Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Noter / Konsolosluk/ Apostil Hakkinda

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
overlord35

Re: Noter / Konsolosluk/ Apostil Hakkinda

Mesaj gönderen overlord35 » Sal Ağu 29, 2017 1:44 pm

Denizz yazdı: Sal Ağu 29, 2017 1:16 pm Hayır hocam belgelerinizi tanınır hale getirin demişim dikkatli okursanız. Zaten konsolosluğun Batman'daki yeminli tercümanı onaylaması da biraz garip olur zaten :) Eğer yeminli tercümanın onaylanmasını isteseydi notere yollarlardı sizi. Ama zaten konsolosluk bunu şart koşmuyor. O kadar okula başvurdum geçen sene, onlardan da hiç biri belge ile ilgili olumsuz dönmedi.

Kısacası konsolosluğun yaptığı, kendilerine verilen yetkiyle orjinali görüp, teyit edip, fotokopiyi onaylamak.
Anladım hocam teşekkürler :)

killbill

Mesaj gönderen killbill » Sal Eki 16, 2018 6:08 pm

Merhaba
Evraklarımı onaylaytım ancak bazı sorularım var. Şimdi ben tercüme ofisinde lise diplomam ve ösym belgemin çevirisini yaptırdım. Oradaki kadın bana bir yüzde orijinali (türkçe hali) diğer yüzde ise almanca çevirisi olarak arkalı önlü verdi. Bunu konsoloslukta daha ucuza onaylatırsın dedi. Ben konsolosluga gittim onaylattım.

Fakat şu an farkettim ki çeviri olan yüzde ‘’işbu tercümeyi yapan ofisi noterimizin yeminli tercümanıdır. Çeviriyi tasdik ederim’’ mührü + noter mührü + onaylayan başkatip kaşesi imzası var. Ancak diğer yüzde orijinal olan yüzde ise sadece noter mührü + imzaya yetkili başkatip kaşesi imzası var.

Ben Üniversite diplomamı da noterde onaylattım, ona da noter mührü + yetkili başkatip iözası kaşesi ve ilaveten ‘’işbu belge aslının aynı gibidir’’ mührü vurulmuş.
Şimdi benim merak ettiğim lise diplomama böyle birşey vurulmamış sadece noter mührü ve başkatip imzası var. Acaba lise diplomam onaysız mı oluyor şimdi aslının aynı gibidir mührü olmadığı için???

Bir sorum daha var, şöyle ki, üniversiteden aldığım ingilizce ıslak imzalı lisans transkriptimi ıslak imzalı oldugu için noterden onaylatmadan direk valilikten apostile götürdüm. Oradaki yetkili transkripti imzalayan kişi sistemde şef olarak görünüyor -ki öyle- ama transktiptte imza yerinde belge basım yetkilisi olarak imza atmış dedi. Şimdi ben bunun apostilini yaparım ama orada sıkıntı çıkar mı bilemem dedi. Ben öğrenci işlerini aradım ve imzalayan kişi ile görüştüm ve dedi ki tüm transkriptlerde belge basım yetkilisi diye çıkar. Benim imza suretim yurtdışı konsolosluklarında var ve şef olarak geçiyor. Sorun çıkmaz ama istersen gel kendi kaşemi vurayım dedi.

Şimdi buradaki sorum da acaba böyle oldugu gibi apostilli göndersem sıkıntı çıkar mı yoksa uniye gidip kaşeleteyim mi? Üniversite başka şehirde sizce oraya gidip kaşeletmeme gerek var mı? Trannskript 3 sayfa bunun için noter onayı tuzlu olur onu da istemiyorum.

