Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Corona-Bürokratik Gelismeler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
time

Re: Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen time » Çrş Nis 01, 2020 9:24 pm

Bu sene üniversite başvurularını etkileyecek mi peki? Üniversite sınavı da Temmuzun son haftalarına ertelendi çünkü.

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Prş Nis 02, 2020 1:09 am

cagdas1881 yazdı: Çrş Nis 01, 2020 9:17 pm Bence şuan içinde bulunduğumuz durum her trülü istisnaya açık sonuçta şuanda kural diye bir şey kalmadı ben istisna yapacaklarını düşünüyorum.Ancak gitmek istiyorsan da bence 11 mayısa kadar gitmenin bir yolunu bulursun
simdi Almanya Konsoloslugunun duyurusunda gordum. Yabancilar daireye bildirilmek suretiyle durum tekrar duzelinceye kadar izin verilecekmis. Ayni sekilde Almanyadaki vizesi bitmis kisilerde yabancilar dairesine mail atmasi gerekiyormus.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Prş Nis 02, 2020 2:09 pm

perdesizbass yazdı: Prş Nis 02, 2020 1:09 am simdi Almanya Konsoloslugunun duyurusunda gordum. Yabancilar daireye bildirilmek suretiyle durum tekrar duzelinceye kadar izin verilecekmis. Ayni sekilde Almanyadaki vizesi bitmis kisilerde yabancilar dairesine mail atmasi gerekiyormus.
iyi olmuş, bir sorum var ben şimdi AOK dan Befreiung u almıştm bugün üniversiteye Immatrikulation için gerekli belgeleri postayla yollayacağım ,sence AT/11 in bir kopyasını da AOK dan aldığım belgenin yanına ekliyim mi yoksa kafa mı karıştırır?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 02, 2020 2:14 pm

perdesizbass yazdı: Prş Nis 02, 2020 1:09 am simdi Almanya Konsoloslugunun duyurusunda gordum. Yabancilar daireye bildirilmek suretiyle durum tekrar duzelinceye kadar izin verilecekmis. Ayni sekilde Almanyadaki vizesi bitmis kisilerde yabancilar dairesine mail atmasi gerekiyormus.
benimde vizem bitti öğrenci vizesine geçmem lazım randevum 5 mayıstaydı.Ama Auslanderbehördeler kapalıymış sanırım.Bu durumda vizesiz dolaşmaya devam mı etmek zorundayım?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş Nis 02, 2020 7:38 pm

tugce98 yazdı: Prş Nis 02, 2020 2:14 pm benimde vizem bitti öğrenci vizesine geçmem lazım randevum 5 mayıstaydı.Ama Auslanderbehördeler kapalıymış sanırım.Bu durumda vizesiz dolaşmaya devam mı etmek zorundayım?
bu durumda en azindan ausländerbehörde ye durumu bildirir bir mail atmanizi öneririm kapali bile olsa cevap veriyorlar. Bu cevabida olasi bir polis kontrolünde vs göstermenizi öneririm hic yoktan iyidir.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 02, 2020 8:22 pm

cagdas1881 yazdı: Prş Nis 02, 2020 2:09 pm iyi olmuş, bir sorum var ben şimdi AOK dan Befreiung u almıştm bugün üniversiteye Immatrikulation için gerekli belgeleri postayla yollayacağım ,sence AT/11 in bir kopyasını da AOK dan aldığım belgenin yanına ekliyim mi yoksa kafa mı karıştırır?
Öncelikle teşekkür edeyim, sizin tavsiyeniz üzerine ben de bugün TK'dan sigorta ile alakalı Befreiung/Bescheinung belgesini aldım.
Üniversiteye scan edilmiş belgenin basit çıktısını yollayacağını zannediyorum. Öncelikle asıl konu bence o belgenin basit scan kopyasını kabul ederler mi olmalı diye düşünüyorum ben.
Onun dışında AT/11'i normalde Befreiung belgen olmasaydı hiçbir işlem için okul kabul etmeyecekti zaten, bence o yüzden onu hiç koymasanız dahi olur çünkü onunla bir işleri yok, görmek istedikleri şey sigortalılık durumun. Eğer hayırdır sen Türk vatandaşısın nasıl muaf olabiliyorsun diye sorup e-mail vesaire atarlarsa o zaman yollayabilirsin bence. Ama için daha rahat edecekse yolla, sonuçta gerekli olan belgeni görecekler ve sen sadece matematiksel işlemi teorik olarak ispatlamış gibi olacaksın.
Bu arada vizen çıktı mı? Benden istenen kayıt belgeleri arasında oturumunuzun kopyası şeklinde bir fotokopi de isteniyor benden, henüz vizem gelmediği için yollayamıyorum ben de evraklarımı. Nasıl bir yol izledin acaba?

