Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans için askerlik tecili hakkında

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
caciknecmi

Yüksek Lisans için askerlik tecili hakkında

Mesaj gönderen caciknecmi » Sal Haz 02, 2020 2:07 am

Herkese Merhabalar,

Bu sene Almanya'ya yüksek lisans başvuruları yaptım ve 28.05.2020 tarihinde Münih Teknik Üniversitesinden kabul aldım. Türkiye'de Lisans programımı 18.06.2018 tarihinde bitirmiştim ve 2 yıllık mezuniyet sonrası askerlik tecilimi yaparak 18.06.2020 tarihine uzatmıştım. Tecil işlemleriyle alakalı bağlı olduğum askerlik şubesine nasıl yapabileceğimi sordum ve gideceğim şehirdeki temsilicikler aracılığıyla yapabileceğim belirtildi. Tecilim 18.06.2020 olsa da Celbim Kasım ayı gözüktüğünden sıkıntı olmayacağını belirtti.

Yaptığım araştırmalarda tecil için gideceğim şehirde özel öğrencilik dosyasının açılması gerektiğini öğrendim ve gerekli belgelerden biri askerlik durum belgesi. Fakat bu belge tecilim bittikten sonra yoklama kaçağı olarak mı gösterecek yoksa tehirli mi gösterecek emin olamadım. Özel öğrencilik başvuru formunda tecilli ve tehirli seçenekleri de gözüküyor fakat tam olarak aralarındaki farkı anlamadım.

Kanuna göre okul kabulünün geldiği tarihten önce kaçak veya bakaya durumunda olunmadığı sürece tecil yapılabiliyor. Fakat tecil bittikten sonra askerlik durum belgesinde ne yazıyor ve bittikten sonra bu belgeyi özel öğrencilik dosyası açtırmakta kullanabiliyor muyuz sizlere sormak istedim.

Ayrıyetten özel öğrencilik başvuru formundaki askerlik durumu seçeneklerinde tecilli ve tehirli seçenekleri arasındaki farkı bilen varsa çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Yüksek Lisans için askerlik tecili hakkında

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 02, 2020 10:34 am

En kolayi ve garantisi Almanya da bagli bulundugunuz Türk konsoloslugunda ögrenci dosyasi actirip o sekilde tecil islemleri yaptirmaniz:

https://community.deutschstudent.com/vi ... &start=100
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Çrş Haz 03, 2020 4:28 pm

Cevap için teşekkürler. Bugün askerlik şubesine gidip bu süreç hakkında bilgi aldım. Benim gibi ileride benzer ekstrem durumlarda arkadaşlar olursa bu mesajımdan yararlanabilirler.

Askerlik şubesinden aldığım bilgiye göre celbim kasım ayında olduğu için kasımdan önce aktifleşen öğrenci kaydınız varsa bu geçerli oluyormuş. Yani Almanya'ya gittiğinizde özel öğrenci dosyasını ne zaman açtırdığınızdan ziyade milli savunma bakanlığı sizin ne zaman orada öğrenci olduğunuza bakıyormuş. Benim öğrenciliğim 1 ekimde başladığı için sıkıntı olmuyormuş. Gene de özel öğrenci dosyası açtırmak için tarafıma 6 ay geçerli olacak askerliğiyle ilişiği yoktur ibaresine sahip askerlik durum belgesi verildi.

Eğer öğrenciliğiniz celp tarihinizden sonra aktifleşiyorsa, Almanya'ya gitmeden önce okulunuzdan kesin kaydınıza dair bir belge isteyin. Burada yeminli bir tercümana da çevirttirin ve askerlik şubesine gidin. Bu şekilde celbinizi bir dönem ileriye atabiliyorlar ve Almanya'ya gittiğinizde sıkıntı olmadan özel öğrenci dosyası açtırabiliyorsunuz.

Umarım bu bilgiler benzer durumu yaşayanlara veya yaşayacak olanlara yardımcı olur.

makca

Mesaj gönderen makca » Çrş Haz 10, 2020 11:22 am

caciknecmi yazdı: Çrş Haz 03, 2020 4:28 pm Cevap için teşekkürler. Bugün askerlik şubesine gidip bu süreç hakkında bilgi aldım. Benim gibi ileride benzer ekstrem durumlarda arkadaşlar olursa bu mesajımdan yararlanabilirler.

