Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Corona-Bürokratik Gelismeler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
enginteymur

Re: Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen enginteymur » Çrş Nis 15, 2020 12:11 pm

berkai yazdı: Pzt Nis 13, 2020 3:31 pm Nasıl yani örneğin ilk gelinen 6 aylık geçerliliği olan d tipi öğrenci vizesiyle çalışamıyor muyuz, oturum kartı almak mı lazım? Vizenin üzerinde çalışma izni vardır tarzı şeyler yazıyor genelde ama.
İkinci olarak da örneğin ben Almanya'ya girişi bana verilmiş olan başlangıcı Mayıs olan 6 aylık vize ile Mayısta yaptım. Oturuma başvurmak için 6 aylık sürenin en az dört beş ay geçmesini mi beklemeliyim yoksa direkt gider gitmez yabancılar dairesinde oturum etiketi/kartı için başvurabiliyor muyum? Hangisi doğru olandır sizce?
Yok yok sendeki vize ile çalışabilirsin (eğer üstünde §16 III gibi bir ibare var ise ve dil öğrenim aşamasında değil isen o vize ile çalışabilirsin. )

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Nis 15, 2020 1:01 pm

berkai yazdı: Pzt Nis 13, 2020 3:31 pm Nasıl yani örneğin ilk gelinen 6 aylık geçerliliği olan d tipi öğrenci vizesiyle çalışamıyor muyuz, oturum kartı almak mı lazım? Vizenin üzerinde çalışma izni vardır tarzı şeyler yazıyor genelde ama.
İkinci olarak da örneğin ben Almanya'ya girişi bana verilmiş olan başlangıcı Mayıs olan 6 aylık vize ile Mayısta yaptım. Oturuma başvurmak için 6 aylık sürenin en az dört beş ay geçmesini mi beklemeliyim yoksa direkt gider gitmez yabancılar dairesinde oturum etiketi/kartı için başvurabiliyor muyum? Hangisi doğru olandır sizce?
Vizeyle çalışabilirsin, ben çalıştım bir sıkıntı olmadı. Üzerinde yazan 16-3 maddesi onu gösteriyor; çalışabileceğinin anayasal olarak onaylandığını. Oturum iznini almaya gidince yanında bir de çalışma izni diye yeşil bir kağıt veriyorlar arkalı önlü, daha sonradan onu ekletirsin belgelerine aldığın zaman ben öyle yaptım.

Gider gitmez mail atabilirsin yabancılar ofisine, ben Ekim 1 de Almanya'ya gelip adres kaydımı yaptırdıktan sonra direk mail atmıştım, Kasım 10'a randevu vermişlerdi ve oturum kartımı da Aralık ayında aldım. Vizemin bitmesine daha 3.5 ay vardı.

Mardersahi

Mesaj gönderen Mardersahi » Pzt Nis 20, 2020 11:44 pm

Physiker yazdı: Pzt Nis 06, 2020 6:11 pm Kultusministerkonferenz (KMK) - yani Almanya nin YÖK ünün aldigi resmi karar:

1- Bu yaz semesteri kesin olarak ertelenmeyecek. Üniversiteler digital olarak veya duruma göre hatta campüs de egitim verecekler ve yaz semesteri baslama tarihini her üniversite kendisi belirleyecek.

2- 2020/21 kis semesteri normalde 1 ekimde baslamasi gerekiyordu. Bu tarih 1 kasima ertelendi.

Simdilik alinan resmi kararlar bunlar. Tabiki bu salginin ilerlesiyle baglantili olarak yine degisebilir.
Bunun linkini alabilir miyim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 21, 2020 10:19 am

Mardersahi yazdı: Pzt Nis 20, 2020 11:44 pm Bunun linkini alabilir miyim
https://www.kmk.org/aktuelles/artikelan ... statt.html
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 21, 2020 1:45 pm

Asagidaki eyaletlerde özellikle market, acilmasina izin verilen kücük is yerleri ve toplu tasima araclarina maskesiz alinmiyorsunuz:

* Bayern
* Baden-Württemberg
* Mecklenburg-Vorpommern
* Sachsen
* Thüringen

Bugün veya yarin da yine Sachsen Anhalt eyaletinde ayni uygulama resmi olarak duyurulacak.

Tahminen bir haftaya kadar bütün eyaletlere gelecek, o yüzden diger eyaletlerde yasayanlarin da bir an önce maske tedarik etmeleri önerilir.
www.deutschstudent.com

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Sal Nis 21, 2020 3:39 pm

Physiker yazdı: Sal Nis 21, 2020 1:45 pm Asagidaki eyaletlerde özellikle market, acilmasina izin verilen kücük is yerleri ve toplu tasima araclarina maskesiz alinmiyorsunuz:

* Bayern
* Baden-Württemberg
* Mecklenburg-Vorpommern
* Sachsen
* Thüringen

Bugün veya yarin da yine Sachsen Anhalt eyaletinde ayni uygulama resmi olarak duyurulacak.

