fazlasıyla hazırlayarak gittim. Çok detaya girmeyeceğim belgeler ve adım adım ne olduğuyla ilgili, çünkü yaşananlar genelde olandan farklıydı.

Girişteki işlemlerden sonra belgelerimi düzenlenmesi için görevliye verdim, başvuru formunu daha yeni düzenlemişti(ilk onu yaparlar genelde) pasaport fotokopimi düzenlerken eski vizemi gördü ve ben de bunun üzerine kısaca olanları anlattım. Daha sonra kendisi bankodaki birkaç görevliyle görüştükten sonra direkt banko için sıra almamı onlar belge isterse vermemi söyledi. Kısacası belgelerim düzenlenmedi.

Bir bankoya geçtim sıram gelince ve daha önce Şubat ayında görüştüğüm hanımdı. Kendisine UPS formu, Başvuru formu ve sadece pasaport fotokopisinden oluşan belgelerimi verdim ve durumumu anlattım. Yan bankodaki görevliye de birkaç soru sordu. Sonra kalktı ve geliyorum diyerek gitti, elinde Şubattaki başvurumun dosyasıyla geri geldi ve 'daha önce de benmişim' diyerek gülümser bir şekilde geri döndü. Bilgisayarda bazı şeyler doldurdu, parmak izlerim alındı ve daha sonra benim sormam üzerine güncel sigorta belgemi ve üniversiteden aldığım Präsenzbestätigung belgesini aldı ve eski dosyama ekledi.

Ne zamana hazır olabileceğini sorduğumda belgelerin Almanya'ya gitmeyeceğini ve birkaç güne pasaportumun elimde olacağını söyledi. Kısacası daha önce e-posta ile yapılan yenileme işlemlerini bana orada yüz yüze yaptırmış oldular :D Yenileme olduğu için ücret de ödemedim. Bilginiz olsun, olabildiğince özet yazmaya çalıştım ve detaylara girmedim :)

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 01, 2020 5:05 pm

irmak_alp yazdı: Sal Eyl 01, 2020 4:54 pm Merhaba arkadaşlar, bilen bilir benim daha önce aldığım vizem vardı ve yasaklar nedeniyle ben kullanamadan süresi bitmişti. Ağustos başında uzun çabalarımın ardından büyükelçilik e-posta ile bana bugün için randevu vermişti. Bu arada Direkt bölüm başlangıçlı yüksek lisans için gidiyorum, yani dil kursu yok öncesinde. Tüm belgelerimi fazlasıyla hazırlayarak gittim. Çok detaya girmeyeceğim belgeler ve adım adım ne olduğuyla ilgili, çünkü yaşananlar genelde olandan farklıydı.

Girişteki işlemlerden sonra belgelerimi düzenlenmesi için görevliye verdim, başvuru formunu daha yeni düzenlemişti(ilk onu yaparlar genelde) pasaport fotokopimi düzenlerken eski vizemi gördü ve ben de bunun üzerine kısaca olanları anlattım. Daha sonra kendisi bankodaki birkaç görevliyle görüştükten sonra direkt banko için sıra almamı onlar belge isterse vermemi söyledi. Kısacası belgelerim düzenlenmedi.

Bir bankoya geçtim sıram gelince ve daha önce Şubat ayında görüştüğüm hanımdı. Kendisine UPS formu, Başvuru formu ve sadece pasaport fotokopisinden oluşan belgelerimi verdim ve durumumu anlattım. Yan bankodaki görevliye de birkaç soru sordu. Sonra kalktı ve geliyorum diyerek gitti, elinde Şubattaki başvurumun dosyasıyla geri geldi ve 'daha önce de benmişim' diyerek gülümser bir şekilde geri döndü. Bilgisayarda bazı şeyler doldurdu, parmak izlerim alındı ve daha sonra benim sormam üzerine güncel sigorta belgemi ve üniversiteden aldığım Präsenzbestätigung belgesini aldı ve eski dosyama ekledi.

Ne zamana hazır olabileceğini sorduğumda belgelerin Almanya'ya gitmeyeceğini ve birkaç güne pasaportumun elimde olacağını söyledi. Kısacası daha önce e-posta ile yapılan yenileme işlemlerini bana orada yüz yüze yaptırmış oldular :D Yenileme olduğu için ücret de ödemedim. Bilginiz olsun, olabildiğince özet yazmaya çalıştım ve detaylara girmedim :)
Çok iyi bir haber. Umarım belirtilen sürede çözerler :)

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 5:07 pm

irmak_alp yazdı: Sal Eyl 01, 2020 4:54 pm Merhaba arkadaşlar, bilen bilir benim daha önce aldığım vizem vardı ve yasaklar nedeniyle ben kullanamadan süresi bitmişti. Ağustos başında uzun çabalarımın ardından büyükelçilik e-posta ile bana bugün için randevu vermişti. Bu arada Direkt bölüm başlangıçlı yüksek lisans için gidiyorum, yani dil kursu yok öncesinde. Tüm belgelerimi fazlasıyla hazırlayarak gittim. Çok detaya girmeyeceğim belgeler ve adım adım ne olduğuyla ilgili, çünkü yaşananlar genelde olandan farklıydı.

Şöyle güzel gelişmelere hasret kaldık :DD Darısı bana ve diğer sorun yaşayan arkadaşlara

Kilitli