Bu arada ösym den alınan ıslak imzalı belgeyi notere onaylatmadan direk apostil işlemi yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

killbill

Mesaj gönderen killbill » Sal Eki 16, 2018 6:10 pm

Denizz yazdı: Pzt Ağu 28, 2017 12:58 am yok, tam bahsettiğin gibi anlamışım ve hala yanlış bilgilendirme, yönlendirmeler var maalesef. umarım açıklamalardan sonra sende beni anlayacaksın. ikisi aynı şeymiş gibi bahsediyorsun ama maalesef yanılıyorsun. -çevirileri "noter onaylı" yeminli bir tercüman yapmalı, o kadar.- sözün yanlış değil ama illa da öyle olacak diye bir şey yok. Siz işlemlerinizi bu şekilde yapmış ve kabul almış olabilirsiniz ama lütfen tek yol buymuş gibi insanları yönlendirmeyin.

her yeminli tercüman, noter onaylı değildir. Noter onaylı yeminli tercüman diye de birşey yok aslında. Belirli bir noter ve yeminli tercüman ortaklaşa çalıştğında belgelerinizi noter onaylı tercüme ediyoruz diye reklamlardan aklınızda noter onaylı yeminli tercüman kavramı kalmış sanırım. yeminli tercüman, yeminli tercümandır ve imzasının direk uluslararası geçerliliği yoktur. Ama tercümeler noter onaylı olsa dahi yoktur. Bunu uluslararası geçerli yapabilmek için apostil yapılması gereklidir. Özeti sırasıyla aşağıdaki gibi yani :

Yeminli tercüman orjinalini aslına uygun çevirdiğine dair imzasını/mührünü atar --- Birlikte çalıştığı noter, yeminli tercümanın imzasını/mühürünü onaylar --- Kaymakamlık veya valilikde Apostil ile noterin onayını uluslar arası geçerli olması için onaylar.

Yukarıdaki noter işleminin yerine herhangi bir yeminli tercümanda belgelerinizi tercüme ettirdikten sonra konsolosluk veya fahri konsoloslukta Alman kurumlarında tanınır hale getiriniz diyorum bende. Ve konsolosluklardaki bu işlemden eğitim amaçlı yapıldığı için normalde ücret alınmaz, bazı kişilerden alınmış orası ayrı konu. Ki buna rağmen noterden daha ucuza onaylıyor konsolosluk.

Özetle yeminli tercümeyi noterden onaylatma yöntemini tercih ederseniz ekstra noter onayı parası verirsiniz sonra birde apostille uğraşırsınız. Umarım açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur şimdi.

Merhaba
Evraklarımı onaylaytım ancak bazı sorularım var. Şimdi ben tercüme ofisinde lise diplomam ve ösym belgemin çevirisini yaptırdım. Oradaki kadın bana bir yüzde orijinali (türkçe hali) diğer yüzde ise almanca çevirisi olarak arkalı önlü verdi. Bunu konsoloslukta daha ucuza onaylatırsın dedi. Ben konsolosluga gittim onaylattım.

Fakat şu an farkettim ki çeviri olan yüzde ‘’işbu tercümeyi yapan ofisi noterimizin yeminli tercümanıdır. Çeviriyi tasdik ederim’’ mührü + noter mührü + onaylayan başkatip kaşesi imzası var. Ancak diğer yüzde orijinal olan yüzde ise sadece noter mührü + imzaya yetkili başkatip kaşesi imzası var.

Ben Üniversite diplomamı da noterde onaylattım, ona da noter mührü + yetkili başkatip iözası kaşesi ve ilaveten ‘’işbu belge aslının aynı gibidir’’ mührü vurulmuş.
Şimdi benim merak ettiğim lise diplomama böyle birşey vurulmamış sadece noter mührü ve başkatip imzası var. Acaba lise diplomam onaysız mı oluyor şimdi aslının aynı gibidir mührü olmadığı için???

Bir sorum daha var, şöyle ki, üniversiteden aldığım ingilizce ıslak imzalı lisans transkriptimi ıslak imzalı oldugu için noterden onaylatmadan direk valilikten apostile götürdüm. Oradaki yetkili transkripti imzalayan kişi sistemde şef olarak görünüyor -ki öyle- ama transktiptte imza yerinde belge basım yetkilisi olarak imza atmış dedi. Şimdi ben bunun apostilini yaparım ama orada sıkıntı çıkar mı bilemem dedi. Ben öğrenci işlerini aradım ve imzalayan kişi ile görüştüm ve dedi ki tüm transkriptlerde belge basım yetkilisi diye çıkar. Benim imza suretim yurtdışı konsolosluklarında var ve şef olarak geçiyor. Sorun çıkmaz ama istersen gel kendi kaşemi vurayım dedi.

