Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Corona-Bürokratik Gelismeler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 17, 2020 12:54 pm

Su anda bulundugumuz durumda Almanya da egitim, oturum uzatma veya vize gibi bürokratik islemler, hazirlik egitimi ve üniversitede semester ile ilgili simdiye kadarki güncel bilgileri ve beklentileri buraya yazacagiz.

Ilk olarak sunu belirtelim, bu baslik altinda bu virüsten nasil korunacagiz, kac kisiye daha bulasir, kac kisi hayatini kaybeder, ne zaman biter vs gibi konulara kesinlikle yer vermeyecegiz. Burda bu tür yorum yazanlarin yazdiklari silinecek ve direkt siteden IP adresiyle beraber banlanacak.

Güncel olarak bildiklerimiz:

1- Almanya da 20 nisana kadar basta okullar olmak üzere insanlarin toplandigi restaurant, fitness gibi yerler de kapaniyor. Sadece eczane, devlet daireleri, banka ve marketler acik kalacak.

2- Türkiye deki alman konsolosluklari simdilik faaliyetlerine devam ediyor ama önümüzdeki günler neler getirir kimse bilemez.

3- Üniversite hazirlik kurslarinda egitime nisan ayinda baslayacaklar icin kurs simdilik yine 20 nisana erteledi. Hatta Jena gibi bazi üniversiteler gelecek yaz döneminde hazirlik egitimini tamamiyle iptal etti. 20 nisanda bu hazirlik kurslarini kesin olarak baslayacagini söylemeyiz.

4- Almanya da yabancilar daireleri (Ausländerbehörde) calismaya devam ediyor. Corona vakasi görülmemis daireler diyelim simdilik.

5- Ev doktorlari normal mesai saatlerinde calismaya devam ediyorlar. Simdilik sürec oralarda normal. Sadece hastalari tek tek kabul ediyorlar iceri. Hasta yakinlari beraber giremiyor. (Cogu ev doktoru bu sekilde calisiyor).

6- Üniversitelerin bir cogu 20 nisandan itibaren yine belirli bir süre dersleri Online olarak yapmayi düsünüyor. Simdiden Berlin deki nerdeyse bütün üniversiteler 20 nisandan itibaren dersleri online olarak yapmaya karar verdiler.

7- Yine bir cok özel dil kursu da dersleri online olarak veriyor. Bu durum ne zaman kontrol altina alinacak belli olmadigi icin kurs ertelemesi yapmak su anda mümkün gözükmüyor.

8- Marketlerde belirli ürünlerde (Dezenfektan, WC kagidi ve su gibi) yagmalama devam ediyor. Marketler calisacak eleman arayisi icindeler.

9- Bu sürecte vize basvurusu yapanlarin basvurulari incelenmeye devam ediyor. Elbette sürec bu dönemde iyice yavaslayabilir. 4-6 hafta önce vize basvurusu yapan arkadaslarimizdan bazilarinin gecen hafta vize cevaplari geldi. Su anda cok bir yigilma yok vize basvurularinda ama önümüzdeki sürec neler getirir bilemeyiz.

10- Cami, kilise gibi ibadet yerleri 20 nisana kadar kapatildi. Sonrasinda yine kapali olma durumu devam edebilir.

11- Üniversite basvurulari incelenmeye devam ediyor ama orda da bazi üniversitelerde aksama veya yavaslama olabilir.

Simdilik bürokratik gelismeler bu sekilde. Güncel bilgi alan arkadaslar yine burda bilgileri yazabilirler veya yukarda benim atladigim bir yer varsa yazabilirler. Fakat tekrar edeyim, tahmin yürütülecek sorular sormayin lütfen. Özellikle komplo teoricilerin bu baslik altinda yorum yapmamalalari rica olunur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

berkai

Re: Corona-Bürokratik Gelismeler

Mesaj gönderen berkai » Çrş Mar 18, 2020 2:25 am

https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/-/2319768

COVID-19 nedeniyle Türkiye’nin dahil olduğu 15 ülkedeki dış temsilciliklerde vize başvurusu alma işlemleri 18 Mart Çarşamba itibariyle durduruluyor. Schengen ve iData üzerinden yapılan vize başvuruları bu duruma dahil değil ve şuanlık bu kategoriler için başvuru kabul edilmeye devam edecek. iData üzerinden yapılan derken herhalde Eğitim/Dil Kursu/Staj vize başvuruları da kastediliyor ve bunlar da yapılmaya devam edecek; çünkü artık bu vize kategorileri için yapılan başvurular iData’da yapılmaya başlandı.