Askerlik şubesinden aldığım bilgiye göre celbim kasım ayında olduğu için kasımdan önce aktifleşen öğrenci kaydınız varsa bu geçerli oluyormuş. Yani Almanya'ya gittiğinizde özel öğrenci dosyasını ne zaman açtırdığınızdan ziyade milli savunma bakanlığı sizin ne zaman orada öğrenci olduğunuza bakıyormuş. Benim öğrenciliğim 1 ekimde başladığı için sıkıntı olmuyormuş. Gene de özel öğrenci dosyası açtırmak için tarafıma 6 ay geçerli olacak askerliğiyle ilişiği yoktur ibaresine sahip askerlik durum belgesi verildi.

Eğer öğrenciliğiniz celp tarihinizden sonra aktifleşiyorsa, Almanya'ya gitmeden önce okulunuzdan kesin kaydınıza dair bir belge isteyin. Burada yeminli bir tercümana da çevirttirin ve askerlik şubesine gidin. Bu şekilde celbinizi bir dönem ileriye atabiliyorlar ve Almanya'ya gittiğinizde sıkıntı olmadan özel öğrenci dosyası açtırabiliyorsunuz.

Umarım bu bilgiler benzer durumu yaşayanlara veya yaşayacak olanlara yardımcı olur.
Selamlar öncelikle konu ile ilgili bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben de benzer durumdayım tecilim 11.06.2020 tarihinde bitiyor ve Eylül-Ekim aylarında Stuttgart'da mastera başlayacağım. 11 Mayıs'ta da mastera başvuru kabul mailini aldım.
Sizin yaptığınız gibi durumumu konuşmak için askerlik şubesiyle görüştüm ve bana subedeki kişi sistemde suan Kasım celp döneminde gözüküyorsunuz fakat bu yıl Askeralma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı değişiklik nedeniyle tecili 30 Haziran öncesi tamamlananlar da Ağustos celp dönemine katılacak dedi. Bu durum şu an sistemde gözükmüyor ve diğer şubelerdeki kişiler de dikkat etmeden arayanlara gördükleri bilgileri aktarıyorlar ama sizin önünüze böyle bir sorun çıkabilir dedi ve bana Askeralma Genel Müdürlüğünden başka net bilgi alamazsın dedi. Fakat ben iki gündür Askeralma Genel Müdürlüğüne ulaşamıyorum, Ankara'da olduğum için kışlaya gittim içeri dahi almıyorlar.
Benim size demek istediğim sizin bu yönde bir duyumunuz var mı ya da askerlik şubenizi arayıp sorabilir misiniz siz de? Gerçekten Ağustos celbine tabii tutulacak isek o tarihte benim kayıt işlerim tamamlanmıyor ve sadece kabul mektubu ile tecil yapamayız dedi şube.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Çrş Haz 10, 2020 3:03 pm

makca yazdı: Çrş Haz 10, 2020 11:22 am Selamlar öncelikle konu ile ilgili bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben de benzer durumdayım tecilim 11.06.2020 tarihinde bitiyor ve Eylül-Ekim aylarında Stuttgart'da mastera başlayacağım. 11 Mayıs'ta da mastera başvuru kabul mailini aldım.
Sizin yaptığınız gibi durumumu konuşmak için askerlik şubesiyle görüştüm ve bana subedeki kişi sistemde suan Kasım celp döneminde gözüküyorsunuz fakat bu yıl Askeralma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı değişiklik nedeniyle tecili 30 Haziran öncesi tamamlananlar da Ağustos celp dönemine katılacak dedi. Bu durum şu an sistemde gözükmüyor ve diğer şubelerdeki kişiler de dikkat etmeden arayanlara gördükleri bilgileri aktarıyorlar ama sizin önünüze böyle bir sorun çıkabilir dedi ve bana Askeralma Genel Müdürlüğünden başka net bilgi alamazsın dedi. Fakat ben iki gündür Askeralma Genel Müdürlüğüne ulaşamıyorum, Ankara'da olduğum için kışlaya gittim içeri dahi almıyorlar.
Benim size demek istediğim sizin bu yönde bir duyumunuz var mı ya da askerlik şubenizi arayıp sorabilir misiniz siz de? Gerçekten Ağustos celbine tabii tutulacak isek o tarihte benim kayıt işlerim tamamlanmıyor ve sadece kabul mektubu ile tecil yapamayız dedi şube.
Selamlar, benim bu konu hakkında bir duyumum olmadı. Fakat askeralma genel müdürlüğü sitesine de baktım ve burada da bir duyuru bulunmuyor. Açıkçası emin olamadım. Tam olarak hangi tarihte görüştünüz kendileriyle?

