Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Makine Muhendisligi Yuksek Lisans

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Pzt Mar 15, 2010 3:49 pm

Merhabalar arkadaslar;

Ben bu sene Makine Muh. tahimini olarak 2,6 ort ile mezun oluyorum ve sonrasinda Almanya\'ya yuksek lisans icin gelmek istiyorum.Almanca bilgim A2 seviyesinde ve masterida almanca olarak yapmak istiyorum.

Bununla ilgili forumda bi cok basliga baktim ama aradigim cevaplari bulamadim.

Benim amacim ilk sene Almanca egitimimi alip ertesi sene mastera baslamak.

1)Ben buradan ilk olarak almanca dil kursunami basvuru yapip sonra orada DSH sinavini gecip sonrami universiteye basvurmam gerekiyor yoksa Universiteye direk olarak mi basvurmam lazim.Bu iki secenekten hangisi daha uygun ve daha karli.

2)Makine muh icin TUM icin ortalamam yetmiyor zannedersem.Buna ortalamam yetmiyor diye basvuru yapamiyacakmiyim yoksa baska bir yolu var mi?

3)Makine muh icin basvurabilecegim okullari liste olarak elimde var.sizce almanyada TUM dan sonra basvurabilecegim 3-5 tane kaliteli okulun adini verebilirmisiniz?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 15, 2010 5:30 pm

Selamlar oncelikle siteye hosgeldin..

1- A2 Seviyesi ile kabul verebilecek universiteleri arastirip onlara direk basvurabilirsin.Master ogrencisi olacagin icin sifir Almanca ile de basvurabilirsin.
Kabul aldigin taktirde bir cok universitenin Almanca hazirlik kurslari var.Burada ortlama 1 yil ders gorup DSH sinavina giriyorsun sonra universiteye kazandi belgenle baslayabilirsin..
Hic bir universiteye yazismadan sadece dil kursu ile de gelebilirsin ve vizenin bitmesine yakin uni basvurularini buradan yapabilirsin..
Ancak tavsiyem ilk secenek.

2-TUM \'un ortalamasini bilemiyorum ama eger bu ortalamanin altindaysan hic basvurma.Baska bir secenek soyle olabilir ;ilgili bolumun once Bachelor ( Lisans) bolumune basvurup derslerini saydirip bir kac semestir lisans yapip daha sonra master\'e basvurmak.

3-Bilgim yok.Ancak elinde "Almanya en iyi 20 " listesi varsa bunlardan herhangi biri olabilir.

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Cmt Mar 27, 2010 3:13 pm

FuNdeRSchatteN cevabin icin cok tessekkur ederim

Ben Makine Muh. yuksek lisans icin universite arastirmasi yapiyorum.Bununla alakali farkli duyumlar aldim.Mesela biz burdan gittikten sonra bazi derslerimizi saymayip orda 2 senelik master egitimini 4 sene alabiliyormussun.Ben bu durumla karsilasmamak icin;

Mastera baslayip ,Almanca egitimimi aldiktan sonra, 2 senede master egitimimi tamamlayabilecegim universiteler icin bana yardimci olabilir misiniz?

Forumda eminimki makine muh. master yapan arkadaslar vardir.yardimci olurlarsa cok memnun olurum.

Tesekkurler...

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Pzt Mar 29, 2010 1:40 am

yardimci olucak arkadaslar yokmu bana?

Makine Muh master yapan arkadaslar yardimci olursaniz cok memnun olurum.

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 29, 2010 9:22 pm

merhaba joseph_

bende senin gibi makine muhendisligi master amaciyla geldim..notum da seninle hemen hemen ayni.

