Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

hoheres Semester

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Mar 12, 2010 11:40 am

almanyada hoheres Semestera basvuran ve kabul alan oldu mu? yani trde lisans okuyup almanyada eksik dersleri almak icin basvuruluyor buna.yalniz basvuru tarihlerine bakinca 31 eylul son yaziyor,benim oturma iznim ise eylulun basina kadar.acaba 31 eylulden sonra mi yoksa once mi kabul alip alinmadigi belli olur?

eger 31 eylulden sonraysa kotu.cunku oturum almaya uniden kabul almis olarak gitmem gerekiyor.

birde mesela normal bachelora basvursam o zaman 1,semesterdan mi baslatirlar yoksa ben trde univ bitirdim diye ust semestera mi alirlar?

yani bachelora basvurmakla hoheres Semestera basvurmak arasindaki fark nedir tam olarak.
gurkan ozellikle senden yardim bekliyorum

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

hoheres Semester

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 12, 2010 2:24 pm

Hoheres Semester ilk kez duyuyorum.Eger son basvuru tarihi 31 Eylul ise cevap 31 Eylulden sonra gelir.

En bastan basvuru yapacaksan ve TR\'de daha once okuduysan gene universitene bagli olarak (OSS vs. ) ders saydirma islemi yapacaksin..
Bunun icinde Prufungsamt ,Akademisches Auslandsamt gibi yerlerle iletisime gecmen lazim,daha sonra buyuk ihtimal okumak istedigin bolumde ki bir profesor\'le bir randevu aliyorsun ve derslerini kontrol ediyor.

Aslinda sende bachelor\'a basvuruyorsun sadece derslerini saydirman lazim.Arada ki fark bu.Normal basvurudan daha fazla evraga ihtiyacin var.

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Mar 12, 2010 8:58 pm

sagol tekin cevabin icin.biraz moralim bozuldu gecen bi uniden red geldi mastera.neden olarak da trde aldigim derslerle burdakiler uyusmuyormus eksikler varmis.bachelordan ders alip mastera oyle baslayabilirmisin.bugun NRWdeki cogu uniye mail attim birazda cuma gunu olmasi nedeniyle hepsi cvp yazmamis sanirim ptesine yazarlar.bikac tanesi yazmis mastera basvurun zaten bachelor yapmissiniz diye.ama bachelora da basvurmak sizin elinizde ne kadar memnun olursunuz trde bachelor yapip burda tekrardan bachelor yaparaniz yazmis bi profesor.hakli aslinda ama e kabulde gelmeyince napabilirimki.simdi bide benm oturum iznim eylulun basina kadar...o zamana kadar kabul goturmem lazim...simdi hep mastera basvurmaktan korkuyorum olumsuz olursa diye gene.bazi unilerde haeheres Semester 31 eylule kadar,dedigin gibi 31 eylulden sonra sonuclar gelirse cok gec..ptesi uni Bochumda basliyorum kursa.artik orda Prufungsamta gidip konusacagim durum hakkinda.sagolasin

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Mar 12, 2010 9:03 pm

aslinda siteye uye adini yanlis hatirlamiyorsam derya diye bir arkadas vardi duisburgda kursa giden,oda benm gibi trde bachelor bitirip gelmisti suan acaba nerede ne okuyor bilmiyorum.bachelora mi basvurdu hoheres Semester mi bilmek lazim aslinda o da bu konuda belki yorum yapabilir belki.

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzr Mar 14, 2010 4:06 am

hohere semester ders saydirmayi da kapsiyo anladigim kadariyla ben fu berlin icin arastirdim biraz.. aslinda pek umudum yok:/ bu konuda bi deneyimi olan varsa yardimci olursa seve seve dinlerim onerilerini =) su aralar pek umudum kalmadi arastirdikca daha da evhamlaniyorum.. :(:|

crazyfb

hoheres Semester

Mesaj gönderen crazyfb » Pzr Mar 14, 2010 2:00 pm

hoheres Semester nedir, nasil oluyor bilmiyorum ama ben TU Dortmunda master icin basvurmustum. Bachelor in 4. semesterindan baslayabilirsin diye kabul gelmisti. TU Dortmund bu isi direk yapiyor galiba. Istersen bi basvuru yap, hem de konus, durumunu anlat. Yardimci oluyorlar.

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzr Mar 14, 2010 5:24 pm

crazyfb sagol oneri icin =) pekala zaten birkac yer icin basvurcam sansimi denerim.. umarim en bastan baslamam daha dil kursunu da halletmem gerekcek bi bakima cok zaman kaybetmek istemiyorum..

