Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg yardimi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Cihan

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen Cihan » Sal Nis 06, 2010 2:19 am

Beyler Ozellikle Bayernde vs diger tum eyaletlerde studienkollegle ilgili bana birlgi verirseniz sevinirim.
Munchenden falan kabul almak zor oldugundan dolayi diger eyaletleredede basvuru yolluycam. Sonucta tip fakultesi okul cok fark etmiyor bence.
Bilgi dagarcigi yuksek olan arkadaslar msn adreslerini ozel mesajdan paylasirsa paylasim yapmak isterim.
Saygilar!

romeo-87

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Nis 06, 2010 1:30 pm

Bayernde iki tane Studienkolleg var birisi Munchende ki orasi universitedir.digeride coburgda orasida Fachhochschule.eger tip fakultesi okumak istiyorsan munchendeki studienkollegi okumak zorundasin,cunku tip fakultesi universitelerde okutuluyor,fachhochschulede yok.simdi gelelim senin meseleye,munchendeki studienkollegi okumak icin illaki munchendeki universitelere basvurman gerekmiyor.Bayerndeki herhangi bir universiteden kabul alman yeterlidir,onlar direk seni munchendeki studienkollegin giris sinavina yazarlar.
simdi senin yapacagin Bayerndeki universiteleri bulup herhangi birine baasvuruda bulunmak.
yalniz tip fakultesi icin oyle cabuk kabul alman kolay olmayabilir.cunku baya basvuru var ve onlarda bu basvurularin arasindan diploma notu iyi olanari secip digerlerini eliyorlar.o yuzden illaki tip fakultesi okumak istiyorsan birden cok universiteye basvur ve kabul almaya bak.bu soyledigim sadece Bayern eyaleti icin.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Sal Nis 06, 2010 2:18 pm

iyi gunler size bir sorum olacakti bilenler yardim edebilirler mi acaba?ben bugun vize gorusmesinden geldim olumlu gecti.normalde universiteye bagli dil kursum yarin basliyor fakat ben burdayim hala.neyse onu gectim sorum su ben turkiyede 11 yilik egitim aldim yani liseyi 3 yilda bitirdim.simdi gidicegim dil kursu freiburgtaki uniye bagli bir dil kursu.adi SPRACHENKOLLEG. bana ayriyetten haidelberg teki bi okula gidip 13 yilini tamamliycaksin dendi.simdi bu studienkolleg 11 yillik egitim alanlarmi gidiyo benim kabul belgemde var bu studienkolleg belgemde var vize bugun onlari aldi.yani dil kursundan sonra direk uniye baslama gibi bi sansim yokmu

romeo-87

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Nis 06, 2010 2:59 pm

hayir elindeki belgede studienkollege gideceksin diyorsa,direk uniye baslayamazsin,bir yil orda okuduktan sonra ordan alacagin belgeyle uniye basvurmaya hak kazanacaksin.nedenide senin bildigin gibi turkiyede 11yillik bir okul gecmisinin olmasi.
sen simdi almanyaya gelir gelmez almanca kursuna basliycaksin ve yaklasik B1 ile B2 arasi bir seviyeye geldiginde,studienkollegin giris sinavina gireceksin.o sinavi kazandiktan sonra studienkollege basliycaksin.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Sal Nis 06, 2010 3:23 pm

anladim peki bu dil kursu 1 yilmi suruyor gidecegim dil kursundan harf harf kurs bolumleri var ben tr de psikolojiye yerlestim almanyada tip istiyorum bana univden m kursuna gidiceksin dediler ve dil kursu formunda m kursunu isaretlemisler.simdi normal sartlarda 1 yil dil kursumu olucak.muhtemelen studienkolleg dedikleri haidelbergteki okul olacak.bu studienkolleg giris sinavi sadece dille ilgilimi olacak.birde 1 yilmi surecek.kafam bugun vizede karistida yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

romeo-87

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Nis 06, 2010 4:24 pm

studienkolleg dil kursu degil,bildigin okul.yani orda
Fizik
Kimya
Biyoloji
Matematik
Almanca
Latince
derslerini goreceksin ve hepsinden ayri ayri sene sonunda buyuk sinava gireceksin.
Tip fakultesi okumak icin M kursuna gitmek gerekiyor ki sana zaten onu vermisler.studienkollegin giris sinavinda sadece almancadan sinava giriceksin.en az yuzde 60 barajini astiginda kazanmis oluyorsun.ayrica studienkolleg 1yil suruyor yani daha dogrusu iki semester.yalniz sen almancan olmadigi icin once normal dil kursuna gideceksinki giris sinavini kazanabilesin.yapacagin o dil kursuda senin calismana kalmis.stk giris sinavi senede iki defa oluyor ve 3defa girebiliyorsun o sinava.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Sal Nis 06, 2010 4:54 pm

cok sagol ya cok yardimci oldun...bu dil kursunu bitirdigimde studienkolleg dedigin gibi senede 2 defa oluyorsa bi doneminde giricem.tip bolumu icin M kursu dil kursu kagidina isaretlenip medizin diye yazildi.simdi ben studienkolleg de tip derslerini gordugumde kazanirsam unide tip fakultesine yerlesmem garantimidir.universite icinde kabul olmayimi bekliycem.

romeo-87

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Nis 06, 2010 5:30 pm

studienkollegi bitirdiginde eline yeni diplomani veriyorlar,ve artik sen o diplomayla universitelere basvurucaksin,yani kabul almaya bakacaksin.ama studienkolleg bitiren biri tipki almanyada okumus birine denk sayiliyor yani kabul alma orani diger normal yabanci ogrencilere gore daha yuksek.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Sal Nis 06, 2010 7:43 pm

