Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
umudxx

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen umudxx » Pzt Ağu 31, 2020 9:05 pm

Acima97 yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 9:00 pm Bana gönderen kuruluşum 31 inden itibaren açılacak kodunuza randevular demişti öyle bir duyum almıslar fakat bugün alamadım.. telefondaki hanfendi de düzenli olarak aramaya devam edin bir gelişme olursa haberiniz olur dedi. İdata ile telefon görüşmesi her gün yapıldığında alıl sağlığı için ne kadar sağlam bişi olur ondan emin değilim ama ben de yarın aricam...
Öyle dediyse umarım doğrudur cidden sıkıntılı süreç bende 1 eylül de Almanya da olmam gerekiyordu, randevu alamadım bile. Yarin tekrar arayalım soralım umarım alabiliriz

Ogrenci99

Mesaj gönderen Ogrenci99 » Pzt Ağu 31, 2020 9:14 pm

Umutt yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:56 pm Direk eğiteme mi başlayacaksınız, yoksa dil kursu+lisans eğitimi mi yapacaksınız ? Benim Dil kursu+lisans eğitimiydi, şubat sonunda görüşmemi yaptım ama hala vizem gelmedi. Hiç bir mesaj falan da gelmedi hala bekliyorum öyle
Direk eğitime başlayacağım.

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Pzt Ağu 31, 2020 9:35 pm

Ogrenci99 yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:37 pm Gidiş amacım soruldu. Nasıl finanse edeceğim soruldu (benim bloke hesabım vardı). Onun dışında dil sertifikalarımın puanlarına bakıldı. Çok bir şey sorulmadı. Kalıcak yerim benim de belli değil. Sonstiges i işaretleyip kalacak yeri daha sonra kiralayacağımı yazdım açıklama kısmına ve yukarıdaki adres kısmında kalacağım şehiri ve posta kodunu yazdım. Cadde/Sokak kısmını boş bıraktım. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
Ben de bloke hesap açtım, acaba başvuru kağıdında ne yazmam gerekir nasıl finanse edileceğimi soran yerde ?

Ogrenci99

Mesaj gönderen Ogrenci99 » Pzt Ağu 31, 2020 9:38 pm

gzdeko yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 9:35 pm Ben de bloke hesap açtım, acaba başvuru kağıdında ne yazmam gerekir nasıl finanse edileceğimi soran yerde ?
Eğitimimi ailem finanse edicek yazıp parantez içinde bloke hesap diye belirtebilirsin bence. Tabi ki almanca olarak :D

doga

Mesaj gönderen doga » Pzt Ağu 31, 2020 9:46 pm

Ogrenci99 yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 8:37 pm Gidiş amacım soruldu. Nasıl finanse edeceğim soruldu (benim bloke hesabım vardı). Onun dışında dil sertifikalarımın puanlarına bakıldı. Çok bir şey sorulmadı. Kalıcak yerim benim de belli değil. Sonstiges i işaretleyip kalacak yeri daha sonra kiralayacağımı yazdım açıklama kısmına ve yukarıdaki adres kısmında kalacağım şehiri ve posta kodunu yazdım. Cadde/Sokak kısmını boş bıraktım. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
Bazısına hangi derslerin görülceği falan da soruluyormuş öyle bir soru almadınız sanırımm, ben de cevaplarınız için çok teşekkür ederim

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Pzt Ağu 31, 2020 10:09 pm

Ogrenci99 yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 9:38 pm Eğitimimi ailem finanse edicek yazıp parantez içinde bloke hesap diye belirtebilirsin bence. Tabi ki almanca olarak :D
Teşekkürler.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzt Ağu 31, 2020 10:38 pm