Ben 2 Haziran'da şubeye gitmiştim ve bana verilen belgede 30 eylüle kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu. Şube Başkanına da imzalatmıştım. Kimse herhangi bir Celp öne çekmesinden bahsetmedi. O açıdan maalesef bilemiyorum en kötü tekrar askerlik şubesine gidebilirim ama açıkçası şu an hiçbir fikrim yok. Bir gelişme olursa buradan yazacağım.

makca

Mesaj gönderen makca » Prş Haz 11, 2020 10:38 am

caciknecmi yazdı: Çrş Haz 10, 2020 3:03 pm Selamlar, benim bu konu hakkında bir duyumum olmadı. Fakat askeralma genel müdürlüğü sitesine de baktım ve burada da bir duyuru bulunmuyor. Açıkçası emin olamadım. Tam olarak hangi tarihte görüştünüz kendileriyle?

Ben 2 Haziran'da şubeye gitmiştim ve bana verilen belgede 30 eylüle kadar askerlikle ilişiği yoktur yazıyordu. Şube Başkanına da imzalatmıştım. Kimse herhangi bir Celp öne çekmesinden bahsetmedi. O açıdan maalesef bilemiyorum en kötü tekrar askerlik şubesine gidebilirim ama açıkçası şu an hiçbir fikrim yok. Bir gelişme olursa buradan yazacağım.
Ben subeye 9 Haziranda gittim ve dediğiniz gibi 30 eylüle kadar ilişiği yoktur ve sınıflandırma dönemi Kasım 2020 yazan belge aldım ve imzalattım ama orada bana bu belgeyi hazırlayan kişi (asker ve sanırım albay) böyle bir ihtimalden bahsetti. Zaten sorun da ondan başka kimse bunu söylemedi o da diğerleri dikkat etmiyor diye iddia ediyor. Ben Askeralma genel müdürlüğüne ulaşmak için uğraştım olmadı ve sonunda cimer üzerinden sordum bakalım eğer bir bilgi gelirse paylaşırım.
Ben size de sormak istedim çünkü belki siz bilgiye ulaşabilirsiniz veya birden çok kişi soracak olursa küçük bir ihtimal dikkat çeker diye.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Prş Haz 11, 2020 3:40 pm

makca yazdı: Prş Haz 11, 2020 10:38 am Ben subeye 9 Haziranda gittim ve dediğiniz gibi 30 eylüle kadar ilişiği yoktur ve sınıflandırma dönemi Kasım 2020 yazan belge aldım ve imzalattım ama orada bana bu belgeyi hazırlayan kişi (asker ve sanırım albay) böyle bir ihtimalden bahsetti. Zaten sorun da ondan başka kimse bunu söylemedi o da diğerleri dikkat etmiyor diye iddia ediyor. Ben Askeralma genel müdürlüğüne ulaşmak için uğraştım olmadı ve sonunda cimer üzerinden sordum bakalım eğer bir bilgi gelirse paylaşırım.
Ben size de sormak istedim çünkü belki siz bilgiye ulaşabilirsiniz veya birden çok kişi soracak olursa küçük bir ihtimal dikkat çeker diye.
Anladım şimdi. Bence sıkıntı olmaz fakat tecil tarihi sonrası askerlik durumu e devlette nasıl gözüküyor bir bakacağım ben de. En azından 30 eylüle kadar özel öğrenci dosyası açtırabiliriz bu belgeyle diye düşünüyorum. Bir değişiklik olursa yazacağım buradan. Teşekkürler bilgiler için.

