Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
kardelenb

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen kardelenb » Pzt Ağu 24, 2020 5:54 pm

Merhaba arkadaslar, sizler için de önemli olan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Ben 2015 yilindan beri Almanya'da Informatık okuyorum. 2016'da 1 sene AOK'ya kaydoldum, AT11'i bilmiyordum. Sonra bu forumda AT11'i ögrendim ve AOK'ya AT11i teslim ettim. Benim geri para ödemesinden haberim yoktu. Birkac ay sonra da 600€ gibi bir miktari 2017 yilinda geri aldim. O zamandan beri AT11 kullaniyorum. Bu dönem basima bir sürü sıkıntı geldi. Tam tezimi yazıyorum yeni garantör belgesinin 5 sene gecerlı oldugu söylendı ve yenisi istendi , oturumumu uzatmak için onu hallettim. Garantör belgesini sundum ve bu sefer de her şeyin tamam olduğu sadece sigortadan onay göndermem gerektiği söylendi. (Versicherungsbescheinigung) istendi. AOK'dan 30.09.2020'ye kadar bizde sigortalıdır tarzı bir belge aldım. Ama Auslaenderbehörde bunun yeterli gelmeyeceğini, bir devlet sigortası yaptırmam gerektiği ve 30.09.2020'dan sonrasını da kapsayan bir sigorta belgesi göstermem gerektiğini söyledi. Ben de artık AT11 belgesi almak istemediğimden AOK'ya gittim ve öğrenci sigortası yaptırmak istediğimi söyledim. Bana bugün hem Türkiye'den hem de Almanya'da sigortalı olamazsınız dediler. Ben de daha önce Türkiye'de sigortalı olmama rağmen sizde sigorta yaptım dedim. Sonra adam da sisteme baktı ve evet sonrasında da bize At11 getırmişssiniz ve biz de uzun süren islemler yapmak zorunda kalmışız dedi. Bır daha bunu göze alamayız dedi. Sanırım burada uzun ve zor işlemlerden kastı, bana 600€'yu geri vermek zorunda kalmış olmaları olsa gerek. Ya Türkiye'deki sigortanızı iptal ettirin dedi, ya da tekrar AT11 getirin bize dediler. Ben de bu işlemlerden sıkıldığımı ve doktora her zaman rahatlıkla gidemediğimden yakındım. Hangi işleminizi halledemiyorsunuz hastanede ve doktorda dedi. Ben de sürekli hastaneye gitmeden önce sizi arıyorum ve buradaki memurlarınıza AT11'ı yeniden anlatıyorum dedim. Çünkü Aok'daki her memur 6 aylık muayene kağıdı vermiyor, günlük veriyorlar. Her doktor da bunu bilmiyor ve sorun yaşıyorum. Bundan ziyade Ausländerbehörde'de public sigorta istiyor. Ben ayni zamanda Aralik ayindan beri Werkstudent olarak calisiyorum. Nasil studentische Versicherung'a gecemem anlayamiyorum. Babam Besiktas SGK'ya gitti ve beni üzerinden düsürmeyi denedi fakat ve iyi bir memura denk geldim benimle telefonda görüstü ve sen AT11'i oraya götürmezsen zaten mecbur seni sigortali yapacaklar dedi, onlarin senin sigortali oldugunu görüp görmeme sanslari yok dedi. Götürmezsin belgeyi ya da bizden istemezsin olur biter dedi. Ama sen yine de okul bitene kadar At11'i al dedi. Ne yapicam bilmiyorum. Devlet sigortasi yaptirmak istiyorum adamlara ayda 100€ ödeyecegim ve bunu istemiyorlar. AOK bana babaniz tekrar AT11 basvursun dedi. Ben de zaten bir dahaki dönem icin, tezim eylül ayindan da sarkacagindan okula sömestr harcimi ödedim. Mecbur yeni AT11 alacagim... Ama ausländerbehörde kabul etmeyecek. 2 sene önce etmislerdi iyi bir kadin vardi. Memura mi bagli anlayamiyorum ki..

eandrust

Mesaj gönderen eandrust » Sal Eyl 01, 2020 2:41 pm

Eminim sorulmuştur bu ama at-11 belgesini almak için sgk’ya üniversite kabul belgesini noter onaylı çevirisiyle mi götürmemiz gerek yoksa bunu yapmadan da halledebilenler oldu mu?

