Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiye\'de MYO mezunuyum,yardimci olursanizi sevinirim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
aras463

Mesaj gönderen aras463 » Çrş Mar 17, 2010 7:40 pm

Simdi kisaca anlatmak gerekirse meslek lisesi cikisli oldugum icin MYO\'ya sinavsiz girdim,Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama okudum ve Ocak ayi itibariyle mezun oldum,

Sorularima gelince

1) Almanya\'da bi universitede devam etme olanagim varmi ?

2) Almancam yok ama 1 senede anadilim gibi olur o yuzden var kabul edelim. Eger okula devam etme gibi bi sansim varsa kayit icin ve Vize vs ne kadar para gider ?

3) Secme sansm varsa Programcilik disinda seceneklerim varmi acaba ?

4) Hadi hicbir sansim yok diyelim okul kabul etmiyor,oss\'yi kazandi belgesi vs istiyor diyelim,tum bu sorulari unutup elimdeki MYO diplomasi ve yeterli seviyede dil ile Almanya\'da is bulma ihtimalim nedir ?

bunlari cevaplarsaniz gercekten sevinirim buyuk olcude aydinlamis olurum sayenizde.

aras463

Mesaj gönderen aras463 » Prş Mar 18, 2010 12:52 am

sinavsiz vs sekilde devam etme sansim varsa nasil ne sekilde yapabilirim,,bide kurs fiyati degildi yanlis heralde sorum ,, okula kayit olurken bide almanya vizesi almak icin vs fiyat sormustum ,, almanyadaki universitelerden bazilarinin ucretsiz oldugunu duydum..

liberte

Mesaj gönderen liberte » Prş Mar 18, 2010 3:39 am

Anladigim kadariyla programcilik mezunusun. almanyada bilgisayar muhendisligi en buyuk olasilik kabul alablirsin veya buna yakin bir muhendislik bolumu.

Almanayada genel olarak cogu universite sifir almanca ile kabul vermiyor. Basvurunu yaparken bunu da gozonunde bulundurmalisin.

MYO mezunu olarak universite basvurusunda olmazsa olmazlar:

1) OSYS Sonuc Belgesi (bu belge mezun oldugun MYOya kayit yaptirirken kullandigin belge; su anda muhtemelem mezun oldugun MYOnun ogrenci islerinde, dosyandadir. ogrenci islerine git durumu anlat o belgenin alabilirsen aslini, aslini vermezlerse; asli gibidir onayli fotokopisini almalisin. Bu belge olmazsa olmaz, cunku almanyada basvuruyu yaptigin universite bu belgede yazan kazanmis oldugun bolum veya o bolume yakin bir bolum icin kabul verecektir.)
2) Lisenin diplomasi,
3) Mezun oldugun MYOnun diplomasi veye gecici mezuniyet belgesi,
4) Universite transkripti (not dokumu)

Yukaridaki belgeleri temin ettikten sonra noter onayli tercume yaptiyorsun, notere onaylattiktan sonra bulundugun il ya da ilcede valiliklere ya da kaymakamliklara gidip apostil muhur bastiriyorsun. (apostil muhur icin para odemene gerek yok.)

5) CV (almanca ya da ingilizce olmali; noter onayina gerek yok)
6) Pasortunun fotokopisi
7) Fotoraf
8) Basuru formu
9) Varsa bildigin bir yabanci dillerin sertifikasi

ilk 4 belge kesinliklikle olmazsa olmazlar ve digerleri de genel olarak her universitenin istedigi belgelerdir. Ancak basvuru yapacagin universiteni web sitesinden daha ayrintili ogrenmelisin.
Hey ozgurluk...

aras463

Mesaj gönderen aras463 » Prş Mar 18, 2010 7:48 pm

liberte tesekkurler cok guzel anlatmissin ama osys sonuc belgesi diye bisey yokki bizde sinavsiz girdim ve yerlestigime dair sadece internetten bilgilendirme vardi aynen boyle iste resim altta

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r4/thumb_741707554.JPG[/IMG]

not dokumu vs zaten onlari bulurum heralde okuldan,, ama ebnim ogrenmek istedigim zaten hangi okullarda okuyabilirim orada ve ucretlimi degilmi,,diger yazdiklarin icinde tesekkurler,,onlarida bildigim soylnemezdi zaten.

aras463

Mesaj gönderen aras463 » Cmt Mar 27, 2010 7:21 pm

yokmu yardimci olck birileri ??

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Mar 28, 2010 1:25 am

sorunu anlamadim isin acigi :)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Mar 28, 2010 10:03 am

sorularina cevap gelmis iste informatik okuyabilirsin ucret kismida almanyada normalde egitim ucretsiz ama bu eyaletten eyalete degisiyor genelde 350 500 € arasi semester ucreti olarak ki zaten bunu universitelerin sayfalarinda arastirirsan daha net bi bilgi alirsin burada sonucta vatandasin biri baska bi uninin fiyatini soyler sonra zor duruma falan dusersin .
osym belgesine gelince ben netten cikartip notere gitmistim noter biz net ciktilarini onaylamiyoruz dedi bende ankaradan bi tanidiga osym belgesini aldirttim noter onayinada gerek kalmadi cunku direk belgenin aslini verdim 5 kopya aldim 15 lirami ne verdim. noter olsaydi rahat bi 50 lira alirdi :)

aras463

Mesaj gönderen aras463 » Çrş Mar 31, 2010 2:55 am

tskler arkadaslar yorumlariniz icin.