Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2. Kez lisans okumak için ilk girdiğim dönem mi baz alınıyor

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ege123

2. Kez lisans okumak için ilk girdiğim dönem mi baz alınıyor

Mesaj gönderen ege123 » Prş May 07, 2020 4:08 pm

Merhaba. Şu an son sınıf öğrencisiyim. Master için şartlı kabul yapmayı planlıyorum ancak malum virüs durumlarından 15 temmuz tarihini belgeleri hazırlayamadan kaçıracağım. Mezuniyetim büyük ihtimal 15 temmuz sonrası olacak. Madem öyle ben de (zaten şartlı kabul ile almanca kursuna gideceğim) tekrar lisansa başvurayım diyorum. Acaba başvururken 2016'da girdiğim ösym sınav sonucu başvuru için hala geçerli mi ? Onun dışında farklı prosedür varsa belirtir misiniz? Teşekkürler.

chosen

Re: 2. Kez lisans okumak için ilk girdiğim dönem mi baz alınıyor

Mesaj gönderen chosen » Prş May 07, 2020 4:27 pm

Hocam üniversitenin öğrenci işlerinden geçici mezuniyet belgesi alıp aslı gibidir damgası bastırabilirsiniz. Bu şekilde başvuruda kullanabiliyorsunuz diye biliyorum.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş May 07, 2020 5:22 pm

chosen yazdı: Prş May 07, 2020 4:27 pm Hocam üniversitenin öğrenci işlerinden geçici mezuniyet belgesi alıp aslı gibidir damgası bastırabilirsiniz. Bu şekilde başvuruda kullanabiliyorsunuz diye biliyorum.
Hocam o benim bildiğim kadarıyla sınavlar vs her şey bittikten sonra yani mezun olup diplomayı almadan önce geçerli. Benim daha finallerim ne zaman yapılacak belirsiz

chosen

Mesaj gönderen chosen » Prş May 07, 2020 5:51 pm

Tamam o dediğiniz de var hocam. Sizin dediğiniz belge mezun olduktan sonra alabileceğiniz belge. Benim dediğim belgede zaten transkripte görünüyor dersler bu bu dersleri aldıktan sonra mezun olursunuz tarzında bir şey yazıyor. Siz bence öğrenci işlerini arayın ve sorun böyle bir belge var. Benim arkadaşlarım İtü ye Boğaziçine bu şekilde başvurmuşlardı.

ege123

Mesaj gönderen ege123 » Prş May 07, 2020 7:55 pm

chosen yazdı: Prş May 07, 2020 5:51 pm Tamam o dediğiniz de var hocam. Sizin dediğiniz belge mezun olduktan sonra alabileceğiniz belge. Benim dediğim belgede zaten transkripte görünüyor dersler bu bu dersleri aldıktan sonra mezun olursunuz tarzında bir şey yazıyor. Siz bence öğrenci işlerini arayın ve sorun böyle bir belge var. Benim arkadaşlarım İtü ye Boğaziçine bu şekilde başvurmuşlardı.
Hocam okulun otomasyon sisteminde geçici mezuniyet belgesi isteminde bulunduğunda bu yazıyor : "Sadece mezun/mezun(önlisans) öğrenciler Geçici Mezuniyet Belgesi alabilirler. Diploma durumu işaretlenmemiş olanlar E-İmzalı Geçici Mezuniyet Belgesi alamamaktadır. "
O arkadaşlar belki direk transkript ile başvurmuşlardır. Ben de duydum onu ama sorun şu ki tüm belgeler 15 temmuz'da posta ile bize ulaşacak diyor okulların sitelerinde. Bir tanesi 31 temmuz'da dekanlıkta olacak demiş, tek farklı onunkiydi. Yani yanlış anlamıyorsam diploma dahil tüm belgelerden bahsediyorlar. Teşekkürler yardım için.

fifti

Mesaj gönderen fifti » Sal May 12, 2020 3:12 pm

2. kez lisans okurken askerlik durumunu göz önünde bulundurmalısınız. 2. lisansa maalesef tecil ettirilmiyor.

