Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okulların Başvuruları Değerlendirme Prosedürü

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ozgecakmak

Okulların Başvuruları Değerlendirme Prosedürü

Mesaj gönderen ozgecakmak » Prş Nis 23, 2020 11:05 am

Günaydın arkadaşlar. Forumda arattım ancak bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım.

Birkaç arkadaş evraklarını okula deadline’a 2 gün kala ulaştırdığı için red aldığından bahsetmiş. Okullar red verdiğini söyleme zahmetinde bile bulunmamış, sorunca da red gerekçesi olarak “Çok fazla başvuru var, yerimiz yok” gibi şeyler söylemişler. (bölümün kontenjan sınırı yok)

Mantıken, evrakları okula ilk ulaştıranın son ulaştırandan bir farkı ya da avantajı olmaması lazım. Mantıken, başvurular deadline’a kadar sekreterlikte toplanır, açılır, eksik evraklar varsa irtibata geçilir; deadline günü gelip çatınca da biriktirilen bu başvurular topluca değerlendirme komisyonuna gönderilir.

“Çok fazla başvuru var, yerimiz yok” ifadesi “niteliklerinizi uygun görmedik”in nazikçe söylenmiş hali olabilir mi?

Okulların başvuruları değerlendirme prosedürü nasıl işliyor?

Nitelik olarak benden düşük birileri (bu kısım yanlış anlaşılmasın) evraklarını sırf benden daha önce ulaştırdı diye şu anda kurulda değerlendiriliyor ve yerime seçiliyor olabilir mi?

Ya da deadline’a 5 gün kala;
“Kapasitemizi aşmaya başladık önümüzdeki 5 gün gelecek başvurulara işaret koyalım ya da bi kenara ayıralım *onları kurula gönderemeyiz/kurul daha fazla başvuru istemiyor*” Böyle bir senaryo mümkün mü?

Bu süreçle alakalı net bir bilgisi olan var mı?

Evraklarını son iki gün ulaştırdığı için red aldığını düşünen?

Ya da evraklarını son gün ulaştırmasına rağmen herhangi bir sorun yaşamayan?

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Okulların Başvuruları Değerlendirme Prosedürü

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 27, 2020 5:35 pm

Son basvuru tarihine kadar ulasmissa basvuruyu degerlendirmeye alirlar. Ama her üniversitede degerlendirme prosedürü farklidir, o yüzden genel bir yorum yapamayiz bu sorulara.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com