Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio Yardım

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
jteashuas

Expatrio Yardım

Mesaj gönderen jteashuas » Pzt Ara 23, 2019 11:58 pm

Arkadaşlar merhaba 2020 Mart - Ağustos ayları arası hibeli olarak (500 euro) Erasmus+ öğrenim hareketliliğinde bulunacağım. Babamın emekli maaşı 353 Euro’yu karşılayamadığından. Bloke hesap açmaya karar verdim. Expatrio’dan açacağım fakat bazı sorularım var tecrübeli arkadaşlar yardım ederse çok memnun olurum. Şimdiden çok sağolun.

1) Öncelikle Expatrio’ya kayıt olduktan sonra site beni nasıl ödeyeceğim ve nereye ödeyeceğim konusunda yönlendirecek mi? Transferwise düşünüyorum.

2)Almanya’ya gittiğimde üniversite oryantasyon günlerinde bana banka hesabı açmam konusunda yardım edeceklermiş. Yani Almanya’ya gittiğimde bir banka hesabı açıp IBAN’ını Expatrio sitesine girsem geç kalmış olmam değil mi?

3)Transferwise ile parayı gönderirken miktarı yazdıktan sonra yanındaki kilide basmalı mıyım?
7DA91832-6D3A-4A6D-9229-600D2C670319.jpeg
4)Bende AT11 belgesi olduğu için Expatrio’daki value package yerine direkt olarak blocked account seçeneğini seçmeyi düşünüyorum. Fakat forumda AOK, TK gibi kavramlar gördüm. Bunlar tam olarak nedir? İstenen evraklar arasında göremedim.

5)Monase ve N26 için hangisini önerirsiniz. Yoksa yukarıda dediğim gibi Almanya’ya gittiğimde direkt normal bir banka hesabı mı oluşturmam daha iyi olur? Eğer Monase ya da N26 açacaksam şuan Türkiye’deyken mi açmalıyım. Kartım adrese gelir mi?

6)Takvim 6 ay olarak gözüküyor fakat sınavlar erken bitebilirmiş. Mesela 5 ay kaldım. 1 ay Türkiye’ye erken döndüm. Kalan parayı Türkiye’deyken çekebilir miyim? Expatrio sitesinde yazana göre yanılmıyorsam konsolosluktan belge almam gerekiyor?

9 Ocak’ta vize randevum var. Ayrıca dikkat etmem gereken noktaları ve tecrübelerinizi paylaşmanız beni çok mutlu eder. Çok teşekkürler.

drnumankk

Re: Expatrio Yardım

Mesaj gönderen drnumankk » Sal Ara 24, 2019 12:52 am

12 Aralık ta 4aylık dil vizesi için başvuru yaptım ve Expatrio bloke hesap ile yine aynı siteden sigorta yaptım. 6 aylıktı 92 gün olmasın dikkat et.
Transferwise kullandım ve sitenin verdiği IBAN a gönderdim. Expatrıo sana adım adım bilgilendirme belgeleri gönderiyor zaten(sistemdeki üyeliğin üzerinden), sorun ve sıkıntı yapma. Eski bir Erasmuser olarak sana şimdiden başarılar diliyorum.

jteashuas

Mesaj gönderen jteashuas » Sal Ara 24, 2019 2:53 pm

Çok teşekkür ederim. Bu transferwise ile parayı aktarırken yukarıda fotoğrafını eklediğim kilit işaretine tıklamama gerek yok değil mi zaten Expatrio 100 euro ekstra buffer alıyor.

drnumankk

Mesaj gönderen drnumankk » Sal Ara 24, 2019 5:58 pm

Kilit işaretine hiç dikkat etmemiştim, ne işe yarıyor bir bilgim yok

jteashuas

Mesaj gönderen jteashuas » Sal Ara 24, 2019 8:50 pm

Tamamdır, sağolun tekrardan ilginiz için.