Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Evde b1 seviyesine ulaşmak

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Evde b1 seviyesine ulaşmak

Mesaj gönderen dabadee » Cum Ağu 28, 2020 7:17 pm

Durcheinander yazdı: Cum Ağu 28, 2020 6:40 pm Sıfır almancayla gelene nasıl almanca anlatıyorlar mesela
Bilmiyorum ama bulunduğun kurun kelimeleri ile akıcı cümleler kuruyorlar. Herşeyi anlıyorsun. Yani o yana bir sıkıntın olmasın. Herkesin anlayacağı şekilde konuşuyorlar.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Cum Ağu 28, 2020 7:49 pm

dabadee yazdı: Cum Ağu 28, 2020 7:17 pm Bilmiyorum ama bulunduğun kurun kelimeleri ile akıcı cümleler kuruyorlar. Herşeyi anlıyorsun. Yani o yana bir sıkıntın olmasın. Herkesin anlayacağı şekilde konuşuyorlar.
Hocam günde 50 kelime öğrensem. Bir gramer kitabı bitirsem. Memriseda duolingoda pratik yapsam bir yandan da bir şeyler dinlesem. 4-5 ayda b1 seviyesine gelebilir miyim? Retorik bir soru gibi ama gerçekten bilmiyorum b1 seviyesi ne istiyor bu çalışma yeter mi? Bir de goethe sınavına girdikten sonra sonuçlar ne zaman geliyor?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cum Ağu 28, 2020 8:02 pm

Durcheinander yazdı: Cum Ağu 28, 2020 7:49 pm Hocam günde 50 kelime öğrensem. Bir gramer kitabı bitirsem. Memriseda duolingoda pratik yapsam bir yandan da bir şeyler dinlesem. 4-5 ayda b1 seviyesine gelebilir miyim? Retorik bir soru gibi ama gerçekten bilmiyorum b1 seviyesi ne istiyor bu çalışma yeter mi? Bir de goethe sınavına girdikten sonra sonuçlar ne zaman geliyor?
Günde 50 kelime ezberlersin ama öğrenemezsin. Almanyada pek yoğun diyemeyeceğim bir programla 0 dan b1 yapman 6 ay sürüyor. B1 için daha çok Tisch, tür gibi objeleri çok öğrenmeyeceksin. Daha çok fiileri öğreneceksin. Anrufen, vorschläge, sich wachsen vs.. Tabi bundanda önemlisi grammer. En önemlisi grammer. A2-B1 präteritum, Konjunktiv vs.. konular var. Goethe bilmiyorum. Daha önce hiç dil sınavına girmedim.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Cum Ağu 28, 2020 8:07 pm

dabadee yazdı: Cum Ağu 28, 2020 8:02 pm Günde 50 kelime ezberlersin ama öğrenemezsin. Almanyada pek yoğun diyemeyeceğim bir programla 0 dan b1 yapman 6 ay sürüyor. B1 için daha çok Tisch, tür gibi objeleri çok öğrenmeyeceksin. Daha çok fiileri öğreneceksin. Anrufen, vorschläge, sich wachsen vs.. Tabi bundanda önemlisi grammer. En önemlisi grammer. A2-B1 präteritum, Konjunktiv vs.. konular var. Goethe bilmiyorum. Daha önce hiç dil sınavına girmedim.
Nasıl çalışmamı önerirsiniz peki? Bildiğiniz ekstra kaynaklar vs varsa çok iyi olur.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ağu 28, 2020 8:52 pm

Durcheinander yazdı: Cum Ağu 28, 2020 8:07 pm Nasıl çalışmamı önerirsiniz peki? Bildiğiniz ekstra kaynaklar vs varsa çok iyi olur.
Inan bana oyle ezber olur ve ogrendigini sanirsin anlaminida bilirsin ama asla cumle kuramazsin kelimeyi ogren ama sonra cumle kur grammere bogma kendini fazla bu kadar kelime ile b1 olurum die bir sey sacma olur goethe b1 kelime listesi 3140 kelime a2 yine 1200 kusur a1 bile 600 mu neydi o kelime listelerinde cumlelerde kurulmus onu incele ordaki kelimeler onemli bayagu
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cum Ağu 28, 2020 9:10 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Ağu 28, 2020 8:52 pm Inan bana oyle ezber olur ve ogrendigini sanirsin anlaminida bilirsin ama asla cumle kuramazsin kelimeyi ogren ama sonra cumle kur grammere bogma kendini fazla bu kadar kelime ile b1 olurum die bir sey sacma olur goethe b1 kelime listesi 3140 kelime a2 yine 1200 kusur a1 bile 600 mu neydi o kelime listelerinde cumlelerde kurulmus onu incele ordaki kelimeler onemli bayagu
Kursta şunu farkettim, herşeyi bokunu çıkarmadan gerektiği kadar planlı bir şekilde veriyorlar. Almanca öğrenirken kendimi hiç grammer boğmadım. Kurs + evde 30dk çalışmak o grammeri gayet iyi anlamama yetiyor. Normal şartlar altında durum böyle ama 5 ayda B1 istiyorsa ve türkiyede yaşıyorsa kendini biraz grammeri boğması hem kelime öğrenme hemde cümle kurma açısından mantıklı olur. Ezber öğrenmek değildir, öğrenmek ezber değildir. Yani öğrendiği taktirte sabaha kadar grammer çalışsa gene sıkıntı olmaz.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cum Ağu 28, 2020 9:28 pm

