Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2020

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
exectus

Re: Vize Ani Defteri - 2020

Mesaj gönderen exectus » Cum Ağu 28, 2020 6:32 pm

OezenEC yazdı: Cum Ağu 28, 2020 1:11 pm Fiziksel katılım belgesi olarak ne verdiniz? Benim görüşme günümde neredeyse herkes TUM kabulü ile gelmişti. Okul aşağıdaki belgeyi vize için fiziksel katılım belgesi amaçlı kullanılacağını söylediğinden biz de hepimiz o belgeyi verdik. Aslında belge yeterli görülüyor ama insanın içine şüphe düşmüyor değil. Gerçi o belge kabul edilmeseydi vizeyi işleme bile koymayıp geri yollardılar bizi.

Belge şu :

Resim
Merhaba. Kusura bakmayın yanıt vermemişim. Ben fiziksel katılım belgesini kendi bölümümden aldım. Derslerin başlangıç tarihinin yanında orada bulunmam gerektiğini, laboratuvar derslerinin ve sınavların yüzyüze yapılacağı yazıyor. Hem Almanca hem de İngilizce dilinde istedim belgeyi gönderdiler. Sizin fotoğrafta gönderdiğiniz yazı da bunun aynısı sanırım. Sorun çıkmaması lazım.

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Cum Ağu 28, 2020 6:42 pm

gzdeko yazdı: Cum Ağu 28, 2020 3:41 pm Merhaba arkadaşlar, daha önce de yazmıştım 2 eylülde vize görüşmem diye. Bloke hesap açmak için dün fintibaya giriş yaptım bugün para aktarmak istedim ama ziraatin altyapısından mı kaynaklı bilmiyorum swift işlemi gerçekleştiremedim. Bu durumda Pazartesi işlemi yapmak zorunda kalıyorum. Sizce çarşamba gününe kadar para aktarılır mı bloke hesaba ya da aktarılmazsa parayı bloke hesaba aktardığıma dair dekontla gitsem vize görüşmesine kabul ederler mi ?
Aynisi vize randevumda benim de basima gelmisti. Fintiba onayi almam biraz gecikmisti. Ben de Türkiye'deki bankanin bana verdigi swift dekontunu götürüp, swift islemi yaptigimi ancak Fintiba bankasinin henüz bunu onaylamadigini söylemistim. Konsolosluktakiler bunu hic sorun etmediler. Fintiba'dan onay yazisi aldiginda bu belgeyi bize randevu almadan teslim edebilirsin demislerdi. Güvenlikteki görevlige 2 dk belge teslimi icin geldigini söyleyip randevu almadan konsolosluga girebilirsin demislerdi. (Sanirim bir kagit mi ne vermislerdi güvenlige göstermem icin tam detayini hatirlamiyorum ama randevu almadan tekrar konsolosluga girmistim) Ben de 2-3 gün sonra Fintiba'dan aldigim belgeyi de teslim etmistm. Hic sorun cikarmamislardi. Sadece durumu anlatip, nazik bir sekilde ne yapabilecegini sorarsan mühtemelen Fintiba belgesini getirmen icin ek süre verirler diye tahmin ediyorum.

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Cum Ağu 28, 2020 6:46 pm

Kerem12 yazdı: Cum Ağu 28, 2020 6:42 pm Aynisi vize randevumda benim de basima gelmisti. Fintiba onayi almam biraz gecikmisti. Ben de Türkiye'deki bankanin bana verdigi swift dekontunu götürüp, swift islemi yaptigimi ancak Fintiba bankasinin henüz bunu onaylamadigini söylemistim. Konsolosluktakiler bunu hic sorun etmediler. Fintiba'dan onay yazisi aldiginda bu belgeyi bize randevu almadan teslim edebilirsin demislerdi. Güvenlikteki görevlige 2 dk belge teslimi icin geldigini söyleyip randevu almadan konsolosluga girebilirsin demislerdi. (Sanirim bir kagit mi ne vermislerdi güvenlige göstermem icin tam detayini hatirlamiyorum ama randevu almadan tekrar konsolosluga girmistim) Ben de 2-3 gün sonra Fintiba'dan aldigim belgeyi de teslim etmistm. Hic sorun cikarmamislardi. Sadece durumu anlatip, nazik bir sekilde ne yapabilecegini sorarsan mühtemelen Fintiba belgesini getirmen icin ek süre verirler diye tahmin ediyorum.
O kadar stres oldum ki bunun yüzünden, çok teşekkür ediyorum yanıtınız için.

