Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Corona-Bürokratik Gelismeler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 27, 2020 11:36 am

runesia yazdı: Pzt May 25, 2020 11:14 pm Merhaba, bende bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Normal sartlarda yaz donemi icin master kabul almistim. Idata dan vize icim randevu tarihi aldim ama korona sebebiyle basvuramadan randevum iptal edildi.
Konsolosluklar yeniden basvuru kabul etmeye basladiginda bende basvurmayi planliyorum. Fakat bildiginiz gibi bu donem uzaktan egitim olarak gerceklesiyor, ve muhtemelen basvuracagim tarih dönemin bitmesine 1-2 ay kala bir zaman olacak. Bu durum vizeyi etkiler mi?
Soru tam anlasilmiyor maalesef.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

runesia

Mesaj gönderen runesia » Çrş May 27, 2020 1:51 pm

Tekrardan aciklayayim:
Yaz donemi icin master programina kabul aldim ve kayit oldum. Yaz donemi uzaktan egitim olarak devam ediyor bildiginiz gibi. Normal sartlarda mart ayinda idata da vize randevum vardi ama korona sebebiyle iptal oldu. Almanya ile seyahat kisitlamasi kalkip, tekrar vize basvurulari alinmaya baslandiginda bende yeniden basvuruda bulunacagim. Ama gidisata bakilirsa vizeye basvuracagim tarih, somestrin bitimine az bir zaman kala olacak. Bu durum ve tabii ki egitimin uzaktan devam etmesi vizeyi olumsuz etkiler mi? Yani basvuru sirasinda 'Bu donem zaten uzaktan egitim var, neden simdiden gitmek istiyorsun ' seklinde bir sorgulama olur mu.?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 29, 2020 10:15 am

Gelecek dönem ne olacagi belli degil. Kasim da baslayacak cok yüksek ihtimal onu biliyoruz. Tahminen yeniden vize basvurulari temmuz ayinda baslar. Agustosun ilk haftasi vize basvuru yapin derim ve gelecek kis dönemine kayit yaptirip onun belgesiyle vize basvurusu yapin.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 03, 2020 1:24 pm

Almanya 15 hazirandan itibaren AB ülkelerine, Ingiltere, Izlanda, Isvicre ve Liechtenstein e seyehat yasagini tamamen kaldirdi.

Sadece Ispanya turistlere sinirlarini 1 Temmuz dan itibaren acacak.

Norvec ise 20 Agustos a kadar sadece Danimarka vatandaslarini sinirdan serbest olarak kabul ediyor.

Türkiye icin henüz bir karar yok, fakat sahsi görüsüm en az agustos ayina kadar Türkiye ile seyehat sinirlamasi uygulamasi kalkmayacaktir.
www.deutschstudent.com

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Çrş Haz 03, 2020 5:55 pm

Almanya dan türkiyeye gidişte bir kısıtlama var mı ?

akbassevvall

Mesaj gönderen akbassevvall » Çrş Haz 03, 2020 7:52 pm

Merhaba 3 aydır Türkiyedeyim ve benim 31 Temmuz’da oturumum bitiyor. Dün Türk hava yollarını aradım 16 Haziran da dahi uçuş gözüküyor dediler, ve Almanya henüz bir açıklama yapmadı. Telefon yetkilisi uçuşa izin olduğunu ve onaylandığını söyledi fakat çevremizde ki herkes ve Almanya olmak üzere yasağın kalkmadığını söylüyor. Kafam bayağı karıştı. Bu durumda nasıl gerçekleştirilecek bu uçuşlar nasıl onaylandı denilebiliyor?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Haz 04, 2020 1:07 pm

Almanya dan Türkiye ye bir kisitlama olup olmadigina Türk devleti karar verir ama su anda bir karar yok Türkiye de.