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Cum May 15, 2020 2:33 am

Kendi tecrubelerime dayanarak soyleyeyim; üniversite sınavına 2007 de girdim bir bölüm bitirdim almanyada 2019 da ikinci universiteye basvuru yaparken 2007 sinav sonucumu göz önüne aldilar. Ama ben eşit agirlikci olduğum icin başvurabileceğim bölümleri sinirladilar.

mertoov

Mesaj gönderen mertoov » Pzr May 24, 2020 12:43 am

bigmouse yazdı: Cum May 15, 2020 2:33 am Kendi tecrubelerime dayanarak soyleyeyim; üniversite sınavına 2007 de girdim bir bölüm bitirdim almanyada 2019 da ikinci universiteye basvuru yaparken 2007 sinav sonucumu göz önüne aldilar. Ama ben eşit agirlikci olduğum icin başvurabileceğim bölümleri sinirladilar.
kolay gelsin hocam, ben de 2022 yılında hukuk bölümünden mezun olacağım -okulu uzatmazsam :)-. ikinci lisans düşünüyorum ben de. bana şimdiden şunları kesinlikle yap diyeceğiniz neler önerirsiniz? ayrıca heidelberg üniversitesi'nde political science ile bir bölümü de double major yapmayı planlıyorum. kabul almak konusunda bir fikriniz var mı? ayrıca üniversite ortalamasının çok büyük etkisi oluyor mu, çünkü malum hukuk okuyorum elimden geldiğince notları yüksek tutacağım ama heidelberg'i tehlikeye düşürmesini istemem? bu arada erasmus yapma imkanım var almanya'da ama bir yıl kaybetmek anlamına gelir (hukuk dersleri maalesef sayılmıyor), sizce bunun yerine kendim kursla birlikte almanca çalışmaya yoğunlaşmalıyı mıyım yoksa erasmus imkanını değerlendirmeli miyim? fikirlerinizi merakla bekliyorum, sevgilerle.

mertoov

Mesaj gönderen mertoov » Pzr May 24, 2020 1:23 am

bigmouse yazdı: Cum May 15, 2020 2:33 am Kendi tecrubelerime dayanarak soyleyeyim; üniversite sınavına 2007 de girdim bir bölüm bitirdim almanyada 2019 da ikinci universiteye basvuru yaparken 2007 sinav sonucumu göz önüne aldilar. Ama ben eşit agirlikci olduğum icin başvurabileceğim bölümleri sinirladilar.
hocam ayrıca nc puanınız üniversite ortalamanız da göz önünde bulundurulduğunda nasıl hesaplanıyor? bir formülü var mıdır?

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Pzr May 31, 2020 4:13 am

mertoov yazdı: Pzr May 24, 2020 12:43 am kolay gelsin hocam, ben de 2022 yılında hukuk bölümünden mezun olacağım -okulu uzatmazsam :)-. ikinci lisans düşünüyorum ben de. bana şimdiden şunları kesinlikle yap diyeceğiniz neler önerirsiniz? ayrıca heidelberg üniversitesi'nde political science ile bir bölümü de double major yapmayı planlıyorum. kabul almak konusunda bir fikriniz var mı? ayrıca üniversite ortalamasının çok büyük etkisi oluyor mu, çünkü malum hukuk okuyorum elimden geldiğince notları yüksek tutacağım ama heidelberg'i tehlikeye düşürmesini istemem? bu arada erasmus yapma imkanım var almanya'da ama bir yıl kaybetmek anlamına gelir (hukuk dersleri maalesef sayılmıyor), sizce bunun yerine kendim kursla birlikte almanca çalışmaya yoğunlaşmalıyı mıyım yoksa erasmus imkanını değerlendirmeli miyim? fikirlerinizi merakla bekliyorum, sevgilerle.
Söyle izah edeyim, Baden Wüttemberg de turkiyedeki notlarin çevrilmesi işlemiyle Konstanz daki Hochschule ilgileniyor. Ben mektupla zaman kaybetmemek icin kendim gitmiştim bana iki ayri puan kağıdı verdi ordaki kadın. Birincisi Öss puanimla alakali olarak esit agirlikci oldugum icin Wirtschaftswissenscahft, Sozialwissenschaftl ve Rechtwissenscahft icin gecerli olan ortalama, diğeri de üniversite transkriptim üzerinden hesaplanan diger bölümlere basvuru yaparken kullanmam gereken not ortalamasi. Nasil hesaplandigiyla ilgili forumda ayrtintili bilgiler var zaten sende ordan bakabilirsin. Ama politika da esit ağırlık bölümünden olduğundan sen hangi ortalaman ( oss yada uni) iyiyse onunla basvurabilirsin. Benim Öss ortalamamin karşılığı 1.6 olduğu için digerine pek ihtiyaç duymadim. Almancayla ilgili sana şunu soyleyebilirim ki ister Telc C1 Hochschule ister Testdaf a gir ve başarılı ol burda Uniye başlayınca cok zorluk cekeceksin dil konusunda yani ben sahsen yasıyorum. O yüzden ister erasmusla gel bir sene kal git istersen kendi basina çalış hedefin kesinlikle sinavi geçmek olmasin, hedef Almancayi öğrenmek olsun ki fazla zorluk yaşamayasın. Nacizene görüşüm bu tabi sen kendi finansal durumuna göre simdiki Universiteni uzatıp uzatmamaya karar vermelisin.