simaysakar

Mesaj gönderen simaysakar » Cum Ağu 28, 2020 6:48 pm

Merhabalar,
Bloke hesap için Fintiba veya Expatrio kullanacağım fakat hangisini tercih etmem gerektiğinden emin olamadım. Fintiba'nın hesap açma ücreti 89, Expatrio'nun 49€ olması dışında bir fark bulamadım. Hangisi tercih edilmeli aralarında başka bir fark var mı bilen varsa yazabilir mi?

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Cum Ağu 28, 2020 7:00 pm

Fat123 yazdı: Cum Ağu 28, 2020 6:12 pm Merhabalar
Ben de Tum dan lisans kabulü bekliyorum. Ancam bölümüm zulassungfrei yani her başvuran Kabul alıyor. Ancak henüz kabul sonucunu yollamadılar. Ancak yukaridaki sizin de paylaşmış olduğunuz -zamanında başvurmuştur- minvalindeki belge elimde var. Sizce bununla vize işlemlerine girişmeli miyim ? Sonuçta teorik olarak VDP ile bile vizeye başvurulabiliyor.
Merhaba, zulassungsfrei tam olarak her başvuran kabul ediliyor demek değil aslında. Başvuru şartlarını karşılayan herkes kabul ediliyor. Dolayısıyla aslında bir eksiğiniz varsa başvurunuzun kabul edilmeme ihtimali hala var.

Dolayısıyla şu anda direkt kabul mektubu artı Almanya’da bulunma gerekliliğini gösteren belge olmadan kimse başvuramazken ben şahsen kabulünüz gelmeden başvurunuzu alacaklarını çok zannetmiyorum. Hatta direk kabulü olanlar için bile seçicilik yapıp sorun çıkardıkları olabiliyor forumda okuduğumuz üzere. Ve açıklamalar net bir şekilde kabul edilmiş olmayı gerektiriyor.

Bu tabii ki benim elimizdeki verilerden şahsi çıkarımlarım, resmi olarak ne olur bilemiyorum. Şansınızı deneyebilirsiniz...

emr99

Mesaj gönderen emr99 » Cum Ağu 28, 2020 7:17 pm

Merhaba Türkiyede 3 senedir makine mühendisliği okuyorum. 3 senenin 1 senesini almanyada erasmusta geçirdim. Türkiyeye döndükten sonra lisansımı almanyada okumak istediğime karar verdim ve İngilizce eğitim veren bir okuldan kabul aldım. TOEFL puanım 110/120 , goethe B1 sertifikam var bununla birlikte şu anki üniversite ortalamam 3.02 , lise ortalamam 85 ve Üniversite sınavı puanım 408. Sizce vize alma şansım nedir?

turist12

Mesaj gönderen turist12 » Cum Ağu 28, 2020 9:39 pm

Merhaba herkese tekrardan,
bu konu hakkında forumda uzun süreler araştırma yaptım fakat kesin bir cevap bulamadım.
ben öncelikle dil kursu, sonrasında yüksek öğrenim için başvurdum vizeye çarşamba günü konsoloslukta görüşmem var fakat bir üniversiteye direkt olarak kayıt olmayacağım için herhangi bir sigorta yaptırmadım almanya için. seyahat sağlık sigortası yaptırıp sonrasında almanya'ya vardığımda orada geçerli bir sigorta yaptırmak istiyorum. bugün birkaç sigortacı ile görüştüğümde 2 farklı sonuç çıktı birincisi ve çoğunluğu normal seyahat sağlık sigortası olarak geçtiğini söylüyorlar, ikinci olarak direkt eğitim için seyahat sağlık sigortası yapan yerler var anadolu sigorta, ziraat bankası (direkt ziraat bankasının kendisi mi emin değilim) gibi. fakat aralarında 3,4 kat fiyat farkı var onun için sormak istiyorum bu sigortayı yaptırırken neye dikkat etmeliyim ve hangi şirketi önerirler bu süreçten geçenler cevaplayabilir mi?