Bu arada Physiker, bu konuyu “Almanya’ya kadar” adlı başlıkta açmış olsaydın daha iyi olurdu gibi geldi bana. Orası daha fazla hit alıyor ve kontrol ediliyor. Ayıca bu tarz bürokratik işlemler “Almanya’ya kadar” olan süreçte daha çok hayati. Almanya’da yaşayan kişiler zahmet edip gündemi takip ediyorlarsa; içinde bulundukları ülkede yaşananlardan, lokal durumlardan daha fazla haberdar olacaklardır diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 19, 2020 2:29 pm

berkai yazdı: Çrş Mar 18, 2020 2:25 am https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/-/2319768

COVID-19 nedeniyle Türkiye’nin dahil olduğu 15 ülkedeki dış temsilciliklerde vize başvurusu alma işlemleri 18 Mart Çarşamba itibariyle durduruluyor. Schengen ve iData üzerinden yapılan vize başvuruları bu duruma dahil değil ve şuanlık bu kategoriler için başvuru kabul edilmeye devam edecek. iData üzerinden yapılan derken herhalde Eğitim/Dil Kursu/Staj vize başvuruları da kastediliyor ve bunlar da yapılmaya devam edecek; çünkü artık bu vize kategorileri için yapılan başvurular iData’da yapılmaya başlandı.

Bu arada Physiker, bu konuyu “Almanya’ya kadar” adlı başlıkta açmış olsaydın daha iyi olurdu gibi geldi bana. Orası daha fazla hit alıyor ve kontrol ediliyor. Ayıca bu tarz bürokratik işlemler “Almanya’ya kadar” olan süreçte daha çok hayati. Almanya’da yaşayan kişiler zahmet edip gündemi takip ediyorlarsa; içinde bulundukları ülkede yaşananlardan, lokal durumlardan daha fazla haberdar olacaklardır diye düşünüyorum.
Tesekkürler. Zaten sitede en üstte duyuru olarak duruyor bu baslik.

Deutsche Sporthochschule Köln gelecek dönem hazirlik egitimini komple iptal etti.
www.deutschstudent.com

runesia

Mesaj gönderen runesia » Cmt Mar 21, 2020 2:28 am

Idata’da basvurulari iptal etti. Web sitelerinde duyuru yayinlamislar. Bilginize.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Cmt Mar 21, 2020 11:21 pm

runesia yazdı: Cmt Mar 21, 2020 2:28 am Idata’da basvurulari iptal etti. Web sitelerinde duyuru yayinlamislar. Bilginize.
https://idata.com.tr/de/tr/news/tuem-ba ... -bilgisine
Ya bunlar ne kadar amatör iş yapıyorlar, yazdıkları şeyi bir kere bile okuyorlar mı acaba. Başlıkta başvuru yazıyor içerikte randevunuz iptal edilmiştir diyor. Hangi başvurular iptal, içeriye verilenler mi iptal edildi, başvuru derken randevuya mı başvuru diyorlar yoksa sadece randevuyu mu kastediyorlar belli değil. Eğitim/Kültür vizelerinin bu iData’ya devredilmesi çok kötü oldu, eğer hizmetleri de bu sayfadaki içeriklerinin kalitesi gibiyse vay kişilerin haline.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 23, 2020 10:39 am

Cok acik ve net yazmislar aslinda. Sadece asagidaki gruplarin vize basvuru islemleri alinacak. Digerleri iptal:

Sağlık çalışanları ve araştırmacılar, hemşireler ve hasta bakıcıları
mal/yük taşımacılığı için görevli transfer personeli, ayrıca diğer transfer alanlarında görevli personel (örneğin: hava taşımacılığında)
Diplomatlar, uluslararası örgütlerin çalışanları, askeri personel, görev almak üzere seyahat edecek olan insani yardım görevlileri,
Transit yolcular (konsolosluk yardımıyla vatandaşlığı bulunan ülkeye geri gönderilenler dahil)

Bu arada Mainz üniversitesi ekim ayinda baslayacak kis dönemi Studienkolleg ve hazirlik egitimini iptal etti. Mainz de planlanan bir sonraki hazirlik egitimi nisan 2021 de baslayacak.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 25, 2020 4:37 pm

Dün yaklasik 1300 akademisyen yaz döneminin hic baslamamasi icin imza toplayip yazili aciklama yaptilar.

Üniversitelerde ders baslangici 20 nisana ertelenmisti ama su anda 20 nisanda baslamamasina kesin gözüyle bakiliyor. Bir cok üniversite sadece dersleri online olarak yapacaklar ama gelecek dönem sinav veya labaratuarda grup deneyleri yapilamayacak gibi duruyor. Su anda bu sadece günden güne güclesen bir ihtimal, kesin resmi bir aciklama degil.
www.deutschstudent.com

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Cmt Mar 28, 2020 7:18 pm

Selamlar
Üniversitemden gelen maile göre mevcut Corona krizi dolayısıyla online Immatrikulation yapılabileceğini yazdılar .Bu konuda bir sıkıntı yok ancak bütün ülkelere olan uçuş yasağı nedeniyle şuan için almanyaya gitmem mümkün gözükmüyor.sizce gitmem gerekecek mi yani online eğitime geçilecek mi yada Sommersemester direkt olarak iptal mi olacak? bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Cmt Mar 28, 2020 9:20 pm

Aynı durumdayım seninle.Kararsızım ben de.Acaba kış dönemine mi kalsam diye düşünüyorum.Çünkü bu corona belası üzün süre kalcak gibi ve sınavlar falan da bir o kadar sıkıntı olcak gibi.Bu yüzden hiç bulaşmadım sommersemestere.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Pzr Mar 29, 2020 3:18 pm

cyclops1 yazdı: Cmt Mar 28, 2020 9:20 pm Aynı durumdayım seninle.Kararsızım ben de.Acaba kış dönemine mi kalsam diye düşünüyorum.Çünkü bu corona belası üzün süre kalcak gibi ve sınavlar falan da bir o kadar sıkıntı olcak gibi.Bu yüzden hiç bulaşmadım sommersemestere.
kayıt da mı yaptırmadınız

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Pzr Mar 29, 2020 5:01 pm

Hayir yaptirmadim.Ama ne yaplmaliyim gercekten bilmiyorum.TU Dortmund Informatik düsünuyorum.NC Frei oldugu icinde direk Online kayit olabiliyorsun ama su anki guncel durumda ne kadar mantikli bilmiyorum.Derslerin ve sinavlarin nasil ilerleyecegi belli degil ve su anda Türkiyedeyim.Sinirlar kapali durumda.Ne zaman acilacagi da belli degil.Sizce su anki durumda bir okula kayit yaptirmak ne kadar mantikli?Forumdaki arkadaslar size soruyorum :D