nebileyimne

Mesaj gönderen nebileyimne » Sal Eyl 01, 2020 3:14 pm

eandrust yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:41 pm Eminim sorulmuştur bu ama at-11 belgesini almak için sgk’ya üniversite kabul belgesini noter onaylı çevirisiyle mi götürmemiz gerek yoksa bunu yapmadan da halledebilenler oldu mu?
AT 11 için Almanya'daki okuldan alınan öğrenci belgesi ve ÖSYM'den alınacak bir denklik belgesi (tam mahiyetini bilmiyorum, vakti gelince araştıracağım) gerekli diye biliyorum. Ben elimde sadece kabul belgesi olduğu haliyle gitmiştim geçen ay, memurlar olmaz, öğrenci kaydın olmadan veremeyiz dediler. Biraz direttim, o zaman sana 3 aylık Schengen vizesi için alınan belgeden verelim dediler (Yine AT 11 yani). E dedim zaten onu istiyorum, durumun farkındayım, henüz Almanya'ya hiç gitmedim, okul kaydım da yok zaten dedim. Neyse anlaştık, öyle aldım vize için geçerli bir AT 11. Zannediyorum ki aynı durumdayız, sizin de kaydınız henüz yok. O durumda kabul belgesi de gerekmiyor, hiçbir belge falan olmadan gidip ben AT 11 alıcam diyorsunuz. Yalnız dediğim gibi memurdan memura alacağınız tepki değişebilir, diretip vize için olduğunu, geçici belge almak istediğinizi belirtin. Tabi Almanya'ya gidip okula kaydınızı yaptırınca 6 aylık olanını almanız gerekir, onun için gerekli belgelere ve prosedüre de hakim değilim şimdilik.

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 01, 2020 3:33 pm

eandrust yazdı: Sal Eyl 01, 2020 2:41 pm Eminim sorulmuştur bu ama at-11 belgesini almak için sgk’ya üniversite kabul belgesini noter onaylı çevirisiyle mi götürmemiz gerek yoksa bunu yapmadan da halledebilenler oldu mu?
Merhaba. Ankara SGK için;
- Okul Kabul Belgesi (Çeviriye gerek yoktu bende, ingilizceydi)
- Okul Tanıma Belgesi (https://okultanima.yok.gov.tr/)
- Semester Başlangıç/Bitiş Tarihleri (Almancaydı tarihleri görmem yeter dedi, PDF çıktısı götürdüm, Görevliden rica edin vize tarihinden öncesine denk gelecek şekilde başlatsın)

Kolay gelsin.

orc55

Mesaj gönderen orc55 » Sal Eyl 01, 2020 4:44 pm

Kardeşim bilgilendirmen için teşekkürler. Ankara SGK olarak Ulus-Ulucanlardan mı aldın yoksa başka bir yerden mi ? Birde randevu almamıza gerek var mı ?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 01, 2020 5:07 pm

orc55 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 4:44 pm Kardeşim bilgilendirmen için teşekkürler. Ankara SGK olarak Ulus-Ulucanlardan mı aldın yoksa başka bir yerden mi ? Birde randevu almamıza gerek var mı ?
Nedemek. Evet Ulucanlardaki SGK'ya gittim. 2.Kat Merdivenlerden çıkınca sağa dönün soldaki 2. Kapı. Sıra olmuyor, randevuya gerek yok. Form dolduracaksınız sigorta kimin üzerineyse TC, Adres vs gerekiyor okadar.

orc55

Mesaj gönderen orc55 » Sal Eyl 01, 2020 5:35 pm

Tamamdır çok teşekkürler bilgilendirmen için.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Sal Eyl 01, 2020 6:55 pm

exectus yazdı: Sal Eyl 01, 2020 5:07 pm Nedemek. Evet Ulucanlardaki SGK'ya gittim. 2.Kat Merdivenlerden çıkınca sağa dönün soldaki 2. Kapı. Sıra olmuyor, randevuya gerek yok. Form dolduracaksınız sigorta kimin üzerineyse TC, Adres vs gerekiyor okadar.
Merhabalar, AT-11 belgemi aldım. Oradaki görevli seyahat sağlık sigortası yaptırın gibi şeyler dedi yanlış anlamadıysam. Ancak araştırdığımda buna gerek olmadığını okudum. Gözümden bir şeyler kaçmış da olabilir. AT-11 belgem olduğu halde seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?