2eqendy

Mesaj gönderen 2eqendy » Cum Ağu 28, 2020 11:31 pm

turist12 yazdı: Cum Ağu 28, 2020 9:39 pm Merhaba herkese tekrardan,
bu konu hakkında forumda uzun süreler araştırma yaptım fakat kesin bir cevap bulamadım.
ben öncelikle dil kursu, sonrasında yüksek öğrenim için başvurdum vizeye çarşamba günü konsoloslukta görüşmem var fakat bir üniversiteye direkt olarak kayıt olmayacağım için herhangi bir sigorta yaptırmadım almanya için. seyahat sağlık sigortası yaptırıp sonrasında almanya'ya vardığımda orada geçerli bir sigorta yaptırmak istiyorum. bugün birkaç sigortacı ile görüştüğümde 2 farklı sonuç çıktı birincisi ve çoğunluğu normal seyahat sağlık sigortası olarak geçtiğini söylüyorlar, ikinci olarak direkt eğitim için seyahat sağlık sigortası yapan yerler var anadolu sigorta, ziraat bankası (direkt ziraat bankasının kendisi mi emin değilim) gibi. fakat aralarında 3,4 kat fiyat farkı var onun için sormak istiyorum bu sigortayı yaptırırken neye dikkat etmeliyim ve hangi şirketi önerirler bu süreçten geçenler cevaplayabilir mi?
Hocam almanyadaki bi şirketten yapılmazsa kabul etmezler sigortayı

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Cum Ağu 28, 2020 11:32 pm

turist12 yazdı: Cum Ağu 28, 2020 9:39 pm Merhaba herkese tekrardan,
Hocam neden AT/11 almadınız ki,o daha kolay ve zahmetsiz diye biliyorum

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Cmt Ağu 29, 2020 12:00 am

emr99 yazdı: Cum Ağu 28, 2020 7:17 pm Merhaba Türkiyede 3 senedir makine mühendisliği okuyorum. 3 senenin 1 senesini almanyada erasmusta geçirdim. Türkiyeye döndükten sonra lisansımı almanyada okumak istediğime karar verdim ve İngilizce eğitim veren bir okuldan kabul aldım. TOEFL puanım 110/120 , goethe B1 sertifikam var bununla birlikte şu anki üniversite ortalamam 3.02 , lise ortalamam 85 ve Üniversite sınavı puanım 408. Sizce vize alma şansım nedir?
Akademik özgeçmişinizin vize almanızda çok büyük bir etkisi yok. Önemli olan bir okuldan kabul almış olmanız ve kabul aldığınız okulun gerekliliklerini yerine getirdiğinizi konsolosluğa kanıtlamanız.

Sizin için asıl zorlu kısım, neden buradaki eğitiminizi yarım bırakıp lisansınızı bitirmek için Almanya'ya gittiğinizi açıklamak olacaktır. Öyle gıcık sorular sorabiliyorlar. Kafanızda buna net ve ikna edici bi yanıt bulursanız bence vize alamamanız için bir sebep yok. (dil yeterlilik, bankada hesap vs gibi şartları sağladıktan sonra)

emr99

Mesaj gönderen emr99 » Cmt Ağu 29, 2020 12:06 am

boredmercury yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 12:00 am Akademik özgeçmişinizin vize almanızda çok büyük bir etkisi yok. Önemli olan bir okuldan kabul almış olmanız ve kabul aldığınız okulun gerekliliklerini yerine getirdiğinizi konsolosluğa kanıtlamanız.