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Prş Nis 02, 2020 10:15 pm

berkai yazdı: Prş Nis 02, 2020 8:22 pm Öncelikle teşekkür edeyim, sizin tavsiyeniz üzerine ben de bugün TK'dan sigorta ile alakalı Befreiung/Bescheinung belgesini aldım.
Üniversiteye scan edilmiş belgenin basit çıktısını yollayacağını zannediyorum. Öncelikle asıl konu bence o belgenin basit scan kopyasını kabul ederler mi olmalı diye düşünüyorum ben.
Onun dışında AT/11'i normalde Befreiung belgen olmasaydı hiçbir işlem için okul kabul etmeyecekti zaten, bence o yüzden onu hiç koymasanız dahi olur çünkü onunla bir işleri yok, görmek istedikleri şey sigortalılık durumun. Eğer hayırdır sen Türk vatandaşısın nasıl muaf olabiliyorsun diye sorup e-mail vesaire atarlarsa o zaman yollayabilirsin bence. Ama için daha rahat edecekse yolla, sonuçta gerekli olan belgeni görecekler ve sen sadece matematiksel işlemi teorik olarak ispatlamış gibi olacaksın.
Bu arada vizen çıktı mı? Benden istenen kayıt belgeleri arasında oturumunuzun kopyası şeklinde bir fotokopi de isteniyor benden, henüz vizem gelmediği için yollayamıyorum ben de evraklarımı. Nasıl bir yol izledin acaba?
Şimdi TK dan aldığınız Befreiung un en altında elektronik yolla aldığınız ve imza gerekmediğine dair "Diese Bescheinigung ist maschinell erstellt und auch ohne Unterschrift gültig." bir yazı olacak onun için zaten maille göndermekle çıktısını alıp göndermek arasında bir fark yok.Onun için bu konuda sıkıntı yok

benim vizem çıktı aynen o şekilde bir maddeyi başka üniversiterlin sayfasında görmüştüm örneğin tu Braunschweig dan gelen Zulassungum un üzerinde de Aufenthaltstitel i Immatrikulation da getirin diyordu ancak benim şuanda Immatrikulation yaptıracağım Uni deöyle bir madde yok. .Ayrıyetten Aufenthaltstitel Studium vizesinden zaten farklı bir şey olduğu için vizenin resmini çekip yollasan da hiç yollamamış gibi olursun.Uni ile iletişime geçip Oturum izninin şuanda olmadığını söylemeni öneririm sana.Sıkıntı olacağını zannetmem.Ancak Immatrikulation için Aufenthaltstitel istemek de bir garip bence de

berkai

Mesaj gönderen berkai » Prş Nis 02, 2020 11:27 pm

cagdas1881 yazdı: Prş Nis 02, 2020 10:15 pm Şimdi TK dan aldığınız Befreiung un en altında elektronik yolla aldığınız ve imza gerekmediğine dair "Diese Bescheinigung ist maschinell erstellt und auch ohne Unterschrift gültig." bir yazı olacak onun için zaten maille göndermekle çıktısını alıp göndermek arasında bir fark yok.Onun için bu konuda sıkıntı yok