THY veya diger hava yollari su anda sadece tahliye ucuslari yapabilir. Arada bazi hava yollari sanki resmi karar gelmis gibi ucus koyuyorlar belirli bir tarihe ve bilet satiyorlar. Sonra sinirlar acilmayinca ucus iptal oldu diyip, alinan bileti iade etmiyorlar ve ileri bir tarihe ertelediklerini söylüyorlar. Cünkü bileti satarken, iade sartlarinda bilet tarihini ileri bir tarihe erteleyecek sekilde satis yapiyorlar. Bu sayede para girisi saglaniyor ve kriz sirasinda calismayan ama maaslarini ödemek zorunda olduklari calisanlarin maaslarini ödeyebiliyorlar. O yüzden ucak firmalarinin bilgilerine göre degil ve hatta haber sitelerinde cikan haberlere degil, yalnizca Auswärtiges Amt in resmi sitesindeki bilgilere göre hareket edin.
www.deutschstudent.com

akbassevvall

Mesaj gönderen akbassevvall » Prş Haz 04, 2020 5:15 pm

Teşekkür ederim cevabınız için, mail attım ausländeramt‘a cevaplarını bekliyorum. Umarım online olarakta olsa bir çare bulunur. Kış dönemi başvuruları için bir kaç üniversiteye Mail attım bugün cevap geldi o sayfa kapalı olduğu için burdan yazmak istedim. Bremen üniversitesi hiçbir değişiklik yapmadı başvuru tarihleri ile ilgili 15 temmuza kadar geçerli, Wuppertal Üniversitesi aynı şekilde 15 temmuza kadar, Düsseldorf Üniversitesi ve Bonn üniversitesi 20 Ağustosa kadar uzattığını belirtti şimdilik bu kadar diğer üniversiteler mailime döndüğünde bilgileri yine burada paylaşırım, tekrardan teşekkür ederim iyi günler :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 05, 2020 12:13 pm

akbassevvall yazdı: Prş Haz 04, 2020 5:15 pm Teşekkür ederim cevabınız için, mail attım ausländeramt‘a cevaplarını bekliyorum. Umarım online olarakta olsa bir çare bulunur. Kış dönemi başvuruları için bir kaç üniversiteye Mail attım bugün cevap geldi o sayfa kapalı olduğu için burdan yazmak istedim. Bremen üniversitesi hiçbir değişiklik yapmadı başvuru tarihleri ile ilgili 15 temmuza kadar geçerli, Wuppertal Üniversitesi aynı şekilde 15 temmuza kadar, Düsseldorf Üniversitesi ve Bonn üniversitesi 20 Ağustosa kadar uzattığını belirtti şimdilik bu kadar diğer üniversiteler mailime döndüğünde bilgileri yine burada paylaşırım, tekrardan teşekkür ederim iyi günler :)
Tesekkürler bilgilendirme icin. Bremen de mecburen 20 agustosa cekecek zamanla. Wuppertal daha kendine gelemedi.
www.deutschstudent.com

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Pzr Haz 07, 2020 3:41 pm

merhabalar şu an almanya dayım ve türkiyeye dönmek istiyorum kış dönemi başlayıncaya kadar ancak nasıl dönebilirim bilmiyorum . Uçuşlarla alakalı net bir bilgi yok sürekli erteleniyor , tahliye uçuşları nasıl oluyor bir bilginiz var mı ?

pargali92

Mesaj gönderen pargali92 » Pzt Haz 08, 2020 5:23 pm

Ruhr Uni Bochum dan master kabulü almıştım. Bugün mail geldi . Kış dönemi 12 Ekim’de başlayacak , Almanya’ya gidemeyen öğrenciler için online eğitim olacak. Almanya’ya ulaşan öğrenci sayısı yeterli sayıya ulaştığında sınıf derslerine geçiş yapılacakmış.
Bölüm Computational Mechanics .