Sizin için asıl zorlu kısım, neden buradaki eğitiminizi yarım bırakıp lisansınızı bitirmek için Almanya'ya gittiğinizi açıklamak olacaktır. Öyle gıcık sorular sorabiliyorlar. Kafanızda buna net ve ikna edici bi yanıt bulursanız bence vize alamamanız için bir sebep yok. (dil yeterlilik, bankada hesap vs gibi şartları sağladıktan sonra)
Bloke hesabım falan var tüm belgelerim hazır. Söylediğiniz tarzda bir soru sorulursa Erasmusa gittiğimde gördüğüm eğitim kalitesinin beni derinden etkilediğinden ve türkiyedeki okuluma kıyasla beni mesleki anlamda çok daha fazla geliştireceğini düşündüğümü söylesem (tabi bunu örneklendirerek ve detaylı bir şekilde söylicem) sizce yeterli olur mu?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cmt Ağu 29, 2020 12:35 am

Merhaba, Wintersemester 2020/21 için kabul aldım ama garip bir durum farkettim. Kabul mektubumda "Conditional admission to the..." ile başlayan "I'm pleased to inform you that you have conditionally been admitted on the course of studies mentioned above." cümlesi ile devam eden bir yazı geçiyor ama şartlı kabul almadım, direkt kabul aldım. Sayfanın altında Vize Ofisi için bilgilendirme kısmında da "The applicant meets the requirements for the program if the missing documents mentioned at page one are submitted." cümlesi var. Missing documents dediği de son transktript, lisans diploması, sağlık sigortası vs. Program için bütün şartları sağladım. Zaten eğitim dili de ingilizce (Lisans %100 olduğu için kabul ettiler). Neden "Conditional admission" ifadesinin geçtiğini anlayamadım. Başvururken son sınıf öğrencisiydim oyüzden mi acaba? iDATA'dan randevum vardı orda da beraber kontrol ettik direkt kabul belgesi, hatta evraklarımı vs teslim ettim. Şu an şans eseri dikkatli okuyunca farkettim. Vize randevusu için okuldan yazı dahi aldım 02.11.2020'de yüzyüze eğitim için. Neden "Conditional Admission" ifadesi var acaba bilgisi olan var mı? Evraklarımı teslim ettim vize konusunda sıkıntı çıkartır mı bu durum?

OezenEC

Mesaj gönderen OezenEC » Cmt Ağu 29, 2020 12:57 am

exectus yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 12:35 am Merhaba, Wintersemester 2020/21 için kabul aldım ama garip bir durum farkettim. Kabul mektubumda "Conditional admission to the..." ile başlayan "I'm pleased to inform you that you have conditionally been admitted on the course of studies mentioned above." cümlesi ile devam eden bir yazı geçiyor ama şartlı kabul almadım, direkt kabul aldım. Sayfanın altında Vize Ofisi için bilgilendirme kısmında da "The applicant meets the requirements for the program if the missing documents mentioned at page one are submitted." cümlesi var. Missing documents dediği de son transktript, lisans diploması, sağlık sigortası vs. Program için bütün şartları sağladım. Zaten eğitim dili de ingilizce (Lisans %100 olduğu için kabul ettiler). Neden "Conditional admission" ifadesinin geçtiğini anlayamadım. Başvururken son sınıf öğrencisiydim oyüzden mi acaba? iDATA'dan randevum vardı orda da beraber kontrol ettik direkt kabul belgesi, hatta evraklarımı vs teslim ettim. Şu an şans eseri dikkatli okuyunca farkettim. Vize randevusu için okuldan yazı dahi aldım 02.11.2020'de yüzyüze eğitim için. Neden "Conditional Admission" ifadesi var acaba bilgisi olan var mı? Evraklarımı teslim ettim vize konusunda sıkıntı çıkartır mı bu durum?

Dostum son derece normal öyle yazması. Çünkü mezun olmadan kabul almışsın. Aslında lisans diplomanı ve final transcript ini şimdi okula yollarsan sana unconditional admissionı vereceklerdir. Ama dediğim gibi çok önemli değil. Condition çok net şekilde açıklanmış. Bu adam mezun olduysa kabul edilmiştir demek istemiş. Sende mezun olduysan ve bunu konsolosluğa sunduysan ki lisans diplomanı vermişsindir iData ya, hiçbir problemin olmayacaktır.