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzr Mar 14, 2010 11:37 pm

[quote]crazyfb tarafindan yazilan metin:
hoheres Semester nedir, nasil oluyor bilmiyorum ama ben TU Dortmunda master icin basvurmustum. Bachelor in 4. semesterindan baslayabilirsin diye kabul gelmisti. TU Dortmund bu isi direk yapiyor galiba. Istersen bi basvuru yap, hem de konus, durumunu anlat. Yardimci oluyorlar. [/quote]

crazyfb ben de dortmunda basvurumu yaptim hatta 2 gun once eksik belgem oldugunu ve onlari yollamami istediler..ben de mastera basvurdum ve benden lise diplomamla oss kazandi belgemi istediler,tamam bunlar bende yanimda mevcutta neden oss lise diplomasi anlamadim...senden de istendi mi bunlar..ayriyetten soyle bi metin var.Toefl Test of English as a Foreign Language oder entsprechendes Äquivalent lt. Anlage yaziyor,yani benm burdan anladigim toefl yada buna benzer bi belge....acaba bu belge demekle testdaf mi yoksa gene ingilizce sinav mi diyorlar??

sana da toefl falan dediler mi? sen hangi bolume mastera basvurmustun???? ben bu durumu mail olarak yazdim ama daha cvp atmadilar.

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzr Mar 14, 2010 11:43 pm

[quote]deniz_f tarafindan yazilan metin:
hohere semester ders saydirmayi da kapsiyo anladigim kadariyla ben fu berlin icin arastirdim biraz.. aslinda pek umudum yok:/ bu konuda bi deneyimi olan varsa yardimci olursa seve seve dinlerim onerilerini =) su aralar pek umudum kalmadi arastirdikca daha da evhamlaniyorum.. :(:| [/quote]

deniz f evet banada oyle dediler ders saydircaksin proflarla konusup dedi gorevli bayan.benm korkum sU : benm oturma iznim eylulun basinda bitio.o zamana kadar bi kabul belgesi yada uniye basvurdugumu belgelemem gerekir.... birde bu hoheres Semesterlarin basvurulari genelde 31 eylule kadar...yani kabuller o tarihten sonra geliyor ama benm eylulun basina kadar kabul almam lazim..bu konuda bi yorum yapacak var mi

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzr Mar 14, 2010 11:58 pm

mechanical benim fu.nun sitesinde gordugum kadariyla hochere semester icin son basvuru tarihi de diger semesterlerde oldugu gibi 15temmuz :O eylul cevap icin gec bir tarih degil mi? oturma izni icin sitede bilgi vardir mutlaka bikac kere gozume ilismisti, basliklari iyi incelemek gerek o kadar cok konu acilmis ki icinde kayboluyorum :o

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 15, 2010 12:02 am

ya o kadar kafaya takmaya basladim ki simdi kafaya takinca da panik oluyor insan ne yapacagini sasiriyor.valla bende bikac uni sayfasina baktim hoheres Semester 31.09 yaziyor.bende senin gibi cok gec oldugunu dusunuyorum ama belkide uzatilmis tarih olabilir externe ogrenciler icin.bilmiyorum iyi sormak lazim.unilere mail attim bu konuda buyuk ihtimal yarin hepsi geri donerler.insallah seninde dedigin gibi 15 temmuzdur basvurular.sen hangi bolum icin basvuracaksin

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzt Mar 15, 2010 12:10 am

yeniden selamlar! oncelikle az once -Zorunlu saglik sigortasi kapsami- konulu basligi inceledim orada oturum uzatmaktan bahsetmisler istersen bir incele :) ben fu berlin psikoloji istiyorum, zaten su anda 4.sinif psi. ogrencisiyim fakat durumum biraz karisik.. 2sene uzattim henuz mezuniyetime zaman varken hava degisikligi dusunuyorum hem master icin de almanya vardi aklimda.. diliyorum en kisa zamanda orda olurum..

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 15, 2010 12:13 am

selamlar.sagol onerdigin baslik icin.ben seni almanyada sandim.ama arastirman iyi birsey tabi onceden,evet master konusunda almanyada cok secenek var ama iste onemli olan ordaki derslerini burada saydirabilmen.hepsini de kabul etmiyorlar genelde o yuzden bachelordan o dersleri aliyorsun oyle mastera baslatiyorlar.insallah amacina ulasirsin

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzt Mar 15, 2010 12:15 am

sagol... ins. burdaki almanca dersini veren hocalara da danisip bir an once onlarin deneyim ve bilgilerini de ogrenmeliyim, zamanim kisitli. Umarim her sey yoluna girer, sana da kolay gelsin.

