Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Corona-Bürokratik Gelismeler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
irmak_alp

Re: Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen irmak_alp » Pzt Tem 20, 2020 1:16 pm

ilker yazdı: Pzt Tem 20, 2020 1:06 pm Hocam ankara vize bolumune ulastiginiz telefon numarasini ogrenebilir miyim? Ben bir turlu ulasamiyorum da, tesekkurler
Elçilik vize bölümünün telefon numarası ‭0 (312) 455 53 30‬. Bazen sadece bant kaydı olabiliyor. Dolayısıyla buradan ulaşamazsanız elçiliğin santral numarasını arayıp operatöre bağlanarak vize bölümünü isteyebilirsiniz.

goxel

Mesaj gönderen goxel » Sal Tem 21, 2020 8:37 am

irmak_alp yazdı: Pzt Tem 20, 2020 9:23 am Arkadaşlar 1 saat önce Ankara'daki vize bölümüne telefonla ulaştım. Yeniden e-posta göndermemi ve üzerine başvurumundan 19 gün geçtiğini belirten not düşmemi söylediler. Tekrar gönderdim e-postayı bakalım ne olacak. Gelişme olursa buradan size güncelleme yapabilirim = )
Merhaba, mailinizin ulaştığına dair bir ileti gönderdilermi size ? Bana henüz birşey göndermediler, heyecan yaptırıyorlar :)

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Sal Tem 21, 2020 9:46 am

goxel yazdı: Sal Tem 21, 2020 8:37 am Merhaba, mailinizin ulaştığına dair bir ileti gönderdilermi size ? Bana henüz birşey göndermediler, heyecan yaptırıyorlar :)
Yok maalesef yanıt yok :/ ama bundan sonra onlar cevap verene kadar her gün göndericem :D

goxel

Mesaj gönderen goxel » Sal Tem 21, 2020 12:21 pm

irmak_alp yazdı: Sal Tem 21, 2020 9:46 am Yok maalesef yanıt yok :/ ama bundan sonra onlar cevap verene kadar her gün göndericem :D
:D :D maili ilet diyip hatırlatma olarakmı göndericen, yoksa istedikleri formatta yeni bir e-mail olarakmı göndericen ?

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Sal Tem 21, 2020 12:29 pm

goxel yazdı: Sal Tem 21, 2020 12:21 pm :D :D maili ilet diyip hatırlatma olarakmı göndericen, yoksa istedikleri formatta yeni bir e-mail olarakmı göndericen ?
Valla aynı başvuru mailini hazırlıyorum evraklarla falan ve 1 temmuzda başvurdum 20 gündür (dün 19 yazdım) haber alamıyorum hatırlatma mailidir diye kibarca ekliyorum. Tekrar gönderdim bugün ve cevap olmazsa yarın da göndericem. Ailemin yanına gidicem sırf bu elçilikten haber gelir diye gidemiyorum haftalardır

goxel

Mesaj gönderen goxel » Sal Tem 21, 2020 12:53 pm

irmak_alp yazdı: Sal Tem 21, 2020 12:29 pm Valla aynı başvuru mailini hazırlıyorum evraklarla falan ve 1 temmuzda başvurdum 20 gündür (dün 19 yazdım) haber alamıyorum hatırlatma mailidir diye kibarca ekliyorum. Tekrar gönderdim bugün ve cevap olmazsa yarın da göndericem. Ailemin yanına gidicem sırf bu elçilikten haber gelir diye gidemiyorum haftalardır
Her gün gönderipte dönüş alan bir arkadaş vardı aslında üstlerde yazmıştı. Demekki işe yarıyor :) Bende göndermeye başliyim her gün o zaman. Bende aynı şekilde bir haber gelir diye planlarımı erteliyorum sürekli. Umarım dönüş olur bu hafta içi hayırlısıyla.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Sal Tem 21, 2020 1:05 pm

goxel yazdı: Sal Tem 21, 2020 12:53 pm Her gün gönderipte dönüş alan bir arkadaş vardı aslında üstlerde yazmıştı. Demekki işe yarıyor :) Bende göndermeye başliyim her gün o zaman. Bende aynı şekilde bir haber gelir diye planlarımı erteliyorum sürekli. Umarım dönüş olur bu hafta içi hayırlısıyla.
Aynen o arkadaştan ilham aldım :D umarım gelir :/