Conditional admission diyince herkes tırsıyor da, herkesin bahsettiği şartlı kabul aslında bu durum değil. Eğer kabul alınan eğitime direk olarak başlayacaksan hiç bir problemin yok. Konsolosluğun istediği de bu. Direk olarak o eğitime mi başlayacaksın yoksa öncesinde başka bir eğitim mi var (dil vs.)?

Mesela aslında tum a master kabul alan herkes, eğer almanca a1 belgesi sunmadılarsa şartlı kabul edilmiştir. Şart ise 2. Semester sonuna kadar almanca gerekliliği sağlamaktır. Peki bu gereklilik nasıl sağlanacak? İlk iki dönem alınacak, ders müfredatında da bulunan, haftada birkaç saatlik almanca dersi. Ancak, bu şartlı kabul sizin eğitiminize başlamanıza engel değildir.

Aslında ülkemizde herkesin dilinden düşmeyen şartlı kabul, ön kabuldür. Belki İngilizce olarak aynı şekil geçse de içerik farklıdır. Ön kabulde, eğitime başlanmadan önce yerine getirilmesi gereken gereklilikler sağlanmalıdır. Çoğu kişinin durumu olduğu gibi dil yeterliliği mesela. Eğer ilgili kişi dil yeterliliğini sağladıysa, eğitimine ancak o zaman başlayabilir. Bu da eğitime direk olarak başlayamamak demek. İşte şuan herkesin dilinde olan şartlı kabul durumu aslında bu durumdur.

İşin özü,

Eğer eğitimine direk olarak başlıyorsan, ileriki süreçte belirli yeterlilikleri sağlaman gerekiyor olsa bile, bu konsolosluğa göre bir direk kabuldür.

Eğer ki, eğitimine başlamadan önce yerine getirmen gereken gereklilikler var ise ve bunu yerine getiremeden eğitimine başlayamıyorsan, bu konsolosluğa göre şartlı kabuldür.

Bu iki farkı anlamak lazım.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Cmt Ağu 29, 2020 1:11 am

OezenEC yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 12:57 am Dostum son derece normal öyle yazması. Çünkü mezun olmadan kabul almışsın. Aslında lisans diplomanı ve final transcript ini şimdi okula yollarsan sana unconditional admissionı vereceklerdir. Ama dediğim gibi çok önemli değil. Condition çok net şekilde açıklanmış. Bu adam mezun olduysa kabul edilmiştir demek istemiş. Sende mezun olduysan ve bunu konsolosluğa sunduysan ki lisans diplomanı vermişsindir iData ya, hiçbir problemin olmayacaktır.

Conditional admission diyince herkes tırsıyor da, herkesin bahsettiği şartlı kabul aslında bu durum değil. Eğer kabul alınan eğitime direk olarak başlayacaksan hiç bir problemin yok. Konsolosluğun istediği de bu. Direk olarak o eğitime mi başlayacaksın yoksa öncesinde başka bir eğitim mi var (dil vs.)?

Mesela aslında tum a master kabul alan herkes, eğer almanca a1 belgesi sunmadılarsa şartlı kabul edilmiştir. Şart ise 2. Semester sonuna kadar almanca gerekliliği sağlamaktır. Peki bu gereklilik nasıl sağlanacak? İlk iki dönem alınacak, ders müfredatında da bulunan, haftada birkaç saatlik almanca dersi. Ancak, bu şartlı kabul sizin eğitiminize başlamanıza engel değildir.