makca

Mesaj gönderen makca » Prş Haz 11, 2020 5:33 pm

caciknecmi yazdı: Prş Haz 11, 2020 3:40 pm Anladım şimdi. Bence sıkıntı olmaz fakat tecil tarihi sonrası askerlik durumu e devlette nasıl gözüküyor bir bakacağım ben de. En azından 30 eylüle kadar özel öğrenci dosyası açtırabiliriz bu belgeyle diye düşünüyorum. Bir değişiklik olursa yazacağım buradan. Teşekkürler bilgiler için.
Benim tecilim bugün bitiyordu Ağustos 2020 dönemine çekmişler ve tarih olarak 06.08.2020 tarihine kadar ilişiği yoktur yazıyor. Nüfusa kayıtlı olduğum yerdeki askerlik şube çalışanı kabul belgenle celp dönemini erteletirsin bir esneklik sağlarlar bence dedi ama Ankara'da Altındağ askerlik şubedeki kişi kayıt olmadan erteleme olmaz diyor. Bugün uzun görüşemedim ama bir değişiklik olursa yazarım umarım çözülür yoksa kaçak durumuna düşüp ileride olası bedelliden yararlanma hakkı kaybedilebilir.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Prş Haz 11, 2020 7:04 pm

makca yazdı: Prş Haz 11, 2020 5:33 pm Benim tecilim bugün bitiyordu Ağustos 2020 dönemine çekmişler ve tarih olarak 06.08.2020 tarihine kadar ilişiği yoktur yazıyor. Nüfusa kayıtlı olduğum yerdeki askerlik şube çalışanı kabul belgenle celp dönemini erteletirsin bir esneklik sağlarlar bence dedi ama Ankara'da Altındağ askerlik şubedeki kişi kayıt olmadan erteleme olmaz diyor. Bugün uzun görüşemedim ama bir değişiklik olursa yazarım umarım çözülür yoksa kaçak durumuna düşüp ileride olası bedelliden yararlanma hakkı kaybedilebilir.
Anladım abi, ben de benim tecilim bittiğinde bir kontrol edeceğim. 18.06.2020 tarihinde bakacağım duruma buradan da yazarım. Peki 30 eylüle kadar ilişiği yoktur dökümanının bir geçerliliği olmuyormuymuş onların tarafında böyle bir durumda? İmzalı belgemiz var sonuçta sisteme işlememeleri bizim suçumuz değil onların hatası oluyor her şubelik haberdar değilse bu durumdan özellikle.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Prş Haz 11, 2020 9:06 pm

Bu arada aklıma şimdi takıldı, eğer 6 Ağustosa kadar askerlikle ilişiği yok diyorsa senin için zaten ağustos celbine nasıl katılacaksın ya da katılacağız? Celpler ay başında olmuyor mu?

Benim de Sınıflandırma dönemim 2020 Kasım yazıyordu verilen dökümanda. 18 haziranda ben de e-devletten kontrol ettikten sonra gidip soracağım.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Cum Haz 12, 2020 12:48 am

Youtubedan da biraz araştırma yaptım. https://www.youtube.com/watch?v=pINpfyAzrHs

Bu videoda özellikle 11:45ten itibaren bilgilerini genel olarak sisteme girmemiş olanların celbi artık kasım ayında olacağı belirtiliyor. Video altındaki yorumlarda da şu şekilde bahsedilmiş:
https://hizliresim.com/Uqx29p

Yani anlaşılan sistem hala güncellenme aşamasındaymış. İstesek de bizi ağustosa alamıyorlar. Dolayısıyla hala kasım celbine ait olduğumuzdan ötürü bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum abi. Umarım yardımcı olmuştur bu bilgi. Gene de bir değişiklik olursa buradan haberleşiriz.

makca

Mesaj gönderen makca » Pzt Haz 15, 2020 12:22 pm

caciknecmi yazdı: Cum Haz 12, 2020 12:48 am Youtubedan da biraz araştırma yaptım. https://www.youtube.com/watch?v=pINpfyAzrHs

Bu videoda özellikle 11:45ten itibaren bilgilerini genel olarak sisteme girmemiş olanların celbi artık kasım ayında olacağı belirtiliyor. Video altındaki yorumlarda da şu şekilde bahsedilmiş:
https://hizliresim.com/Uqx29p

