Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans Başvuru Hakkında

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
schwaebisch

Lisans Başvuru Hakkında

Mesaj gönderen schwaebisch » Çrş Nis 08, 2020 6:00 pm

Merhaba, Stuttgart Üniversitesi makine mühendisliği lisans programına başvurmak istiyorum. Şu an TR'de malzeme mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.

Stuttgart Üniversitesi'ne mail attım gereken belgeler arasında üniversite transkripti de isteniyor benim vermeme gerek var mı, nasıl olsa 1. semesterdan en baştan başlamak istiyorum, ders saydırmak istemiyorum ve TR'de okuduğum bölüm istediğim bölümden farklı zaten diye. Bana, "evet atmanız gerekiyor" dendi.

Şimdi benim üniversite Fizik1 ve Kalkülüs1 notlarım geçer notlar ama düşükler. İstediğim bölüm kein NC (Gerçi yabancı öğrenci olduğumuz için kein NC olup olmaması bir işe yarar mı bilmiyorum. Yabancı kontenjanı ile alakalı bir şey kabul alıp almamak.) ve TR'den gelen aday lisans öğrencilerinin ÖSYM yerleştirme sonuçlarına ve lise diploma notlarına bakıyorlar diye biliyorum.

Sizce üni transkriptim kabul almamda sorun çıkartır mı?

Gerekli belgeler arasında CV var ve bu CV'de eğitim kariyeri falan belirtiliyor. CV'de üniversiteye gittiğimi belirtmesem ve transkript falan atmasam Stuttgart Uni bir üniversiteye gittiğimi anlar mı? Anlarsa bana bir sorun çıkartır mı? Bunu yapmalı mıyım, yapmamalı mıyım?

Bilgi sahibi kişiler ve adminler ( @Physiker , @Staatsmann ) yazarsa bana daha çok yardımı olur.

Şimdiden teşekkürler.

schwaebisch

Re: Lisans Başvuru Hakkında

Mesaj gönderen schwaebisch » Cum Nis 17, 2020 4:11 pm

Arkadaşlar hiç bilgisi olan yok mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 21, 2020 10:29 am

Eger üniversite istemisse transkript gönderilmek zorunda. Bunun üzerine biz yorum yazsak ne degisecekki? Kabul icin kriter önce dil yeterliligi sonra lys puani olacak zaten.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

nikopolitanya

Mesaj gönderen nikopolitanya » Pzr May 03, 2020 7:12 pm

Merhaba. Benim de bir sorum olacak ama cevap verirseniz sevinirim.TR de malzeme okuyorsunuz ama almanyada müh okuyacaksınız. Bunu yapabiliyoruz yani dimi? Ben de Genetik okuyorum ama bilgisayar müh okuyabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 03, 2020 8:47 pm

nikopolitanya yazdı: Pzr May 03, 2020 7:12 pm Merhaba. Benim de bir sorum olacak ama cevap verirseniz sevinirim.TR de malzeme okuyorsunuz ama almanyada müh okuyacaksınız. Bunu yapabiliyoruz yani dimi? Ben de Genetik okuyorum ama bilgisayar müh okuyabilir miyim?
Malzeme mühendisligi bir mühendislik oldugu icin baska bir mühendislige gecebiliyorsun. Genetik de biraz zor bilgisayar veya mühendislige gecis.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Pzt May 04, 2020 7:01 pm

Daha önce de sordum kusura bakmayın bir daha tasdik ettirmek istiyorum
1) Bugün Uni asiiste belgelerimi yüklüyorum. Belgeler noter onaylı kaymakamlıktan da apostilli. Bunun üzerine bir daha konsolosluk onayı gerekiyor mu. Açıkçası Uni assistin sitesinde bilgi bulamadım. Ancak kimisi öyle yaptırdığını söylüyor
2) Ben TUM fiziğe başvuruyorum sadece. Ancak burada İTÜ elektronik teyim. Sizce sıkıntı olur mu . Mühenndislik -Temel bilim geçişkenliğ. Bunun bir yazılı olduğu yer var mıdır ?
Teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzt May 04, 2020 7:35 pm

Fat123 yazdı: Pzt May 04, 2020 7:01 pm Daha önce de sordum kusura bakmayın bir daha tasdik ettirmek istiyorum
1) Bugün Uni asiiste belgelerimi yüklüyorum. Belgeler noter onaylı kaymakamlıktan da apostilli. Bunun üzerine bir daha konsolosluk onayı gerekiyor mu. Açıkçası Uni assistin sitesinde bilgi bulamadım. Ancak kimisi öyle yaptırdığını söylüyor
2) Ben TUM fiziğe başvuruyorum sadece. Ancak burada İTÜ elektronik teyim. Sizce sıkıntı olur mu . Mühenndislik -Temel bilim geçişkenliğ. Bunun bir yazılı olduğu yer var mıdır ?
Teşekkürler
1-hayır
2-sorun olmaz

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Sal May 05, 2020 1:25 am

Teşekkürler. Bir noktada daha ufak bir şey aklıma takıldı. Ben uni assite yükleyeceğim belgede hangi bölüme yerleştiğim yazan ve puanım yazan bir belge. Detaylı sonuç yok. Doğru belge bu mu yoksa netlerin vs gözüktüğü belge mi ? Ancak o belgede de hangi bölüme yerleştiğim yok.