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Haz 09, 2020 1:30 am

pargali92 yazdı: Pzt Haz 08, 2020 5:23 pm Ruhr Uni Bochum dan master kabulü almıştım. Bugün mail geldi . Kış dönemi 12 Ekim’de başlayacak , Almanya’ya gidemeyen öğrenciler için online eğitim olacak. Almanya’ya ulaşan öğrenci sayısı yeterli sayıya ulaştığında sınıf derslerine geçiş yapılacakmış.
Bölüm Computational Mechanics .
nereden başvuru yaptınız? Başvurular henüz başlamadı Ruhr için

pargali92

Mesaj gönderen pargali92 » Sal Haz 09, 2020 1:52 am

tugce98 yazdı: Sal Haz 09, 2020 1:30 am nereden başvuru yaptınız? Başvurular henüz başlamadı Ruhr için
Compeng 2019 Kasım’da başladı başvurusu 2020 kış semester için. İngilice bölüm. Almanca olanların tarihi farklı olabilir .

nasihat56

Mesaj gönderen nasihat56 » Sal Haz 09, 2020 12:34 pm

pargali92 yazdı: Sal Haz 09, 2020 1:52 am Compeng 2019 Kasım’da başladı başvurusu 2020 kış semester için. İngilice bölüm. Almanca olanların tarihi farklı olabilir .
hocam siz ne zaman başvurmuştunuz birde herhangi bir geri dönüş alabilidiniz mi acaba?

mt.mt

Mesaj gönderen mt.mt » Çrş Haz 10, 2020 12:36 pm

Arkadaşlar merhaba 20şubatta Türkiyeye gelmiştim normalde 16nisanda dönücektim ama şartlrdan dolayı dönemedim. Şuan da açılsa bile uçuşlar il etapta gitmeyi planlamıyorum. 170gün (180 gün aşmadan) sonra Agustos basında girsem Almanyaya sorun olur mu? şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 10, 2020 1:42 pm

Az önce Alman dis isleri bakanligi AB ve Schengen ülkeleri disinda kalan ülkelere ucus yasagini 31 Agustosa kadar uzattigini duyurdu.
www.deutschstudent.com

fstsrp

Mesaj gönderen fstsrp » Çrş Haz 10, 2020 2:23 pm

Physiker yazdı: Çrş Haz 10, 2020 1:42 pm Az önce Alman dis isleri bakanligi AB ve Schengen ülkeleri disinda kalan ülkelere ucus yasagini 31 Agustosa kadar uzattigini duyurdu.
bu yasak öğrenciler için de geçerlimi yoksa sadece turistlere yönelik mi? Benim D-tipi vizem var ve temmuzda sınavlar için okula gitmem gerekicek,bu durumda gidebilir miyim? :(

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Haz 10, 2020 3:15 pm

Benim arkadaşın arkadaşı bugün (tesadüf oldu bu muhabbetlerde) Minsk üzerinden İstanbul-Berlin uçuşu gerçekleştirdi, kendisini tanımıyorum ama araştır biraz demek ki olabiliyormuş.

Anlamadığım Belarus da AB ülkesi değil ve herhangi bir karantina dahi uygulanmadı orada, neye göre kriterleri çözemedim.

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Çrş Haz 10, 2020 3:16 pm

Auswärtigesamt ın instagram daki paylaşımının altındaki yorumlardan anladığım kadarıyla bu bir yasak değil uyarı , yani şuan almanya da bulunanlar türkiye ye gidebilir ancak 31 ağustostan önce almanya ya geri dönemiyorlar . almanya hükümeti sorumluluk kabul etmiyor yani size kalıyor karar

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Çrş Haz 10, 2020 5:56 pm

Arkadaşlar selam;

Gördüğüm kadarıyla anadolujet, sunexpress vb firmalar almanya'ya uçuş başlatmışlar.
Şunu sormak istiyorum, Türkiye'den Almanya'ya girince 14 gün karantına zorunluluğu var, benim yurt hazır ama gideceğim şehirde tanıdığım yok, bu karantina süresince market vb ihtiyaçlar nasıl karşılanacak veya başka bir şeye ihtiyacımız olunca nasıl çözüm getirilecek hiç bilemiyorum.

Konuyla ilgili bilgi/tavsiyesi olan var mı acaba?

Teşekkürler

Kilitli