sana sunu soyleyim burda 2 uniye master icin basvurdum.hatta bugunde bochum unide bir profla konustum..adam dediki trden gelenlerin buyuk bir bolumu mastera kabul edilmiyor dedi.cunku bizde anabilim dallari var.mesela ben trde uretim anabilim dalindaydim ve derslerim bu yogunluktaydi.enerji mekatronik yada ne bileyim mekanik bolumunden az ders aldim.ama almanyada ise her ogrenci her bolumden ders aliyor.yani yogunlasma yok..yani ana bilim dalida cok ama hepsinden 2 ders falan aliyorlar.o yuzden bizler eksik dersle buraya geliyoruz.yildiz teknikten bir cocukla konustum bilmiyorum mastera basvurmus mu sormadim ama cocuk suan yuksek somest yapiyor.yani lisans tamamlama..sanirim alttan eksik dersler vardiki bunu yaptilar.sasirtici bir durum ama durum bu.bende cok sasirmistim mastera basvurmustum ama yuksek semesterda eksik derslerini verip oyle baslayabilirsin dediler.
sana tavsiyem kendini buna hazirla..yani trde mezun olunca en 2 yada 3 semester tekrar lisans okuyacagini dusunerek gel.ondan sonra mastera baslrsin buyuk ihtimalle.
basarilar dilerim

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Pzt Mar 29, 2010 10:41 pm

bence unileri tek tek arastirip dene.mesela siegende bi arkadas fahrzeug ingenieur icin basvurmustu ama turk degil cinli.Bachelordan 3 dersi tekrar almak sartiyla mastera kabul edildi.(gerci sen anladigim kadariyla elit universiterlde master istiyorsun.)
ben de ayni durumdayim.suan tek tek unileri deniyorum.

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Pzt Mar 29, 2010 11:32 pm

tesekkur ediyorum.Iste sizler gibi buradan yardimci olabilecek arkadaslar olursa orada direk olarak mastera baslayabilirim.Elbette iyi bir universite olsun istiyorum ama sene kaybi yasamakta istemiyorum.Bunu yapabilecegim universiteler varsa bilmek isterim.tesekkurler.

omier93

Mesaj gönderen omier93 » Sal Mar 30, 2010 3:41 am

arkadaslar nacizane tavsiyem, okul secerken sehri goz onunde bulundurun lutfen.. sonra cok sancili gecebiliyo... buyuk sehir her zaman cok daha iyidir.. kucuk sehirlerde de cok iyi uniler olabiliyo ama o can skntisi adami yiyip bitiriyo.. mesela Makina ve Elektrik alaninda bir zamanlar dil kursu yaptigim TU Kaiserslautern cok basarili son yillarda ozellikle ama bana cuvalla para getirseniz o sehre bi daha ayak basmam, ilk bakista ne sirin yer yirim ben burayi diyosun sonra bi bakiyosun yolda tilkiler goruyosun abartmiyorum... insan disinda ne kadar canli varsa gordum..

hatta almanya bizim icin cok avantajli, ben cok cabuk arkadas edinemeyen biriyim, almanya da dogup buyuyen turklerin yani sira bizim gibi sizin gibi turkiyeden gelenlerin ragbet gosterdigi unileri secmek cok daha mantikli hem yalnizliktan kurtulmus olursunuz hem de prosedurleri cok daha kolay kavrayabilirsiniz... maglum uniden uniye kurallar cok degisiyo ve insanin canini cok skio..

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Sal Mar 30, 2010 10:10 pm

arkadaslar iste bende bunu diyorum.bachelordan ders almadan direk olarak mak. muh.de master egitimine baslayabilecegim bir universite var mi?tesekkurler

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Prş Nis 01, 2010 8:53 pm

[quote]joseph_ tarafindan yazilan metin:
arkadaslar iste bende bunu diyorum.bachelordan ders almadan direk olarak mak. muh.de master egitimine baslayabilecegim bir universite var mi?tesekkurler[/quote]

Uni Paderborn arkadasim basvurabilirsin.Uygun gecinebilecegin bir sehir.Hem DSH kursuna yazilirsin,1 yil suruyo kursu 4 kurdur(sifirdan baslarsan)her kurun sonunda ki sinawlari gecmen gerekiyor.Dsh dan sonra direkt Masterstudiuma baslayabilirsin.(%90)
www.upb.de gerekli bilgileri bulabilirsin.

seco0o

Mesaj gönderen seco0o » Prş Nis 01, 2010 10:50 pm

selam arkadaslar bende master istiyorum Almanya\'da ama makine de degil.Ama soracagim soru genel bir soru.burada simdi lisanstan bazi derslerin tekrari soz konusu.Ingilizce master a basvurdugumuzda lisanstan bazi derslerin tekrarini ya da eksik olan dersleri almayi sart kostuklarinda bu derslerin dilleri ne oluyor_? ingilizce mi almanca mi_? tesekkurler

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Nis 03, 2010 12:24 am

eger yapacagin master tamamen ingilizceyse ingilizce olur.ama bazi uniler mesela %70 ingilizce %30 almanca egitim verebilio,o zaman o eksik derslerinin de almanca olma olasiligi olabilir.

seco0o

Mesaj gönderen seco0o » Cmt Nis 03, 2010 1:18 am

cok tesekkurler.ben %100 ingilizce dusunuyorum cok yardimci oldun sagolasin...