benim vizem çıktı aynen o şekilde bir maddeyi başka üniversiterlin sayfasında görmüştüm örneğin tu Braunschweig dan gelen Zulassungum un üzerinde de Aufenthaltstitel i Immatrikulation da getirin diyordu ancak benim şuanda Immatrikulation yaptıracağım Uni deöyle bir madde yok. .Ayrıyetten Aufenthaltstitel Studium vizesinden zaten farklı bir şey olduğu için vizenin resmini çekip yollasan da hiç yollamamış gibi olursun.Uni ile iletişime geçip Oturum izninin şuanda olmadığını söylemeni öneririm sana.Sıkıntı olacağını zannetmem.Ancak Immatrikulation için Aufenthaltstitel istemek de bir garip bence de
"Kopie des gültiger Reisepasses mit Aufenthaltstitel" yazıyor. Ben 2017/2018'de Erasmus'tayken ilk dönem normal konsolosluğun verdiği vize ile durmuştum sonra ikinci dönem için bir tane kart şeklinde oturumum vardı ama onun süresi geçti şuanda tabii. Şimdi vizem çıkınca anca vizemin fotokopisini sunabilirim onlara. Herhalde vizenin fotokopisi de geçerli olur ama bir sormam lazım yine de.
Bu arada benim sigorta kağıdı normal ıslak imzalı ve Betriebsnummer gibi iletişim bilgileri falan da yazıyor okul isterse kontrol ettirebilir ama senin sayende ben de mevzuya uyanmış oldum sağ ol ben bir yarın tekrar sorayım elektronik imzalı yapabiliyor musunuz diye.
Bu arada "Exmatrikulationsbescheinigung der letzten Hochschule" diye bir şey de istenmiş bu nedir biliyor musun? Bu sadece üniversiteye girip terk edenler için herhalde. Lisans diplomasını başka bir evrak olarak zaten istiyor ve eğer lise diplomasıysa o da sorun olmaz ama anlayamadım tam olarak ne olduğunu.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Prş Nis 02, 2020 11:55 pm

berkai yazdı: Prş Nis 02, 2020 11:27 pm "Kopie des gültiger Reisepasses mit Aufenthaltstitel" yazıyor. Ben 2017/2018'de Erasmus'tayken ilk dönem normal konsolosluğun verdiği vize ile durmuştum sonra ikinci dönem için bir tane kart şeklinde oturumum vardı ama onun süresi geçti şuanda tabii. Şimdi vizem çıkınca anca vizemin fotokopisini sunabilirim onlara. Herhalde vizenin fotokopisi de geçerli olur ama bir sormam lazım yine de.
Bu arada benim sigorta kağıdı normal ıslak imzalı ve Betriebsnummer gibi iletişim bilgileri falan da yazıyor okul isterse kontrol ettirebilir ama senin sayende ben de mevzuya uyanmış oldum sağ ol ben bir yarın tekrar sorayım elektronik imzalı yapabiliyor musunuz diye.
Bu arada "Exmatrikulationsbescheinigung der letzten Hochschule" diye bir şey de istenmiş bu nedir biliyor musun? Bu sadece üniversiteye girip terk edenler için herhalde. Lisans diplomasını başka bir evrak olarak zaten istiyor ve eğer lise diplomasıysa o da sorun olmaz ama anlayamadım tam olarak ne olduğunu.
Exmatrikulationsbescheinigung der letzten Hochschule olayını doğru anlamışsınız eğer bir üniversiteye başlayıp yarıda bıraktıysanız alınır.Diğer konuya gelecek olursak da eğer elinizde ıslak imzalı varsa da sıkıntı olmaz çünkü okul sizden online-E-Mail ile Immatrikulation istemiş yani elinizde olan ıslak imzalı belgeleri scan ederseniz de sıkıntı olmaz çünkü bunun başka bir yolu yok ve bunu onlar da biliyorlar aksi taktirde sizden postayla veya persönlich Immatrikulation isterlerdi.Benden postayla istemelerine ramen orjinal belge gönderemeyeceğimiz için basit onaysız kopyasının yeterli olacağını söylediler.Bunlar benim görüşlerim ve tecrübelerim ama yine bir sorun veya araştırın derim en iyisini okul bilir.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Nis 03, 2020 2:51 pm

Bu dönemde "kayit icin" yani üniversite basvurusu icin degil, tekrar edelim üniversiteden kabul alip, kayit yaptiranlar veya hali hazirda üniversitede kayitli olup, kayitlarini yenilemek isteyenlerbelgeleri sadece Maille iletebilirler kabul ediliyor. Ayni sekilde yabancilar daireleri acik su anda ve onlar da yine maille iletilen bütün belgeleri kabul ediyorlar. Yeniden tekrar edeyim, bu durum ünivesite basvurusu icin gecerli degil. Zaten gelecek dönem basvurulari henüz baslamadi ve üniversitelerde gelecek dönem basvuru ve kayitlarla ilgili üniversite calisanlari arasinda dolanan ve bize de ulasan cesitli söylentiler var. O söylentileri burda paylasmiyoruz, insanlari daha cok panige sokmamak icin. Resmi duyuru geldikce burda paylasmaya devam ediyoruz..