ebruv

Mesaj gönderen ebruv » Pzr May 31, 2020 4:04 pm

Hocam, bu üniversite giriş puanını kabul durumu kaç yıl geriye gidebiliyor bu konuda bilginiz var mı? Ben 2002 yılında üniversite sınavına girdim ve Almanyada 2. kez lisans okumak istiyorum. Bir de üniversite giriş puanı nasıl çevriliyor?

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Pzt Haz 01, 2020 7:51 pm

ebruv yazdı: Pzr May 31, 2020 4:04 pm Hocam, bu üniversite giriş puanını kabul durumu kaç yıl geriye gidebiliyor bu konuda bilginiz var mı? Ben 2002 yılında üniversite sınavına girdim ve Almanyada 2. kez lisans okumak istiyorum. Bir de üniversite giriş puanı nasıl çevriliyor?
Hesaplamayla ilgili ayrtinli bilgilerin hepsi sitede var. Ama giris puaninin ne kadar geriye dönük olduguna dair net bir bilgim yok maalesef.
Hesaplama icin bkz: https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/

ebruv

Mesaj gönderen ebruv » Sal Haz 02, 2020 2:07 am

bigmouse yazdı: Pzt Haz 01, 2020 7:51 pm Hesaplamayla ilgili ayrtinli bilgilerin hepsi sitede var. Ama giris puaninin ne kadar geriye dönük olduguna dair net bir bilgim yok maalesef.
Hesaplama icin bkz: https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/
Hocam çok teşekkürler bilgi için, hemen bakıyorum sayfaya. Siz ÖSS puanınızın Almanyadaki karşılığını hesaplatırken, Türkiyeden hangi belgeleri edinip gittiniz Almanyadaki ilgili kuruma. Gerçi bunu sormak için doğru forumda mıyım yoksa kendim ayrı konu mu açmalıydım bilmiyorum ama hazır benim gitmeyi düşündüğüm yoldan giden bir varken hemen sormak istedim :)

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Sal Haz 02, 2020 2:49 am

ebruv yazdı: Sal Haz 02, 2020 2:07 am Hocam çok teşekkürler bilgi için, hemen bakıyorum sayfaya. Siz ÖSS puanınızın Almanyadaki karşılığını hesaplatırken, Türkiyeden hangi belgeleri edinip gittiniz Almanyadaki ilgili kuruma. Gerçi bunu sormak için doğru forumda mıyım yoksa kendim ayrı konu mu açmalıydım bilmiyorum ama hazır benim gitmeyi düşündüğüm yoldan giden bir varken hemen sormak istedim :)
Ben Almanya'ya aile birlesimi yoluyla geldiğim icin konsolosluga bu evraklarin hic birini vermedim o yüzden o konu hakkinda bir bilgim yok. Ama Almanya'ya gelirken lise diplomami ve universite diplomami Almancaya çevirip apostil yaptirdim Konstanza giderken de bulunduğum belediyeden onaylatip oraya fotokopilerini götürdüm fakat Öss sinav sonuç belgemde lazimmis, kadin bilgisayarini kullanmama izin verdi ve yaninda ciktisini aldim diye ekstra bir onaya gerek olmadığını söyledi. Onun dışında pasaport ve oturum kartimin fotokopisini istediler. Baska da bi evrak vermedim.