panda

Mesaj gönderen panda » Çrş Tem 22, 2020 11:37 am

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de Almanya'dan doktora kabulü alıp ulusal vize başvurularının açılmasını bekleyenlerdenim. Ekim 1'de başlayacak eğitimim. Bana kabul aldığım enstitü istisnai duruma girdiğimi ( Third-state nationals travelling for study purposes (if the studies cannot entirely be participated in from abroad) bununla ilgili bir visa support letter yazarak belirtti. Şu anda vize başvurunu yapıyo olabilmen lazım dediler. Fakat idata'nın websitesinde istisnai durumlarda vize basvuruları alınmaktadır denmesine rağmen call center'dan kimseye ulaşılamıyor. Birçok kişi de benim durumumda sanırım. Ayrıca konsolosluğa da mail attığımda vize bölümümüz hizmete açıldığında vize başvurunuzu yapabilirsiniz deniyor. 17 temmuzda vize bölümünün açıldığı yazıyo websitesinde fakat hala daha bir gelişme yok. Bu durumda ekstra yapmamız gereken birşey var mı sizce? Yoksa beklemekten başka çaremiz yok mu?

iremc.

Mesaj gönderen iremc. » Çrş Tem 22, 2020 4:19 pm

panda yazdı: Çrş Tem 22, 2020 11:37 am Merhaba Arkadaşlar,

Ben de Almanya'dan doktora kabulü alıp ulusal vize başvurularının açılmasını bekleyenlerdenim. Ekim 1'de başlayacak eğitimim. Bana kabul aldığım enstitü istisnai duruma girdiğimi ( Third-state nationals travelling for study purposes (if the studies cannot entirely be participated in from abroad) bununla ilgili bir visa support letter yazarak belirtti. Şu anda vize başvurunu yapıyo olabilmen lazım dediler. Fakat idata'nın websitesinde istisnai durumlarda vize basvuruları alınmaktadır denmesine rağmen call center'dan kimseye ulaşılamıyor. Birçok kişi de benim durumumda sanırım. Ayrıca konsolosluğa da mail attığımda vize bölümümüz hizmete açıldığında vize başvurunuzu yapabilirsiniz deniyor. 17 temmuzda vize bölümünün açıldığı yazıyo websitesinde fakat hala daha bir gelişme yok. Bu durumda ekstra yapmamız gereken birşey var mı sizce? Yoksa beklemekten başka çaremiz yok mu?
Eğitim istisnai durum olarak Konsolosluğun sitesinde belirtilmemiş. Sadece eğitim için önceden randevu olanların randevularının iadesinin yapılacağı ile ilgili kısım var ancak yeni başvurularla ilgili (eğitim için) bir yazı göremedim. Bir de o dahil edilen istisnai durumlarda olsak bile idata call center ne amaçla ulusal vize başvurusu yapacağını bile sormadan randevu verilmiyor diyor. Ama konsoloslugun sitesine göre veriliyor olması lazim. Almanya'nın bir kararı olsa konsolosluk bunu açıkça yazardı vize başvurusu alınmıyor diye. ( Ben böyle düşünüyorum en azından yanlış olabilirim). Alman bir arkadaşımdan Almanya'nın bu konuda kararlarını araştırmasını istedim. Bana belirli bir tarihten (hatırlamıyorum tarihi ama şu an geçerli olması lazım) itibaren uluslararası öğrencileri artık eğitim için vizeyle kabul ettiklerini söyledi. Yani şu an vize veriyorlar ve ülkeye giriş izni var. Sorun sanırım daha önce şubat mart gibi iptal edilen randevuların idata tarafından düzenlenmesi. Onları yetiştirmeye çalışıyorlar. Bazılarına randevular geri verilmiş, çok yakın tarih olunca ben nasıl evrak yetiştireyim diyenler var itiraz ediyorlar onlara tekrar bir zaman ayarliyorlar muhtemelen. Bu durumda bizim randevu alabileceğimiz boş tarihleri de harcamış oluyor. Bence tek mantıklı şey şu andan belgeleri hazır etmek zaten ekime kadar kaç ay var surda alınan belgeler hala geçerli olacak. Belgeleri hazır olmayan eski randevulular bize sorun çıkartıyor şu an. Tek yapacağımız evrakları hazır etmek düzgün bir şekilde.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Prş Tem 23, 2020 3:01 pm