Aslında ülkemizde herkesin dilinden düşmeyen şartlı kabul, ön kabuldür. Belki İngilizce olarak aynı şekil geçse de içerik farklıdır. Ön kabulde, eğitime başlanmadan önce yerine getirilmesi gereken gereklilikler sağlanmalıdır. Çoğu kişinin durumu olduğu gibi dil yeterliliği mesela. Eğer ilgili kişi dil yeterliliğini sağladıysa, eğitimine ancak o zaman başlayabilir. Bu da eğitime direk olarak başlayamamak demek. İşte şuan herkesin dilinde olan şartlı kabul durumu aslında bu durumdur.

İşin özü,

Eğer eğitimine direk olarak başlıyorsan, ileriki süreçte belirli yeterlilikleri sağlaman gerekiyor olsa bile, bu konsolosluğa göre bir direk kabuldür.

Eğer ki, eğitimine başlamadan önce yerine getirmen gereken gereklilikler var ise ve bunu yerine getiremeden eğitimine başlayamıyorsan, bu konsolosluğa göre şartlı kabuldür.

Bu iki farkı anlamak lazım.
Ayrıntılı açıklamanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Bu yazıya hiç dikkat etmemişim, okuyup geçmişim. Şartlı Kabul Vize vs muhabbetleri de forumda çok olunca algıda seçicilik oldu sanırım, yeni farkediyorum. Diplomamı vs teslim ettim iData'ya hatta, ayriyetten eğitim dilini açıklayan yazı da aldım okulumdan. Okul kaydı için de diploma ekimi bekliyorum henüz göndermedim.

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Cmt Ağu 29, 2020 9:15 am

Herkese merhabalar,

Yüksek lisans kesin kabul için randevu almak amacıyla 18 Ağustos saat 20.00 civarında online randevu sistemi üzerinden Ankara için talep oluşturmuştum. Bu gece (29 Ağustos) saat 2.30 civarında mail gelmiş, randevum 3 Eylül'e oluşturulmuş, bekleyen arkadaşlara haber vermek istedim.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cmt Ağu 29, 2020 11:57 am

nebileyimne yazdı: Cmt Ağu 29, 2020 9:15 am Herkese merhabalar,

Yüksek lisans kesin kabul için randevu almak amacıyla 18 Ağustos saat 20.00 civarında online randevu sistemi üzerinden Ankara için talep oluşturmuştum. Bu gece (29 Ağustos) saat 2.30 civarında mail gelmiş, randevum 3 Eylül'e oluşturulmuş, bekleyen arkadaşlara haber vermek istedim.
Süper haber, teşekkürleer :)

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Pzr Ağu 30, 2020 11:35 am

iData ile yapılan vize görüşmesinde telefon, cüzdan, çanta vs. gibi şeyler kapıda alınıyor mu acaba? Konsoloslukta zannediyorum ki böyle bir uygulama var, aynısı iData'da da oluyor mu merak ettim.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Pzr Ağu 30, 2020 1:20 pm

nebileyimne yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 11:35 am iData ile yapılan vize görüşmesinde telefon, cüzdan, çanta vs. gibi şeyler kapıda alınıyor mu acaba? Konsoloslukta zannediyorum ki böyle bir uygulama var, aynısı iData'da da oluyor mu merak ettim.
Yok hayır alınmıyor idatada

emrefici

Mesaj gönderen emrefici » Pzr Ağu 30, 2020 1:38 pm

nebileyimne yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 11:35 am iData ile yapılan vize görüşmesinde telefon, cüzdan, çanta vs. gibi şeyler kapıda alınıyor mu acaba? Konsoloslukta zannediyorum ki böyle bir uygulama var, aynısı iData'da da oluyor mu merak ettim.
Hayır alınmıyor. Sadece evraklarınızı verdikten sonra ingilizce veya almanca bir form doldurmanız gereken bölümde telefona bakmak yasak. Karşınızda bilerek bekliyorlar zaten. Benim yanımda bir kız bakmaya çalıştı kaos çıktı.

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Pzr Ağu 30, 2020 2:07 pm

İstanbul Konsolosluğunda vize başvurusuna gitmiş birisi var mı? İstenen ekstra bir evrak var mıdır? Ne gibi sorular soruluyor? İdatadaki gibi form doldurmak mı gerekiyor yoksa

Kilitli