Wuppertal üniversitesi hazirlik egitimini 4 mayisa cekti ve sadece online olarak yapacaklar egitimi. Yani kampüs de bu dönem hazirlik egitimi olmayacak.

RU Bochum da yine nisan ayi icin hazirlik egitimini 20 nisandan itibaren sadece online olarak verecek. Daha önceden 500 euro ödeyip kayit olanlar dilerlerse ücreti komple geri alabilecekler. Online olarak derse katilmak isterlerse, 150 euro kestirip, 350 euro iade alabilecekler.

20 nisana daha süre var ama su anda gözüken tabloya göre 20 nisanda üniversite kampüslerinde egitim kesin olarak baslamayacak. Bu resmi olmayan ama kesin gibi kabul edilen bir bilgi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 06, 2020 6:11 pm

Kultusministerkonferenz (KMK) - yani Almanya nin YÖK ünün aldigi resmi karar:

1- Bu yaz semesteri kesin olarak ertelenmeyecek. Üniversiteler digital olarak veya duruma göre hatta campüs de egitim verecekler ve yaz semesteri baslama tarihini her üniversite kendisi belirleyecek.

2- 2020/21 kis semesteri normalde 1 ekimde baslamasi gerekiyordu. Bu tarih 1 kasima ertelendi.

Simdilik alinan resmi kararlar bunlar. Tabiki bu salginin ilerlesiyle baglantili olarak yine degisebilir.
www.deutschstudent.com

akbassevvall

Mesaj gönderen akbassevvall » Pzt Nis 06, 2020 6:23 pm

O halde üniversite başvuru süreleri de 15 temmuzdan daha ileri bir tarihe uzatılacak mı?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 07, 2020 9:36 am

Basvuru tarihleri yine her üniversitenin kendi bünyesinde verecegi karar olur. Onu da basvuru yapacaginiz üniversitelerin kendi sitelerinden ögrenebilirsiniz.
www.deutschstudent.com

nasihat56

Mesaj gönderen nasihat56 » Çrş Nis 08, 2020 8:54 pm

Merhabalar, önümüzdeki kış dönemi için önkabul ile başvuru yapmayı düşünüyorum. Almanca A-2 sınav sonucunu 29 Haziran'da alırsam sizce 15 Temmuz deadline olan üniversitelre başvuru yapmak için yeterli zamanım olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 09, 2020 4:32 pm

nasihat56 yazdı: Çrş Nis 08, 2020 8:54 pm Merhabalar, önümüzdeki kış dönemi için önkabul ile başvuru yapmayı düşünüyorum. Almanca A-2 sınav sonucunu 29 Haziran'da alırsam sizce 15 Temmuz deadline olan üniversitelre başvuru yapmak için yeterli zamanım olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Normalde olur ama bu baslikla cok bir alakasi yok sorunun.
www.deutschstudent.com

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Prş Nis 09, 2020 9:00 pm

Physiker yazdı: Sal Nis 07, 2020 9:36 am Basvuru tarihleri yine her üniversitenin kendi bünyesinde verecegi karar olur. Onu da basvuru yapacaginiz üniversitelerin kendi sitelerinden ögrenebilirsiniz.
Merhaba Physiker,

Ben Türkiye’den son uçakla gelmiştim ve tam adres kaydımı yaptıracağım gün tüm devlet dairelerini kapattılar. Şu anda Köln’deyim. Mail yazdım 2-3 hafta önce fakat herhangi bir cevap yok. Adres kaydım olmadığı için minijob’ta çalışamıyorum sanırım, doğru mudur? Bir de adres kaydı yaptırmadım diye benden ceza kesmezler umarım. Sonuçta bürokratik işler aksamış durumda. Şu bulunduğumuz durumda Köln’de adres kaydı yapabilmiş var mı diye sormak istiyorum.