ebruv

Mesaj gönderen ebruv » Sal Haz 02, 2020 4:21 am

bigmouse yazdı: Sal Haz 02, 2020 2:49 am Ben Almanya'ya aile birlesimi yoluyla geldiğim icin konsolosluga bu evraklarin hic birini vermedim o yüzden o konu hakkinda bir bilgim yok. Ama Almanya'ya gelirken lise diplomami ve universite diplomami Almancaya çevirip apostil yaptirdim Konstanza giderken de bulunduğum belediyeden onaylatip oraya fotokopilerini götürdüm fakat Öss sinav sonuç belgemde lazimmis, kadin bilgisayarini kullanmama izin verdi ve yaninda ciktisini aldim diye ekstra bir onaya gerek olmadığını söyledi. Onun dışında pasaport ve oturum kartimin fotokopisini istediler. Baska da bi evrak vermedim.
Yol derken 2. lisans okumak için izlenen yol demek istemiştim :) şimdilik kabul almak çok zor geliyor, vizeyi daha sonra düşüneceğim :) Son bir soru daha sorsam, Türkiye'deki puanların dünüştürülmesi işleriyle hangi eyalette hangi kurum ilgileniyor nereden öğrenmiştiniz?

mertoov

Mesaj gönderen mertoov » Sal Haz 02, 2020 12:31 pm

bigmouse yazdı: Pzr May 31, 2020 4:13 am Söyle izah edeyim, Baden Wüttemberg de turkiyedeki notlarin çevrilmesi işlemiyle Konstanz daki Hochschule ilgileniyor. Ben mektupla zaman kaybetmemek icin kendim gitmiştim bana iki ayri puan kağıdı verdi ordaki kadın. Birincisi Öss puanimla alakali olarak esit agirlikci oldugum icin Wirtschaftswissenscahft, Sozialwissenschaftl ve Rechtwissenscahft icin gecerli olan ortalama, diğeri de üniversite transkriptim üzerinden hesaplanan diger bölümlere basvuru yaparken kullanmam gereken not ortalamasi. Nasil hesaplandigiyla ilgili forumda ayrtintili bilgiler var zaten sende ordan bakabilirsin. Ama politika da esit ağırlık bölümünden olduğundan sen hangi ortalaman ( oss yada uni) iyiyse onunla basvurabilirsin. Benim Öss ortalamamin karşılığı 1.6 olduğu için digerine pek ihtiyaç duymadim. Almancayla ilgili sana şunu soyleyebilirim ki ister Telc C1 Hochschule ister Testdaf a gir ve başarılı ol burda Uniye başlayınca cok zorluk cekeceksin dil konusunda yani ben sahsen yasıyorum. O yüzden ister erasmusla gel bir sene kal git istersen kendi basina çalış hedefin kesinlikle sinavi geçmek olmasin, hedef Almancayi öğrenmek olsun ki fazla zorluk yaşamayasın. Nacizene görüşüm bu tabi sen kendi finansal durumuna göre simdiki Universiteni uzatıp uzatmamaya karar vermelisin.
Hocam ayrıntılı mesajınız için çok teşekkür ediyorum. ÖSS ya da Üniversite ortalamamızı biz seçiyoruz başvururken ama bu okulun insiyatifinde olan bir durum mu? yani bazı okullar sadece ÖSS, bazı okullar da ÖSS+Üni. ortalamanızı isteyebiliyor mu? Yoksa bu direk kişinin insiyatifine bırakılmış bir alan mı? bu detayı tam olarak anlayamadım? teşekkürler.