Ankara'daki elçilikten kullanılamamış vizelerin yeniden düzenlenmesiyle ilgili geri dönüş almayı başarabilen var mı arkadaşlar?

goxel

Mesaj gönderen goxel » Prş Tem 23, 2020 4:39 pm

Bu kadar zor olmamalı en azından mailiniz ulaşmıştır diye yazmaları. Yarın tekrardan arayıp, bilgi almayı düşünüyorum ben.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Prş Tem 23, 2020 5:00 pm

goxel yazdı: Prş Tem 23, 2020 4:39 pm Bu kadar zor olmamalı en azından mailiniz ulaşmıştır diye yazmaları. Yarın tekrardan arayıp, bilgi almayı düşünüyorum ben.
Saat 16.00’ya doğru santral operatörü ile görüşebildim. Vize bölümü toplantıdaymış ve yarın aramamı söyledi :/

goxel

Mesaj gönderen goxel » Prş Tem 23, 2020 8:32 pm

irmak_alp yazdı: Prş Tem 23, 2020 5:00 pm Saat 16.00’ya doğru santral operatörü ile görüşebildim. Vize bölümü toplantıdaymış ve yarın aramamı söyledi :/
O zaman yarın siz elçiliğe ulaştığınızda son aldığınız bilgileri buraya yazarsanız sevinirim :) olmadı bende arayabilirim.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Prş Tem 23, 2020 8:51 pm

goxel yazdı: Prş Tem 23, 2020 8:32 pm O zaman yarın siz elçiliğe ulaştığınızda son aldığınız bilgileri buraya yazarsanız sevinirim :) olmadı bende arayabilirim.
Umarım alabilirsem bilgilendirme yaparım :)

cool

Mesaj gönderen cool » Prş Tem 23, 2020 10:20 pm

irmak_alp yazdı: Prş Tem 23, 2020 5:00 pm Saat 16.00’ya doğru santral operatörü ile görüşebildim. Vize bölümü toplantıdaymış ve yarın aramamı söyledi :/
hangi elcilik icin?

cool

Mesaj gönderen cool » Prş Tem 23, 2020 10:23 pm

Subat veya mart aylarinda basvuru yapip hala pasaportlarini alamayan arkadaslar arasinda guncel belgelerini ilettikten sonra pasaportunu alabilen oldu mu acaba ?

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Prş Tem 23, 2020 10:44 pm

cool yazdı: Prş Tem 23, 2020 10:20 pm hangi elcilik icin?
Ankara, zaten diğerleri konsolosluk oluyor.

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Cum Tem 24, 2020 9:30 am

Elçilik vize bölümüyle iletişime geçebildim. Görevli isim ve soyismini sordu sonrasında "pasaport gönderdiniz mi?" diye sordu, ben de daha hiç maillerime geri dönüş yapılmadığını söyledim. Sonuç olarak biraz daha beklememi, 10 gün kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi(Geçen hafta o nedenle home-office olduklarını tahmin ediyorum). Sizler de Ankara ile iletişimi geçer ve bir şeyler öğrenirseniz burada paylaşırsınız =)

Mollaibrahim

Mesaj gönderen Mollaibrahim » Cum Tem 24, 2020 3:34 pm

cool yazdı: Prş Tem 23, 2020 10:23 pm Subat veya mart aylarinda basvuru yapip hala pasaportlarini alamayan arkadaslar arasinda guncel belgelerini ilettikten sonra pasaportunu alabilen oldu mu acaba ?
16 Mart'ta yapmistim ve pasaportumu ve vizemi 2 gün önce gönderdiler.

noble

Mesaj gönderen noble » Cum Tem 24, 2020 4:47 pm

Mollaibrahim yazdı: Cum Tem 24, 2020 3:34 pm 16 Mart'ta yapmistim ve pasaportumu ve vizemi 2 gün önce gönderdiler.
Sizin adınıza çok sevindim. Dil kursunuz yüz yüze galiba, ben de online olmayan bir kursa kayıtlıyım fakat konsolosluğa mesaj attıgımda şu an dil kursu için vize verilmiyor seyahat güncellemelerine göre hareket edecegiz dediler. Üniversite ön kabulüm de var. Siz ekstra bir şey yaptınız mı? İzmir'den başvurdum

Kilitli