Tahminen bir haftaya kadar bütün eyaletlere gelecek, o yüzden diger eyaletlerde yasayanlarin da bir an önce maske tedarik etmeleri önerilir.
Maske yok ki piyasada, en erken mayis sonunda tedarik edebiliriz sanirim.
Hicbir yerde yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 22, 2020 12:00 pm

TRueS yazdı: Sal Nis 21, 2020 3:39 pm Maske yok ki piyasada, en erken mayis sonunda tedarik edebiliriz sanirim.
Hicbir yerde yok.
Terziler acildi artik ve onlar dikiyor. Ayrica illaki maske olmasi sart degil, örnegin atki ile de agzinizi kapatabilirsiniz.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 24, 2020 5:10 pm

Pazartesi gününden itibaren otobüs gibi toplu tasima araclarinda ve marketlerde Almanya geneli maske takma mecburiyeti geldi. Maskeyi bir cok eczane ve terzi satiyor. Eger yine de bulamazsaniz bu tip yerlerde agzinizi ve burnunuzu atki gibi kiyafetlerle kapatarak da toplu tasima araclarina ve marketlere girebilirsiniz.

Bu arada su anda güncel olarak kaydedilen bilgilere göre aktiv corona virüsü vakasini sifirlamayi basaran sehirler oldu. Asagidaki sehirlerde su an itibariyle aktiv coronavirüs hastasi bulunmuyor:

- Gießen
- Rostock
- Wesermarsch
www.deutschstudent.com

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Nis 26, 2020 6:34 pm

ben daha carsamba günü calisanlarim icin 2000 tane maske aldim maske sorunu yok yani. fiyatida maske basina 80centti.

Sabiha

Mesaj gönderen Sabiha » Pzt Nis 27, 2020 1:59 pm

Physiker yazdı: Prş Mar 19, 2020 2:29 pm Tesekkürler. Zaten sitede en üstte duyuru olarak duruyor bu baslik.

Deutsche Sporthochschule Köln gelecek dönem hazirlik egitimini komple iptal etti.
2020-2021 kış semester Köln sporthochschule başvuru almayacak mı demek oluyor? Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 27, 2020 5:29 pm

Sabiha yazdı: Pzt Nis 27, 2020 1:59 pm 2020-2021 kış semester Köln sporthochschule başvuru almayacak mı demek oluyor? Teşekkürler
Evet ön kabul basvurusu yani hazirlik egitimine basvuru almayacaklar. Direkt lisans veya yüksek lisans egitimi icin basvurular aliniyor ama.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 29, 2020 2:16 pm

Niedersachsen ve Sachsen eyaletindeki üniversiteler bu semesterin komple digital olarak kalmasini kararlastirdi. Cok büyük bir mucize olmazsa veya ufak tefek istisnalar disinda Almanya genelinde bu yaz semesteri bütün semester dersler digital olarak verilecek.
www.deutschstudent.com

savas17

Mesaj gönderen savas17 » Sal May 05, 2020 1:25 pm

Physiker yazdı: Çrş Nis 29, 2020 2:16 pm Niedersachsen ve Sachsen eyaletindeki üniversiteler bu semesterin komple digital olarak kalmasini kararlastirdi. Cok büyük bir mucize olmazsa veya ufak tefek istisnalar disinda Almanya genelinde bu yaz semesteri bütün semester dersler digital olarak verilecek.
Merhaba, ben bu sömestr Niedersachsen'da bulunan TU Braunschweig'da eğitime başladım. Eğitim en az 30 Mayıs'a kadar dijital olarak devam edecek. Fakat sömestrın tamamının dijital olacağı konusunda bana veya arkadaşlarıma bir bilgi verilmedi. Yazdığınız kesin bir bilgi mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 06, 2020 10:01 am

Evet Björn Thümler in bu konuda aciklamasi var. Internetten arastirinca görürsünüz.
www.deutschstudent.com

Mertcanntatlici

Mesaj gönderen Mertcanntatlici » Cmt May 09, 2020 10:16 pm

Herkese iyi akşamlar

Daha önce ocak ayı için paderborn dan master şartlı kabulü almıştım.Bazı kişisel sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kaldım.Şuan bana temmuz da ki kurs için tekrar bir kabul belgesi gönderdiler.Şu an benim durumumu benzer olan kişilerden ve diğer bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi paylaşımı rica ediyorum.

Okulların ertelenme durumu hakkında bilginiz var mı ?

Temmuz un ilk haftasında başlayacağını varsayarsak mayıs sonu gibi konsolosluğa belgelerimi teslim etmem gerekiyor.Fakat konsolosluklarda Ulusal vize randevu almıyor diye biliyorum.