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 15, 2010 12:20 am

sagolasin.bence ogretmenlerinle iyi konus yardimci olurlar.derslerinde basarilar dilerim

deniz_f

hoheres Semester

Mesaj gönderen deniz_f » Pzt Mar 15, 2010 12:34 am

tesekkurler..

crazyfb

hoheres Semester

Mesaj gönderen crazyfb » Pzt Mar 15, 2010 1:39 am

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:

crazyfb ben de dortmunda basvurumu yaptim hatta 2 gun once eksik belgem oldugunu ve onlari yollamami istediler..ben de mastera basvurdum ve benden lise diplomamla oss kazandi belgemi istediler,tamam bunlar bende yanimda mevcutta neden oss lise diplomasi anlamadim...senden de istendi mi bunlar..ayriyetten soyle bi metin var.Toefl Test of English as a Foreign Language oder entsprechendes Äquivalent lt. Anlage yaziyor,yani benm burdan anladigim toefl yada buna benzer bi belge....acaba bu belge demekle testdaf mi yoksa gene ingilizce sinav mi diyorlar??

sana da toefl falan dediler mi? sen hangi bolume mastera basvurmustun???? ben bu durumu mail olarak yazdim ama daha cvp atmadilar.[/quote]

Mechanical universite basvurusu yaptiginda lise diplomani da oss sonuc belgeni de kesinlikle gondermelisin. Zaten cogu universite gonderilecek belgeler listesine de yaziyor. Yazmasa bile gondermek lazim ki is garanti olsun bence. Ben 10 tane basvuru yaptim. Hepsine gonderdim. Toefl icin ise bilemiyorum. Senin basvurdugun bolumun buyuk ihtimal egitim dili ingilizce veya yari ingilizce en azindan. Toefl la Testdaf in bi alakasi yok yani. Ingilizce sinavi istenmis senden. Benim master bolumu Elektrotechnikti. 4. Bachelor semester dan baslayabilirsin dediler. Ayrica ekonomi muhendisligi yuksek lisansina da kabul aldim. o ayri hikaye. :D Onun da bachelor dan bazi dersleri almam kaydiyla kabul verdiler.

Bu ikinci aldigim kabul tamamen mail atarak aldigim bi kabul oldu. Tabi bi de motivasyon mektubu filan vardi. Bana kalirsa mail la, okullara giderek goruserek filan cok isler halledilebilir. O yuzden bence sakin olun yani. Karsimizdaki de insan sonucta. :)

Mechanical

hoheres Semester

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Mar 15, 2010 3:29 am

sen dortmunda basvurdun demi 4.semester basla dediler? ama direkt mastera basvurup hoheressemesterdan baslatmalari ilginc.demekki onlar direkt oraya eklemisler seni,birde ekonomi mastera nerde soyler misin? ama sana hemen basla dedilerse testdaf yada dsh kazanip basvurmussun sanirim yada? ,,bende iste dortmundada basvurdum ama dedigim gibi iste toefl falan yazio sasirdim halbuki ders dili almanca

birde ben maschinenbau master derslere baktim dortmundda ve ders dili almanca yaziyor.ingilizceyle alakali hicbirsey yok...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

hoheres Semester

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 16, 2010 12:38 am

Mechanikal,

Olay aslinda cok basit. Basvurdugun universitede senin turkiyede yaptigin derslere bakarak, burdaki derslerle ortusup ortusmedigine bakarlar ve sayet 180 ECTS puanini bulursan ve uni not ortalaman alman sistemine gore 2,5 ve uzeri ise mastera baslarsin.

Her uni cok farkli sayida ders tanir. Nerdeyse arada 1-2 semester bile oynayabilir. Ornegin FH lere basvurursan master kabulunu buyuk ihtimal alirsin.

Yapman gereken ilk is, Unilerde bolumlerin Studiumberater leri olur. Onlara mail atarsin durumunu anlatirsin ve bir randevu talep edip okudugun dersleri tanittirmak icin yanina gidersin. 1-2 saatlik yuzyuze bir gorusmeden sonra o seni ya ornegin 5.veya 6. semestera Einstufung yapar ya da direk master a verir. Sana bir kagit verir iki adet alirsin o kagittan, birisi Prufungsamt a birisi akademisches auslandsamt a verirsin. 31 eylul olayi da , genelde master bolumleri sadece WS de baslar. 31 eylul tarihine kadar o belgeyi vermen gerekiyor. Yani daha uzun bi zamanin var. Simdi bolumunle ilgili bir kac universite ve fh de dedigim gibi mail atip ders tanittirma ile ilgili randevu talep et. Ozellikle NRW de Bochum ve Dortmund universitelerinden uzak dur. Bu ikisi kendisini harvard sanan cinslerden :)

Bu konuyla iki ornek vereyim daha aciklayici olur. Birincisi kendimden, turkiyede 4 semester okudum duisburg ve dusseldorf a basvurdugumda, dusseldorf nerdeyse 1 semester daha fazla ders tanidi. Baska bir arkadasimda Isletme mezunuydu, direk master kabulu aldi. 230 ECTS puanini tanidilar. Cocuga dedim, git bolum baskaniyla konus belki masterda bile ders tanitirsin diye 1 semester da oyle saydilar masterdan 3 semester da master yapmis oldu.:)