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzr Mar 29, 2020 8:31 pm

cyclops1 yazdı: Pzr Mar 29, 2020 5:01 pm Hayir yaptirmadim.Ama ne yaplmaliyim gercekten bilmiyorum.TU Dortmund Informatik düsünuyorum.NC Frei oldugu icinde direk Online kayit olabiliyorsun ama su anki guncel durumda ne kadar mantikli bilmiyorum.Derslerin ve sinavlarin nasil ilerleyecegi belli degil ve su anda Türkiyedeyim.Sinirlar kapali durumda.Ne zaman acilacagi da belli degil.Sizce su anki durumda bir okula kayit yaptirmak ne kadar mantikli?Forumdaki arkadaslar size soruyorum :D
Ben eğer bunlar yaşanmasaydı ve vize başvurum kabul ile sonuçlansaydı - hala bir cevap yok - çarşamba günü yüksek lisansa başlamak için gidecektim. Onun yerine okulun tanıdığı hakkı kullanarak admission'ımı sonraki döneme ertelettim, yeni bir kabul belgesi hazırladılar kış dönemi için. 6 ay daha bekleyeceğim şimdi.. Yarın da konsolosluğu arayıp vize başvurumu geri çekmek için yapmam gerekenleri soracağım.
Dönemi erteletmeden önce okulla konuştuğumda bana yaz döneminde okula başlamanın ne kadar mantıklı olacağını söyleyemediklerini hatta yaz döneminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini dahi bilemediklerini söylediler. Yazdıkları cümle şuydu: "Unfortunately, we are not able to predict if it is wise to enroll in the summer semester as we do not know how things will develop and if the summer semester will actually take place."
Benim bölümüm grup projeli ve laboratuvar orientation'ı vs olan bir bölüm olduğu için fiziksel olarak orada bulunmak gerekli o sebeple de erteletmek istedim açıkçası. Bence siz de artıları ve eksileri bir kağıda yazarak bulunduğumuz durumu tartın, ona göre karar verin.

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Pzt Mar 30, 2020 2:47 pm

Görünüse bakilirsa kis dönemini beklemek daha mantikli olacak gibi :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 30, 2020 5:36 pm

Imkaniniz varsa online da olsa dersler kayit yaptirmanizi tavsiye ederim. Kis dönemine ertelemeyin.
www.deutschstudent.com

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Pzt Mar 30, 2020 11:00 pm

Physiker yazdı: Pzt Mar 30, 2020 5:36 pm Imkaniniz varsa online da olsa dersler kayit yaptirmanizi tavsiye ederim. Kis dönemine ertelemeyin.
Ben de öyle yaptım hocam sağol.Burdan yasak olmayan bir ülkeye (ayını zamanda Almanyanın uçuş aldığı bir ülke ) orda da almanyaya uçmak yasak mı yoksa legal mi bir kısıtlama yok mu havaalanında sorun yaşar mıyım vizem çünkü 15.06 ya kadar biterse yine başvurmak zorunda kalırım.

berkai

Mesaj gönderen berkai » Pzt Mar 30, 2020 11:25 pm

Arkadaslar benim anladigim asıl sorun Türkiye'nin koydugu ucus yasakları. Benim okudugum bilgilere gore Almanya'ya girişte ogrenci vizesi uzun süreli oturum olduğundan sorun yaşanmadığı yönünde.

Ayrıca kimi arkadaslarin online immatrukalition kayıt yapabildiğini duydum ne mutlu size. Benim için hala öyle bir seçenek sunmadilar ve bu durumda kaydımı yaptırabilmem için en gec 15 Mayıs'a kadar Almanya'ya gitmem ve AOK'dan aldigim sigorta belgemi vsyi sunmam gerek. Ve arkadaslar bence Winter Semester'e ertelemek mantıklı değil, bu yaz sömestri tamamen iptal olmadıkça online ders vesaire alınır, Hausarbeitlar vesaire teslim edilebilir ve kredi yükü oldugunuz yerden Türkiye'deyken düşebilir avantajimiza olur, boşta beklemekten iyidir.

AT/11 Belgesini gösterip AOK'dan Bescheinigung belgesi alabilmem için Anmelden yapmam ve birebir AOK/TK ofislerinde olmam gerekiyor mu bilen var mı acaba? Okula kayit için AOK'dan alacağım Bescheinigung gerekiyor ve şuanda Almanya'ya gidemediğim için sıkıntı oluyor.

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Sal Mar 31, 2020 12:07 am

berkai yazdı: Pzt Mar 30, 2020 11:25 pm Arkadaslar benim anladigim asıl sorun Türkiye'nin koydugu ucus yasakları. Benim okudugum bilgilere gore Almanya'ya girişte ogrenci vizesi uzun süreli oturum olduğundan sorun yaşanmadığı yönünde.