Şimdi buradaki sorum da acaba böyle oldugu gibi apostilli göndersem sıkıntı çıkar mı yoksa uniye gidip kaşeleteyim mi? Üniversite başka şehirde sizce oraya gidip kaşeletmeme gerek var mı? Trannskript 3 sayfa bunun için noter onayı tuzlu olur onu da istemiyorum.

Bu arada ösym den alınan ıslak imzalı belgeyi notere onaylatmadan direk apostil işlemi yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

hazals

Mesaj gönderen hazals » Pzt Ara 02, 2019 1:55 pm

Denizz yazdı: Cmt Ağu 26, 2017 7:01 pm Acayip yanlis bir yonlendirme bulunuyor burda. Notere hic girme guzel kardesim, herhangi bir yeminli tercumanda her belge icin 40-50-75 TL civarinda bir ucret karsiligi yeminli tercumelerini yaptir. Noter onayli yeminli tercume yaptirma sakin, gereksiz masraf yaparsin. Sadece yeminli tercuman olacak.

Daha sonra tercume edilmis mesela lise diplomaninin hem turkce hemde almanca olanini ihtiyacin oldugu kadar fotokopi cektir. Her birini çift olarak zimbala ve oyle gotur konsolosluga.

Zaten orda bir okula basvuruda hangi belgeler lazimsa hepsini bir zimbalayip onayliyolar. Tek tek her belgeye damga kaşe basmayacaklar. Yani yukardaki arkadasin işi bu kadar karıştırmasını anlayamadim. Yok almancayi onaylatma yok sadece turkceyi onaylat falan...

Sana da diyecegim az daha gez forumda o kadar başlık var bu konuyla ilgili, ben nasil yapilacagini buradan ogrendim ararsan bulucaksin sende. Hemen bir mesajla notere 400 lira bayilmayi kabullenme.

Kolay gelsin.

Sizin açıklamanıza göre yeminli tercümelere apostil onayı almadan doğrudan konsolosluğa mı gidiyoruz yoksa apostil almalı mıyız?

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Prş Oca 02, 2020 3:17 pm

maploping yazdı: Cum Ağu 25, 2017 5:20 pm Tercüme ettirilen belgelerin ayrıca bir daha konsoloslukta onaylanmasına gerek yok, o çevrilen belgelerde sadece noter onaylı yeminli tercümanın ıslak imzası ve mührünün olması gerekiyor. Konsoloslukta onaylatacağın belgeler ise orijinal belgelerin fotokopileri olacak. Yani sen hem lise diplomanı, lise transkriptini ve LYS sonuç belgeni tercüme ettireceksin hem de bu tercümenin dışında bu belgelerin fotokopilerini (tercümelerinin fotokopilerini değil; tercüme edilmemiş, orijinal hallerinin fotokopilerini) konsoloslukta onaylatacaksın.
Arkadaslar ben neden orjinal belgelerin fotokopilerinin konsolosluk tarafindan onaylanmasi gerektigini anlayamadim.

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Prş Oca 02, 2020 7:37 pm

kardelenb yazdı: Prş Oca 02, 2020 3:17 pm Arkadaslar ben neden orjinal belgelerin fotokopilerinin konsolosluk tarafindan onaylanmasi gerektigini anlayamadim.
Yani noter onay ve apostil yapsak da oluyor degil mi?? Bazilari sadece konsolosluktan yaptirmis bazilari ise noter+apostil.

yunusyuek

Mesaj gönderen yunusyuek » Cmt Oca 04, 2020 4:54 am

Mastera basvuranlar da lise diplomasi lise transkripti ve osym giris belgesi vermesi gerekiyor mu ? Benim basvurdugum universiteler basvuruyu direk kendi sitelerinde online basvuru uzerinden aliyor. Yani uniassistden degil.

Master icin bu belgelerin istenmesi bana biraz garip geldi, sayet isteniyorsa