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Haz 03, 2020 2:28 am

ebruv yazdı: Sal Haz 02, 2020 4:21 am Yol derken 2. lisans okumak için izlenen yol demek istemiştim :) şimdilik kabul almak çok zor geliyor, vizeyi daha sonra düşüneceğim :) Son bir soru daha sorsam, Türkiye'deki puanların dünüştürülmesi işleriyle hangi eyalette hangi kurum ilgileniyor nereden öğrenmiştiniz?
Ben önce okumak istediğim Hochschule yi araştırdım ve onlarin web sayfasinda yazıyordu o sekilde öğrendim. Sizde hangi Uni ya da Hochschule de okumak istiyorsanız web sayfalarinda ayrıntılı bilgiler kesin vardir. Yoksa bile Almanca ya da Ingilizce mail yazmaniz durumunda hemen geri dönüş yapıyorlar. En dogru bilgide onlardan alacağınız bilgidir diye düşünüyorum

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Çrş Haz 03, 2020 2:29 am

mertoov yazdı: Sal Haz 02, 2020 12:31 pm Hocam ayrıntılı mesajınız için çok teşekkür ediyorum. ÖSS ya da Üniversite ortalamamızı biz seçiyoruz başvururken ama bu okulun insiyatifinde olan bir durum mu? yani bazı okullar sadece ÖSS, bazı okullar da ÖSS+Üni. ortalamanızı isteyebiliyor mu? Yoksa bu direk kişinin insiyatifine bırakılmış bir alan mı? bu detayı tam olarak anlayamadım? teşekkürler.
Benim durumumda tamamen keyfime bırakılmıştı diyebilirim. Üniversite ortalamam kötüydü diye hiç vermedim kimsede istemedi sonradan.

themissal

Mesaj gönderen themissal » Cmt Eyl 05, 2020 9:32 pm

İyi akşamlar bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Elimde 2012 ösym hukuk sonucum mevcut ve düşük sayılabilecek bir puanla mezun oldum. Almanya'da sayısal alanında: Biyoloji, tıp,moleküler gibi alanlarda ikinci lisansı okumak istediğim için 2020 YKS'ye bir kez daha girdim ve nc 1.7 civarı bir puan aldım testas ile daha da yükselteceğimi umuyorum ama ikinci lisans için üniversite puanın kullanıldığını öğrenince sitede açıkçası hayal kırıklığına uğradım sınava boşuna girmiş oldum. Safi 2020 YKS sonucum ile başvuru yapabilmem mümkün mü acaba? Bilginiz mevcut mudur bu konuda?

bigmouse

Mesaj gönderen bigmouse » Pzr Eyl 06, 2020 11:59 pm

themissal yazdı: Cmt Eyl 05, 2020 9:32 pm İyi akşamlar bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Elimde 2012 ösym hukuk sonucum mevcut ve düşük sayılabilecek bir puanla mezun oldum. Almanya'da sayısal alanında: Biyoloji, tıp,moleküler gibi alanlarda ikinci lisansı okumak istediğim için 2020 YKS'ye bir kez daha girdim ve nc 1.7 civarı bir puan aldım testas ile daha da yükselteceğimi umuyorum ama ikinci lisans için üniversite puanın kullanıldığını öğrenince sitede açıkçası hayal kırıklığına uğradım sınava boşuna girmiş oldum. Safi 2020 YKS sonucum ile başvuru yapabilmem mümkün mü acaba? Bilginiz mevcut mudur bu konuda?
Bilgiden ziyade tecrübemi paylasayim sizinle, benim ÖSS sinav sonucumun karsiligini 1.6, lisans diplomamin karşılığını 3.3 olarak hesapladilar, zira bende sizin gibi düşük bir puanla üniversiteden mezun oldum. Puani çevirme isini yapan kadinin dedigi şuydu; eger hukuk, finanz, ekonomi ve sosyal bilimlerin alt dalinda bir bölüm okumak istersem 1.6, ama onun disinda Tip, mühendislik gibi bir bölüm okumak istersem 3.3 ü kullanabileceğimdi. Ama en sağlıklı bilgiyi direk kendiniz sorarak öğrenebilirsiniz.
https://www.htwg-konstanz.de/studium/st ... schritten/
Baden wuttermbergdeki universiteler icin buraya başvuruyorsunuz normalde. Sizde mail aracılığıyla kafaniza takilan soruları sorabilirsiniz.