Merhaba,
Bugün İstanbul Konsolosluğunda Lisans için randevum vardı.
Aşağıdaki belgelerle beraber randevuya gittim.
1) Başvuru Formu x2
2) Fotoğraf x2
3) Pasaportumun resimli yüzünün 2 fotokopisi
4) Almanca öğrenci belgem x2
5) Almanca transkript belgem x2 (ben bu belgeleri okulumdan direkt almanca alabilmiştim.)
6) Almanca CV x2
7) Almanca motivasyon mektubum x2 (okumadı hatta hiç bakmadı diyebilirim)
8) AT/11 belgesi ve 2 fotokopisi
9) DSH belgem ve 2 fotokopisi
10) Nüfus müdürlüğünden aldığım ıslak imzalı Nüfus kayıt örneği (Türkçe) ve 2 fotokopisi)
11) Garantör belgem ve 2 fotokopisi
12) Üniversiteden kabul belgem x2
13) Derslerin yüz yüze olduğunu belirten belge x2
Bu belgeleri işleme aldılar.

Ben ekstra forumda okuyarak yanıma
1) e devletten iki tane almanca sabıka kaydı
2) e devletten nüfus kayıt örneği
3) Randevu oluşturuldu mailinin çıktısı
4) İdata çağrı merkezi ile konuştuğumda 07ST yazdığını da göstermen gerekebilir yanında bulunsun demişlerdi onu
5) Dönem başlangıç tarihleri yazan bir Termin Plan
6) Yurtlara başvurduğumu gösteren mail çıktısı
Bu belgeleri de almıştım fakat bu belgeleri bana sormadılar ve almadılar.

Aklımda kalan birkaç soru da şu şekilde, formu doğrulatan çok da zor veya şaşırtıcı olmayan sorular soruluyor
1) Garantörünün yanında mı kalacaksın? Nerde kalacaksın?
2) Neden bu bölüm?
3) Almanya’da tanıdınığınız akrabanız var mı?
4) Alacağın derslerden birkaçını sayabilir misin?
5) Neden Almanya?
6) Dil seviyesiyle alakalı sorular sorulabiliyor

Bunlara ek olarak bir öneride bulunmak istiyorum. Yüz yüze eğitim olacağını gösteren belge gerçekten çok önemli. Eğer randevu gününüze kadar bu belgeyi alamazsanız internet sitelerinde böyle olduğunu gösteren söyleyen bir sayfa varsa en azından onu gösterebilirsiniz. Bu belge gelene kadar en azından iç rahatlatıcı olabilir. Belgeleriniz tamsa stres yapmaya gerek olmayan bir ortam. Ben çok stresliydim. Bunu burda okumak beni rahatlatabilirdi.

Bir de duyduğum gördüğüm kadarıyla henüz şartlı kabul almış arkadaşların başvuruları kabul edilmiyor. Eğer istenirse sıraya alınıyor. Tabi bunun doğruluğunu eğer randevu aldıysanız giderek öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdirr

exectus

Mesaj gönderen exectus » Pzt Ağu 31, 2020 10:50 pm

Kuss yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:38 pm Merhaba,
1) Başvuru Formu x2
2) Fotoğraf x2
5) Almanca transkript belgem x2 (ben bu belgeleri okulumdan direkt almanca alabilmiştim.)
6) Almanca CV x2
10) Nüfus müdürlüğünden aldığım ıslak imzalı Nüfus kayıt örneği (Türkçe) ve 2 fotokopisi)

4) İdata çağrı merkezi ile konuştuğumda 07ST yazdığını da göstermen gerekebilir yanında bulunsun demişlerdi onu

Aklımda kalan birkaç soru da şu şekilde, formu doğrulatan çok da zor veya şaşırtıcı olmayan sorular soruluyor
2) Neden bu bölüm?
5) Neden Almanya?

