Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İdata Açıklama

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ciruhr

İdata Açıklama

Mesaj gönderen ciruhr » Prş Ağu 20, 2020 10:34 pm

Arkadaşlar selam vize anı defterinde gördüğüm bir duruma açıklık getirmek istiyorum;
Vize görüşmesi için Şubattan itibaren online sisteme geçildi ve başvuranların bir bölümü idata bir bölümü konsoloslukta görüşme gerçekleştiriyor artık.
İdatada görüşme yapacak kişiler:Okula DİREKT olarak başlayacak olan,yani dil sertifikasını almış olan(Ielts Toefl,Testdaf ,DSH vs.) Master veya lisans öğrencileri.

Konsoloslukta görüşme yapacak kişiler:Şartlı kabule sahip dil kursu öğrencileri veya dil kursu öğrencileri.

Vize anı defterinde şartlı kabul almış olanların sürekli idatayı arayıp orada görüşme talebi oluşturmaya çalıştığını ve görüşme yerileri değiştirlmiş karmaşa var söylemlerini okuyoruz.Bu hem diğer arkadaşların idata ile bağlantı kurmasını zorlaştırıyor hemde işlerin daha karmaşıklaşmasını ve forumda bilgi kirliliği yaratıyor.Bu konuyu netleştirmeniz için bu başlığı açıyorum.Herkese kolay gelsin ve vizenize umarım yakında alıp okulunuza başlarsınız.

Ogrenci99

Re: İdata Açıklama

Mesaj gönderen Ogrenci99 » Prş Ağu 20, 2020 10:39 pm

Bugün idata (ankara) ofisinde randevuya gittim. Kabul belgem Goethe sertifikam her şeyim var , lisans öğrencilerine idata'nın bakmadığını büyükelçiliğin ilgilenmesi gerektiğini söylediler. idata sadece master ve erasmuslara bakıyormuş şu an. Boynum bükük bekliyorum öyle....

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Prş Ağu 20, 2020 10:42 pm

Ogrenci99 yazdı: Prş Ağu 20, 2020 10:39 pm Bugün idata (ankara) ofisinde randevuya gittim. Kabul belgem Goethe sertifikam her şeyim var , lisans öğrencilerine idata'nın bakmadığını büyükelçiliğin ilgilenmesi gerektiğini söylediler. idata sadece master ve erasmuslara bakıyormuş şu an. Boynum bükük bekliyorum öyle....
belgeniz c2 goethe mi? .Okula direkt mi başlayacaksınız.Bende şuan sadece master ve erasmus duydum görüşebilen .Ben idatanın sistemini açıklamaya çalıştım sadece çok detaylı bilemiyorum ama talihsizlik olmuş sizin için

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Prş Ağu 20, 2020 10:56 pm

ek not: yukarıda mağdur olan arkadaşın belirttiği gibi korona durumlarında ötürü lisans için dil belgesi olsada direkt konsolosluk ile görüşülüyor sanırım , o durumu revize etmişler .

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cum Ağu 21, 2020 12:13 am

ciruhr yazdı: Prş Ağu 20, 2020 10:56 pm ek not: yukarıda mağdur olan arkadaşın belirttiği gibi korona durumlarında ötürü lisans için dil belgesi olsada direkt konsolosluk ile görüşülüyor sanırım , o durumu revize etmişler .
Ben Gönüllü Hizmet programı ile gideceğim. IDATA Randevu oluşturamadığını söylüyorlar, konsolosluğa gitsem başvurabilir miyim? 1 Eylül de Almanya da olmam gerek. Tüm evraklar mevcut davetiye falan onun haricinde hastaneden özel resmi belgem var "1 eylüll de seni umarım en iyi şekilde karşılarız" ismim ve adresim yazıyor kadının ıslak imzası mevcut. Sence insiyatif tanırlar mı? Çünkü IDATAdan randevu oluşturamıyorlar :(

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Cum Ağu 21, 2020 12:56 am

umudxx yazdı: Cum Ağu 21, 2020 12:13 am Ben Gönüllü Hizmet programı ile gideceğim. IDATA Randevu oluşturamadığını söylüyorlar, konsolosluğa gitsem başvurabilir miyim? 1 Eylül de Almanya da olmam gerek. Tüm evraklar mevcut davetiye falan onun haricinde hastaneden özel resmi belgem var "1 eylüll de seni umarım en iyi şekilde karşılarız" ismim ve adresim yazıyor kadının ıslak imzası mevcut. Sence insiyatif tanırlar mı? Çünkü IDATAdan randevu oluşturamıyorlar :(
Gönüllü hizmt ile ilgili pek bir fikrim yok negatif birşeyle umudunu kırmak istemem.konsolosluğa mail attıysan onlar sana geri dönüş yapacaklardır kesinlikle beklemeni öneririm.Acele edip aramak ,birdaha mesaj atmak (senin gibi başkalarınında yapacağını varsayarsak)alacağın cevap süresini uzatır.Ama 1 eylül çok yaklaştı erteleyebiliyorsanız erteleyin bir miktar vize için, malum durumlardan herşey belirsiz

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cum Ağu 21, 2020 1:46 am

ciruhr yazdı: Prş Ağu 20, 2020 10:34 pm Arkadaşlar selam vize anı defterinde gördüğüm bir duruma açıklık getirmek istiyorum;
Vize görüşmesi için Şubattan itibaren online sisteme geçildi ve başvuranların bir bölümü idata bir bölümü konsoloslukta görüşme gerçekleştiriyor artık.
İdatada görüşme yapacak kişiler:Okula DİREKT olarak başlayacak olan,yani dil sertifikasını almış olan(Ielts Toefl,Testdaf ,DSH vs.) Master veya lisans öğrencileri.