1 adim daha one geciriyor yani.o zaman freiburgtaki universite bana bir kagit yollamisti onda studienkollegi bitirmeden kaydini yapmam demeye getirmis.studienkollegi bitirdigimde diger universitelere gore bu kagidi veren universite beni zorlastirmadan alir ins.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Sal Nis 13, 2010 2:44 pm

Slm romeo size bi sorum olacakti gecen hafta yardimci olmustunuz cok tesekkur ediyorum...kacirdigim bi nokta oldu...bana basvurdugum universite bi kagit yollamisti orada studienkollege gitme sarti var ben burada esitagirlik bolumu psikolojiye yerlestim fakat gitmedim.almanyadaki dil kursunada kaydimi yaptirirken hangi bolum okumak istiyorsunuz kismina tip bolumu diye yazdim ve dil kursu ve universite diploma notuma oss yerlestirme belgeme bakip kaydimi yaptilar ve onayladilar.acaba sonradan pruz cikarmi cunku psikoloji G kursunda tip ise M kursunda bilginiz varsa cvplarmisiniz

maydin

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen maydin » Prş Nis 15, 2010 12:16 am

12 yil lise okumus ve tr de tip fakultesini kazanmis olanlar iicin studienkollege var mi?

nurullahturizm

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen nurullahturizm » Prş Nis 15, 2010 3:00 pm

mrb ben seyi soracaktim . simdi uni den kabul kagidini aldigimizda dil kursunun misal suresi 3 ay sonra uzadi yada biz sinavi gecmeedik uni nin kabul kagiidi ne zamana kadar gecerli bide konsolos bize vize verirken belirli bi sure taniyor mu yani dil kursunun kurlarina bagli olarak..bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sewinirim simdiden tsk ederim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 15, 2010 4:39 pm

[quote]maydin tarafindan yazilan metin:
12 yil lise okumus ve tr de tip fakultesini kazanmis olanlar iicin studienkollege var mi?[/quote]

hayir direk baslayabilirsin studienkolleg yapmadan..

bu arada nurullahturizm, ne sordugunu neyi sordugunu heleki o soruyu bu baslikta niye sordugunu hic anlamadim kusura bakma cevap veremiyorum o yuzden.

nurullahturizm

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen nurullahturizm » Cum Nis 16, 2010 9:07 am

canin sagolsun onemli degil :) yeni bi baslik acmak istemedim genel baslik zaten almnayada uni dii ben sorunun cvp sitenizde buldum cok arastirdim bulamayinca sordum.sonradan buldum.ilgilendiginiz icin tsk:alkis

crazyfb

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen crazyfb » Çrş May 05, 2010 6:55 pm

slmlar herkese. bnm de bi sorum olacak studienkolleg ile ilgili. Studienkolleg e basvurmadan once illaki universiteden kabul almis olmak mi gerekiyor? Bu sekilde olmayan Bochum u gordum ama baska yerlerde varmi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 06, 2010 12:26 am

NRW de SK kaldirildi ismail sanirim karistiriyorsun.

Bochum da bi institu ozel olarak veriyor universitede..

Sayet kuzenin SK Turkiye deyse ve sen onun icin kabul almak istiyorsan en azindan b1 seviyesini bitirmis olmaliki o sekilde bir universiteden kabul alabilirsin.

fiore1212

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen fiore1212 » Prş May 06, 2010 6:10 pm

Selam arkadaslar Studienkolleg yapmak istiyorum.Oldenburgtaki fachhochschulede calisan bayana sordum hangi serfitika ile buraya basvurabiliyoruz.kadin bana sen belgelerini uni asisste yollayacaksin onlar inceleyecek eger eksik belge yoksa bize onay vercekler bizde seni studienkollege yolayacaz.sordum A2 belgesi yeterlimi studienkollege girs icin yapilan aufnahme prufunga yeterlimi kadin evet dedi ama nette arastirinca b1 serfitika lazimmis galiba. Bu konuda bilgisi olan arkadaslardan beni bilgilendirmelerini istiyorum birde bremen veya oldenburg cevresinde B1 sinavi her ay yapiliyormu bilgisi olanlar yazarsa sevinirim....

crazyfb

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen crazyfb » Prş May 06, 2010 10:18 pm

gurkan senin dedigin gibi olay. nrw de tamamen kalkmis. Bu senin dedigin Bochumdaki ozel institut le konustum gecen gittim. fiyat olarak 230 euro dedi yanlis anlamadiysam. Arti olarak bi kac icinde universitede kayitli olan ogrenci gibi gozukecek dedi.

Diger Studienkollegler icin ise direk universiteye basvuru yapmak lazim. Benim kuzen Turkiyede maden muh. kazandi da burda insaata sokmaya calisiyoz. Dortmund teknik killik cikarmis galiba. Ben daha konusmadim. Bu Bochum studienkollege basvurcaz ama direk universitelere de basvurcaz heralde.

MELEK

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen MELEK » Cum May 07, 2010 2:26 pm

arkadaslar studienkolleg hakkinda bir soylenti var 2011 yilinda almanyadaki lise egitimi 12 yila dusecegi icin studienkolleg yapilmasina gerek kalmayacakmis orada yasayan arkadaslarin bilgileri varsa yardimci olurlarsa sevinirim

crazyfb

Studienkolleg yardimi?

Mesaj gönderen crazyfb » Cum May 07, 2010 3:27 pm

melek ust taraflarda bi yerlerde vardi physiker in yazdigi bisey. onu oku istersen. Ben de pek olacagina inanmiyorum. Turkiyeden bi bolum kazanmadan yapilan direk basvuruyu adamlar niye kabul etsinki.