Musui29

Mesaj gönderen Musui29 » Sal May 05, 2020 3:36 am

Fat123 yazdı: Sal May 05, 2020 1:25 am Teşekkürler. Bir noktada daha ufak bir şey aklıma takıldı. Ben uni assite yükleyeceğim belgede hangi bölüme yerleştiğim yazan ve puanım yazan bir belge. Detaylı sonuç yok. Doğru belge bu mu yoksa netlerin vs gözüktüğü belge mi ? Ancak o belgede de hangi bölüme yerleştiğim yok.
Hayır sadece yerleşti belgesi yetiyor. Sonuç belgesine gerek yok.

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Sal May 05, 2020 2:50 pm

kdemir yazdı: Pzt May 04, 2020 7:35 pm 1-hayır
2-sorun olmaz
Uniassist hakkında bilgim yok ancak bazı üniversiteler kendi bünyesinde değerlendiriyor belgeleri.

Einfache kopie diye bir kavram geçiyor gönderilmesi gereken belgeler için bu tam olarak ne oluyor?

Bunun dışında mesela üniversiteler çeviri+orijinal dil istiyor. Ben okul diplomasını yollayacağım diyelim çevirilisinin yanında Türkçe olarak orijinalini yollayamayacağım için onaylı bir şey yollamam gerek herhalde.
Bunun için lise müdürünün falan imzası yeterli mi?
Yoksa imza artı apostil mi olmalı?
Yoksa çeviri onaylı olduğu için bir şey yapmaya gerek yok mu?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Sal May 05, 2020 5:41 pm

schwaebisch yazdı: Sal May 05, 2020 2:50 pm Uniassist hakkında bilgim yok ancak bazı üniversiteler kendi bünyesinde değerlendiriyor belgeleri.

Einfache kopie diye bir kavram geçiyor gönderilmesi gereken belgeler için bu tam olarak ne oluyor?

Bunun dışında mesela üniversiteler çeviri+orijinal dil istiyor. Ben okul diplomasını yollayacağım diyelim çevirilisinin yanında Türkçe olarak orijinalini yollayamayacağım için onaylı bir şey yollamam gerek herhalde.
Bunun için lise müdürünün falan imzası yeterli mi?
Yoksa imza artı apostil mi olmalı?
Yoksa çeviri onaylı olduğu için bir şey yapmaya gerek yok mu?
Einfache kopie direkt fotokopisi belgenin beglaubigunga gerek yok.

okul diplomasının çevrisini arkasına, önüne de türkçesinin fotokopisini yazdırdın. türkiye'de noter o kağıdı arkalı önlü onaylıyor.
apostile gerek yoktu bende

Fat123

Mesaj gönderen Fat123 » Çrş May 06, 2020 9:54 pm

Merhabalar

Sonunda Uni Assiste belgelerin taranmış hallerini gönderdim. ancak pasportun da taranmış halini yüklememem gerek var mı ? Buna dair hiçbir şey bulamadım. Biglgisi olan var mı ?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş May 06, 2020 10:07 pm

Fat123 yazdı: Çrş May 06, 2020 9:54 pm Merhabalar

Sonunda Uni Assiste belgelerin taranmış hallerini gönderdim. ancak pasportun da taranmış halini yüklememem gerek var mı ? Buna dair hiçbir şey bulamadım. Biglgisi olan var mı ?
ben de bulamadım ama yüklemekten zarar gelmez bence

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Çrş May 06, 2020 11:30 pm

kdemir yazdı: Sal May 05, 2020 5:41 pm Einfache kopie direkt fotokopisi belgenin beglaubigunga gerek yok.

okul diplomasının çevrisini arkasına, önüne de türkçesinin fotokopisini yazdırdın. türkiye'de noter o kağıdı arkalı önlü onaylıyor.
apostile gerek yoktu bende
Isterseniz apostil yerine konsolosluktan tasdik de edebilirsiniz.Ek ücret ödemeye Noterde gerek kalmaz :)