Konsoloslukta görüşme yapacak kişiler:Şartlı kabule sahip dil kursu öğrencileri veya dil kursu öğrencileri.

Vize anı defterinde şartlı kabul almış olanların sürekli idatayı arayıp orada görüşme talebi oluşturmaya çalıştığını ve görüşme yerileri değiştirlmiş karmaşa var söylemlerini okuyoruz.Bu hem diğer arkadaşların idata ile bağlantı kurmasını zorlaştırıyor hemde işlerin daha karmaşıklaşmasını ve forumda bilgi kirliliği yaratıyor.Bu konuyu netleştirmeniz için bu başlığı açıyorum.Herkese kolay gelsin ve vizenize umarım yakında alıp okulunuza başlarsınız.

Merhaba,

Bu kadar kesin bir bilgiyi nerden öğrendiniz? İdata randevu mailinde saat kaçta nerde bulunacağınız yazmakta. Dil belgem var direkt lisans eğitimine başlamakiçin başvuru yapmak üzere oluşturulan randevuda Ankara için İdata Ofisi, İstanbul için Konsolosluk belirtilmişti. Bu karmaşayı çözümlendirmek adına tekrar arayıp sorduğumda bu bilgiler teyit edildi.

ciruhr

Mesaj gönderen ciruhr » Cum Ağu 21, 2020 11:16 am

Kuss yazdı: Cum Ağu 21, 2020 1:46 am Merhaba,

Bu kadar kesin bir bilgiyi nerden öğrendiniz? İdata randevu mailinde saat kaçta nerde bulunacağınız yazmakta. Dil belgem var direkt lisans eğitimine başlamakiçin başvuru yapmak üzere oluşturulan randevuda Ankara için İdata Ofisi, İstanbul için Konsolosluk belirtilmişti. Bu karmaşayı çözümlendirmek adına tekrar arayıp sorduğumda bu bilgiler teyit edildi.
arkadaşlar okadar çok yeri arayıp bilgi almaya çalışıyorsunuzki herşey böyle karışıyor.Yapmanız gereken lisans için açılmasını beklemek demekki sadece şuan master için alıyorlar başvuru.Yakında elbette sizin içinde açılacak .

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Cum Ağu 21, 2020 11:19 am

ciruhr yazdı: Cum Ağu 21, 2020 11:16 am arkadaşlar okadar çok yeri arayıp bilgi almaya çalışıyorsunuzki herşey böyle karışıyor.Yapmanız gereken lisans için açılmasını beklemek demekki sadece şuan master için alıyorlar başvuru.Yakında elbette sizin içinde açılacak .
Katılıyorum.Lisans için henüz vize başvuruları açılmamış beklememiz gerekiyor.1-2 haftaya açılır o da.Azıcık bekleyelim sonuçta bir sürü başvuru var Master ve Erasmus öğrencileri şu an prosedür açısından daha çok uğraşacağı için onlarınkini erken açmış olabilirler,sıramızı bekleyelim

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Ağu 21, 2020 11:20 am

ciruhr yazdı: Cum Ağu 21, 2020 11:16 am arkadaşlar okadar çok yeri arayıp bilgi almaya çalışıyorsunuzki herşey böyle karışıyor.Yapmanız gereken lisans için açılmasını beklemek demekki sadece şuan master için alıyorlar başvuru.Yakında elbette sizin içinde açılacak .
Master için de almıyorlar, bazen alıyorlar bazen almıyorlar, birine verirken her şeyiyle aynı bir diğerine vermiyorlar. Sabah a derken 2 saat sonra b ertesi gün c diyorlar. İşler net ilerlemiyor o sebepten insanlar sürekli arama ihtiyacı hissediyor

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cum Ağu 21, 2020 11:25 am

cnsn159 yazdı: Cum Ağu 21, 2020 11:20 am Master için de almıyorlar, bazen alıyorlar bazen almıyorlar, birine verirken her şeyiyle aynı bir diğerine vermiyorlar. Sabah a derken 2 saat sonra b ertesi gün c diyorlar. İşler net ilerlemiyor o sebepten insanlar sürekli arama ihtiyacı hissediyor
Katılıyorum birileri alırken diğeri alamıyor randevu bu yüzden insan aramaya ihtiyaç duyuyor. Yoğunluk var anlıyoruz da o kadar milletin de işi var kesin net bilgi vermiyorlar

cnsn159

Mesaj gönderen cnsn159 » Cum Ağu 21, 2020 11:40 am

umudxx yazdı: Cum Ağu 21, 2020 11:25 am Katılıyorum birileri alırken diğeri alamıyor randevu bu yüzden insan aramaya ihtiyaç duyuyor. Yoğunluk var anlıyoruz da o kadar milletin de işi var kesin net bilgi vermiyorlar
Hayır yani mastera veriyoruz diyip de vermiyorlar. Verdiklerine de vermiyorlar vermediklerine de vermiyorlar. Sistemlerini çözemiyorum ve güvenmiyorum sinir hastası oldum gerçekten

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Cum Ağu 21, 2020 11:52 am

cnsn159 yazdı: Cum Ağu 21, 2020 11:40 am Hayır yani mastera veriyoruz diyip de vermiyorlar. Verdiklerine de vermiyorlar vermediklerine de vermiyorlar. Sistemlerini çözemiyorum ve güvenmiyorum sinir hastası oldum gerçekten
Ben şimdi konuştum bugün de alamadım Haftaya kaldı. Böyle mecbur sürekli bekleyip arıyacaz