Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman Devletinin Yaptigi Sosyal Yardima Basvuru

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Alman Devletinin Yaptigi Sosyal Yardima Basvuru

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 16, 2020 8:45 pm

Pandemiden maddi olarak etkilenen ögrencilere yönelik alman devleti haziran - temmuz ve agustos ayini kapsayacak sekilde 3 ayda geri ödeme olmadan ögrencilere aylik 500 euroya kadar maddi destek saglayacak.

Bu yardimi almak icin alman vatandasi olmak sart degil. Yabanci ögrenciler de basvuru yapabiliyor.

Basvuru icin gerekli temel sartlar:

1- Bu yaz döneminde (Sommersemester 2020) bir alman üniversite veya hochschule de kayitli olmak. Hazirlik ögrencisi olarak Deutschkurs da kayitli olanlar da basvuru yapabilir.

2- Pandemiden maddi olarak etkilenmis olmak (Bunu neye göre degerlendirecekler asagidaki anlatilacak).

3- Bafög veya herhangi bir kurumdan burs alan ögrenciler de basvuru yapabilir.

4- Herhangi bir yas siniri yok.

Hangi evraklar gerekiyor?

- Üniversite kayit belgesi (Immatrikulationsbescheinigung)

- Ikamet belgesi (Meldebescheinigung)

- Hesap dökümanlari (Kontoauszug) - Subat ayindan itibaren baslayan hesap dökümanlarini ekleyin..

- Pasaport ve oturum karti (Beraber birlestirip tek bir sayfa olarak yükleyin).

Ödeme ne zaman yapilacak?

Haziran ayi ödemesi 25 Hazirana kadar yapilacak. Temmuz ve Agustos ayindan tekrar her ay yeniden basvuru yapmaniz gerekiyor.

Bu yardim ne kadar süre verilecek?

Ilk asamada sadece haziran, temmuz ve agustos ayi icin planlaniyor. Bu yardim fonuna 100 milyon euro aktarildi ve bu para 3 ay boyunca ihtiyaci olan ve pandemiden etkilenen ögrencilere dagitilacak. Bu üc ay sonunda yeniden bir yardim yapilirmi onu simdilik kestirmek zor.

Hangi kriterlere göre dagitacaklar?

Özellikle pandemiden etkilendigi tespit edilen ögrencilere dagitilacak. Bu sebeple subat ve mart ayindan itibaren baslayan hesap dökümanlarina bakacaklar. Bu pandemi döneminde aileden fazla veya hic yardim almadan Nebenjob la gecimini saglayip bu pandemi süresince isini kaybeden veya geliri azalan ögrencilere öncelik taninacak. Bildiginiz üzere mart ayi ortasinda Almanya da hemen hemen bir cok isletme kapatildi. Oralarda ek is olarak calisan ve aylik belirli bir maas alan ögrenciler bu durumdan etkilendi ve bu sürecte maas alamadilar. Bu tür ögrenciler ilk asamada tercih edilecek. Bloke hesabi olan ve hesapta hali hazirda yüklü bir miktar olan ögrencilerin cok tercih edilecegini sanmiyorum. Fakat örnegin fintiba da paraniz varsa ve lokal hesap olarak mesela Sparkasse de hesap acip her ay fintiba dan sparkasse ye parayi aktariyorsaniz o zaman sadece sparkasse deki hesap dökümanlarini (Kontoauszug) yükleyin.

Nasil basvuru yapiliyor?

Online olarak asagidaki link üzerinden yapiyorsunuz:

https://www.xn--berbrckungshilfe-studie ... de/s/intro

En altta Weiter i tiklayin, sonraki sayfada secenekler cikiyor, orda birinci, dördüncü ve besinci secenegi secip yine altta Weiter i tikliyorsunuz.

Bir sonraki sayfada bir takim sorular var. Ilk soru:

Mit welchem Dokument möchten Sie sich ausweisen?

- Reisepass oder anderes amtliches Ausweisdokument secenegini secin.

Ausweisdokument-Nummer: Pasaport numaraniz

Gültigkeitsdatum des Ausweisdokuments: Pasaport gecerlilik tarihi.

Sonraki sorular zaten cok basit ve yine Weiter i tikliyorsunuz.

Sonra size bir mail geliyor, TOKEN numarasi gönderiyorlar 6 veya 7 haneli. O maille gelen TOKEN numarasini tekrar basvurudaki sistemde giriyorsunuz ve "Identitätsverifikation" diye yazan sayfa aciliyor. Sizden 5 tane foto yüklemenizi istiyorlar.. Fotograflari ekrana dik ve okunur bir sekilde cekin. Üzerine isik yansimasin veya parmaginiz gözükmesin fotografda.