Adres kaydım olmadığı için de Ausländerbehörde‘ye de başvuramıyorum. Tek bildiğim şey var, o da aşırı bir yığılmanın gerçekleşeceği.

Bürokratik işler ile alakası olduğu için buraya yazdım. Alakasız gördü isen şimdiden özür dilerim.

thebuzzsaw

Mesaj gönderen thebuzzsaw » Cum Nis 10, 2020 9:04 am

enginteymur yazdı: Prş Nis 09, 2020 9:00 pm Merhaba Physiker,

Ben Türkiye’den son uçakla gelmiştim ve tam adres kaydımı yaptıracağım gün tüm devlet dairelerini kapattılar. Şu anda Köln’deyim. Mail yazdım 2-3 hafta önce fakat herhangi bir cevap yok. Adres kaydım olmadığı için minijob’ta çalışamıyorum sanırım, doğru mudur? Bir de adres kaydı yaptırmadım diye benden ceza kesmezler umarım. Sonuçta bürokratik işler aksamış durumda. Şu bulunduğumuz durumda Köln’de adres kaydı yapabilmiş var mı diye sormak istiyorum.

Adres kaydım olmadığı için de Ausländerbehörde‘ye de başvuramıyorum. Tek bildiğim şey var, o da aşırı bir yığılmanın gerçekleşeceği.

Bürokratik işler ile alakası olduğu için buraya yazdım. Alakasız gördü isen şimdiden özür dilerim.
Selamlar;
Benim kira sözleşmemde taşınma tarihi 1 nisan 2020 gösteriyordu, münihte belediyeye mail attım uçuşlar yasak,gelemiyorum,14 gün mevzusu yüzünden ceza yer miyim diye, cevap olarak biz de kapalıyız zaten, durumlar düzelince geriye yönelik anmeldung yaparız diye döndüler.
Sizde de süreç benzer ilerler

enginteymur

Mesaj gönderen enginteymur » Cum Nis 10, 2020 8:46 pm

thebuzzsaw yazdı: Cum Nis 10, 2020 9:04 am Selamlar;
Benim kira sözleşmemde taşınma tarihi 1 nisan 2020 gösteriyordu, münihte belediyeye mail attım uçuşlar yasak,gelemiyorum,14 gün mevzusu yüzünden ceza yer miyim diye, cevap olarak biz de kapalıyız zaten, durumlar düzelince geriye yönelik anmeldung yaparız diye döndüler.
Sizde de süreç benzer ilerler
Teşekkür ederim bilgi için. Sanırım Köln için de aynısı olacak diye düşünüyorum. Ama belirttiğim gibi aşırı bir yığılma olacak sanırım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 13, 2020 11:11 am

enginteymur yazdı: Prş Nis 09, 2020 9:00 pm Merhaba Physiker,

Yabancilar dairesi acik aslinda. Tekrar mail atmani tavsiye ederim. Ceza olayi zaten öyle birsey yok aslinda, sorun olmaz yani ikamet kaydi yaptirmaman. Calisma izni ikamet kaydi sonrasi degil, oturum sonrasi verilir zaten.
www.deutschstudent.com

berkai

Mesaj gönderen berkai » Pzt Nis 13, 2020 3:31 pm

Physiker yazdı: Pzt Nis 13, 2020 11:11 am Yabancilar dairesi acik aslinda. Tekrar mail atmani tavsiye ederim. Ceza olayi zaten öyle birsey yok aslinda, sorun olmaz yani ikamet kaydi yaptirmaman. Calisma izni ikamet kaydi sonrasi degil, oturum sonrasi verilir zaten.
Nasıl yani örneğin ilk gelinen 6 aylık geçerliliği olan d tipi öğrenci vizesiyle çalışamıyor muyuz, oturum kartı almak mı lazım? Vizenin üzerinde çalışma izni vardır tarzı şeyler yazıyor genelde ama.
İkinci olarak da örneğin ben Almanya'ya girişi bana verilmiş olan başlangıcı Mayıs olan 6 aylık vize ile Mayısta yaptım. Oturuma başvurmak için 6 aylık sürenin en az dört beş ay geçmesini mi beklemeliyim yoksa direkt gider gitmez yabancılar dairesinde oturum etiketi/kartı için başvurabiliyor muyum? Hangisi doğru olandır sizce?

Kilitli