Durcheinander yazdı: Cum Ağu 28, 2020 7:49 pm Hocam günde 50 kelime öğrensem. Bir gramer kitabı bitirsem. Memriseda duolingoda pratik yapsam bir yandan da bir şeyler dinlesem. 4-5 ayda b1 seviyesine gelebilir miyim? Retorik bir soru gibi ama gerçekten bilmiyorum b1 seviyesi ne istiyor bu çalışma yeter mi? Bir de goethe sınavına girdikten sonra sonuçlar ne zaman geliyor?
Asla ara vermemek şartıyla sana bahsettiğim Anki ile(Memrise gibi ama çok daha gelişmiş ve başta anlaması zor.) 5 ayda B1 kelimelerinin hepsini ezberlemiş hatta öğrenmiş olursun ama öğrenmiş olman için günlük iyi bir miktar okuma ve dinleme yapman lazım. Kelime öğrenme açısından söylüyorum bunu, gramer için bir şey diyemem. Kendim bu yöntemi kullanarak günde 50 yeni kelime öğrendim, 2-3 ay içinde B1 kelimeleri bitti ama devam edip kelimeleri muhafaza etmeye uğraştım. Anki uygulamasını en azından araştırmanı öneririm.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ağu 28, 2020 9:47 pm

dabadee yazdı: Cum Ağu 28, 2020 9:10 pm Kursta şunu farkettim, herşeyi bokunu çıkarmadan gerektiği kadar planlı bir şekilde veriyorlar. Almanca öğrenirken kendimi hiç grammer boğmadım. Kurs + evde 30dk çalışmak o grammeri gayet iyi anlamama yetiyor. Normal şartlar altında durum böyle ama 5 ayda B1 istiyorsa ve türkiyede yaşıyorsa kendini biraz grammeri boğması hem kelime öğrenme hemde cümle kurma açısından mantıklı olur. Ezber öğrenmek değildir, öğrenmek ezber değildir. Yani öğrendiği taktirte sabaha kadar grammer çalışsa gene sıkıntı olmaz.
Zaten grammersiz olmaz ben bogmasin demek istedim grammer konulari bitince millet seviye bitiyor saniyor o yuzden :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Cum Ağu 28, 2020 10:18 pm

hanzas yazdı: Cum Ağu 28, 2020 9:28 pm Asla ara vermemek şartıyla sana bahsettiğim Anki ile(Memrise gibi ama çok daha gelişmiş ve başta anlaması zor.) 5 ayda B1 kelimelerinin hepsini ezberlemiş hatta öğrenmiş olursun ama öğrenmiş olman için günlük iyi bir miktar okuma ve dinleme yapman lazım. Kelime öğrenme açısından söylüyorum bunu, gramer için bir şey diyemem. Kendim bu yöntemi kullanarak günde 50 yeni kelime öğrendim, 2-3 ay içinde B1 kelimeleri bitti ama devam edip kelimeleri muhafaza etmeye uğraştım. Anki uygulamasını en azından araştırmanı öneririm.
Bir göz atayım hocam. Nasıl kullanıyoruz bunu tam olarak?

selkrdmn

Mesaj gönderen selkrdmn » Cmt Ağu 29, 2020 12:55 pm

Öncelikle dili en iyi şekilde nasıl öğrendiğini bulmanı tavsiye ediyorum . Kendimden örnek vereyim ben çok fazla ingilizce kursuna gittim ve kursta dil öğrenemediğimi farkettim ve kendi yöntemimle öğrenmeye karar verdim. Benim yöntemimle evde kendi başıma daha fazla öğrendim. Benim yöntemim : 'izle-tekrar et - yaz'. Şuan Almancayı da bu yöntemle sıfırdan başladım ve ilerlemem kursa göre daha iyi. Gireceğin herhangi bir dil sınavı olabilir DSH , İELTS , GOETHE vb. bunları detaylı incelersen sana tamamen gramer dayatmıyorlar. Yazılı kısımda belli başlı kalıpları öğrenirsen yeter diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ağu 29, 2020 1:39 pm