Yani anlaşılan sistem hala güncellenme aşamasındaymış. İstesek de bizi ağustosa alamıyorlar. Dolayısıyla hala kasım celbine ait olduğumuzdan ötürü bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum abi. Umarım yardımcı olmuştur bu bilgi. Gene de bir değişiklik olursa buradan haberleşiriz.
Selamlar tekrar, attığın yorum görüntüsü bizim için iyi haber gibi umarım öyle olur. Ben de bugün askerlik subeye Almanya'daki okuldan kabul belgemle gidip ne yapılabilir görüşme yapacağım. Yeni bir şey öğrenirsem yazarım.
Teşekkürler paylaşımların için

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Sal Haz 16, 2020 1:30 am

makca yazdı: Pzt Haz 15, 2020 12:22 pm Selamlar tekrar, attığın yorum görüntüsü bizim için iyi haber gibi umarım öyle olur. Ben de bugün askerlik subeye Almanya'daki okuldan kabul belgemle gidip ne yapılabilir görüşme yapacağım. Yeni bir şey öğrenirsem yazarım.
Teşekkürler paylaşımların için
Rica ederim. Ben de bir gelişme olursa buradan güncellerim. Kolay gelsin.

makca

Mesaj gönderen makca » Sal Haz 16, 2020 10:31 am

Ben dün askerlik şubesine üniversitenin gönderdiği kabul belgesi ve tercümesi ile gittim, benim dönemi tekrar Kasım ayına çektiler. Başta tereddüt ettiler ama sonunda yardımcı oldular belki işin peşine düşmesem uğraşmayacaklardı bilemiyorum. Senin durum da tecil bitince benimkine dönüşürse aynı şekilde ertelenebilir demek ki.
Umarım sıkıntı yaşanmaz kolay gelsin.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Sal Haz 16, 2020 10:51 am

makca yazdı: Sal Haz 16, 2020 10:31 am Ben dün askerlik şubesine üniversitenin gönderdiği kabul belgesi ve tercümesi ile gittim, benim dönemi tekrar Kasım ayına çektiler. Başta tereddüt ettiler ama sonunda yardımcı oldular belki işin peşine düşmesem uğraşmayacaklardı bilemiyorum. Senin durum da tecil bitince benimkine dönüşürse aynı şekilde ertelenebilir demek ki.
Umarım sıkıntı yaşanmaz kolay gelsin.
Giderken yanında 30 eylüle kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi de götürmüş müydün acaba? Bakın bunu siz verdiniz ama sistem geri çekti bu benim eğitimimi etkileyecek gibi bir muhabbet döndü mü acaba kabul belgesinin yanında?

Ya da sistem hala güncellenmedi tam değişebilir gibi bir uyarıda bulundu mu onlar yoksa ağustosta gidersin tavrında mı takıldılar?

Bakalım benim durumumda ne olacak :) Sağol bilgilendirmelerin için.

makca

Mesaj gönderen makca » Sal Haz 16, 2020 2:05 pm

caciknecmi yazdı: Sal Haz 16, 2020 10:51 am Giderken yanında 30 eylüle kadar askerlikle ilişiği yoktur belgesi de götürmüş müydün acaba? Bakın bunu siz verdiniz ama sistem geri çekti bu benim eğitimimi etkileyecek gibi bir muhabbet döndü mü acaba kabul belgesinin yanında?

Ya da sistem hala güncellenmedi tam değişebilir gibi bir uyarıda bulundu mu onlar yoksa ağustosta gidersin tavrında mı takıldılar?