gzdeko

Mesaj gönderen gzdeko » Sal Eyl 01, 2020 8:51 pm

cnsn159 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 6:55 pm Merhabalar, AT-11 belgemi aldım. Oradaki görevli seyahat sağlık sigortası yaptırın gibi şeyler dedi yanlış anlamadıysam. Ancak araştırdığımda buna gerek olmadığını okudum. Gözümden bir şeyler kaçmış da olabilir. AT-11 belgem olduğu halde seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?
Benim de burada okuduğum ve anladığım kadarıyla, sizin almanyaya vardığınız süre ile okulun akademik takvimdeki başlangıç tarihi, at11 de geçerli başlangıç tarihi, arasındaki süre için demiş olabilir ordaki çalışan.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Sal Eyl 01, 2020 9:17 pm

gzdeko yazdı: Sal Eyl 01, 2020 8:51 pm Benim de burada okuduğum ve anladığım kadarıyla, sizin almanyaya vardığınız süre ile okulun akademik takvimdeki başlangıç tarihi, at11 de geçerli başlangıç tarihi, arasındaki süre için demiş olabilir ordaki çalışan.
Sanırım uçak bileti alırkenki yapılan bir sigorta varmış bahsettiği oymuş. Onun dışında yanlış anlamadıysam başka bir şeye gerek olmaması lazım

exectus

Mesaj gönderen exectus » Sal Eyl 01, 2020 9:48 pm

cnsn159 yazdı: Sal Eyl 01, 2020 6:55 pm Merhabalar, AT-11 belgemi aldım. Oradaki görevli seyahat sağlık sigortası yaptırın gibi şeyler dedi yanlış anlamadıysam. Ancak araştırdığımda buna gerek olmadığını okudum. Gözümden bir şeyler kaçmış da olabilir. AT-11 belgem olduğu halde seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?
Merhaba. Eğer semester başlangıç tarihinden itibaren AT11 başlıyorsa konsolosluk gidişinizi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası isteyebilir. Başvuru belgelerindeki yazı şu şekilde "SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11) veya Almanya´da Öğrenci Sağlık Sigortasi yaptırana kadar geçerli olan sağlık sigorta belgesi ibraz edilmeli." Bu sebeple ben AT11 belgemi 26 Ağustos 2020'den itibaren başlattım. 27 Ağustos 2020'de randevum vardı iDATA'da. Tekrardan bir sigorta isteyeceklerini sanmıyorum.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Sal Eyl 01, 2020 9:55 pm

exectus yazdı: Sal Eyl 01, 2020 9:48 pm Merhaba. Eğer semester başlangıç tarihinden itibaren AT11 başlıyorsa konsolosluk gidişinizi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası isteyebilir. Başvuru belgelerindeki yazı şu şekilde "SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11) veya Almanya´da Öğrenci Sağlık Sigortasi yaptırana kadar geçerli olan sağlık sigorta belgesi ibraz edilmeli." Bu sebeple ben AT11 belgemi 26 Ağustos 2020'den itibaren başlattım. 27 Ağustos 2020'de randevum vardı iDATA'da. Tekrardan bir sigorta isteyeceklerini sanmıyorum.
Çok teşekkürler, 1 Ekim yazdırdı oradaki görevli at-11 başlangıç zamanına, semester başlangıç tarihi ise 12 Ekim. Her halükarda 1 Ekim'den sonra gideceğimi düşünüyorum. Yani herhangi bir problem olmayacaktır sanırım

eandrust

Mesaj gönderen eandrust » Çrş Eyl 02, 2020 12:29 pm

bugün samsun‘dan başvurduğumda (yök okul tanıma belgesini de götürmüştüm) kabul mektubunun türkçe çevirisini istediler semester başlangıç bitişini gösterecek şekilde. okulun gönderdiği belgelerde de belirtilmemiş tarihler mail attık gelir umarım zamanında.