Bunlara ek olarak bir öneride bulunmak istiyorum. Yüz yüze eğitim olacağını gösteren belge gerçekten çok önemli. Eğer randevu gününüze kadar bu belgeyi alamazsanız internet sitelerinde böyle olduğunu gösteren söyleyen bir sayfa varsa en azından onu gösterebilirsiniz. Bu belge gelene kadar en azından iç rahatlatıcı olabilir. Belgeleriniz tamsa stres yapmaya gerek olmayan bir ortam. Ben çok stresliydim. Bunu burda okumak beni rahatlatabilirdi.

Bir de duyduğum gördüğüm kadarıyla henüz şartlı kabul almış arkadaşların başvuruları kabul edilmiyor. Eğer istenirse sıraya alınıyor. Tabi bunun doğruluğunu eğer randevu aldıysanız giderek öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Ortalama nezaman sonuçlanacağı hakkında herhangi bir şey sordunuz mu acaba?

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzt Ağu 31, 2020 11:02 pm

exectus yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:50 pm Ortalama nezaman sonuçlanacağı hakkında herhangi bir şey sordunuz mu acaba?
3-4 hafta dedi

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Pzt Ağu 31, 2020 11:05 pm

Kuss yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:38 pm Merhaba,
1) Başvuru Formu x2
2) Fotoğraf x2
6) Almanca CV x2

2) Neden bu bölüm?
5) Neden Almanya?

Bilgilendirmeniz için teşekkürler, DSH belgesi dediğiniz nedir ?

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Pzt Ağu 31, 2020 11:08 pm

gzdeko yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 11:05 pm Bilgilendirmeniz için teşekkürler, DSH belgesi dediğiniz nedir ?
DSH bir Almanca dil sertifikası TestDaF gibi.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzt Ağu 31, 2020 11:09 pm

gzdeko yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 11:05 pm Bilgilendirmeniz için teşekkürler, DSH belgesi dediğiniz nedir ?
Ne demek, dil belgesi

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Pzt Ağu 31, 2020 11:13 pm

Kuss yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 11:09 pm Ne demek, dil belgesi
Teşekkürler..

merve94_

Mesaj gönderen merve94_ » Sal Eyl 01, 2020 3:32 am

Merhabalar ben de bu süreçte forumdan çok yararlı bilgiler edindim. Teşekkür ederim yardımcı olan herkese.

Görüşmeye hazırlanan arkadaşlara yardımcı olması açısından kısaca yüksek lisans için yaptığım vize görüşmemi özetleyeyim.

İngilizce tercüme kabul ediliyor. Diplomamın orjinali hem tr hem ingilizceydi, transkript ingilizce, özgeçmişi de ing teslim ettim. Bir tek motivasyon mektubumu almanca hazırladım. Vukuatlı nüfus kağıdı da türkçeydi.

Bölümüm almanca olduğu için almanca mülakat yaptık. Sorulan sorular: İlk dönem hangi dersleri alacaksın, neden bu üniversite ve neden Almanya.

Sizin sorunuz var mı diye sordu görevli. Ne zaman sonuçlanır dedim :) 3-4 hafta dendi bana da.

Bu arada çok fazla bilgi kirliliği olan bir konuya açıklık getirmek isterim: AT11'in başladığı tarihten önce (yani semester başlangıcından önce) Almanya'ya seyahat etmek istiyorsanız, seyahat ettiğiniz günden sigortanın başlangıç tarihine kadar geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Eğer AT11 başladığı gün veya günden sonra Almanya'ya seyahat edecekseniz ek bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanıza gerek yok. Ben 2 hafta önceden gitmeyi planladığım için Axa'dan yaptırdım. O şekilde kabul edildi. Bilginize.