Ayrıca kimi arkadaslarin online immatrukalition kayıt yapabildiğini duydum ne mutlu size. Benim için hala öyle bir seçenek sunmadilar ve bu durumda kaydımı yaptırabilmem için en gec 15 Mayıs'a kadar Almanya'ya gitmem ve AOK'dan aldigim sigorta belgemi vsyi sunmam gerek. Ve arkadaslar bence Winter Semester'e ertelemek mantıklı değil, bu yaz sömestri tamamen iptal olmadıkça online ders vesaire alınır, Hausarbeitlar vesaire teslim edilebilir ve kredi yükü oldugunuz yerden Türkiye'deyken düşebilir avantajimiza olur, boşta beklemekten iyidir.

AT/11 Belgesini gösterip AOK'dan Bescheinigung belgesi alabilmem için Anmelden yapmam ve birebir AOK/TK ofislerinde olmam gerekiyor mu bilen var mı acaba? Okula kayit için AOK'dan alacağım Bescheinigung gerekiyor ve şuanda Almanya'ya gidemediğim için sıkıntı oluyor.
Hayır şahsen ben 2 hafta önce mail üzerinden türkiyedeyken aldım hangi şehir hangi üni ise onun bulunduğu şehrirdeki yada eyaletteki AOK ya mail atıp durumunu anlatıyosun imatrikulation için Befreiung a ihtiyacın olduğunu söylüyosun ondalr sana bir form atıyotlar o formu dolduruyorsun ardından zulassungsbescheid ın AT/11 belgen ve aynı zamanda o doldurduğun formla birlikte sana ekte gönderdikleri mail adresine e mail olarak scan edip atıyorsun deneyip de alamayanları da gördüm ama denemekte fayda var hele ki şu günlerde daha çok şansın var Corona mevzusundan dolayı Maille çalışmaya özen gösteriyor herkes çünkü

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 31, 2020 3:41 pm

Mecklenburg-Vorpommerns eyaletindeki üniversiteler %90 olarak 20 nisanda online olarak derse baslayacaklar ve semester icinde durum düzelmeye baslayinca labaratuar derslerini de acmayi düsünüyorlar.
www.deutschstudent.com

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Çrş Nis 01, 2020 8:56 pm

berkai yazdı: Pzt Mar 30, 2020 11:25 pm Arkadaslar benim anladigim asıl sorun Türkiye'nin koydugu ucus yasakları. Benim okudugum bilgilere gore Almanya'ya girişte ogrenci vizesi uzun süreli oturum olduğundan sorun yaşanmadığı yönünde.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi ilgili şubelerin mail adreslerini bulup, durumu acıkladığın sürece uzaktan Befreigung veriyorlar. Benim 11 Mayıstan önce Almanyaya gitmem gerek yoksa 6 aydan fazla Almanya dısında kaldıgım için oturumum iptal olacak. Acaba yabancılar daireye mail atsam istisna yaparlar mı?

cagdas1881

Mesaj gönderen cagdas1881 » Çrş Nis 01, 2020 9:17 pm

perdesizbass yazdı: Çrş Nis 01, 2020 8:56 pm Yukarıda arkadaşın dediği gibi ilgili şubelerin mail adreslerini bulup, durumu acıkladığın sürece uzaktan Befreigung veriyorlar. Benim 11 Mayıstan önce Almanyaya gitmem gerek yoksa 6 aydan fazla Almanya dısında kaldıgım için oturumum iptal olacak. Acaba yabancılar daireye mail atsam istisna yaparlar mı?
Bence şuan içinde bulunduğumuz durum her trülü istisnaya açık sonuçta şuanda kural diye bir şey kalmadı ben istisna yapacaklarını düşünüyorum.Ancak gitmek istiyorsan da bence 11 mayısa kadar gitmenin bir yolunu bulursun

Kilitli