Bakalım benim durumumda ne olacak :) Sağol bilgilendirmelerin için.
30 Eylül'e kadar ilişiği yoktur belgesinin bahsi geçmedi aramızda tekrar çünkü oradaki komutan benim birçok kez konuştuğum ve durumumu bilen bir kişiydi. Geçtiğimiz cuma kabul belgen ve tercümesiyle gel bi bakalım ne yapabiliriz demişti. Ben de dün gidince orada birileriyle de görüştü sonra senin celbi Kasıma erteleyeceğiz dedi.
Bir form-dilekçe doldurdum yurt dışında yüksek lisansa kabul edildim, askerliğimin ertelenmesini talep ediyorum diye halloldu.
Şu an erteleme bitim tarihim 31 Ağustos gözüküyor ve geçici erteleme olarak geçiyor. Sınıflandırma ise Kasım 2020ye dönüştü tekrar. Kasıma kadar sıkıntın yok artık dediler, 31 Ağustos'u da sanırım Kasım dönemine sarkıtmak için yeterli oluyor diye öyle belirlediler kendi aralarındaki konuşmalardan duyabildiğim kadarıyla anladığım bu.
18 Hazıranda senin durumun da değişirse bu şekilde düzenlemeye giderler herhalde senin için de.

caciknecmi

Mesaj gönderen caciknecmi » Sal Haz 16, 2020 4:35 pm

makca yazdı: Sal Haz 16, 2020 2:05 pm 30 Eylül'e kadar ilişiği yoktur belgesinin bahsi geçmedi aramızda tekrar çünkü oradaki komutan benim birçok kez konuştuğum ve durumumu bilen bir kişiydi. Geçtiğimiz cuma kabul belgen ve tercümesiyle gel bi bakalım ne yapabiliriz demişti. Ben de dün gidince orada birileriyle de görüştü sonra senin celbi Kasıma erteleyeceğiz dedi.
Bir form-dilekçe doldurdum yurt dışında yüksek lisansa kabul edildim, askerliğimin ertelenmesini talep ediyorum diye halloldu.
Şu an erteleme bitim tarihim 31 Ağustos gözüküyor ve geçici erteleme olarak geçiyor. Sınıflandırma ise Kasım 2020ye dönüştü tekrar. Kasıma kadar sıkıntın yok artık dediler, 31 Ağustos'u da sanırım Kasım dönemine sarkıtmak için yeterli oluyor diye öyle belirlediler kendi aralarındaki konuşmalardan duyabildiğim kadarıyla anladığım bu.
18 Hazıranda senin durumun da değişirse bu şekilde düzenlemeye giderler herhalde senin için de.
Tamamdır, çok teşekkürler bilgilendirme için. Ben de hazırlıklı olmak adına okul kabulünü çevirtip giderim o zaman. Sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Geçmiş olsun :)

deutschland55

Mesaj gönderen deutschland55 » Pzr Ağu 30, 2020 4:23 pm

makca yazdı: Çrş Haz 10, 2020 11:22 am Selamlar öncelikle konu ile ilgili bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben de benzer durumdayım tecilim 11.06.2020 tarihinde bitiyor ve Eylül-Ekim aylarında Stuttgart'da mastera başlayacağım. 11 Mayıs'ta da mastera başvuru kabul mailini aldım.
Hocam merhabalar, ben de bu dönem Stuttgart'ta yüksek lisansa başlayacağım. Forumda özel mesaj gönderme seçeneğini bulamadım, mailiniz veya iletişim bilginizi paylaşsanız size birkaç soru sormam mümkün müdür ?

makca

Mesaj gönderen makca » Pzt Ağu 31, 2020 12:40 am

deutschland55 yazdı: Pzr Ağu 30, 2020 4:23 pm Hocam merhabalar, ben de bu dönem Stuttgart'ta yüksek lisansa başlayacağım. Forumda özel mesaj gönderme seçeneğini bulamadım, mailiniz veya iletişim bilginizi paylaşsanız size birkaç soru sormam mümkün müdür ?
Elimden gelen bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım. Aşağıdaki mail adresinden yazabilirsiniz.
muammerakca.ma@gmail.com

boredmercury

Mesaj gönderen boredmercury » Pzt Eyl 14, 2020 6:32 pm

Merhaba herkese,

Öncelikle herkese verdiği bilgiler için teşekkürler.

Benim aralık 2020'ye kadar tecilli görünüyor askerliğim, ve her şey yolunda giderse Ekim-Kasım gibi Almanya'da yüksek lisansa başlıyorum.

Anladığım kadarıyla bu durumda benim ekstra bir şey yapmam gerekmiyor sanırım doğru mu? Bilen birisi teyit edebilirse ok mutlu olurum :)