selkrdmn yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 12:55 pm Öncelikle dili en iyi şekilde nasıl öğrendiğini bulmanı tavsiye ediyorum . Kendimden örnek vereyim ben çok fazla ingilizce kursuna gittim ve kursta dil öğrenemediğimi farkettim ve kendi yöntemimle öğrenmeye karar verdim. Benim yöntemimle evde kendi başıma daha fazla öğrendim. Benim yöntemim : 'izle-tekrar et - yaz'. Şuan Almancayı da bu yöntemle sıfırdan başladım ve ilerlemem kursa göre daha iyi. Gireceğin herhangi bir dil sınavı olabilir DSH , İELTS , GOETHE vb. bunları detaylı incelersen sana tamamen gramer dayatmıyorlar. Yazılı kısımda belli başlı kalıpları öğrenirsen yeter diye düşünüyorum.
Kursa göre değişiyor. Annemin ana dili almanca türkiyede kurs öğretmenliği yapmıştı bana oradaki hocaların almancalarının düzgün olmadığını belirtmişti. Yani native olmayan yada native kadar iyi bilmeyen birinden dil öğrenmek olmuyor. Türkiyede okulda bize verilen almanca dersiyle buradaki kurs arasinda çok büyük kalite farkı var. Özel okulda almanca diye insanlar 17 yilda du bist'in anlamını dahi bilmiyorlardı. Ama okula sorarsan hem almanca hem ingilizce öğretiyorlar. 17 yılda kimse du bistin ne demek olduğunu bile bilmiyorsa başlasınlar böyle eğitime.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Cmt Ağu 29, 2020 2:59 pm

Daha önce goethe sınavlarına giren varsa söyleyebilir mi? Sınavın sonuçları ne kadar sürede açıklanıyor?

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Cmt Ağu 29, 2020 3:18 pm

1 hafta

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ağu 29, 2020 4:36 pm

Durcheinander yazdı: Cum Ağu 28, 2020 6:40 pm Sıfır almancayla gelene nasıl almanca anlatıyorlar mesela
Bilmiyorum. Tek diyebileceğim senin anlayabileceğin şekilde anlatıyorlar herşeyi. Yani o yana sıkıntın olmasın.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Cmt Ağu 29, 2020 8:39 pm

yagmurozdemir yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 3:18 pm 1 hafta
Başarısız olursak bir daha başvurabiliyoruz değil mi ? Ya da bir limiti var mı?

OguzhanK

Mesaj gönderen OguzhanK » Cmt Ağu 29, 2020 9:44 pm

Sıfır Almanca ile kabul alsan bile eğitime sıfırdan başlamıyor sun çünkü konsolosluk en az A2 veya B1 istiyor zaten

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ağu 29, 2020 10:46 pm

OguzhanK yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 9:44 pm Sıfır Almanca ile kabul alsan bile eğitime sıfırdan başlamıyor sun çünkü konsolosluk en az A2 veya B1 istiyor zaten
Ahahaha doğru. Ama bizim kursta A1 den başlayan hintli, ugandamıydı kenyamıydı unuttum birileri var. Biri informatiker diğeri Arzt (ikiside daha okuyor)

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Cmt Ağu 29, 2020 10:50 pm

Ben ilk girdiğimde almıştım b1 sertifikasını ama tekrar tekrar girenleri duyuyorum bir sınırlama olduğunu sanmıyorum.

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cmt Ağu 29, 2020 10:59 pm

yagmurozdemir yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 10:50 pm Ben ilk girdiğimde almıştım b1 sertifikasını ama tekrar tekrar girenleri duyuyorum bir sınırlama olduğunu sanmıyorum.
bende a2 sertifikası aldım şu an b1 çalışıyorum. Kelime listesini yazıyorum daha bitiremedim ve grammer çalışıyorum. B1 konuların bitmesine az kaldı, simdiden sınava yönelik sprechen ve schreiben çalışmaları yapıyorum ama hala eksikliğim var. 3 Ay sonra İzmir de b1 sınavı var, sen ne önerirsin? Sen nasıl çalışmıştın şimdiden teşekkür ederim

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Cmt Ağu 29, 2020 11:34 pm

Ben gramer ağırlıklı çalışmadım daha çok kelime ağırlıklı çalıştım. Gramerde konulara genel olarak hakimdim ama en çok bağlaçlara ağırlık verdim. Çünkü hem konuşmada hem yazmada bence zenginleştiriyor. Kelime listesinde de kelimelerin yanındaki cümleleri incelersen kalıcı olabilir. B1 asla yapılamayacak bir sınav değil bence korkma.3 ayda da rahat öğrenirsin. Ben konuşmada çok korkuyordum ama zaten sunum yapıyorsun belirli kalıplar var onlara çalıştım akıp gidiyor öyle olunca en yüksek o gelmişti hatta. Kelime çalışırken de bence kelimeleri ezberlemek yerine yazma ve konuşma çalışmalarında kullanırsan daha kalıcı olur. Son 2 hafta da full sınav örneği çözdüm. Şimdilik aklıma gelenler bu kadar umarım faydası olur.