Benzer durumda olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Çrş May 13, 2020 7:29 pm

Mayıs 15'te bitmesi gereken ülkeye giriş yasakları AB Komisyonu tavsiyesi ile Haziran 15'e kadar uzatıldı.

https://www.tagesschau.de/ausland/eu-ei ... p-103.html

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/-/2319114

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 18, 2020 10:40 pm

Bir cok üniversitenin yeni aldigi bir karar var: Kis semesterine kadar yeni basvuru yapanlar veya hali hazirda ögrenci olup bu yaz dönemi sonuna kadar staj mecburiyeti olanlar veya bölüme kabul icin staj sarti koyan bölümler bu kurali bir semester erteledi. Yani örnegin basvuru yapacaginiz bölüm basvuru veya kayit tarihine kadar su kadar haftayi kapsayan bir staj belgesi getir diyemeyecek.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 24, 2020 11:15 am

Bilindigi üzere üniversiteler ilk asamada kis dönemi baslangicini ekim ayindan kasima cekmisti. Fakat üniversite basvurulari nasil ve ne zaman olacak, sürelerde esnetilme olacakmi bunla ilgili bir kac üniversite disinda henüz herhangi bir resmi aciklama yok. Fakat senaryolar asagidaki sekilde:

1- NC olan bölümlerde bilindigi üzere bir cok yerde basvuru süresi 15 temmuzda bitiyordu. Bazi üniversiteler bu konuda kesinlikle bir uzatma düsünmüyor. Bazilari 2-6 hafta arasi basvuru süresi uzatma düsünüyor.

2- NC olmayan bölümlerde bazi üniversiteler ekim ayi ortasina kadar dsh veya testdaf sertifikasi istiyorlar. Hatta bazi üniversiteler Almanya dan herhangi bir dil kursunun C1 sertifikasi ile kabul verip, ögrenciye 1.dönemin sonuna kadar dsh veya testdaf sertifikasi verecek sekilde kabul etmek istiyorlar.

3- Özellikle eylülde kendi bünyesinde DSH sinavi yapan üniversitelerde cok yüksek ihtimalle basvuru sürelerinde esneme olacak. Veya bu üniversiteler 15 temmuza kadar güncel almanca sertifikasi ile (örnegin B2 veya C1) basvuru alip, kasim ayina kadar NC olan bölümlerde dahi telc, dsh veya testdaf getirmesi icin ögrenciye süre taniyacak.

4- Bu olasilik en kötü ve kabus senaryosu ve özellikle su anda yurtdisinda bulunup hazirlik egitimi veya direkt egitim icin basvuru yapacaklari kapsiyor. Bu olasilik 1 ay önce cok daha kuvvetliydi ve su anda biraz düsük de olsa bazi üniversiteler eger ikinci dalga ekim civari gibi gelirse kesinlikle yurtdisindan basvuru yapip kabul alacak ögrencilerin kayitlarini almak istemiyorlar. Bu üniversitelerin sayisi su anda düsük ama duruma göre artabilir veya hatta KMK da bu sekilde ortak bir karar da cikabilir. Böyle bir durum olursa hali hazirda Almanya da bulunan ögrencileri kapsamayacak. Kayit sirasinda oturum ve vize gösterilmesi sart olacak.

Bu bilgileri yaklasik 50 ye yakin üniversite ve KMK da görevli arkadaslarla bilgi alisverisi yaparak edindik. Bunun disinda farkli bilgilere ulasan olursa yine burdan paylasirlarsa sevinirim.
www.deutschstudent.com

irmak_alp

Mesaj gönderen irmak_alp » Pzt May 25, 2020 10:56 pm

Merhaba arkadaşlar, bu mesajımı sizlere bilgi ve fikir vermek amaçlı kendi durumum üzerine yazıyorum. Ben içinde bulunduğumuz yaz dönemi için Bamberg'den MA için kabul almıştım hatta her şeyim hazırdı, gitmeme 1 hafta kala uçuşlar iptal edilince tüm planlarım alt üst oldu ve örneğin üniversiteye gelemeyeceğimi bildirmemin ardından yurtlardan da kabul almıştım dolayısıyla o teklifi de reddetmek zorunda kaldım. Üniversite benim gibi gelemeyecek öğrencilere kabul ve kayıtlarını gelecek döneme ertelemelerini önerdi ve ben de öyle yaptım. Hiçbir fazladan işlem ya da başvuru yapmadan bugün gelecek dönem için olan yeni kabul mektubumu e-posta ile gönderdiler. Umuyorum önümüzdeki süreçte kalan işler de aksaklık olmadan ilerler ve Almanya'ya ulaşabilirim. Herkese iyi bayramlar diler, süreçlerinde de başarılar dilerim :)

runesia

Mesaj gönderen runesia » Pzt May 25, 2020 11:14 pm

Merhaba, bende bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Normal sartlarda yaz donemi icin master kabul almistim. Idata dan vize icim randevu tarihi aldim ama korona sebebiyle basvuramadan randevum iptal edildi.
Konsolosluklar yeniden basvuru kabul etmeye basladiginda bende basvurmayi planliyorum. Fakat bildiginiz gibi bu donem uzaktan egitim olarak gerceklesiyor, ve muhtemelen basvuracagim tarih dönemin bitmesine 1-2 ay kala bir zaman olacak. Bu durum vizeyi etkiler mi?

Kilitli