Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Duisburg-Essen (Dsh veya Testdaf) gereklimi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
alchalade

Mesaj gönderen alchalade » Cum Nis 16, 2010 2:41 am

Merhaba arkadaslar,
2006 -2008 arasi Suleyman Demirel Uni. de bilg. teknoloji ve programalama okudum son 2 senedir(hazirlik + intibak) de Izmir de dikey gecis ile gectigim 4 yillik yazilim muh. okuyordum ama okulu birakmaya ve almanyada okumaya karar verdim.
(karar sebebi: 1. donem okula gitmedim (keyfi) intibak kurali 3 veya daha fazla dersten kalan okuldan uzaklastirilir.)

1 -Oncelikle belirtmek istedim faydasi varmi bilmiyorum Almanyada dogdum cifte vatandasim. Dsh veya testdafa girmeme gerek varmi?
->Evet ise; Bunlara direk katilabiliyormuyum yoksa illaki kursa gitmeme gerek varmi (zorunluluk olarak)

2-Universiteye burdan (Turkiyeden) nasil basvurabilirim(e-mail ilemi diye sormuyorum). Benden istenen diploma tercumesi ve galiba sprachdiplom stufe 2 belgesi ile gitmem gerekiyor) eksik varsa lutfen belirtin.

3-Universitelerin son kayit aldigi vakit ne ?( Duisburg-Essen )

4-Duisburg-Essen testDaf veya Dsh den herhangi birisini istiyorsa istedikleri min. notlar kac?

Cevap veren / vermeyen herkese tesekkur ederim.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cum Nis 16, 2010 12:54 pm

Sitede Duisburg-Essen universitesinin Detayli tanitimi ve basvuru ile ilgili bilgileri Mevcut Hepsi yaziyor.
http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=71

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cum Nis 16, 2010 5:26 pm

almanyada dogmus olabilrsin ama bildigim kadariyla almanyada cifte vatandaslik yok birini secmek zorundasin.ayrica lisans vs turkiyede okuduysan DSH Testdaf gibi sinavlari gecmek de zorundasin.

Dusiburg icin de %90 her alman universitesinde oldugu gibi DSHdan en az 2 ,Testdaftan da her bolumden 4-4-4-4 alman gerekiyor.

alchalade

Mesaj gönderen alchalade » Cum Nis 16, 2010 8:06 pm

Cevaplar icin tesekkur ederim. Cifte vatandaslik halen gecerli ve daha alman pasaportumu gecen sene uzattim. Sadece 2 3 sene boyunca yururlukte kalmis bir yasa imis Cifte vatandaslik ve o zaman o hakka sahip olanlarin illaki bir taraf secmesi gerekmiyormus bizzat gidip sormustum. ama dediginiz gibi artik ben cifte vatandas olmak istiyorum diyen herkese kapinin yonunu gosteriyorlar.