1- Seite des Ausweisdokumentes mit Ihrem Lichtbild: Kimlik bilgilerinizin ve vesikalik fotografinizin bulundugu pasaport sayfasinin fotografi.

2- Meldebescheinigung mit Ihrer aktuellen Anschrift in Deutschland: Ikamet belgesi ve hatta direkt oturum kartinizin iki yüzüyle beraber birlestirip yükleyin daha iyi olur.

3- Machen Sie ein Selfie: Selfie cekiyorsunuz, arka plan beyaz duvar olursa daha iyi olur.

4- Foto von Ihnen mit Ausweisdokument: Bu sefer de oturum karti ve pasaportunuzla beraber yüzünüzü de tam alacak sekilde bir selfie daha cekip yüklüyorsunuz.

5- Verifizierungscode: Sistemde herkes icin burda 6 haneli bir sayi olacak. O sayisi koyu ve okunur ve yine büyük bir sekilde bir A4 kagidina yazin ve yine o kodu yazdiginiz kagidi suratiniz gözükecek sekilde selfie cekin ve fotografi yükleyin.

Sonra Weiter i tiklayacaksiniz.

Cevabi 25 hazirana kadar maille alacaksiniz..

Herkese bol sans...
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Umtylmz21

Re: Alman Devletinin Yaptigi Sosyal Yardima Basvuru

Mesaj gönderen Umtylmz21 » Sal Haz 16, 2020 9:25 pm

Merhaba , ogrenci vizesiyle gelip ozel dil kursuna gidenler bu hakdan yararlanabilir mi

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal Haz 16, 2020 11:45 pm

Bir bilgilendirme, eğer doğru anladıysam tabi. Eğer banka hesabınızda 500 Euro'nun üzerinde bir meblağ varsa kabul edilmeyecek başvurularınız; gerçekten çok zor durumda olan öğrenciler için planlanmış sanırım. Studentenwerk sitesinden alıntı, eğer doğru değilse bilgilendirirseniz sevinirim.

"Wer zum Zeitpunkt der Antragstellung mehr als 500 Euro auf dem Konto hat, wird diese Überbrückungshilfe nicht erhalten und möge bitte keinen Antrag stellen."

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Çrş Haz 17, 2020 12:56 pm

Evet ben de ayni sekilde bir yazi gordum. Soyle bir tablo da var:

Kontostand Überbrückungshilfe
weniger als 100,00 € 500,00 €
zwischen 100,00 € und 199,00 € 400,00 €
zwischen 200,00 € und 299,00 € 300,00 €
zwischen 300,00 € und 399,00 € 200,00 €
zwischen 400,00 € und 499,00 € 100,00 €
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 17, 2020 3:14 pm

@Rigwald ve @BirFacitas. Verdiginiz önemli ek bilgiler icin tesekkürler.
www.deutschstudent.com

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Haz 17, 2020 4:57 pm

Diğer konu başlığına yazdığım yorumu buraya da ekliyeyim:
Neyse ben başvurdum başvururken klasik ikametgah, okul belgesi, pasaport, ya Şubat ya da Mart'tan itibaren hesap dökümü falan istiyorlar. Sırayla sitedeki sisteme yüklüyorsun sana özel hesap açıyolar ordan başvurunun durumunu takip edebiliyorsun. 3 aylık bir yardımmış ve her ay için tekrardan başvuru yapılması lazımmış. Güncel bankadaki hesabına göre 100-500€ yardım ediyorlar yazıyor, bana çıkacağını zannetmiyorum ama gene de başvurdum.

Mardersahi

Mesaj gönderen Mardersahi » Cmt Haz 20, 2020 9:18 pm

Acaba illa bir okula kayıt olmamız mı gerekiyor Deutschkurs için

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 21, 2020 12:05 pm

Illaki bir üniversite kaydi gerekiyor basvuru icin. Basvuru formunda üniversite kayit belgesi (Immatrikulationsbescheinigung) istiyorlar.
www.deutschstudent.com

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Pzt Haz 29, 2020 3:54 pm

sonuc belli oldu mu bana hicbir bilgilendirme gelmedi . Sizde durum nedir arkadaslar ?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt Haz 29, 2020 4:28 pm

mmmurooo yazdı: Pzt Haz 29, 2020 3:54 pm sonuc belli oldu mu bana hicbir bilgilendirme gelmedi . Sizde durum nedir arkadaslar ?
bende de hala in Bearbeitung diyor.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Tem 02, 2020 3:47 pm

Red bekliyordum bu sabah mail geldi red aldığıma dair.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Tem 02, 2020 9:10 pm

Bana dün mail geldi 300 euro yatıracaklarına dair bugünde para yattı. Hesabımda 200 küsür vardı o yüzden 300 yatırdılar sanırım.