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Çrş Eyl 02, 2020 3:44 pm

eandrust yazdı: Çrş Eyl 02, 2020 12:29 pm bugün samsun‘dan başvurduğumda (yök okul tanıma belgesini de götürmüştüm) kabul mektubunun türkçe çevirisini istediler semester başlangıç bitişini gösterecek şekilde. okulun gönderdiği belgelerde de belirtilmemiş tarihler mail attık gelir umarım zamanında.
Ben akademik takvimini okul sitesinden kopyalayıp götürdüm sorun çıkmadı, türkçe çevirisini istemeleri kötü olmuş, herkes farklı şekilde istiyor herhalde şaşırdım

eandrust

Mesaj gönderen eandrust » Çrş Eyl 02, 2020 4:24 pm

cnsn159 yazdı: Çrş Eyl 02, 2020 3:44 pm Ben akademik takvimini okul sitesinden kopyalayıp götürdüm sorun çıkmadı, türkçe çevirisini istemeleri kötü olmuş, herkes farklı şekilde istiyor herhalde şaşırdım
okulu aradım hayır belge şeklinde sunamıyoruz, web sitesini gösterin dediler şimdi mail attılar bewerbungsnummer istediler sanırım gönderecekler
¯\_(ツ)_/¯

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 03, 2020 2:39 pm

Arkadaşlar merhaba, sorum biraz basit olacak sanırım illaki sorulmuştur, bakındım ancak bulamadım gözümden kaçtıysa affola, okul için online enrollment kısmında insurance number, health insurance vs isteniyor ancak AT-11 dolayısıyla henüz bir sigorta numaram yok ve oraya bir şey yazmadan da geçemiyorum. Number kısmına 0000000 şeklinde yazıp geçsem olur mu? health insurance kısmına da AOK ve Chemnitz(şehrin adını) yazıp geçmeyi düşünüyorum.Siz ne yaptınız böyle bir durumda?

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 03, 2020 6:02 pm

exectus yazdı: Sal Eyl 01, 2020 9:48 pm Merhaba. Eğer semester başlangıç tarihinden itibaren AT11 başlıyorsa konsolosluk gidişinizi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası isteyebilir. Başvuru belgelerindeki yazı şu şekilde "SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11) veya Almanya´da Öğrenci Sağlık Sigortasi yaptırana kadar geçerli olan sağlık sigorta belgesi ibraz edilmeli." Bu sebeple ben AT11 belgemi 26 Ağustos 2020'den itibaren başlattım. 27 Ağustos 2020'de randevum vardı iDATA'da. Tekrardan bir sigorta isteyeceklerini sanmıyorum.
Merhaba, sorum biraz basit olacak sanırım illaki sorulmuştur, bakındım ancak bulamadım gözümden kaçtıysa affola, okul için online enrollment kısmında insurance number, health insurance vs isteniyor ancak AT-11 dolayısıyla henüz bir sigorta numaram yok ve oraya bir şey yazmadan da geçemiyorum. Number kısmına 0000000 şeklinde yazıp geçsem olur mu? health insurance kısmına da AOK ve Chemnitz(şehrin adını) yazıp geçmeyi düşünüyorum.Siz ne yaptınız böyle bir durumda?

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Eyl 03, 2020 8:03 pm

cnsn159 yazdı: Prş Eyl 03, 2020 6:02 pm Merhaba, sorum biraz basit olacak sanırım illaki sorulmuştur, bakındım ancak bulamadım gözümden kaçtıysa affola, okul için online enrollment kısmında insurance number, health insurance vs isteniyor ancak AT-11 dolayısıyla henüz bir sigorta numaram yok ve oraya bir şey yazmadan da geçemiyorum. Number kısmına 0000000 şeklinde yazıp geçsem olur mu? health insurance kısmına da AOK ve Chemnitz(şehrin adını) yazıp geçmeyi düşünüyorum.Siz ne yaptınız böyle bir durumda?
Merhaba. Kayıtta "Insurance Number" kısmına 0000000 girmenizi önermem. Çünkü geçerli bir sağlık sigortanız yoksa okul büyük ihtimal kaydınızı yapmaz. Ben TK'ya durumumu açıklayan bir mail attım. Okula kayıt yaptırmam gerektiğini ve A/T11 belgemin Almanyada da geçerli olduğunu yazdım. E-mail yoluyla okul kaydım için gerekli olan belgeleri göndermelerini istedim. Ek kısmına A/T11 belgemi ve ve kabul mektubumu ekledim. Mail Adresi: service@tk.de 4 iş günü içerisinde dönüş yaptılar ve "Versicherungsbescheinigung (Insurance certificate)" adında içerisinde bilgilerimin ve "Krankenversichertennummer (Health insurance number)" bulunduğu 2 adet belge gönderdiler. Bu belgeleri okula gönderdim. AOK belgeleri güvenlik açısından bana gönderemeyeceklerini söyledi ama isterseniz okula göndeririz dediler. Ben her yere mail atmıştım zaman kısıtım vardı :) AOK böyle diyince hemen istemediği söyledim yoksa işler karışacaktı :) Oyüzden TK öneririm. Hem hızlı hemde e-mail ile belgeyi attılar.
Not: Cinsiyetini belirtin benimkini yanlış yazmışlardı düzelttiler.