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Cmt Nis 03, 2010 7:14 pm

arkadaslar en mantiklisi oraya gidip orada bu tur arastirmalari yapmak diye bir kaniya vardim.ben orada herhangi bir universiteye master icin kabul edilip,universitenin dil kursuna kayit yaptirip, DSH sinavindan yeterli puani aldiktan sonra, universiteye hic baslamadan baska bir universiteye master icin basvurup orada egitimimi surdurebilir miyim?

Eger bu sekilde olabilirse sizce dil egitimi icin hangi universiteye basvurmaliyim?

Tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Nis 04, 2010 3:50 pm

joseph_ dedigin sekilde yapabilirsin,ki bir cogumuz da bu sekilde yapti ve yapiyor..

Bu durumda en avantajli olan secenek ; dil kursuna gittiginde sana ogrenci karti verebilen bir Universite secmen..
Bu sayede harcamalarini minimize edebilirsin.

joseph_

Mesaj gönderen joseph_ » Pzr Nis 04, 2010 6:23 pm

Bencede en mantiklisi "FuNdeRSchatteN"da dedigi gibi bu yolu izlemek.Bunun icin universite arastirmasi yaparken 0 almancayla kabul veren universiteleri arastirmam gerekiyor sanirim.

Bunun icin paderborn uni ve essen uni haricinde baska bu sekilde kabul veren uni var mi?

birde bu 2 universite sizin dediginiz gibi ogrenci karti veriyor mu?ve bu ikisinden hangisinde dil egitimini daha uygun fiyatli alabilirim.ayrica sehir olarak hangisini onerebilirsiniz? artilari ve eksileri nelerdir bahsederseniz sevinirim.forumda bu unilerle yazilanlari okudum ama tecrube eden arkadaslarimizin yorumlarini bilmek istiyorum

tesekkurler...

lwnt

Mesaj gönderen lwnt » Pzr Nis 04, 2010 7:39 pm

ben su anda ytude makina muh okuyorum hazirliktayim daha gelecek yilin sonunda almanyada bir universiteye basvurup orda egitimimi tamamlamayi planliyorum dil kursuna basladim a1 seviyesindeyim yazin yogun bir calismayla b1 seviyesine cikmayi planliyorum
yillik egitimime ayrilabilecek maksimum miktar 20 000 tl hersey dahil (konaklama okul masrafim,vs..)
sizce hangi universitelere basvurmam dogru olur benim aklimda TUM VE AACHEN var ama tam emin degilim yardimci olursaniz sevinirim.

lwnt

Mesaj gönderen lwnt » Sal Nis 06, 2010 2:33 am

ben yeniden baslayabilirimde ders saydirmak istemiyorum aslinda sonucta 3 yil lisans egitimi

omier93

Mesaj gönderen omier93 » Çrş Nis 07, 2010 2:36 am

almanyada okumak baya bi cetrefilli, aachen makinada okuyan bi cok arkadasim vardi, hep ya bolum degistirdiler ya okul...

almanyada turkiyedeki gibi limitsiz sinav olamiyosunuz, yani kaldiginiz bi sinavi bir ya da iki kere extradan olabiliyosunuz uniden uniye ve bolumden bolume kurallar degisiyo ama genelde bu kural var.. kisacasi bu isin sonunda okuldan atiliyosun. cok disiplinli ve sabirli calismak gerekiyo. ve universite bolumu cok onemli bu yuzden de...

lwnt

Mesaj gönderen lwnt » Çrş Nis 07, 2010 12:04 pm

o okulun ne kadar zor oldugunu biliyorum herseyi goz onunde bulundurarak yola cikarim .