Herkese bol şans diliyorum. Vize geldiğinde tekrar güncellerim :)

studi

Mesaj gönderen studi » Sal Eyl 01, 2020 7:05 am

Merhaba, Benim de 18 Ağustos'ta oluşturduğum randevu 15 Eylül'e atanmış İstanbul IDATA'da bilginiz olsun. Fakat benim başvurduğum üniversiteler Eylül ortasında sonuçları açıklayacağı için randevu tarih değişikliği yapmak durumunda kaldım. Tarih değişikliği için en baştan bir randevu numarası atanıyor ve tekrar beklemeye başlıyorsunuz.

meliksahg

Mesaj gönderen meliksahg » Sal Eyl 01, 2020 9:36 am

Merhabalar. Bugün iData'yı arayıp 07ST kodu ile 11 Eylül için İzmir konsolosluğundan randevu aldım. Bu arada lisans için direk kabülüm var.

simaysakar

Mesaj gönderen simaysakar » Sal Eyl 01, 2020 9:39 am

hazals yazdı: Pzt Ağu 31, 2020 10:51 am Bugün İstanbul başkonsoloslukta vize görüşmem vardı. Lisans + dil kursu veya dil kursu + Master başvurularının açılmadığını iDATA’nın hata yaptığını söylediler.

Başvurumu geri çekmemi tavsiye edip bir belge verdi gişedeki bayan. Yoksa doğruca red yiyeceğimi söyledi.

Gidecek veya randevu almak isteyenlerin bilgisi olsun. Yalnızca doğrudan üniversite başvuruları dikkate alınıyor. Bu kış muhtemelen şarkı kabul başvuruları alınmayacakmış.
Benim de lisans için şartlı kabulüm var. Günlerdir her gün arayıp İzmir Konsolosluğundan vize randevusu almaya çalışıyorum.Bir süredir randevuların dolu olduğunu, bu hafta açılacağını söylemişlerdi ve bu sabah 21 Eylüle randevu alabildim. Bu yazdığınızı görmek çok üzücü oldu çünkü ben de randevu aldım diye seviniyordum. Siz de bütün belgelerinizi hazırlamış planınızı ona göre yapmışsınız , hata oldu diyip kapıdan çevirmek nasıl bir saçmalık? Bu konuda bir araya gelip toplu olarak iletişime geçmemiz gerek. Bu durumda olanlar bana ulaşabilir mi?
mail adresim : simaysakarr@gmail.com

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 10:40 am

Arkadaşlar aranızda hiç 03BF Koduyla idatadan randevu alabilen var mı? Ben gönüllülük için gideceğim. Idatanın sitesinde gönüllülük seçeneklerini seçince 03BF kodunu veriyor fakat randevular açık değil deniyo bana acaba bunu başarıp aynı şartlarda randevu alabilen bir tane allahın kulu var mı gerçekten ağlicam çünkü :(

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Sal Eyl 01, 2020 10:57 am

Acima97 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 10:40 am Arkadaşlar aranızda hiç 03BF Koduyla idatadan randevu alabilen var mı? Ben gönüllülük için gideceğim. Idatanın sitesinde gönüllülük seçeneklerini seçince 03BF kodunu veriyor fakat randevular açık değil deniyo bana acaba bunu başarıp aynı şartlarda randevu alabilen bir tane allahın kulu var mı gerçekten ağlicam çünkü :(
Bende aynı dertteyim şu an onun icin arıyorum 5. sıradayım büyük ihtimal randevu veremicekler. Çünkü 2 haftadır uğraşıyorum

Acima97

Mesaj gönderen Acima97 » Sal Eyl 01, 2020 11:07 am

umudxx yazdı: Sal Eyl 01, 2020 10:57 am Bende aynı dertteyim şu an onun icin arıyorum 5. sıradayım büyük ihtimal randevu veremicekler. Çünkü 2 haftadır uğraşıyorum
Ben de sabah idatayı aradım bana vermediler konsolosluğu aradım gönüllülüğün önceliği olmadığı için şuan randevuları açık değil dedi. Almanyadaki kurumum baya baskı yapıyor gidebilmem için konsolosluğa mail atmayı falan deneyecek bugün. Konsolosluktaki bayan da düzenli olarak idatayı arayıp takipte kalmaktan baska çereniz yok gibi dedi..

Kilitli