Genel Bilgi
TK:
mail: service@tk.de
Cevap süresi 4 iş günüydü
E-mail ile belgeleri gönderdiler

AOK:
mail: kontakt@nw.aok.de
Cevap süresi 15 gündü
E-mail ile belgeleri gönderemeyeceklerini söylediler, okula direkt yollayabiliriz dediler.
Telefon ile arayıp : https://www.aok.de/kp/uni/information-f ... tact-form/ adresinde bulunan formu doldurun dediler.

NOT: Bulunduğunuz bölgeye ve çalışana göre işlemler tamamen farklı olabilir. Ör: Münih için AOK cevap süresi çok kısa ve e-mail ile gönderiyolarlar diye biliyorum.

Krankenversichertennummer (Health insurance number)

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Prş Eyl 03, 2020 8:28 pm

exectus yazdı: Prş Eyl 03, 2020 8:03 pm Merhaba. Kayıtta "Insurance Number" kısmına 0000000 girmenizi önermem. Çünkü geçerli bir sağlık sigortanız yoksa okul büyük ihtimal kaydınızı yapmaz. Ben TK'ya durumumu açıklayan bir mail attım. Okula kayıt yaptırmam gerektiğini ve A/T11 belgemin Almanyada da geçerli olduğunu yazdım. E-mail yoluyla okul kaydım için gerekli olan belgeleri göndermelerini istedim. Ek kısmına A/T11 belgemi ve ve kabul mektubumu ekledim. Mail Adresi: service@tk.de 4 iş günü içerisinde dönüş yaptılar ve "Versicherungsbescheinigung (Insurance certificate)" adında içerisinde bilgilerimin ve "Krankenversichertennummer (Health insurance number)" bulunduğu 2 adet belge gönderdiler. Bu belgeleri okula gönderdim. AOK belgeleri güvenlik açısından bana gönderemeyeceklerini söyledi ama isterseniz okula göndeririz dediler. Ben her yere mail atmıştım zaman kısıtım vardı :) AOK böyle diyince hemen istemediği söyledim yoksa işler karışacaktı :) Oyüzden TK öneririm. Hem hızlı hemde e-mail ile belgeyi attılar.
Not: Cinsiyetini belirtin benimkini yanlış yazmışlardı düzelttiler.

Genel Bilgi
TK:
mail: service@tk.de
Cevap süresi 4 iş günüydü
E-mail ile belgeleri gönderdiler

AOK:
mail: kontakt@nw.aok.de
Cevap süresi 15 gündü
E-mail ile belgeleri gönderemeyeceklerini söylediler, okula direkt yollayabiliriz dediler.
Telefon ile arayıp : https://www.aok.de/kp/uni/information-f ... tact-form/ adresinde bulunan formu doldurun dediler.

NOT: Bulunduğunuz bölgeye ve çalışana göre işlemler tamamen farklı olabilir. Ör: Münih için AOK cevap süresi çok kısa ve e-mail ile gönderiyolarlar diye biliyorum.

Krankenversichertennummer (Health insurance number)
Çok çok teşekkür ederim hayat kurtarıcı bir cevap oldu. İngilizce yazmamda bir sakınca var mı? Almancam bunu yazabilecek kadar yeterli değil çünkü umarım problem olmaz

exectus

Mesaj gönderen exectus » Prş Eyl 03, 2020 8:52 pm

cnsn159 yazdı: Prş Eyl 03, 2020 8:28 pm Çok çok teşekkür ederim hayat kurtarıcı bir cevap oldu. İngilizce yazmamda bir sakınca var mı? Almancam bunu yazabilecek kadar yeterli değil çünkü umarım problem olmaz
Ne demek. İngilizce yazabilirsiniz. Ben öyle yaptım. Aynı şekilde ingilizce geri dönüş yapıyorlar.